دیپلماسی اجتماعی/ گفت و گو با جابر انصار، سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد + تصاویر + فیلم

 • بازدید: ۳۴۳
اجتماعی/ گفت و گو با جابر انصار، سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد + تصاویر + فیلم

زندگی مردم افغانستان برای مخاطب ایرانی پوشیده مانده است | ما مشکل کلانی با ایران نداریم؛ جابر انصار، سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرانیوز به سئوالاتی درباره مهاجران، رابطه ایران و افغانستان، کمبودها و جایگاه مشهد در نگاه مردم افغانستان پاسخ داده است. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید. چهار دهه قبل، وقتی قشون سرخ شوروی لشکر کشیدند به افغانستان و عرصه را بر زندگی مردم تنگ کردند، مشهد به یکی از مقصدهای مهم مهاجران افغانستانی تبدیل شود. همین است که کنسولگری افغانستان در مشهد، یکی از پرکارترین نمایندگی‌های سیاسی این کشور در ایران است؛ نهادی که وظیفه رسیدگی به امور کنسولی اتباع افغانستانی را برعهده دارد و در سال‌های اخیر، همکاری نزدیکی با ادارات مربوط‌به امور مهاجران در ایران برقرار کرده است. 

مهاجران افغانستانی که در ایران زندگی می‌کنند استحاله نشده‌اند

شهرآرا: آقای انصار چرا ایران و به‌خصوص شهر مشهد به یکی از مقصد‌های مهم مهاجرت مردم افغانستان تبدیل شد؟

افغانستان و ایران تاریخ و فرهنگ مشترک دارند. ممکن نیست بتوانیم وجوه مشترک دو کشور را از هم جدا کنیم، چون رابطه خونی، تاریخی و زبانی، رابطه‌ای نیست که بشود آن را با جغرافیای سیاسی، چند خط و موافقت‌نامه‌های قانونی از هم جدا کرد. این جغرافیا متعلق به مردم افغانستان، ایران، تاجیکستان و حتی ترکیه است. ما این حوزه را این‌طور می‌بینیم که یک مدنیت واحد دارد و بین تاریخ کهن و تاریخ نوین یک آدرس بیشتر ندارد.

یقینا مهاجرت مردم افغانستان در زمان تجاوز قشون سرخ به ایران ناشی از اجبار بود. مردم افغانستان تنها به ایران مهاجر نشدند؛ آن‌ها به کشورهای دیگر جهان هم رفتند، اما در ایران خانه گرفتند، زندگی کردند و آمیخته شدند، با همان فرهنگی که از قبل در آن ریشه داشته‌اند. اگر ما مهاجرت افغان‌ها به دیگر کشورهای جهان را مطالعه کنیم، می‌بینیم آن‌ها در آن جامعه استحاله شده‌اند، فرهنگ، زبان و همه‌چیز آن‌ها از بین رفته است، اما مهاجران افغانستانی که در ایران زندگی می‌کنند استحاله نشده‌اند، چون در فرهنگ خود پرورش یافته‌اند و با اعتقادات خود زندگی کرده‌اند. یقیقنا از 40سال مهمان‌داری مردم ایران، از نظام جمهوری اسلامی ایران، تشکر و قدردانی می‌کنیم. این 40سال هم‌زیستی با ایران را با هیچ‌یک از کشورهای دنیا مقایسه نمی‌کنیم.

توانایی مهاجران افغان در ایران قابل توجه هست

شهرآرا: این هم‌زیستی متفاوت سبب شده است شاهد تربیت نسل تحصیل‌کرده‌ای از مهاجران افغانستانی در ایران باشیم؛ نسلی که دانشگاه رفته‌اند و حالا نخبگانی هستند که می‌توانند به افغانستان کمک کنند. شما به‌عنوان سرکنسول جمهوری افغانستان در مشهد آیا توصیه می‌کنید که نخبگان افغانستانی به کشورشان بازگردند؟

موضوع تشویق ما یک بحث است، موضوع ضرورت‌های جامعه ما چیز دیگری است. یقین دارم که چهار دهه جنگ در افغانستان شالوده‌ نظام سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مردم ما را متلاشی کرده، زیربناهای کشور به‌کلی از بین رفته و امروز فقر، بیکاری و نبود سطح کافی سواد، مهم‌ترین عوامل ادامه جنگ در افغانستان است. برای ساختن یک افغانستان نوین و پیشرفته همه مردم در هرجای دنیا که هستند، باید دست به دست هم بدهند و رسالت خود را در‌قبال مردم خود ایفا کنند. استعدادها و توانایی‌های مهاجران افغان در تمام دنیا شایان‌توجه است، به‌خصوص در ایران. مهاجران به‌سختی توانسته‌اند درس بخوانند، چیزی یاد بگیرند و به دانش خود بیفزایند. قطعا حضور این‌ها در افغانستان نقطه عطفی برای ترقی و تعالی این کشور خواهد بود.

قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان، اتباع این کشور را بدون هرگونه تبعیض در سرنوشت سیاسی کشور دخیل می‌داند. ما یک نظام منتخب داریم، در‌کنار آن دو مجلس و شوراهای ولایتی داریم که همه آن‌ها براساس انتخابات شکل گرفته است. نظام اجرایی ما از بهترین مدل‌های استخدام نیروی انسانی است و در آن هیچ‌گونه قیدی برای تبعیض بین مردم نیست. اما آیا ظرفیت استخدام این تعداد نیرو در جامعه کنونی وجود دارد؟ من فکر می‌کنم باید درکنار نظام اداری افغانستان، فرصتی را فراهم کنیم که زمینه‌های فعالیت بخش خصوصی فراهم شود. یعنی در هر عرصه‌ای که شما خواستید، بتوانید کار کنید. امیدوارم نخبگان بیشتر از اینکه به فکر جذب در ساختارهای دولتی افغانستان باشند، به فکر نوآوری، ابتکار و خلاقیت باشند.

