دیپلماسی دینی/ مشارکت ۵۰ هزار فعال قرآنی از ۵۴ کشور جهان در جایزه جهانی «الرضوان» آستان قدس

  • بازدید: ۴۸
دینی/ مشارکت ۵۰ هزار فعال قرآنی از ۵۴ کشور جهان در جایزه جهانی «الرضوان» آستان قدس
آستان قدس رضوی

در گفتگو با معاون امور بین‌الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی مطرح شد؛

مشارکت ۵۰ هزار فعال قرآنی از ۵۴ کشور جهان در جایزه جهانی «الرضوان»

در واقع معلمین و مدرسین و مربیان قرآن، مأنوس‌ترین افراد با کلام الهی هستند و در همه محیط‌های زندگی مسلمانان از جلسات خانگی قرآن و مهدکودک‌ها تا مساجد، مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌ها و مؤسسات قرآنی و.... حضور دارند؛ از آنجائی که عمل به قرآن تأثیر آموزش قرآن را چندین برابر می‌کند تکریم چنین معلمینی، تکریم قرآن و جایگاه قرآن در زندگی و سرنوشت مسلمانان است.

در همین راستا معاونت امور بین‌الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی نخستین جایزه جهانی «‌الرضوان» را باهدف تکریم معلمین، مدرسین و مربیان قرآنی که در محدوده فعالیت خودشان الگوی عمل به قرآن به‌حساب می‌آیند را برگزار کرده است. در آستانه برگزاری آئین اختتامیه این جشنواره با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد ذوالفقاری، معاون امور بین‌الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی گفتگویی صورت گرفته که در ادامه می‌خوانیم.

جناب ذوالفقاری لطفاً در ابتدا در خصوص ایده برگزاری جشنواره جایزه الرضوان توضیحاتی بفرمائید.

همان‌طور که می‌دانیم فعالیت‌های قرآنی بسیاری در ایران و جهان اسلام با محوریت حفظ، مفاهیم، امور هنری، کتابت، تلاوت، تذهیب و.... در حال برگزاری است؛ در سال ۹۷ بررسی کردیم که اگر قرار باشد ما یک برنامه قرآنی داشته باشیم چه گروه‌هایی را هدف قرار دهیم؛ با توجه به اینکه مهم‌ترین رکن آموزش قرآن معلمین هستند و تاکنون هیچ رویداد خاصی ویژه این گروه از فعالین قرآنی رخ نداده است، تصمیم گرفتیم جایزه «الرضوان» را ویژه معلمین قرآنی برگزار کنیم.

چرا عنوان جایزه برای این جشنواره انتخاب شد؟

دانشمندان در موضوعات مختلف علمی به‌صورت مداوم در حال فعالیت و کار پژوهشی هستند و نهادها و گروه‌هایی نیز تلاش دارند این فعالیت‌های پراکنده را حول محور واحدی برای رسیدن به اهدافی بالاتر و بهتر همگرا کرده و انگیزه‌هایی را ایجاد کنند درواقع نقش جایزه همگرا کردن تلاش‌ها حول محور واحد است؛ ایجاد انگیزه کنشگران عرصه قرآنی، ترغیب و تشویق افراد برای ورود به عرصه رقابت، شناسایی استعدادهای جدید و... برخی از اهداف دیگر انتخاب عنوان جایزه برای این جشنواره است.

درواقع جایزه‌ها تلاش می‌کنند با اختصاص یک هدیه قابل‌توجه برای پروژه‌های نامحدود تمامی انرژی و توان کنشگران یک عرصه را همگرا کنند؛ جایزه رضوان نیز به‌منظور کشف استعدادهای برتر در حوزه معلمین قرآنی، انگیزه بخشی و گشودن افق‌های جدیدی برای فعالان عرصه قرآنی کار خود را آغاز کرد.

آیا جایزه رضوان صرفاً به آموزگاران قرآن می‌پردازد یا شاخصه‌های دیگری را نیز مدنظر قرار داده است؟

موضوع اصلی در برگزاری این جشنواره این بود که صرفاً به معلمین قرآنی نپردازیم بلکه آنچه برای ما مهم بود معلمین قرآنی هستند که عمل به قرآن هم دارند؛ به این معنی که علاوه بر اینکه معلم قرآن هستند الگوی عمل به قرآن نیز محسوب می‌شوند.این عمل به قرآن در ساحت‌های اجتماعی، خانوادگی، اقتصادی، دینی و... است و از همین رو برای انتخاب معلمین قرآنی  در این جشنواره شاخص‌های خاصی تعریف شد.

این جشنواره در چه قلمرو زبانی، جغرافیایی و موضوعی برگزار شد؟

موضوع این جشنواره قرآن، قلمرو جغرافیایی آن بین‌المللی و از جهت زبانی نیز زبان‌های فارسی، اردو و عربی را شامل می‌شود.

لطفاً در ادامه به شیوه مشارکت شرکت‌کنندگان در این جشنواره نیز اشاره‌ای بفرمائید.

