دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

  • بازدید: ۳۱۵
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت
دانشگاه امام رضا ع

اولین همایش بین المللی و دومین همایش ملی اوقات فراغت به همت دانشگاه بین المللی امام رضا علیه السلام در تاریخ ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در مشهد برگزار خواهد شد. مهلت ارسال چکیده و اصل مقالات، تا یکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ تعیین شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه تخصصی این همایش مراجعه فرمایید. 

یادآور می شود پیشتر، تاریخ برگزاری این همایش بهمن ماه ۱۴۰۰ مشخص شده بود. 

مشاهده پوستر همایش:

خبر تکمیلی در این زمینه: 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) مشهد: اوقات فراغت و غنی‌سازی آن نقش کلیدی در رفع محرومیت دارد

ایسنا/خراسان رضوی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) مشهد گفت: توجه به عدالت در توزیع منابع مرتبط با ورزش، جلوگیری از محرومیت و فقر ورزشی را به دنبال دارد. بر همین اساس اعتقاد داریم اوقات فراغت و غنی‌سازی آن می‌تواند نقش کلیدی در رفع محرومیت ایفا کند.

دکتر مرتضی رجوعی در نشست خبری دومین همایش ملی و اولین همایش بین‌المللی نیمه مجازی اوقات فراغت که در دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) برگزار شد، اظهار کرد: اولین دوره این همایش در بهمن‌ ماه ۹۹ با مشارکت بیش از ۳۰ مرکز دانشگاهی کشور با موفقیت برگزار شد و بر آن شدیم که بار دیگر این همایش را با وسعت بیشتری برگزار کنیم. در همین رابطه دومین همایش به صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد. 

وی افزود: همانطور که انتظار داشتیم این همایش با استقبال گسترده مراکز علمی دانشگاهی کشور مواجه شد. ۱۲۱ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که ۸۵ مقاله به صورت پوستر ۲۶ مقاله به صورت سخنرانی در ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه به صورت نیمه مجازی ارائه خواهد شد. 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) بیان کرد: بخشی از سیاست‌های کلان تولیت آستان قدس رضوی مربوط به سیاست‌های علمی و فرهنگی است. مشخصا در اصل ۱۷ توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی متناسب با خواسته دستگاه‌ها بر عهده آستان قدس گذاشته شده است.

رجوعی ادامه داد: ۲ اصل کلیدی در سیاست‌های آستان قدس رضوی وجود دارد؛ یکی اصل ۱/۱۷ که باعث اعتلای گفتمان فرهنگ و اندیشه اسلامی رضوی و انسجام‌بخشی و جهت‌دهی به فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آستان قدس می‌شود. دومین اصل هم هم حمایت، تسهیل و ارتقای دانش‌پایه و نوآوری‌های نرم و هویت‌ساز را مطالبه می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: اوقات فراغت به عنوان یکی از ارکان سبک زندگی اسلامی شناخته می‌شود. اگر بتوانیم از لحاظ محتوایی و ساختاری اوقات فراغت را مبتنی بر آموزه‌های دینی غنی کنیم، توانسته‌ایم در مسیر زندگی اسلامی حرکت کنیم. 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در خصوص دومین همایش ملی و اولین همایش بین‌المللی اوقات فراغت تشریح کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم جهت اهداف و محورهای همایش توسط گروه علوم ورزشی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) با مشارکت ۲ دانشگاه هنر تهران و رازی کرمانشاه صورت گرفت. با حضور بیش از ۸۰ عضو هیات علمی از ۳۱ دانشگاه از سراسر کشور، شورای سیاست‌گذاری و کمیته علمی همایش تشکیل شد. دومین همایش ملی و اولین همایش بین‌المللی اوقات فراغت سه رکن اصلی دارد که عبارتند از محرومیت‌زدایی، توسعه ورزش تربیتی و سبک زندگی سالم.

رجوعی گفت: توسعه ورزش منجر به مشارکت فعال شهروندان می‌شود. همچنین درگیر شدن افراد ساکن در مناطق محروم با برنامه‌های اوقات فراغت موجب توسعه اقتصادی و رفع محرومیت خواهد شد.

وی اضافه کرد: توجه به عدالت در توزیع منابع مرتبط با ورزش، جلوگیری از محرومیت و فقر ورزشی را به دنبال دارد. بر همین اساس اعتقاد داریم اوقات فراغت و غنی‌سازی آن می‌تواند نقش کلیدی در رفع محرومیت ایفا کند. از طرف دیگر باید گفت که توسعه ورزش تربیتی در قالب خانواده و نهادهای رسمی آموزشی منجر به سلامت جسمی و روانی افراد شود که نشان از نقش مهم ورزش در ارتقای تعلیم و تربیت دارد. 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) تصریح کرد: زیارت در مفهوم اوقات فراغت طبقه‌بندی نمی‌شود. در سیاست‌های ابلاغی تولیت آستان قدس تاکید بر مفهوم زیارت جایگاه بالایی دارد. در همایش دوم هدف از مشارکت موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی این است که درآمدهای حاصل از آن در حاشیه شهر مشهد هزینه شود تا بتوان به محرومیت‌زدایی و توسعه ورزش تربیتی کمک کرد؛ همانطور که عواید حاصل از همایش اول به آسایشگاه معلولین شهید بهشتی اختصاص پیدا کرد.