در خراسان رضوی ممنوعیت تحصیل برای دانش‌آموزان افغانستانی از بین رفته است

شهرآرا: از این جهت موضوع بازگشت نخبگان را پرسیدم که به‌نظر می‌رسد نگاه جامعه مهاجر مشهد به کنسولگری افغانستان تغییر کرده است. امروز مهاجران از مراجعه به کنسولگری نگرانی ندارند و به‌نوعی از انجام کارشان در این نمایندگی سیاسی اطمینان دارند. این اطمینان از انجام چه خدماتی سرچشمه می‌گیرد؟

براساس آمارهای ما، در چهار استان ایران که مسئولیت رسیدگی به امورکنسولی اتباع افغانستانی که در آن‌ها زندگی می‌کنند، برعهده ماست، حدود یک‌میلیون و پنجاه تا یک‌میلیون و صدهزار مهاجر داریم که نوع اسناد قانونی‌شان متفاوت است. ارائه خدمات برای این تعداد مراجعه‌کننده، در این کنسولگری، کار سختی است و کسب رضایت هم‌وطنان عزیزمان سخت‌تر از آن. به همین دلیل ما از همکارانمان خواستیم حوصله بیشتری در برخورد با مهاجران داشته باشند و مشکلات آن‌ها را حل کنند.

اقدامات خوبی مثلا در حوزه درمان و تحصیل مهاجران انجام شده است؛ جا دارد از مسئولان جمهوری اسلامی ایران قدردانی کنیم که هزینه‌های مهاجران را درزمینه درمان تا‌حدی رفع کردند. در بخش آموزش‌و‌پرورش هم از مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران برای صدور فرمانی به‌منظور بازنماندن هیچ دانش‌آموز افغانستانی از تحصیل، تشکر می‌کنم. خوشبختانه در حوزه استان خراسان رضوی ممنوعیت تحصیل از بین رفته است؛ ضمن اینکه وظیفه خود می‌دانم که از همه معلمانی که هم‌اکنون مشغول آموزش علم برای بچه‌های مهاجر افغانستانی هستند، تشکر و قدردانی کنم.

کنسولگری ما یکی از پرکارترین کنسولگری‌های افغانستان در منطقه است. ما در همین شرایط بسیار بد کرونایی روزانه ۱۵۰۰‌نفر پذیرش داریم و این بسیار زیاد است؛ اگر گاهی کم‌کاری می‌شود، مهاجران عذر ما را پذیرا باشند.

محدودیت‌های بانکی به صادرات بین ایران و افغانستان لطمه می‌زند

شهرآرا: تداوم مشکلات مهاجران در حوزه کارت‌های بانکی، سیم‌کارت و ثبت‌نام مدارس شامل همین کم‌کاری‌ها می‌شود؟ برای مثال شاید یک مهاجر افغانستانی از شما این سؤال را داشته باشد که وقتی خبر مسدود‌شدن کارت بانکی مهاجران را در فضای مجازی می‌بینید، به‌عنوان سرکنسول افغانستان تا چه حد خودتان را درگیر می‌کنید و چه کاری برای حل آن انجام می‌دهید؟

ما خود را درگیر نمی‌کنیم، بلکه درگیر هستیم؛ این دو با هم متفاوتند. ما دور از آتش نیستیم، در درون آتشیم. این اواخر قضایای زیادی در رسانه‌ها دست‌به‌دست شده است، مثل مسدود‌شدن کارت‌های بانکی. با‌ اینکه می‌دانیم تمرکز قدرت در ایران در مرکز است و تصمیمات در تهران گرفته می‌شود، در اولین روزی که این موضوع را شنیدم، با مقامات استانی در خراسان رضوی صحبت کردم. بعد موضوع را به سفارت افغانستان در تهران انتقال دادم. آن‌ها اقدامات خود را انجام داده بودند، و نه‌تنها موضوع کارت بانکی، بلکه طرح مجلس درباره قانونمند‌کردن ورود اتباع افغانستانی به ایران را در دست داشتند. حرف من این است که در شرایط کنونی که در ایران درباره موضوعات اقتصادی مشکلاتی وجود دارد، ایجاد اصطکاک در بعضی موضوعات تجاری مهاجران افغان، یک ضربه دیگر به اقتصاد ایران خواهد بود. مبالغ هنگفتی از بیش‌از یک‌میلیون مهاجری که دارای کارت بانکی هستند، در بانک‌های جمهوری اسلامی انباشته شده؛ این همان پولی است که با آن کالا به افغانستان صادر می‌شود و دوباره به چرخه اقتصادی ایران باز‌می‌گردد. هر نوع محدودیت (بانکی) به صادرات بین ایران و افغانستان لطمه ناگواری خواهد زد.

برای کاهش هزینه‌های کنسولی در ایران مصمم هستیم

شهرآرانیوز: البته برخی گلایه‌ها مربوط‌به خود ضوابط دولت افغانستان است؛ مثلا هزینه‌های کنسولی که پرداختش برای اغلب مهاجران دشوار است. کاهش این هزینه‌ها از مهم‌ترین خواسته‌های مهاجران مقیم ایران است.

ما به همین منظور، طرحی را تقدیم معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان کردیم. در وزارت امور خارجه روی این طرح کار شده است و به مقام عالی ریاست‌جمهوری تقدیم خواهد شد. هم امیدوایم و هم مصمم که این اتفاق بیفتد. این حق مردم افغانستان است که در حد توان و بضاعتشان از آن‌ها هزینه دریافت شود.

شهرآرا: برای تکمیل پروژه تذکره الکترونیکی هم جدیدا اقدامی صورت داده‌اید؟

تذکره الکترونیکی، یکی از اسناد بسیار مهم هویتی نظام جمهوری اسلامی افغانستان و یک پروسه کاملا ملی است. تقریبا چندهزار تذکره الکترونیکی را در مشهد توزیع کردیم. شرایط و مقررات دریافت تذکره بسیار ساده است. من از همه مهاجران می‌خواهم که برای دریافت تذکره اقدام کنند. تذکره الکترونیکی، سندی معتبر برای دستگاه‌های مختلف ایران در موضوع مهاجران خواهد بود. تاکنون در حدود 120هزار نفر نوبت گرفته‌اند. سایت چهارچشمه هم کار خود را آغاز کرده است. اگر لازم باشد ما سایت سیار ایجاد می‌کنیم. از نمایندگی وزارت خارجه در شمال شرق، استانداری خراسان رضوی، اداره محترم اتباع و اداره محترم گذرنامه قدردانی می‌کنم که فرصت‌های خوب همکاری در این زمینه را ما مهیا کردند. در یک تفاهم‌نامه اداره اتباع، سالنی با ظرفیت 2هزار نفر در روز را دردسترس ما قرار داده است.

