اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت:

فراموشی «عدالت علوی» به بهانه ی رشد «دلار ربوی» در «بیمارستان رضوی»

نقدی بر یک خبر به قلم «عبدالرضا زرگری» | هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به FATF، متأسفانه به حاشیه رانده شد و از خاطر و اذهان رفت! آن خبر کوتاه به نقل از «مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی» این بود: «تعرفه ی بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!»... | دوشنبه 16 مهر 1397

گزارش کاملی از نتیجه ی مذاکرات مقامات استان با الحمدانی رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق / تقاضا برای حضور عراقی ها در نمایشگاه بین المللی مشهد

   |  یکشنبه 8 مهر 1397
align=bottom
ضرورت تلاش بخش‌های دولتی و خصوصی برای افزایش سطح مبادلات تجاری ایران و عراق؛ رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق و رئیس اتاق بازرگانی بغداد، بصره، کربلا، صلاح الدین، دیوانیه و اتاق مشترک عراق و ایران با رئیس اتاق بازرگانی ایران و اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی و برخی از مسئولان استانی در مشهد دیدار کردند. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در ابتدای این جلسه ...
... به سفر اسفندماه سال گذشته خود به عراق اشاره و اظهار کرد: در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی عراق مذاکرات بسیار مفیدی انجام شد و امروز در پاسخ به آن سفر، شاهد حضور برادران عراقی در شهر مشهد هستیم. دو روز گذشته در اتاق ایران پذیرای مهمانان کشور عراق بودیم؛ مذاکراتی خوبی در آن دیدارها انجام شد و به تصمیمات خوبی نیز دست یافتیم.

وی افزود: کشور دوست و برادر عراق از مهم ترین شرکای تجاری ما در منطقه و جهان هستند و خوشبختانه در شش ماهه امسال، با رشد بالای 30درصدی در مناسبات اقتصادی بین دو کشور مواجه بودیم؛ اما آنچه مسلم است ظرفیت های بین دو کشور می تواند بسیار فراتر از حجم مبادلات اقتصادی امروز باشد. ما نیازمند این هستیم که مناسبات اقتصادی را تنها به مبادله کالا منحصر نکنیم و می توانیم در توسعه زیرساخت های عراق، چه در بخش عمران و چه در بخش صنعتی اقدامات قابل توجهی صورت دهیم.

شافعی تاکید کرد: کشورهای عراق و ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی، موقعیت کاملا ویژه ای در اقتصاد منطقه دارند؛ بنابراین ما و کشور عراق علاوه بر بازارهای داخلی می توانیم به همکاری در اقتصاد منطقه فکر کنیم که در این ارتباط مذاکرات خوبی انجام شده و اقدامات خوبی در پیش داریم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران خطاب به میهمانان عراقی حاضر در این جلسه گفت: خراسان رضوی و مشهد موقعیت های منحصر به‌فردی دارند؛ به خصوص در حوزه توریست مذهبی و توریست سلامت، مشهد موقعیت بسیار ویژه ای برای برادران عراقی دارد. در زمینه توریست زیارت وجود مرقد امام رضا(ع) در شهر مشهد ظرفیت ارزشمندی را در کشور ایجاد کرده است و می دانیم همان‌طور که اماکن متبرکه در عراق برای مردم ایران یک قبله آمال است، وجود بارگاه رضوی نیز برای بسیاری از مردم عراق چنین موقعیتی دارد. بنابراین این پتانسیلی است که هر دو کشور باید از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: درباره توریست سلامت نیز مشهد چنین موقعیت ممتازی دارد؛ این شهر از نظر سلامت منطقه ای توسعه یافته است و علاوه بر این بسیاری از کسانی که برای سلامت به این شهر سفر می کنند، هم به دنبال دوا هستند و هم به دنبال شفا و این بسترها، موقعیت منحصربفردی را برای مشهد ایجاد می کند.

شافعی درباره مسائل و مشکلات احتمالی بر سر راه مناسبات دو کشور به چند نکته اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات موجود، روابط بانکی و بیمه ای بین دو کشور است که به خصوص پیمانکاران ما را با چالش هایی جدی روبه رو کرده است. در زیرساخت های گمرکات مرزی نیز با توجه به حجم روابط اقتصادی دو کشور، دغدغه‌های جدی وجود دارد. در این راستا باید با همکاری یکدیگر در جهت توسعه زیرساخت های مرزی و گمرکی اقداماتی جدی صورت دهیم. یکی از ساده ترین اقداماتی که در گام نخست می توان پیگیری کرد، افزایش ساعات کار گمرکات مرزی دو کشور است.

وی تصریح کرد: موضوع مشکلات شرکت های خدمات فنی و مهندسی و پیمانکاران ما نیز مسئله ای است که در آینده ای نزدیک برای حل آن باید چاره ای بیاندیشیم. همچنین قوانین و مقررات در مرزهای مختلف عراق، متفاوت بوده که البته تدابیری برای حل این مشکل اندیشیده شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران از تفاوت استانداردهای ملی دو کشور به عنوان یکی دیگر از چالش های موجود در مسیر مناسبات تجاری ایران و عراق نام برد و اظهار کرد: در برخی از شهرهای عراق، تایید استاندارد کالاها از سوی شرکت های غیرمسئول انجام می شود که باید در این زمینه هم راه تدبیری اندیشیده شود.

