برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی زیارت؛ خبر خوش برای زوار غیرایرانی بارگاه رضوی: ابطال دریافت «عوارض از گردشگران غیرایرانی» در مشهد + تحلیل فرهیخت

مصوبه دریافت عوارض از گردشگران غیر ایرانی که به مشهد سفر می‌کنند، از سوی استاندار خراسان رضوی ابطال شد. اندیشکده بین المللی فرهیخت ، ضمن تشکر و قدردانی از درایت و تدبیر استاندار جدید، فهیم و مدبر خراسان رضوی جناب آقای علیرضا رزم حسینی، مراتب خرسندی خود را از بابت حذف این مصوبه ی غیرقانونی، ظالمانه، نابخردانه و بلکه تبعیض آمیز و ناجوانمردانه و عجولانه شورای شهر اعلام داشته، امید است نمایندگان منتخب مردم برای مدیریت شهر، از ابطال این مصوبه غیرکارشناسی شده و شتاب آمیز، این درس را آموخته باشند که:... | چهارشنبه 10 بهمن 1397

دیپلماسی ...

دینی/ کاردینال هانری دو لهوگ فرانسوی در مشهد: سکولاریسم عامل توجه کمتر خانواده‌ها در فرانسه به مباحث دینی است + گزارش تصویری

   |  پنجشنبه 20 دی 1397
رئیس حوزه علمیه مسیحیت کاتولیک گفت: با توجه به فضای سکولاری که در فرانسه وجود دارد، بسیاری از خانواده‌های فرانسوی سعی دارند تا در مورد مسائل دینی در خانه صحبت نکنند. کاردینال هانری دو لهوگ در دومین پیش نشست تخصصی نظام تربیت دینی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه که با حضور اساتید حوزه و دانشگاه ایران و کاتولیک پاریس در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد،...
... عنوان کرد: یکی از مسائلی که خیلی در اروپا مورد بررسی و توجه قرار گرفته خانواده‌های «میکس» یا همان مشترک است.
ریاست حوزه علمیه مسیحیت کاتولیک در توضیح خانواده میکس گفت: در این خانواده‌ها یکی مسیحی و دیگری مسلمان است و همین امر زمینه بعضی از مشکلات را برای اعضای خانواده ایجاد می‌کند.
وی ادامه داد: حداقل 7 درصد از ملت فرانسه را مسلمانان تشکیل داده‌اند و در تمام شهرها ازدواج‌هایی بین مسلمانان و مسیحیان اتفاق می‌افتد که اینگونه ازدواج‌ها با مراجعه به شهرداری و بدون اجازه کلیسا صورت می‌گیرد.
این استاد حوزه‌ علمیه مسیحیت کاتولیگ با اشاره به اینکه در همه دین‌ها از ازدواج با ادیان دیگر مخالفت شده است، عنوان کرد: اکنون که این اتفاق در جهان غرب به وقوع پیوسته این وظیفه علمای هر دینی است که برای حل این مشکل اندیشه و تحقیق کنند.
وی گفت: بسیاری از همین خانواده‌ها وقتی با مشکل برخورد می‌کنند به عالم دینی خودشان مراجعه کرده و از آنها راه حل مناسب و اجرایی می‌خواهند تا زندگی‌شان ادامه پیدا کند.
نویسنده کتاب «آیا خداوند خالق انجیل و قرآن است» ابراز کرد: همه سعی علمای مسیحیت این است که بنیاد خانواده حفظ شود و آن تعهد زندگی مشترک بین زن و شوهر پایدار باشد. البته کسی در فرانسه به خاطر گرایش به دین دیگری ازدواج نمی‌کند.
وی گفت: در حال حاضر ما سعی داریم در فرانسه این مدل تفکر را توسعه دهیم که «اگر زنی عاشق مردی شد یا بالعکس، به‌خاطر زیبایی‌های فردیِ طرف مقابل نیست بلکه از زیبایی‌های دینی آن شخص می‌باشد که آثارش در چهره آن فرد ظهور پیدا کرده است.»
ریاست حوزه‌ علمیه مسیحیت کاتولیک ادامه داد: با توجه به فضای سکولاری که در فرانسه وجود دارد خیلی از خانواده‌های مشترک(میکس) فرانسوی سعی دارند تا در مورد مسائل دینی در خانه صحبت نکنند، اما همیشه با تولد اولین فرزند این مسائل خودش را نشان می‌دهد و در بین اعضای خانواده اختلاف ایجاد می‌کند.
وی ابراز کرد: در بین خانواده‌های مشترک همیشه سؤالاتی از قبیل «در هنگام عبادتِ همسرم من باید چه کار کنم»، «آیا عبادت او در درگاه خداوند مورد قبول است»، «فرزندمان مسیحی باشند یا مسلمان»، «گوشت ذبح شده نیاز خانواده است یا معمولی»، «در مناسبت‌های دینی چه کار باید کرد» و ... مسئله‌ساز می‌شود.
هانری دو لهوگ ابراز کرد: برای پیدا کردن قوانینی که بتوان نظام زندگی این خانواده‌ها را حفظ کرد، جلسات و گروه‌های اندیشه‌ورز زیادی تشکیل شده است.
آستان نیوز


گزارش دیگر در همین زمینه حاکی است:


رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی عنوان کرد: آمادگی کامل دانشگاه علوم اسلامی رضوی برای برپایی نشست‌های بین ادیانی

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اشاره به اینکه گفت‌وگوی بین ادیان باعثِ از بین رفتن دشمنی‌ها می‌شود، گفت: دانشگاه علوم اسلامی رضوی آمادگی کامل برای برپایی نشست‌های بین ادیانی را دارد.
به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن وحدتی شبیری در دومین پیش نشست تخصصی نظام تربیت دینی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه که با حضور اساتید حوزه و دانشگاه ایران و مدرسه کاتولیک پاریس در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، عنوان کرد: مشهد مقدس آرامگاه یکی از ائمه هدی و پیشوایان الهی است، ایشان چون حضرت عیسی مسیح(ص) از خاندان مطهر و پاک رسالت و نبوت هستند.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی ادامه داد: گفت‌وگوی بین ادیان ابراهیمی افزون بر اینکه مورد تأیید و سفارش کتب آسمانی است، از دیدگاه عقل نیز مورد تأکید و تایید می‌باشد زیرا از طریق همین نشست‌ها ابواب علمی و معرفتی زیادی برای اهل خرد و اندیشه گشوده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه گفت‌وگوی بین ادیان باعثِ از بین رفتن دشمنی‌ها می‌شود، عنوان کرد: دانشگاه علوم اسلامی رضوی آمادگی کامل برای برپایی نشست‌های بین ادیانی دارد و در این زمینه می‌تواند همراه دانشگاه‌های کاتولیک فرانسه باشد.
وحدتی شبیری با بیان اینکه توحید و اطاعت از پروردگار عالم سخن مشترک همه ادیان الهی است، عنوان کرد: امروز اسلام و مسیحیت دارای مشکلات مشترکی چون تروریست، فاصله گرفتن برخی از جوانان از باورها و اعتقادات دینی، سست شدن اعتقادات، تأثیر منفی فضای مجازی در باورهای مردمی است که با همفکری و هم‌اندیشی می‌توان برای حل آن به نتیجه مطلوب دست یافت.
وی تأکید کرد: اگرچه فطرت پاک انسان‌ها پیوسته به دنبال دین است، اما همه ما باید سعی کنیم تا موانع دینداری برای آحاد ملت‌ها برداشته شود.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اشاره به اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی ایران ظرفیت دینداری برای جوانان فراهم شد، گفت: اکنون با برپایی اعتکاف که اتفاقا در دین مسیحیت هم وجود ،دارد جوانان زیادی جذب معنویت دینی شده‌اند، پرچم عزای سیدالشهدا(ع) در تمام شهرها و روستاهای ایران به دست همین جوانان برافراشته می‌شود و به شکرانه الهی بخش عظیمی از زائران اربعین را جوانان تشکیل می‌دهند.
وی تأکید کرد: بنده از عزیزانی که از فرانسه به مشهد مشرف شده‌اند می‌خواهم تا در مورد پیاده‌روی اربعین حسینی بیشتر تحقیق و مطالعه کنند و در صورت امکان در این مراسم شرکت و از نزدیک حضور جوانان را مشاهده کنند.
وحدتی شبیری ادمه داد: تمام ادعیه‌های مسلمانان به ویژه دعای کمیل دارای مضامین عرفانی است لذا در صورت امکان جوانان فرانسوی را با مفاهیم این ادعیه آشنا کنید تا به سمت عرفان‌های کاذب گمراه نشوند.
شایان ذکر است، امروز چهارشنبه سومین پیش‌نشست تخصصی نخستین کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با عنوان «نظام تربیت دینی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه» در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، سومین پیش نشست این کنگره نیز صبح فردا در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار می‎شود.
آخرین ویرایش: پنجشنبه 20 دی 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»