سند همکاری‌هایی استراتژیک نقشه راهی برای پیمودن راه‌های طولانی است

شهرآرا: به گمان شما سند همکاری‌های استراتژیک ایران و افغانستان که در مراحل نهایی تدوین است، می‌تواند این مشکلات را رفع کند؟ در کل تصویب این سند و امضای آن توسط رؤسای جمهور دو کشور چه تأثیری بر روابط دو کشور خواهد داشت؟

این سند در پنج‌بعد تعریف شده و یک سند جامع از همکاری‌هاست؛ البته باید سال‌ها قبل طرح، تصویب و امضا می‌شد. امضای این سند دورنمایی برای همکاری‌های دراز‌مدت بین دو کشور است. بین دو کشوری که هرکدام بخواهند به منزل مقصود برسند فقط به‌واسطه یکدیگر می‌توانند. اگر افغانستان خواسته باشد به آب‌های آزاد راه پیدا کند، هیچ راهی سهل‌تر و آسان‌تر از جمهوری اسلامی ایران برای ما نیست، اگر ما خواسته باشیم به اروپا راه پیدا کنیم، هیچ راهی ساده‌تر از ایران نداریم؛ برعکس اگر ایران بخواهد به چین و کشورهای آسیای میانه راه پیدا کند، کریدور ترانزیت شرق را برای کشور خود تعریف کند، هیچ راهی ساده‌تر، آسان‌تر و مطمئن‌تر از افغانستان نیست. علمی که ما از ایران به افغانستان انتقال می‌دهیم، دوباره نیاز به ترجمه آن نداریم. اگر ایران بخواهد در بازارهای افغانستان به‌صورت بلند‌مدت کار کند، هیچ زمینه‌ای مساعدتر از سرمایه‌گذاری در این کشور وجود ندارد، افغانستانی که نیاز به انرژی دارد، نیاز به استخراج معادن دارد و به زیرساخت‌های اقتصادی نیاز دارد. در بخش کشاورزی ما آماده دریافت تجربه ایران در حوزه کشت فراسرزمینی هستیم. در‌زمینه همکاری امنیتی هیچ راهی مطمئن‌تر از همکاری امنیتی بین دو کشور نیست و کشور ثالثی در این زمینه وجود ندارد. در رابطه با قاچاق موادمخدر، قاچاق انسان، قاچاق ارز و قاچاق کالا که دو طرف از آن صدمه دیده‌اند، هیچ راهی مطمئن‌تر از همکاری و قبول این مشکلات وجود ندارد.

ما مشکل کلانی با ایران نداریم؛ مشکلات بسیار محدود و کوچک است که با یک گفتمان می‌توانیم آن را حل کنیم که این گفتمان نیاز به یک سند دارد. من سند همکاری‌های دراز‌مدت بین ایران و افغانستان را یک نقشه راه می‌بینم برای پیمودن راه‌هایی که باید بیپماییم و با امضای این سند، ما این راه‌ها را به‌سادگی و آسانی طی خواهیم کرد.

صادرات بین ایران و افغانستان باید دو سویه باشد

شهرآرا: به‌نظر می‌رسد راه آهن خواف-هرات در همین راستا افتتاح شده است. به عقیده شما این راه آهن چه تأثیری بر افزایش مبادلات اقتصادی دو کشور خواهد داشت؟ چه تضمینی می‌توانید به تاجران ایرانی مشتاق سرمایه‌گذاری و تجارت بدهید که این مسیر در امنیت خواهد بود؟ ضمن اینکه مطلع هستید قطعه چهارم این راه آهن کی ساخته خواهد شد؟

در اقتصاد امروز هزینه حمل‌و‌نقل، موضوع مهمی است. یقینا با ایجاد خطوط ریلی هزینه حمل‌و‌نقل کاهش پیدا می‌کند. امروز سقف مراودات مالی افغانستان و ایران ۲ میلیارد و ۸۰۰‌میلیون دلار است که اکثرا شامل صادرات جمهوری اسلامی ایران به افغانستان است. با خط ریل، هزینه این مراودات کاهش پیدا می‌کند و این یک گام مثبت در توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور است. دوم، ما می‌خواهیم به جمهوری اسلامی ایران بگوییم که خطوط ریلی که ایجاد شده است، خط یک‌سویه نباشد، بلکه دو‌سویه باشد و از‌طرفی موانعی که سر راه صادرات افغانستان است، برچیده شود تا ما بتوانیم صادرات خود را با هزینه کم و دور از تشریفات دست‌و‌پا‌گیر و سلیقه‌ای انجام دهیم تا این خط برای صادرات دو کشور دو‌سویه باشد، تا ما بتوانیم از‌طریق ایران به آب‌های آزاد و سایر کشورهای دنیا راه پیدا کنیم، یعنی به کشورهای هدف خود که شناسایی کرده‌ایم، برسیم. تأمین امنیت این خط ریلی را اداره محلی ولایت هرات برعهده دارد. در برنامه افتتاح پروژه هم والی هرات برای تأمین امنیت اطمینان دادند. فاز چهارم از‌طرف وزارت مالیه افغانستان به طرف قرارداد تحویل داده شده است، کار در جریان است و تکمیل فاز چهارم خواسته ما هم است. علاوه‌بر‌این ما در تلاش هستیم تا خط ریلی بین تورغندی-‌هرات هم ایجاد شود. درخواست من از بخش خصوصی ایران این است که روی این خط و سایر خطوط ریلی افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

امیدوارم با آمدن صلح در افغانستان پذیرای دوستان ایرانی‌مان باشیم

شهرآرا: در این چشم‌انداز روزی را می‌بینید که مردم ایران و شهروندان مشهدی برای تعطیلات با قطار به هرات بروند؟

من آرزو دارم که هرچه زودتر صلح در افغانستان محقق شود. صلح آرزوی مردم افغانستان است. امیدوارم این اتفاق آن روز نباشد و بسیار زود باشد. مهاجران به کشورشان بازگردند، و صلح در منطقه حاکم باشد. تا ما بتوانیم از زحمات دوستان ایرانی‌مان به‌خاطر این 40سال با میزبانی از آن‌ها تشکر کنیم و میزبان‌های خوبی برای تعطیلات آن‌ها باشیم.