*ضرورت تسهیل مسیر سرمایه گذاری عراقی ها در مشهد

در ادامه تریبون در اختیار جعفر رسول الحمدانی، رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق و رئیس اتاق بازرگانی بغداد قرار گرفت. او گفت: این دیدار در موقعیت کنونی، مهم به شمار می آید و به ویژه در شرایطی که ایران با تحریم های اقتصادی مواجه است؛ از طرفی، تقویت و رشد مناسبات و همکاری اقتصادی بین دو کشور مسئله ای مهم است که در این زمینه نشست های خوبی در تهران داشتیم و تصمیمات مهمی در زمینه پیمانکاری برای هر دو کشور اتخاذ شد. همچنین نشست های مشترکی در بغداد داشتیم که نتایج خوبی برای اتاق های هر دو کشور به دنبال داشت.

وی افزود: دیدار امروز پیام خوبی دارد و نشان دهنده روابط مطلوب بین دو کشور است؛ ما مفتخریم که مشهد در بسیاری موارد به ویژه در زمینه ساخت و ساز و زیرساخت ها این چنین پیشرفت داشته و آنچه اهمیت دارد؛ تسهیل راه برای سرمایه گذاران در این شهر است که در این زمینه جلسات مهمی در بغداد و بانک های ملی عراق و بانک های داخلی ایران داشتیم و انشاا... در آینده ای نزدیک نشست هایی بین بانک های داخلی دو کشور برگزار می شود؛ امیدواریم این تعاملات راه را برای تسهیل سرمایه گذاری های بین دو طرف آسان کند.

الحمدانی به اهمیت مقابله با توطئه ها و دشمنی هایی اشاره کرد که مردم هر دو کشور با آن مواجه اند و مراقبت از استانداردهای موجود را در زمره مسائلی دانست که در توسعه مناسبات تجاری دو کشور باید مدنظر قرار بگیرند.

وی گفت: یکی از موضوعات مطرح شده در نشست با اتاق ایران در تهران این بود که عراق محل ترانزیت کالاهای ایرانی برای کشورهای منطقه بشود. در این زمینه لازم است حمایت و پشتیبانی سرمایه گذاران ایرانی و عراقی را داشته باشیم تا  شاهد نتایج آن در مناسبات دو کشور باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی بغداد با بیان اینکه علی‌رغم اعمال تحریم ها علیه ایران، همکاری های تجاری عراق با این کشور افزایش یافته است، افزود: در شش ماه اخیر این مناسبات بیش از یک و نیم میلیارد دلار افزایش داشته است.

وی با اشاره به اهمیت مشارکت دو کشور در صنایع یکدیگر، اظهار کرد: ما ظرفیت توسعه صنایع خود با همکاری ایرانیها را داریم و امیدواریم این دیدارها نتایج خوبی برای مبادلات تجاری دو کشور داشته باشد. نکته دیگر، همراهی ما با ایران در مقابل تحریمهایی است که این کشور با آن مواجه است و امیدواریم این مذاکرات در بغداد ادامه داشته باشد.

*تقاضا برای حضور شرکت های عراقی در رویدادهای نمایشگاه های بین المللی مشهد

علی رسولیان، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز با اشاره به جلسه شب گذشته استاندار با رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق، گفت: ظرفیت استان ما در حوزه های تولید، صنعت، کشاورزی و سایر بخش های اقتصادی بسیار بالاست؛ خراسان رضوی با حدود شش و نیم میلیون نفر جمعیت دارای بیش از شش هزار واحد صنعتی است و سالانه 31 میلیون زائر و گردشگر از شهر مشهد دیدن می‌کنند. اشتراکات تاریخی و فرهنگی و دینی بین مشهد و کشور عراق بی بدیل است و در چند سال گذشته حجم مبادلات تجاری استان و عراق افزایش یافته اما هنوز کافی نیست.

وی با اشاره به برگزاری سالانه 37 نمایشگاه بین المللی تخصصی در مشهد اظهار کرد: تقاضای ما این است که با محوریت اتاق بازرگانی عراق، هیات های تجاری این کشور با هزینه ایران در نمایشگاه ها و رویدادهای مختلف آن شرکت کنند که البته لازمه این امر معرفی هیات های تجاری از سوی اتاق بازرگانی عراق است. در زمینه توریست درمانی هم شرکت های بزرگ بخش خصوصی باید جایگزین دلالان و شرکت های فعلی شوند. همچنین در حوزه پذیرش استانداردها پیشنهاد مشخص ما این است که به استانداردهای ملی دو کشور اعتماد کنیم و با همین استانداردها مبادلات انجام شود.

رسولیان یکی از بهترین زمینه ها برای افزایش مراودات اقتصادی بین دو کشور را سرمایه گذاری مشترک و صادرات کالاهای نیمه ساخته به کشور عراق دانست و گفت: این کالاها می تواند در عراق تکمیل و سپس از آنجا به دیگر کشورها صادر شوند.

