دیپلماسی❜ فرهنگی/ از ۱۶ جشنواره رضوی، چهار جشنواره به صورت بین المللی برگزار می‌شود

  • بازدید: ۳۰۰
فرهنگی/ از ۱۶ جشنواره رضوی، چهار جشنواره به صورت بین المللی برگزار می‌شود
جشنواره بین المللی امام رضا ع

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) گفت:امسال ۱۶ جشنواره در ۱۵ استان کشور برگزار می‌شود که چهار جشنواره به صورت بین المللی در کشورهای ترکیه حوزه قفقاز  برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس ،مرتضی سعیدی زاده امروز در نشست خبری دوازدهمین جشنواره عکس رضوی که در سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد اظهارداشت: ماموریت بنیاد امام رضا(ع) در حوزه هنر و فرهنگ احیای امر عصمت و طهارت است.

وی افزود: مکتب هنر‌ و رسانه جنبه زیبا شناسی دارد که از طریق آن می‌توانیم مفاهیم رضوی را به مخاطب منتقل کنیم.

سعیدی زاده تصریح کرد: بنیاد بین المللی امام رضا(ع) تاکنون در حوزه هنر و رسانه 19 دوره جشنواره در سالیان گذشته برگزار کرده است این جشنواره ها سابقه جریان سازی به وسعت ایران اسلامی داشتند و فارغ از همه ایران را در بر می‌گرفتند. از ابتدای برگزاری این جشنواره‌ها تاکنون 8 میلیون و 500 اثر به جشنواره‌های رضوی ارسال شده است و این استقبال به این دلیل است که جشنواره امام رضا(ع) یکی از عمومی ترین جشنواره های فرهنگی و هنری کشور است.

وی بیان کرد: امسال بیستمین دوره این جشنواره برگزار می‌شود و این 19 دوره را آسیب شناسی کردیم و تلاش داریم این دوره تخصصی تر و حرفه ای تر برگزار شود.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: امسال دو هدف بزرگ داشتیم اول اینکه این جشنواره مورد تایید نخبگان هنری و رسانه ای قرار بگیرد دوم اینکه مردم بتوانند از آثار برگزیده این 19 دوره بهره مند شوند.

سعیدی زاده با بیان اینکه جشنواره امام رضا(ع) با پویش متفاوت است گفت:تلاش داریم بهترین تولیدات را در این جشنواره داشته باشیم و با پایان این جشنواره آثار برگزیده را در  هفته‌های فرهنگی امام رضا(ع)به نمایش خواهیم گذاشت.

وی عنوان کرد: امسال 16 جشنواره در 15 استان کشور برگزار می‌شود که این جشنواره‌ها را متناسب با زیست بوم استانهای کشور برگزار می‌کنیم بر این اساس جشنواره‌ها بین 15 استان تقسیم شدند و خراسان رضوی دو جشنواره را برگزار خواهد کرد.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع)  با بیان این مطلب که دوازدهمین جشنواره عکس رضوی و جشنواره فیلم رضوی به میزبانی خراسان رضوی برگزار می‌شود افزود: از 16 جشنواره 4 جشنواره به صورت بین المللی در کشورهای ترکیه حوزه قفقاز  برگزار می‌شود همچنین جشنواره آواها و نواهای رضوی، عکس رضوی، شعر عربی و شعر ترکی جشنواره هایی هستند که به صورت بین المللی برگزار می‌شوند.

سعیدی زاده تصریح کرد: امسال اعتبار جشنواره پنج برابر شده است و در این زمینه جهش خوبی داشتیم، به‌طوری که اعتبار16 میلیارد تومانی به جشنواره بین المللی امام رضا(ع) تخصیص یافته است.

وی در پایان با تاکید براینکه جشنواره عکس با پویشی متفاوت و برای همه شیعیان جهان تدارک دیده شده،اذعان کرد: این جشنواره از سلسله جشنواره‌های 16 گانه بین‌المللی امام رضا (ع) است که در دو بخش عکس با دوربین‌های حرفه‌ای و عکس با تلفن همراه و در هفت موضوع آداب زیارت امام رضا (ع)، نماز، دعا و نیایش در حرم رضوی، ایثار و شهادت در فرهنگ رضوی، حریم حرم مطهر رضوی، آیین‌های دینی و مذهبی در فرهنگ رضوی، نقش فرهنگ رضوی در نهاد خانواده و انتقال آن به نسل جوان، معماری و هنر‌های اسلامی در حرم رضوی و بافت اطراف آن از بهمن 1401 تا خرداد 1402 برگزار می‌شود.