شهرآرا: خود مشهد در نگاه شما چه جایگاهی دارد؟

مشهد اول با مقبره مبارک امام‌رضا(ع) معنا پیدا می‌کند و این اولین چیزی است که بعد شنیدن نام مشهد به ذهن ما می‌رسد. دوم سرزمینی که ما با هم خیلی مشترکات داریم. هرات و مشهد دو شهری هستند که باهم اشتراکاتی دارند که جدایی از این‌ها کار دشواری است. اگر ما به گذشته‌ها برگردیم، مسجد گوهرشاد در مشهد مقدس و مقبره گوهرشاد در هرات و آخوند خراسانی که مرد مشترک بین ما و مشهدی‌ها‌ست را می‌بینیم. من نمی‌گویم مشهد خانه دوم ماست، مشهد خانه ماست، خانه هراتی‌هاست. من آرزو دارم صلح در افغانستان محقق شود و دوستان مشهدی ما در هرات باشند. همیشه وقتی صحبت از خواهرخواندگی بین هرات و مشهد است، من می‌گویم نه، این‌ها خواهرهای دوقلو هستند. این دو شهر شباهت‌هایی باهم دارند که تفکیک‌پذیر نیستند. مشهد برای ما کریدور اقتصادی است، کوریدور ترانزیت است و برعکس هرات برای افغانستان. قطعا این دو ولایت می‌توانند در تغییر سرنوشت مردمان دو کشور نقش بسزایی داشته باشند.

زندگی مردم افغانستان برای مخاطب ایرانی پوشیده مانده است

مهاجران هیچ وقت رسانه نداشته‌اند. امروز که شهرآرا به افغانستان نگاه تخصصی دارد و فرصتی را ایجاد کرده که به‌صورت تخصصی به مشکلات مهاجران پرداخته شود و اشتراکات دو کشور مورد توجه قرار گیرد به نظر شما چطور می‌تواند موفق‌تر عمل کند؟

مسئولیت رسانه‌ها وصل است نه فصل؛ آن‌گونه‌که شما مسئولیت خود را از قبل شناخته‌اید و به‌دنبال نزدیکی بین دو ملت هستید. مهاجرانی که در ایران زندگی کرده‌ و بزرگ شده‌اند از فرهنگ مردم ایران آگاه هستند. اما چیزی که پوشیده مانده این است که در افغانستان چه چیزهایی وجود دارد که مردم ایران از آن‌ها خبر ندارند؛ آیا فقط اخبار جنگ داستان زندگی مردم این کشور است یا افغانستان هم یک کشور با مدنیت، با تاریخ و با قرابت‌های بسیار نزدیک با ایران است؟ من فکر می‌کنم که اگر شما بتوانید این زاویه از زندگی مردم افغانستان را به تصویر بکشید و مردم ایران را با واقعیت‌های زندگی در افغانستان آشنا کنید، مؤثر خواهید بود. هر‌قدر شناخت یک ملت از مردمان یک سرزمین بیشتر باشد، زمینه‌های وصل فراهم می‌شود. اصلا مگر ما تاریخ و فرهنگ مشترک را در کجا تعریف می‌کنیم؟

ما باید از درد مشترک به درک مشترک برسیم

خبرنگاران رسالت بسیار بزرگی دارند؛ آزادی بیان، یکی از آرزوهای جامعه انسانی در همه جای جهان است. در پرتو آزادی بیان باید حقایق گفته شود، خواسته‌های مردم به‌صورتی چیدمان شود که یکی بر دیگری ترجیح داده نشود. این بسیار مهم است که خبرنگار واقعیت‌ها را کنار هم قرار دهد تا از دل آن‌ها به حقیقت برسد. جامعه مهاجر افغانستان در ایران و به‌خصوص در مشهد با انبوهی از مشکلات روبه‌روست، چون جبر زمان آن‌ها را مهاجر کرده است، اما بخواهیم یا نخواهیم میهمان هستند، با انبوه مشکلاتی که خود جمهوری اسلامی ایران در موضوع تحریم‌های بین‌المللی با آن روبه‌رو‌ست، یقینا برای یک مهاجر زندگی از این بهتر نخواهد بود. ما آرزو داریم که هرچه زودتر تحریم‌هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران وجود دارد برداشته شود، نظام جمهوری اسلامی ایران بتواند در کانون نظام بین‌الملل به خواست‌ها و نیازهای اساسی کشوری خود بازگردد، قطعا زمانی‌که این مشکلات کم شود، مهاجران افغانستانی هم که در ایران زندگی می‌کنند، از آن متأثر می‌شوند. ما درد مشترک داریم و از درد مشترک باید به درک مشترک برسیم؛ یقینا این با رسالتی که خبرنگاران دارند محقق می‌شود و آن‌ها باید دو ملت را برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر همراهی کنند.

نخبگان مهاجر می‌توانند زمینه وصل را ایجاد کنند

ما نوروز مشترک داریم، ما شخصیت‌های مشترک داریم، این‌ها را بیایید تعریف کنیم. ما زبان مشترک داریم، زبانی که ریشه در تمام خواست‌ها و نیازهای ما دارد. ما دین مشترک داریم. هیچ‌کس نمی‌تواند این‌ها را از هم جدا کند. نشان دادن این‌ها وظیفه شما به‌عنوان یک رسانه است. امکان ندارد در یک جامعه که 3میلیون مهاجر زندگی می‌کند، در بین آن‌ها مجرم و خلافکاری وجود نداشته باشد. جامعه انسانی است و یقینا این خبرها افکار عمومی را خدشه‌دار می‌کند و فاصله ایجاد می‌کند، اما در بین این جامعه مهاجر، نخبگانی هستندکه بسیار می‌توانند زمینه وصل را ایجاد کنند. اگر شما این وجه از جامعه مهاجر را به تصویر بکشید قطعا مؤثر خواهد بود.

شهرآرانیوز: اگر یک جوان مهاجر افغانستانی هنرمند از کنسولگری درخواست کمک کند تا با نهادهای مسئول در استان خراسان رضوی برای همکاری با وی، هماهنگی انجام دهد، شما این کار را برای مهاجر افغانستانی انجام می‌دهید؟

ما تنها نامه‌نگاری نمی‌کنیم، بلکه به یکی از دیپلمات‌های خود مأموریت می‌دهیم که تا آخر ماجرا همراه آن فرد باشد و تلاش کند کار او انجام شود؛ چندین مورد مثل این داشته‌ایم. در‌باره ورزشکاران، مدار‌س خودگران و بیماران‌، تاکنون بارها این کار را انجام داده‌ایم.

سیدمحمدرضا هاشمی | شهرآرانیوز

 

>>> مشاهده ی گزارش تصویری ... 

