اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
فقط   سه روز تا سالروز ده سالگی اندیشکده !

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

دانشگاهی/ امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) و دانشگاه مانیپال + یادداشت فرهیخت

   |  یکشنبه 15 اردیبهشت 1398
align=bottom
دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به منظور توسعه فعالیت‌های آموزشی و انجام پروژه‌های پژوهشی با دانشگاه بین‌المللی مانیپال تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد. امروز پانزدهم اردیبهشت‌ماه، تفاهم‌نامه همکاری بین این دو مرکز علمی به  با حضور بهارات و آسوده وان، رئیس دانشگاه بین‌المللی مانیپال شعبه مالزی، میر اصغر حسین، مدیر امور بین‌الملل دانشگاه مانیپال و ممتاز علی، رئیس اتاق بازرگانی و...
... صنایع امامیه هندوستان در مشهد و بازدید از دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به امضا رسید.
 
در این دیدار مرتضی رجوعی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) ضمن معرفی این دانشگاه گفت: حدود ۴۰۰ دانشجوی غیر ایرانی از هشت ملیت دنیا، در این دانشگاه که منتسب به آستان قدس رضوی است در حال تحصیل هستند.
 
وی با اشاره به ایجاد دو پردیس مستقل دانشگاهی برای تحصیل بانوان و آقایان به صورت مجزا، اظهار کرد: این دانشگاه جزو دانشگاه‌های سطح یک، در بین دانشگاه‌های غیر دولتی جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و پذیرش دانشجو در این دانشگاه به صورت تک جنسیتی است.
 
رجوعی به معرفی رشته‌ها و دانشکده‌های این دانشگاه پرداخت و گفت: حدود ۶۵۰۰ دانشجو در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در چهار دانشکده فنی و مهندسی، علوم انسانی، هنر و معماری و مدیریت و حسابداری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
 
در ادامه این دیدار میر اصغر حسین، مدیر امور بین‌الملل دانشگاه مانیپال بیان کرد: این دانشگاه دارای سه پردیس دانشگاهی در کشور هندوستان و پنج پردیس در کشورهای مالزی، امارات متحده (دبی)، آنتیگوا در آمریکای مرکزی است.
 
وی با بیان اینکه دانشگاه بین‌المللی مانیپال تاکنون یک میلیون فارغ‌التحصیل داشته است، گفت: از ۹۷ کشور دنیا از جمله جمهوری اسلامی ایران در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و بیش از ۲۵۰ هزار دانشجو به صورت مجازی در این دانشگاه درس می‌‎خوانند.
 
مدیر امور بین‌الملل دانشگاه مانیپال افزود: دانشگاه مانیپال نخستین دانشگاه غیر دولتی هند است که در رشته پزشکی پذیرش دانشجو داشت و در کنار مباحث آموزشی، دومین مرکز درمانی بزرگ این کشور را هم تاسیس کرده است.
 
اصغر حسین در ادامه به فعالیت‌های این دانشگاه در کشور مالزی اشاره کرد و گفت: ۱۵ هزار دانشجو از ۳۶ کشور دنیا در دو پردیس وابسته به این دانشگاه در کشور مالزی به صورت و غیر حضوری مشغول به تحصیل هستند و ۲۰ درصد پزشکان این کشور از دانشگاه بین‌المللی مانیپال فارغ‌التحصیل شده‌اند.
 
برگزاری دوره‌های بلند مدت و کوتاه مدت آموزشی، انجام پروژه‌های مشترک پژوهشی، تبادل استاد و دانشجو از جمله موضوعات مورد تفاهم بین دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) و دانشگاه مانیپال بود.
 
نمایندگان دانشگاه بین‌المللی مانیپال پس از امضای تفاهم نامه همکاری با دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به منظور آشنایی با ظرفیت‌های آستان قدس رضوی از کتابخانه مرکزی و بیمارستان رضوی بازدید کردند.

ایکنا از خراسان رضوی و به نقل از روابط عمومی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) 


یادداشت فرهیخت: 

متأسفانه در این دیدار نیز همچون دیدار قبلی آستان قدس رضوی با هیئت هندی، اصول اولیه ی تشریفات و آداب بین المللی که ساده ترین اما محترمانه ترین آن، قرار دادن پرچم کشور میهمان بر روی میز هست، رعایت نشده است. هرآنچه باید بگوییم، در یادداشت قبلی گفتیم و تکرار مکررات نمی کنیم، اما فقط یک نکته: 

اگر عدم رعایت این مسأله ی ساده در آداب متعارف میان هیئت های اعزامی کشورهای مختلف را در آستان قدس رضوی به دلایلی از جمله غفلت بتوانیم توجیه کنیم، از دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) که تنها دانشگاه کشور پس از دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین هست که عنوان «بین المللی» در تیتر خود دارد و لذا این غفلت از سوی یک مرکز علمی و دانشگاهی آن هم در کلان شهر جهانی مشهدالرضا و پایتخت فرهنگی جهان اسلام، اصلا توجیه پذیر نیست! 

به امید عدم تکرار رخدادهای نامبارکی همچون دیدن میهمان اما ندیدن پرچم کشور متبوعش ...آخرین ویرایش: یکشنبه 15 اردیبهشت 1398
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikht