برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی زیارت؛ خبر خوش برای زوار غیرایرانی بارگاه رضوی: ابطال دریافت «عوارض از گردشگران غیرایرانی» در مشهد + تحلیل فرهیخت

مصوبه دریافت عوارض از گردشگران غیر ایرانی که به مشهد سفر می‌کنند، از سوی استاندار خراسان رضوی ابطال شد. اندیشکده بین المللی فرهیخت ، ضمن تشکر و قدردانی از درایت و تدبیر استاندار جدید، فهیم و مدبر خراسان رضوی جناب آقای علیرضا رزم حسینی، مراتب خرسندی خود را از بابت حذف این مصوبه ی غیرقانونی، ظالمانه، نابخردانه و بلکه تبعیض آمیز و ناجوانمردانه و عجولانه شورای شهر اعلام داشته، امید است نمایندگان منتخب مردم برای مدیریت شهر، از ابطال این مصوبه غیرکارشناسی شده و شتاب آمیز، این درس را آموخته باشند که:... | چهارشنبه 10 بهمن 1397

دیپلماسی ...

گردشگری/ تحلیل: گزارشی از یک فرصت میلیونی گردشگری؛ زادگاه حاج بکتاش‌ولی، ظرفیتی مغفول مانده در عرصه گردشگری نیشابور

   |  چهارشنبه 26 دی 1397
align=bottom
حاج بکتاش‌ولی نیشابوری عارف شیعی با داشتن میلیون ها پیرو در سراسر جهان فرصت بسیار مناسبی را برای گردشگری نیشابور فراهم آورده است که متأسفانه این فرصت مغفول مانده است. محمد بن ابراهیم بن موسی خراسانی- که به «حاجی بکتاش ولی نیشابوری» معروف است که نسبش به امام موسی کاظم علیه‌السلام می‌رسد. حاجی بکتاش ولی نیشابوری، به عنوان رهبر مذهبی،...
... عارف قدیس، اصلاحگر اجتماعی و فیلسوف انسانگرا در جهان شناخته شده است؛ عارفی که تفکر وی که بر پایه حسن نیت و عشق به انسان‌ها بود در مدتی کوتاه در بین توده‌های عظیم مردم، طرفداران بسیاری یافت.

مکتب بکتاشی، ریشه در مذهب شیعه دارد که با اعمالی صوفیانه و آیین‌های ایرانی و برخی باورهای بومی مردم منطقه آمیخته است. بکتاشیان، شیعیان ۱۲ امامی هستند که همانند دیگر شیعیان، برای امام حسین و شهدای کربلا ماتم می‌گیرند.

سال 2009 میلادی به عنوان «سال بکتاش ولی» از سوی سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد (یونسکو)، موافقت و نامگذاری شد.

«مجتمع درگاه حاجی بکتاش» یا «خانه پیر»، جایی که آرامگاه و بقعه حاجی بکتاش ولی نیشابوری در آن قرار گرفته، جزء شهر «حاجی بکتاش» می‌باشد، شهر حاجی بکتاش در نزدیکی شهر نوشهیر (Nevşehir) -مرکز استان نوشهیر کشور ترکیه- واقع شده است.

مجتبی باری، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر نیشابور در خصوص توسعه گردشگری روستای فوشنجان زادگاه حاج بکتاش ولی، گفت: اخیرا این موضوع در کمیسیون فرهنگی شورای شهرستان با حضور سایر مسئولین مطرح شد تا با اجرای طرح گردشگری پیرامون آرامگاه حاج بکتاش ولی آن را توسعه دهیم.

وی بیان کرد: روستای فوشنجان به عنوان زادگاه حاج بکتاش ظرفیت های عظیم گردشگری از سایر کشورهای جهان را دارد که می توان برای رونق این منطقه از آن استفاده کرد.

باری گفت: تهیه طرح جامع گردشگری برای این منطقه، حفظ بافت سنتی، مسقف کردن جایگاه منزل حاج بکتاش ولی، نصب تابلوهای راهنمایی سه زبانه در مسیر، بسترسازی و مدیریت زیرساخت ها جهت حضور گردشگران خارجی از برنامه های مطرح شده برای توسعه این منطقه است.

عضو شورای شهر نیشابور گفت: باید با جذب سرمایه گذاران زیرساخت های اسکان موقت گردشگران را در شهرستان فراهم آورد و در کنار ایجاد زیرساخت ها به توسعه بسترهای فرهنگی مناسب برای برخورد با توریست نیز توجه کرد.

علی نجفی، شهردار نیشابور با اشاره به ظرفیت عظیم توریست پذیری منطقه فوشنجان به عنوان زادگاه حاج بکتاش، گفت: شهرداری آمادگی کامل برای مساعدت در اجرای طرح های توسعه این منطقه را دارد و تجهیزات و ابزار لازم را برای مناسب سازی این محل در اختیار قرار می دهد.

کوثری، رئیس سازمان میراث فرهنگی نیشابور نیز در این خصوص گفت: سازمان میراث فرهنگی بدنبال جذب اعتبارات در سرفصل های مختلف برای توسعه و تجهیز این منطقه است، چنانچه این منطقه توسعه یابد بی شک نقش مؤثری در اعتلای نیشابور خواهد داشت.

در این نشست شهردار نیشابور آمادگی این سازمان جهت مساعدت تجهیزاتی و ابزاری برای آماده سازی محل را اعلام و معاون فرماندار نیز از برنامه ریزی این نهاد جهت پیشبرد این مجموعه و پیگیری اعتبارات در آینده خبر داد و رئیس سازمان میراث فرهنگی نیز از جذب و اختصاص اعتبارات در سر فصل های مختلف ، مسقف کردن این مکان در آینده نزدیک و برنامه ریزی جهت تملک اراضی و حضور توریست را از اولویت های این اداره در منطقه خواند.
 
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور نیز در این خصوص گفت: بنا بر اعلام ترکیه علویان در آن کشور تا 20 میلیون نفر جمعیت دارند. پیروان حاج بکتاش ولی علویون در کشورهای بالکان، آلبانی و آلمان نیز پراکنده اند، بنابراین با احتساب آنان جمعیتشان به 45 میلیون نفر می رسد و این فرصت بسیار خوبی برای توسعه اقتصاد گردشگری نیشابور است.
 
وی تصریح کرد: اشتیاق علویان برای بازدید از روستای فوشنجان به حدی است که به صورت یک مطالبه درآمده و انتظار دارند در قالب گروههای ساماندهی شده بتوانند از این منطقه بازدید کنند.
 
لازم به ذکر است؛ فوشنجان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی است.

گزارش از: شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عطارنیوز، منتشر شده در مورخ: 1396/11/05  شناسه خبر: 1287003

آخرین ویرایش: چهارشنبه 26 دی 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»