>>> مشاهده ی فیلم 

Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

تابلو اعلانات مناسبتی مذهبی

مشاهده همه

نگارخانه مناسبتی فرارسیدن ماه محرم الحرام، ایام سوگ حضرات آل الله و شهادت و اسارت کاروان حضرت سیدالشهداء امام حسین ابن علی (علیه السلام) و آسمانی شدن ۷۲ یار باوفایش بر عموم آزادگان پاک طینت جهان، بویژه مسلمانان خیراندیش و شیعیان و مؤمنان خداجو خاصه منتظران حقیقی امام زمان، حضرت مهدی (عج) تسلیت و تعزیت باد. در آستانه حلول ماه پیروزی خون بر شمشیر، پوسترهایی به همت تنی چند از خادمان بین المللی رضوی بازطراحی شده که به نیت برکت افزایی به تلاش گروهی و بی منت آنان در راستای تکریم زوار غیر ایرانی و توسعه ی روابط خارجی شهر و استان امام مهربانی ها با جهان پیرامون تقدیم نگاه شوق مندان گرامی می شود. برای مشاهده ی پوسترها در طرح ها و ابعاد مختلف بر روی لینک زیر کلیک فرمایید. مشاهده پوستر

پوستر حلول ماه محرم و عزاداری حسینی


ارزیابی دیپلماسی های برتر

اهم رویدادها و تعاملات و مناسبات دیپلماتیک شهر و استان امام مهربانی ها که با «رویکرد بین المللی» محقق شده اند، در این بخش ذیل سیزده سرفصل ذکر شده اند. در حالت فعلی، فقط چهار رویداد اول «دیپلماسی دانشگاهی» قابل رؤیت است، بنابراین برای مشاهده محتوای سرفصل های دیگر، می بایست بر روی تب مربوطه کلیک فرمایید.

دانشگاهی/ برپایی نشست معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد با مسئولان دانشگاه بصره

دیپلماسی دانشگاهی/ برپایی نشست معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد با مسئولان دانشگاه بصره

تاریخ: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۰
دانشگاهی/ برگزاری آیین افتتاحیه دوره تابستانه فارسی آموزان عمان در دانشگاه فردوسی مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ برگزاری آیین افتتاحیه دوره تابستانه فارسی آموزان عمان در دانشگاه فردوسی مشهد

تاریخ: ۱۲ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۲
دانشگاهی/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین المللی دانشگاه های کشور در مشهد + تصاویر

دیپلماسی دانشگاهی/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین المللی دانشگاه های کشور در مشهد + تصاویر

تاریخ: ۲۳ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۶۸
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۱ تا ۲۶ تیر ۱۴۰۱، آیین نکوداشت دانش‌ آموختگان بین‌المللی کشور در مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۱ تا ۲۶ تیر ۱۴۰۱، آیین نکوداشت دانش‌ آموختگان بین‌المللی کشور در مشهد

تاریخ: ۲۱ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۹۶
زیارت/ معاون استانداری خراسان رضوی: مسائل مشهد بین‌المللی، اما اختیارات منطقه‌ای است

دیپلماسی زیارت/ معاون استانداری خراسان رضوی: مسائل مشهد بین‌المللی، اما اختیارات منطقه‌ای است

تاریخ: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۱
دینی/ برپایی نهمین دوره از کارگاه‌های سفیران رضوی با حضور ۳۵ دانشجو از ماداگاسکار قاره آفریقا

دیپلماسی دینی/ برپایی نهمین دوره از کارگاه‌های سفیران رضوی با حضور ۳۵ دانشجو از ماداگاسکار قاره آفریقا

تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۵
دینی/ برپایی نخستین دوره مسابقه بین‌المللی «ویکی نویسی رضوی» به همت آستان قدس رضوی

دیپلماسی دینی/ برپایی نخستین دوره مسابقه بین‌المللی «ویکی نویسی رضوی» به همت آستان قدس رضوی

تاریخ: ۲۶ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۸
دینی / تقویم فرهیخت: ۲۳ تیر ۱۴۰۱، برپایی آیین پایانی دومین جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع) در مشهد

دیپلماسی دینی / تقویم فرهیخت: ۲۳ تیر ۱۴۰۱، برپایی آیین پایانی دومین جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع) در مشهد

تاریخ: ۱۱ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۷
شهری/ سفر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش قرقیزستان به مشهد و دیدار با مقامات عالی شهر و استان

دیپلماسی شهری/ سفر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش قرقیزستان به مشهد و دیدار با مقامات عالی شهر و استان

تاریخ: ۲۹ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۱
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۹-۱۸ آبان ۱۴۰۱، برپایی همایش بین المللی غذای طیب به همت ۴۰ نهاد در مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۹-۱۸ آبان ۱۴۰۱، برپایی همایش بین المللی غذای طیب به همت ۴۰ نهاد در مشهد

تاریخ: ۱۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: مؤسسه صنایع غذایی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۳
حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

دیپلماسی حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

تاریخ: ۱۱ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: راه آهن خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۰
اقتصادی/ توافق همکاری خراسان رضوی و منطقه ویژه اقتصادی ختلان تاجیکستان به همت سازمان همیاری

دیپلماسی اقتصادی/ توافق همکاری خراسان رضوی و منطقه ویژه اقتصادی ختلان تاجیکستان به همت سازمان همیاری

تاریخ: ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: سازمان همیاری ش.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۸
حمل و نقل/ تریبون آزاد فرهیخت: جهان شهری که مسئولانش از تأمین سرمایش سالن ایستگاه راه آهن اش عاجزند!

دیپلماسی حمل و نقل/ تریبون آزاد فرهیخت: جهان شهری که مسئولانش از تأمین سرمایش سالن ایستگاه راه آهن اش عاجزند!

تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: راه آهن خراسان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۶
گردشگری/ یادداشت فرهیخت: گاف تسنیم خراسان و تیتر توهین آمیز «بختک» برای اقامتگاه سازمانی زوار حرم رضوی

دیپلماسی گردشگری/ یادداشت فرهیخت: گاف تسنیم خراسان و تیتر توهین آمیز «بختک» برای اقامتگاه سازمانی زوار حرم رضوی

تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری تسنیم
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۸
نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

دیپلماسی نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سرکنسولگری ترکیه، مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۴
سیاسی/ دیدار حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با استاندار با محوریت زائران دو کشور

دیپلماسی سیاسی/ دیدار حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با استاندار با محوریت زائران دو کشور

تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۹
شهری/ سفر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش قرقیزستان به مشهد و دیدار با مقامات عالی شهر و استان

دیپلماسی شهری/ سفر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش قرقیزستان به مشهد و دیدار با مقامات عالی شهر و استان

تاریخ: ۲۹ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۱
سیاسی/ سفر «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان به مشهد، تشرف به حرم رضوی و دیدار با مسئولان

دیپلماسی سیاسی/ سفر «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان به مشهد، تشرف به حرم رضوی و دیدار با مسئولان

تاریخ: ۲۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۰
سیاسی/ دیدار «کاری کاهیلوتو» سفیر فنلاند در ایران با «یعقوب علی نظری» استاندار خراسان رضوی در مشهد

دیپلماسی سیاسی/ دیدار «کاری کاهیلوتو» سفیر فنلاند در ایران با «یعقوب علی نظری» استاندار خراسان رضوی در مشهد

تاریخ: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۱
سیاسی/ دیدار حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با استاندار با محوریت زائران دو کشور

دیپلماسی سیاسی/ دیدار حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با استاندار با محوریت زائران دو کشور

تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۹
شهری/ سفر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش قرقیزستان به مشهد و دیدار با مقامات عالی شهر و استان

دیپلماسی شهری/ سفر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش قرقیزستان به مشهد و دیدار با مقامات عالی شهر و استان

تاریخ: ۲۹ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۱
شهری/ معاون شهردار بغداد: خواستار بهره‌مندی از تجربیات شهرداری مشهد در حوزه مدیریت شهری هستیم

دیپلماسی شهری/ معاون شهردار بغداد: خواستار بهره‌مندی از تجربیات شهرداری مشهد در حوزه مدیریت شهری هستیم

تاریخ: ۱۸ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۰
شهری/ دیدار و گفت‌وگوی «احمدوکیتا» وزیر آموزش عالی کشور آفریقایی مالی با سید عبدالله ارجائی

دیپلماسی شهری/ دیدار و گفت‌وگوی «احمدوکیتا» وزیر آموزش عالی کشور آفریقایی مالی با سید عبدالله ارجائی

تاریخ: ۱۷ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۷
شهری/ ارجایی در دیدار با وزیر ارشاد: سیاست ما توسعه دیپلماسی شهری با کشورهای مبدأ زائران ماست

دیپلماسی شهری/ ارجایی در دیدار با وزیر ارشاد: سیاست ما توسعه دیپلماسی شهری با کشورهای مبدأ زائران ماست

تاریخ: ۱۳ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۷
نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

دیپلماسی نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سرکنسولگری ترکیه، مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۴
نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

دیپلماسی نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

تاریخ: ۱۰ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۶
نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

دیپلماسی نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

تاریخ: ۱۰ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۴
اقتصادی/ تقویم فرهیخت: ۷ تا۱۰ اسفند۱۴۰۰، نمایشگاه اختصاصی ایران، تاجیکستان بامحوریت خراسان

دیپلماسی اقتصادی/ تقویم فرهیخت: ۷ تا۱۰ اسفند۱۴۰۰، نمایشگاه اختصاصی ایران، تاجیکستان بامحوریت خراسان

تاریخ: ۱۸ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۹۳
ورزشی/ دویدن در ایستگاه بین‌المللی، آغاز دومین دوره رقابت‌های دوومیدانی جام امام‌رضا(ع) از فردا

دیپلماسی ورزشی/ دویدن در ایستگاه بین‌المللی، آغاز دومین دوره رقابت‌های دوومیدانی جام امام‌رضا(ع) از فردا

تاریخ: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۰
ورزشی/ حضور هشت کشور خارجی در رقابت‌های بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا (ع) در مشهد

دیپلماسی ورزشی/ حضور هشت کشور خارجی در رقابت‌های بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا (ع) در مشهد

تاریخ: ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۸
ورزشی/ تقویم فرهیخت: ۸ تا ۹ خرداد ۱۴۰۱، برپایی مسابقات بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا(ع)

دیپلماسی ورزشی/ تقویم فرهیخت: ۸ تا ۹ خرداد ۱۴۰۱، برپایی مسابقات بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا(ع)

تاریخ: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۰
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

تاریخ: ۲۳ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: دانشگاه امام رضا ع
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۰۴
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۹و۱۰ شهریور ۱۴۰۱، همایش بین‌المللی فعالیت‌های داوطلبانه توسعه خدمات کتابخانه‌ها و موزه‌ها

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۹و۱۰ شهریور ۱۴۰۱، همایش بین‌المللی فعالیت‌های داوطلبانه توسعه خدمات کتابخانه‌ها و موزه‌ها

تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۱۵
هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

دیپلماسی هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

تاریخ: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری ایرنا
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۴
فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

دیپلماسی فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

تاریخ: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۲
دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

تاریخ: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۹
هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

دیپلماسی هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

تاریخ: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری ایرنا
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۴
فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

دیپلماسی فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

تاریخ: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۲
دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

تاریخ: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۹
هنری/ اعلام برائت سازمان سینمایی کشور از فیلم «عنکبوت مقدس» موهن به ساحت امام رضا(ع) و مشهد

دیپلماسی هنری/ اعلام برائت سازمان سینمایی کشور از فیلم «عنکبوت مقدس» موهن به ساحت امام رضا(ع) و مشهد

تاریخ: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سازمان سینمایی کشور
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۴
دانشگاهی/ امضای تفاهم‌نامه دانشگاه‌ علوم پزشکی مشهد با یک دانشگاه آلمانی به همت پروفسور گرجی

دیپلماسی دانشگاهی/ امضای تفاهم‌نامه دانشگاه‌ علوم پزشکی مشهد با یک دانشگاه آلمانی به همت پروفسور گرجی

تاریخ: ۱۲ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۶
دانشگاهی/ دیدار و توافق رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تولیت آستان حسینی در کربلا

دیپلماسی دانشگاهی/ دیدار و توافق رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تولیت آستان حسینی در کربلا

تاریخ: ۰۶ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۹
سلامت/ یادداشت فرهیخت: برپایی نخستین نشست هم اندیشی (مدرسه) بین المللی صرع در مشهد

دیپلماسی سلامت/ یادداشت فرهیخت: برپایی نخستین نشست هم اندیشی (مدرسه) بین المللی صرع در مشهد

تاریخ: ۰۴ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۲
سلامت/ گزارش شهرآرا از وضعیت نابسامان گردشگری سلامت در مشهد، سوء استفاده دلالان امان گردشگران را بریده اند