سه گروه معلمین، دانش‌آموزان قرآنی و مؤسسات قرآنی توانستند با استفاده از درگاه ثبت اطلاعات، سایت مسابقه جهانی رضوان، شماره تماس‌هایی که از طریق دبیرخانه اعلام‌شده بود و همچنین ربات تلگرامی،گروه‎ها و کانال‎های واتساپی و... که برای این مسابقه طراحی‌شده بود در این جشنواره شرکت کنند.

نفرات برتر معلم قرآنی چگونه انتخاب شدند؟

برگه‌های شرکت‌کنندگان پس از بررسی و رفع نقص برای هیئت‌داوران ارسال شد و هیئت‌داوران که متشکل از اساتید و فعالان و نخبگان عرصه‌های مختلف قرآنی از کشورهای ایران، عراق، سوریه، لبنان، پاکستان و افغانستان بودند بر اساس شاخص‌های معین‌شده نفرات برتر را انتخاب کردند.

چه تعداد از فعالان قرآنی در این جشنواره شرکت کردند؟

تعداد ۲۵۰۰ معلم قرآنی به‌صورت خود اظهاری در این جشنواره شرکت کردند، بیش از ۳۵ هزار دانش‌آموز قرآنی نیز اقدام به معرفی معلمان قرآنی خود کردند و بیش از ۲۵۰ موسسه قرآنی اقدام به معرفی و ثبت‌نام معلمان کردند؛ درمجموع از ۵۴ کشور دنیا حدود ۵۰ هزار نفر در مسابقه جهانی رضوان شرکت کردند.ما معتقدیم جایزه جهانی رضوان مرزهای مشارکت فعالیت‌های قرآنی را به‌صورت جدی جابجا کرده است.

قطعاً در برگزاری چنین رویدادی با گستره جهانی با مشکلاتی روبرو شده‌اید در این خصوص نیز توضیحاتی بفرمائید.

در این جشنواره ما نیازمند به برقراری ارتباطات اجتماعی با فعالان قرآنی بودیم و از همین رو شیوع بیماری کرونا مهم‌ترین مانع ما در برقراری ارتباط مؤثر با گروه‌های هدف بود؛ کرونا موجب شد بسیاری از برنامه‌های مربوط به تبلیغ و جذب مشارکت حداکثری مؤسسات قرآنی در راستای برگزاری مسابقه با مشکلاتی مواجه شویم.

چرا حرم امام رضا(ع) متولی برگزاری این جایزه شد؟

حرم امام رضا(ع) دارای ویژگی‌های قرآنی برجسته‌ای است و این انگیزه را در مسئولین ایجاد می‌کند که برگزارکننده جایزه و یا رویدادهای قرآنی باشند. فعالیت‌های گسترده حرم امام رضا(ع) در طول سال، اجرای بیش از هزار تلاوت مجلسی توسط قاریان برجسته، برگزاری کرسی‌های تلاوت قرآن در ماه مبارک رمضان با حضور بیش از۳۵۰ هزار مخاطب، اجرای قدیمی‌ترین موقوفه ختم قرآن از سال ۱۱۰۴ قمری تاکنون، تلاوت روزانه ۷۰ جزء قرآن بر اساس موقوفات موجود در حرم، تأسیس و راه‌اندازی مهدهای قرآنی معروف به مهدالرضا(ع) در ۳۱ استان کشور، چاپ بیش از یک‌میلیون و ۱۲۰ هزار جلد قرآن مجید در طول سال، گنجینه بزرگ نفایس قرآنی در حرم مطهر رضوی و...از ویژگی‌های قرآنی برجسته این بارگاه منور در برگزاری رویدادهای قرآنی است.

اختتامیه این جشنواره در چه تاریخی و به چه صورت برگزار می‌شود؟

این مراسم در تاریخ دوشنبه بیست و نهم فروردین‌ماه در سالن همایش‌های شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار و با حضور تولیت آستان قدس رضوی از ده معلم قرآن برتر جهان اسلام تقدیر و تجلیل می‌شود.

مشاهده وبگاه جایزه ی جهانی قرآنی «الرضوان»

پوستر مراسم اختتامیه جایزه جهانی قرآنی الرضوان

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتیبرترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
تاریخ سفر:شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
تاریخ سفر: يكشنبه, ۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
تاریخ سفر:يكشنبه, ۱ اسفند ۱۴۰۰

قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
تاریخ سفر: سه شنبه, ۳ اسفند ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
  • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۴۰۰ بازدید


... و باز هم برپایی آیین بزرگداشت حکیم فردوسی ... بدون حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی!

مدیران استانی و شهری دیاری که جهان شهر مشهد می خوانیدش... چطور ۱۵ دستگاه اجرایی استان می توانند برای ۱۳ برنامه آن هم در یک روز بسیج شوند، اما از برپایی حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی عاجزند؟!
آقای شهردار... مگر روز اول وعده ندادید هیچ برنامه و پروژه ای را در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان بدون پیوست بین المللی برگزار نخواهید کرد؟ تعالی دیپلماسی های شهری و فرهنگی در گرو همت شهرداری است، از استانداری و ارشاد و گردشگری اش و... ناامیدیم!
فهرست ۱۳ برنامه وعده شما        شعار شما