محمد حسین زاده،مدیرکل  فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز اظهارداشت: خراسان رضوی به برکت وجود امام رضا(ع) میزبان متفاوتی در برگزاری جشنواره‌های رضوی است.

وی ادامه داد: برای ما مشهدی‌ها داشتن عکس از حرم گنبد بارگاه شاید عادی باشد اما برای زائران داشتن عکس با گنبد امام رضا(ع) یک آرزو است و از گذشته تا امروز این عکس سوغات خانواده از مشهد برایشان بوده است.

حسین زاده تصریح کرد:این عکس‌ها داستان جالبی دارند در گذشته دوربین‌ها سنگین بوده و نمی ‌توانستند به داخل حرم ببرند لذا نقاشی از حرم و گنبد کشیده می‌شد و مردم با پس زمینه نقاشی از حرم عکس می‌گرفتند تا اینکه تکنولوژی آمد و تصاویر بزرگ از حرم چاپ شد.

مدیرکل  فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: عکس، سابقه تاریخی یک ملت می‌تواند باشد مثلاً عکس از گنبد امام رضا(ع) که توسط روس‌ها هتک حرمت شد، عکس آنقدر قدرت دارد که رضا پهلوی برای اینکه کسی از واقعه گوهرشاد چیزی یادش نماند اجازه نداد هیچ عکسی از آن واقعه باقی بماند. چون عکس حافظه تاریخی دارد.

حسین زاده ادامه داد: امام رضا(ع) تنها به مردم مشهد، شیعه و مسلمان تعلق ندارد بلکه متعلق به همه ادیان بشری است که هر کدام از اینها سوژه عکس عکاسان می‌تواند باشد و خود حرم که ساخته دست هنرمندان ایرانی است سوژه دیگری برای عرض ارادت عکاسان است.

وی افزود: از مدیر عامل بنیاد تقاضا می‌کنیم تولیدات برگزیده جشنواره امام رضا(ع) را به عنوان محصولات فرهنگی در فرودگاه، ترمینال و در سطح شهر بین زائران امام رضا توزیع کنند.

مدیرکل  فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد:جشنواره عکس رضوی در دو بخش حرفه ای و موبایلی برگزار می‌شود که علاقمندان می‌توانند آثار خود را تا 5 اردیبهشت ماه 1402 به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

حضور داوران بین المللی در جشنواره عکس رضوی

مهدی زابلی عباسی، دبیر دوازدهمین جشنواره عکس رضوی نیز اظهارداشت: نهمین و دهمین دوره جشنواره عکس رضوی در خراسان رضوی برگزار شده است.

وی ادامه داد: طی آسیب شناسی که انجام شد تصمیم گرفتیم از داورهای بین المللی برای این دوره از جشنواره دعوت کنیم که طی گفت‌وگو با فدراسیون جهانی عکس فیبا چند داور بین المللی مطرح در این جشنواره حضور خواهند داشت.

زابل عباسی افزود: اولین بار است این جشنواره به صورت بین المللی برگزار می‌شود و از 12 بهمن امسال که فراخوان زده شد تا به امروز 95 نفر در این جشنواره ثبت نام کردند که از این تعداد 48 نفر آثار خود را به جشنواره ارسال کرده‌اند.

دبیردوازدهمین جشنواره عکس رضوی بیان کرد:تاکنون از پنج کشور دنیا در این جشنواره حضور یافتند که 5 اثر از ترکیه یک اثر از بلغارستان یک اثر از عراق یک اثر از آلمان و یک اثر از اوکراین به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

وی خاطرنشان کرد:در کنار این جشنواره دو‌ اردوی عکاسی از حرم خواهیم داشت و یک کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد که برای حضور در کارگاه و اردو علاقمندان باید رزومه خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/6012


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.


تارنمای فرهیخت

آمارها و بازدیدها