دیپلماسی سلامت/ گزارش شهرآرا از وضعیت نابسامان گردشگری سلامت در مشهد، سوء استفاده دلالان امان گردشگران را بریده اند

تاریخ: ۰۴ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۹
اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

دیپلماسی اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل اتباع استانداری
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۳
اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

دیپلماسی اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: کمیساریای عالی پناهندگان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۱
سیاسی/ دیدار «کاری کاهیلوتو» سفیر فنلاند در ایران با «یعقوب علی نظری» استاندار خراسان رضوی در مشهد

دیپلماسی سیاسی/ دیدار «کاری کاهیلوتو» سفیر فنلاند در ایران با «یعقوب علی نظری» استاندار خراسان رضوی در مشهد

تاریخ: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۱
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

تاریخ: ۲۳ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: دانشگاه امام رضا ع
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۰۴
حمل و نقل/ تریبون آزاد فرهیخت: جهان شهری که مسئولانش از تأمین سرمایش سالن ایستگاه راه آهن اش عاجزند!

دیپلماسی حمل و نقل/ تریبون آزاد فرهیخت: جهان شهری که مسئولانش از تأمین سرمایش سالن ایستگاه راه آهن اش عاجزند!

تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: راه آهن خراسان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۶
حمل ونقل/ پس از یک هفته اعتراض شدید، بالاخره بلیت‌های دلاری هواپیما به ریال بازگشت! روسیاهی انجمن شرکت‌های هواپیمایی

دیپلماسی حمل ونقل/ پس از یک هفته اعتراض شدید، بالاخره بلیت‌های دلاری هواپیما به ریال بازگشت! روسیاهی انجمن شرکت‌های هواپیمایی

تاریخ: ۱۳ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: وزارت راه شهرسازی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۱
حمل و نقل/ آغاز موج اعتراضات به نرخ نجومی ۶ میلیون تومانی بلیت تهران ـ مشهد برای زوار غیرایرانی و حتی ایرانی؟!

دیپلماسی حمل و نقل/ آغاز موج اعتراضات به نرخ نجومی ۶ میلیون تومانی بلیت تهران ـ مشهد برای زوار غیرایرانی و حتی ایرانی؟!

تاریخ: ۱۱ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: انجمن شرکت هواپیمایی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۲
حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

دیپلماسی حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

تاریخ: ۱۱ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: راه آهن خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۰

معرفی مراکز بین المللی فعال در مشهد

آشنایی بیشتر


برترین های دیپلماسی

اول، دیپلماسی دانشگاهی

رتبه: اول      تراز مناسبات: 861  
  شاخص ترین چهره: دکتر محمد کافی (رئیس سابق) و اکنون دکتر «احد ضابط» رئیس جدید دانشگاه فردوسی مشهد
فعالترین چهره: دکتر احسان قبول عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و رئیس مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد
  فعالترین ارگان: مرکز بین المللی آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی از سوی چهار تشکل بین المللی دیگر 
  پیشنهاد: نیازمند یک الگو هستیم! راه دور نرویم، اگر به همین کشور همسایه یعنی ترکیه و نظام آموزش عالی اش بنگریم و آمارهای آنها را با آمارهای  ...
آسیب شناسی: تعدد مراکز آموزشی دانشجویان غیر ایرانی خوب است یا بد؟ هرچند فی نفسه در نگاه اول خوب به نظر می رسد، اما از یاد نبریم که «مدیریت جزیره ای» و «غیر هم افزا» همیشه دوران، اعظم المصایب ... ادامه مطلب


دوم، دیپلماسی زیارت

رتبه: دوم     تراز مناسبات: 820
شاخص ترین چهره: حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی
فعالترین چهره: سید محمد جواد هاشمی نژاد مدیر اداره امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی و مدیرکل بنیاد هابیلیان
فعالترین ارگان: آستان قدس رضوی و اداره ی زائران غیر ایرانی به دلیل قدمت اداره و نیز تمرکز وظایف و فعالیتها ذیل یک تابلو: «زائران غیر ایرانی» همچنین اسباب کشی از فضای آنالوگ به سایبر پس از شیوع کرونا و...
پیشنهاد: اجماع برای انتخاب یک نفر یا یک کارگروه واحد به عنوان تنها متولی + هم افزایی تمامی ظرفیت های «زائر و زیارت» از همه ی نهادها و مراکز ذیربط در یک بستر و ...
آسیب شناسی: نبود یا کمبود یک پنجره واحد تصمیم سازی و یکپارچه سازی مراکز تصمیم گیری که متأسفانه دیرزمانی است ... ادامه مطلب

فهرست ۲۱ دیپلماسی

برتر شهر - مشاهده همه
 • ۱. دیپلماسی دانشگاهی: ۸۶۱
 • ۲. دیپلماسی زیارت و زائر: ۸۲۰
 • ۳. دیپلماسی اقتصادی: ۷۴۷
 • ۴. دیپلماسی علمی: ۷۲۰
 • ۵. دیپلماسی گردشگری: ۶۷۵
 • ۶. دیپلماسی دینی: ۶۵۱
 • ۷. دیپلماسی آموزشی: ۶۲۲
 • ۸. دیپلماسی فرهنگی: ۵۷۷
 • ۹. دیپلماسی شهری: ۳۳۵
 • ۱۰. دیپلماسی نمایشگاهی: ۳۲۶
 • ۱۱. دیپلماسی عمومی (حاکمیتی): ۳۲۴
 • ۱۲. دیپلماسی سیاسی: ۲۶۳
 • ۱۳. دیپلماسی ورزشی: ۲۵۹
 • ۱۴. دیپلماسی هنری: ۲۵۸

یادداشت فرهیخت

مشاهده همه

یادداشت فرهیخت: واقعاً این میزان از بلاهت و حماقت نوبر است! آن هم در کشوری که از همه سو تحت تأثیر تحریم های ظالمانه ی اقتصادی شدید نظام سلطه است. کشوری که می خواهد از اقتصاد شوم تک محصولی نفتی فرار کند و به درآمدزایی ارزی از صنعت مادر گردشگری به خاطر جاذبه های عظیم گردشگری خود چشم امید دارد! و چه جاذبه ی ای برتر از مغناطیس زیارت هشتمین امام شیعیان جهان، امام رئوف، حضرت ابالحسن الرضا، عالم آل محمد علیهم السلام و سفر میلیون ها زایر غیر ایرانی و ایرانی به جهان شهر مشهد!

