اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی شهری / نشست شهردار منتخب و اعضای شورای شهر با سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده آیسسکو در مشهد + گزارش تصویری

محمد رضا کلایی شهردار منتخب مشهد در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی؛ نقشه راه و زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی در مشهد ظرف دو هفته تدوین شود/ پیشنهاد می کنم خیابانی در کشورهای سرمایه گذار به نام مشهد یا فردوسی نامگذاری شود. خوشبختانه اکنون در مشهد همه به یک بلوغ در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی رسیده و عزم همکاری نیز در این زمینه وجود دارد.... | جمعه 9 آذر 1397

دیپلماسی ...

مکرمی فر خبر داد: سرمایه گذاری 44 میلیون دلاری افغانستانی ها در استان + تصویر

   |  یکشنبه 27 خرداد 1397
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از سرمایه گذاری 44.5 میلیون دلاری افغانستانی ها در استان تا پایان سال 96 خبر داد. «ابوالفضل مکرمی فر» در جلسه با هیات مدیره انجمن سرمایه گذاران افغانستان در ایران و جمعی از سرمایه گذاران افغانستانی با بیان این مطلب افزود: در میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری خارجی از جمله افغانستانی ها وجود ندارد....
وی با اشاره به آمار سرمایه گذاری سال گذشته در استان اظهار کرد: سرمایه گذاران خارجی دارای مجوز که با نرخ مبادله ای ارز وارد کشورکرده اند تا پایان سال 96  در قالب  25 طرح گردشگری حجم سرمایه ای معادل  74 میلیون دلار  سرمایه گذاری کرده اند.
وی با بیان این که سرمایه گذاران کشور دوست و برادر افغانستان بیشترین سرمایه گذاری را در استان داشته اند، تصریح کرد: از 25 طرح گردشگری استان ، 18 طرح مربوط به سرمایه گذاران افغانستانی بوده است.
مکرمی فرادامه داد: از این 74 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی درخراسان رضوی 44.5 میلیون دلارمربوط به افغانستانی ها بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از سرمایه گذاری افغانستانی ها در منطقه گلشهر مشهد،قدردانی کرد و گفت: این اداره کل آمادگی دارد در چارچوب قوانین حداکثر همکاری را  با سرمایه گذاران کشور دوست و برادر افغانستان داشته باشد.
وی درباره درخواست برخی تسهیلات برای سرمایه گذاران افغانستانی در ایران اظهارکرد: امتیازاتی برای سرمایه گذاردر قانون پیش بینی شده این است که سرمایه گذاران افغانستانی می توانند از آن بهره مند شوند.

5 پیشنهاد برای سرمایه گذاران افغانستانی
مکرمی فر 5 پیشنهاد را نیز در این جلسه با سرمایه گذاران مطرح کرد و گفت: با توجه به پیشینه تاریخی، روابط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منطقه هرات با خراسان رضوی به ویژه مشهد مقدس ایجاد اتوبان مشهد–هرات می تواند تبادلات بین این دوشهر را توسعه و گسترش دهد.
وی ادامه داد : با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برای احداث و راه اندازی مرکز ملی گوهرسنگ ها در مشهد و ظرفیت های اقتصادی که در این زمینه وجود دارد و افغانستان نیز در این زمینه استعدادهای خوبی دارد، سرمایه گذاران افغانستانی می توانند در این زمینه ورود پیدا کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به اشتراکات فرهنگی- تاریخی ایران و افغانستان اشاره کرد و  گفت: این آمادگی را داریم در صورت تمایل افغانستانی ها به ویژه بخشی از افغانستان که در حوزه تمدنی خراسان بوده، آثاراین کشور در موزه خراسان بزرگ به نمایش گذاشته شود.
مکرمی فر با اشاره به برخی فرصت های اقتصادی شهر مشهد برای افغانستانی ها  پیشنهاد کرد: رستوران افغانستانی های مقیم مشهد یکی از فرصت های مهم اقتصادی است که با سرمایه گذاری افغانستانی ها می تواند انجام شود.
وی ادامه داد: با توجه به در پیش رو بودن نمایشگاه بین المللی جهانگردی مشهد، به افغانستانی ها نیز پیشنهاد و درخواست می کنیم در این نمایشگاه شرکت کنند. 
هم چنین در این دکتر عبداللهی وزیر اسبق مسکن و شهرسازی جمهوری اسلامی افغانستان و از سرمایه گذاران حاضر در این نشست خواستار تسهیلاتی برای سرمایه گذاران افغانستانی برای اقامت در ایران شد وگفت: مشهد ظرفیت های ویژه ای در زمینه گردشگری سلامت دارد و برای تسهیل استفاده افغانستانی ها ازاین ظرفیت ها پیشنهاد داریم که هزینه ویزای گردشگران سلامت رایگان شود.
وی هم چنین با بیان این که افغانستانی ها علاقه مند به سرمایه گذاری در حوزه گردشگری خراسان رضوی هستند،خواستار رفع مشکلات سرمایه گذاران حوزه هتلداری شد.
در ادامه «احمدیار» یکی دیگر از سرمایه گذاران افغانستانی در این نشست گفت: سرمایه های افراد خارجی مقیم ایران سرگردان است و باید ساماندهی شود.
درادامه برخی سرمایه گذاران افغانی به برخی مشکلات و مغضلات فعالیت خود اشاره کرده و خواستار بررسی و رسیدگی به آنها شدند.
گزارش از: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی


آخرین ویرایش: یکشنبه 27 خرداد 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»