وی همچنین متذکر شد: در سال های گذشته توافقات زیادی بین خراسان رضوی با استان های عراق انجام شده اما در مرحله اجرا با کاستی هایی مواجه شدیم؛ بنابراین پیشنهاد می کنم کمیته ویژه پیگیری و مبادله تجاری بین اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق ایجاد شود.

منبع: روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 شهریور ماه 1397 به روز شده است!
اخبار 2869    بین الملل 2244    آسیا 2018    برنامه های بین المللی/داخل و خارج 817 دیپلماسی اقتصادی 624    دیپلماسی دانشگاهی 523    دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 520    افتخارات 462    دیپلماسی گردشگری 457    دیپلماسی فرهنگی 382    دیپلماسی علمی 373    اروپا 368    میهمان/میهمانان خارجی 349    دیپلماسی آموزشی 338    دیپلماسی مذهب، دین و قرآن 330    جهان اسلام 338    آیا می دانید که مشهد... 300    دانشگاه فردوسی مشهد 289    شهرداری مشهد 279    دیپلماسی نمایشگاهی 264    سرمایه گذاری 243    استانداری خراسان رضوی 216    صادرات و واردات 198    پاکستان 189    آستان قدس رضوی 182    عراق 179    تصاویر / گزارش های تصویری 176    دیپلماسی هنری 175    استاندار 163    افغانستان 161    دیپلماسی ورزشی 151    دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی) 141   دیپلماسی سیاسی 142    دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 142    مشهد 2017 139    دیپلماسی عمومی و شهری 138    آفریقا 134    دیپلماسی اجتماعی 127    نمایشگاه بین المللی مشهد 119    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 104    سرمایه گذاری خارجی 101    پایتخت معنوی ایران 98    فرودگاه بین المللی مشهد 84    آمریکا 78    قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 76 شهردار مشهد 76    ایده های جدید 72    جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 72    مقالات علمی 69    صنعتی 67    سازمان های بین المللی مرتبط 67    چین 63    اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 61 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60    مصاحبه 56    ملاقات و دیدارها و نشست ها 54    پیشنهادات 52    عتبات عالیات، قبور ائمه 51    سایر کشورها 47    اتباع و مهاجران خارجی 46    ترکیه 46    اقیانوسیه 44    حوزوی 44    فضای سبز و پارکها 44    شهری 42    ترکمنستان 42    بانوان 41    روسیه 40    حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40 خواهر خواندگی 37    آیا می دانید که در ایران/دنیا 36 رسانه ای 36    نقاط قوت شهری 36    توافقنامه ها و تفاهم ها 35    بازیافت و تبدیل مواد 35    هندوستان 33    فناوری های نوین و کارآفرین 32    زبان و ادبیات فارسی 31    قطار شهری و منوریل 31    گلایه ها و انتقادات 30    شهرسازی و معماری 30    نقاط ضعف شهری 29    اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 26    تاجیکستان 25    عمران، ساختمان و پلها و معابر 25    آلمان 24    شهرداریهای کشور 24    پایتخت فرهنگی جهان اسلام 22    وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 22 شورای اسلامی شهر 22    محیط زیست 22    قرقیزستان 22    متروپلیس 22    اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 20    لبنان 19    سوریه 19    مناطق آزاد، بازارچه ها و گمرک مرزی استان 19    دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 18    انرژی، گاز، آب، برق 18    جامعه المصطفی العالمیه 17    تاریخی و تمدنی 16    سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی 15    بیمارستان فوق تخصصی رضوی 15    مالزی 14    ژاپن 13    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13    موزه ها و گالری ها 12    اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12 فرانسه 12    پژوهشی 11    انقلاب، شهدا و ایثارگران 10    کشاورزی 10    ازبکستان 9    خدمات و نظافت شهری 9    مدیریت بحران 8    عربستان 8    قزاقستان 8    تحلیل 7    انتصاب 7    اداره کل ورزش و جوانان استان 7    ادبی 7    تشریفات بین الملل 7    کویت 7    بحرین 7    راه آهن و قطار بین شهری 6    امارات، دبی 6    مشهد 2018 5    استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5    سوغات زائر و برند حلال 4    مطبوعاتی 4    فیلم 3    تشرف به اسلام 3    معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 2 مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 2    حقوقی و قضا 2    رویدادهای برگزار نشده 2    قطر 2    دانشگاه علوم اسلامی رضوی 1
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد
تا 4 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» برای گسترش مناسبات و روابط خارجی در قالب «دیپلماسی سیاسی» و تشویق هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به فعالیت بیشتر، همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد و...، رسالت ها و تعهدات بزرگی است! آیا مردم مشهد، فقط و فقط باید از «سرکنسولگری جمهوری پاکستان» ، این قدر زیاد، حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه در برخی فعالیت های اجتماعی شهرشان ببینند؟ پس نقش سایر سرکنسولگری های مستقر و دفاتر خارجی در ایفای رسالت هایشان چه می شود؟ چه کسی جز این دفتر نمایندگی می تواند متولی و مشوق باشد؟!