تریبون آزاد فرهیخت

مشاهده همه نظرات رسالت تریبون آزاد

تریبون آزاد فرهیخت در پی چیست؟ «این فضا، درگاهی است برای درج و بازتاب شفاف و صریح آن دسته از «مردم نگاره ها» یی که صرفاً مرتبط با رویکرد بین المللی کلان شهر مشهد است؛ اعم از نظرات، انتقادات، پیشنهادات، مطالبات و دغدغه های فعالان توسعه ی روابط خارجی شهر با جهان پیرامون بویژه کشورهای اسلامی خاصه همسایگان بالاخص همسایگان شرقی ... توضیح بیشتر آن که این بستر گفتمانی، در پی آن است تا همسو با اهداف اندیشکده و در حد توان خود، روند «تعالی نهضت توسعه ی مناسبات بین المللی شهر رضوی» را سرعت و پویایی بخشد و مددکار فکری و فرهنگی مسئولان ذیربط در هر حوزه ی عملکردی همچنین مؤثران روابط خارجی در دستگاه ها و سازمان ها و شرکت ها و نهادهای دولتی و خصوصی و... باشد. پس اگر دیدگاهی دارید، همین الان با ما در میان بگذارید تا در همین بخش منتشر کنیم. مؤید و منصور باشید


تریبون آزاد فرهیخت: بر اساس گلایه های واصله از سوی تنی چند از زوار غیرایرانی بارگاه منور رضوی مبنی بر این که سالن اصلی ایستگاه راه آهن مشهد آن هم در روزهایی که دمای مشهد در فصل تابستان و در اوج سفرهای زیارتی زوار و گردشگران به بیش از ۴۱ درجه رسیده، با چند کولر آبی خنک می شود، به این ایستگاه سری زدیم تا از نزدیک موضوع را بررسی کنیم. متأسفانه نه تنها گزارش عدم وجود یک سیستم سرمایش استاندارد صحت داشت، بلکه آسانسور تنها پل عابر پیاده در مقابل ایستگاه هم کار نمی کرد! یعنی زواری که به هر دلیل از آن سوی بولوار راه آهن می خواستند همراه با ساک و چمدان خود، عرض بولوار را طی کنند تا خود را به آنطرف پل رسانده و وارد ایستگاه شوند، باید این ساک ها و چمدان های سنگین را با دست و از طریق پله ها بالا برده و بعد آن سوی پل، دوباره پایین بیاورند چون متاسفانه آسانسور آن سوی این پل عریض هم کار نمی کرد! ...


عکس و مکث

مشاهده همه

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

کشورهای همسایه، یکی از مهمترین مزیت های نسبی هر استان مرزی است! از این رو آشنایی با سطح تعاملات .مراودات در همه ی زمینه ها بویژه «اقتصادی» با کشورهای همسایه ی شرقی «افغانستان»، «پاکستان»، «ترکمنستان»، «ازبکستان»، «تاجیکستان» و... هم اوّلیت است و هم اولویت، هم اهمیت دارد و هم ارحجیت! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با کشورهای همسایه ی شرقی پی خواهیم برد.


برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنان چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش جمهوری قرقیزستان
دکتر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش جمهوری قرقیزستان
تاریخ سفر:چهارشنبه, ۲۹ تیر ۱۴۰۱
«بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان، فرزند بی‌نظیر بوتو نخست وزیر پیشین و رهبر حزب مردم
«بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان، فرزند بی‌نظیر بوتو نخست وزیر پیشین و رهبر حزب مردم
تاریخ سفر:دوشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق
حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
دهلان الحمد، رئیس کنفدراسیون دوومیدانی آسیا و نائب رئیس فدراسیون جهانی
دهلان الحمد، رئیس کنفدراسیون دوومیدانی آسیا و نائب رئیس فدراسیون جهانی
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۱

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند. یادآور می شود به محض دسترسی به تصاویر سایر مقامات مسئول، آنها نیز درج خواهند شد.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: جمعه, ۵ آذر ۱۴۰۰

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل | مأموریت از: چهارشنبه, ۲ تیر ۱۴۰۰

«عارف خان بیتاتی» سرکنسول جمهوری پاکستان در مشهد

«عارف خان بیتاتی» سرکنسول جمهوری پاکستان در مشهد | مأموریت از: دوشنبه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۹

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: دوشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸

گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ لیلا حیدری نخستین دارنده مدال طلای تاریخ دوچرخه سواری قهرمان آسیا
/ لیلا حیدری نخستین دارنده مدال طلای تاریخ دوچرخه سواری قهرمان آسیا
/ پروفسور سید رضا خطیب، جراح مغز و اعصاب ایرانی مقیم آمریکا، زاده ی مشهد
/ پروفسور سید رضا خطیب، جراح مغز و اعصاب ایرانی مقیم آمریکا، زاده ی مشهد
/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

 • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
 • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
 • رکورد بیشترین بازدید از یک رویداد: ۳.۳۸۰ مشاهده
 • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۷۲۴ بازدیدهمراه شو عزیز، این درد مشترک، هرگز جدا جدا درمان نمی شود !
حضرات تولیت معظم، استاندار، امام جمعه، شهردار، معاون زیارت و...

پس زائران غیر ایرانی چه شدند؟! آیا عجیب نیست در کلان شهری که به وقت مصاحبه جهان شهرش می خوانید و زوار میلیونی غیر ایرانی اش را به رخ خبرنگاران می کشید، پس از یک سال انتظار بالاخره نشستی با هدف بررسی مشکلات ۵ میلیون زائر دهه آخر صفر برگزار نمودید، به سهم خود سپاسگزاریم، اما نباید حتی یک کلمه در باره حل مشکلات زوار غیر ایرانی چاره جویی کنید؟! آیا دغدغه امور آنان نباید به اندازه کنترل قیمت ارزاق اطراف حرم یا کنترل ترافیک و... برایتان ارزش داشته باشد؟
آیا تمام ۵ میلیون زائر ۴ روز آخر دهه صفر پارسال، همه ایرانی بودند؟! برای برگزاری نشستی ویژه جهت حل مشکلات عدیده این زوار مظلوم و مغفول، باید تا کی منتظر باشیم؟ تا وقت ظهور خوب است؟!

اهم مشکلات زوار غیر ایرانی چیست؟ اصل خبر را ببینید