رجوعی ادامه داد: مبنای حرکت در راستای اوقات فراغت در دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) اقتصاد فرهنگ است و یکی از ارکان آن هم اوقات فراغت است که نحوه گذراندن آن درآمدهای اقتصادی در پی دارد و مبنایی برای انتقال ارزش‌های دینی و انقلابی به شمار می‌رود. معمولا همایش‌های کاربردی برای دانشگاه‌ها و حوزه ورزش دو دستاورد کلیدی یعنی تولید محتوای علمی و شبکه‌سازی دارد.

نخستین خبر منتشره در باره این همایش: 

دومین همایش ملی و اولین همایش بین المللی اوقات فراغت با شعار محرومیت زدایی با توسعه ورزش تربیتی بهمن ماه سال ۱۴۰۰ توسط دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) و با همکاری دانشگاه رازی کرمانشاه و دانشگاه هنر به صورت مجازی برگزار خواهد شد. این خبر در آیین پایانی اولین همایش ملی مجازی اوقات فراغت اعلام شد. همایشی که با شعار (تفریحات سالم – شهر سالم) با اعلام مقالات برتر و اعلام میزبان مشترک دومین همایش ملی و اولین همایش بین المللی اوقات فراغت به کار خود پایان داد. 

به گزارش روابط عمومی، دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، اولین همایش ملی مجازی اوقات فراغت را با شعار (تفریحات سالم – شهر سالم) طی روزهای ۲۹ و ۳۰ بهمن ماه به صورت مجازی و با حضور اندیشمندان و صاحب نظران این حوزه از سراسر کشور برگزار کرد و در قالب نشست های علمی آخرین دستاوردهای حوزه اوقات فراغت مورد تحلیل و بررسی قرار  گرفت.

در قالب برگزاری این همایش ملی دو روز، چهار نشست علمی با عنوان «اقتصاد، بازاریابی و گردشگری»، «ورزش، تندرستی و بیماری کووید 19»، «جامعه شناسی اوقات فراغت با رویکرد فرهنگی، تربیتی و اجتماعی و روان شناسی» و «حقوق و اخلاق ورزشی» و یک کرسی نقد و نظریه پردازی دانشگاهی با موضوع « قد حقوقی و فقهی بر مقرره ورزش» با حضور اساتید و پژوهشگران برجسته از سراسر برگزار شد.

با اعلام فراخوان صورت گرفته 143 مقاله علمی و 52  عنوان مقاله پوستر به دبیرخانه اولین همایش ملی مجازی اوقات فراغت ارسال گردید که پس از بررسی های صورت گرفته و نظر هیأت داوران در آیین اختتامیه همایش ملی اوقات فراغت 4 مقاله در فرمت سخنرانی و 3 مقاله در فرمت پوستر به عنوان اثرات برتر معرفی گردیدند.

خبر تکمیلی در همین زمینه حاکی است:

با نظر هیأت داوران و کمیته علمی، مقالات برتر اولین همایش ملی مجازی اوقات فراغت معرفی گردید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ با اعلام فراخوان صورت گرفته 143  مقاله علمی و 52  عنوان مقاله پوستر به دبیرخانه اولین همایش ملی مجازی اوقات فراغت ارسال گردید که پس از بررسی های صورت گرفته و نظر هیأت داوران 4 مقاله در فرمت سخنرانی و 3 مقاله در فرمت پوستر به عنوان اثرات برتر معرفی گردیدند.

از بین آثار ارسالی مقاله؛ اسماعیل شریفیان با عنوان «فرصت ها و چالش های پیش روی گردشگری ورزشی در ایران»، مقاله فرزانه رحمانی پور با عنوان «ورزش در بارداری سالم در بحران کووید 19»، سحرپیرجمادی با عنوان «پیامدهای آموزش ورزش مجازی در بحران کووید 19 » و مقاله جاوید پورعبدی با عنوان «فلسفه وجودی ورزش در انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب(دام ظله)» به عنوان مقالات انتخاب گردید که در نشست های علمی این همایش به عنوان سخنران برتر ارائه گردید.

همچنین در بخش مقالات پوستر، مقاله مینا جلیلیان با موضوع «مروری بر برنامه ریزی اوقات فراغت معلولین در غبار کرونا»، مقاله گلچهره حیدری و محمد علمدار با موضوع «اهمیت غنی سازی اوقات فراغت با رویکرد تفریحات ورزشی در دوران شیوع بیماری کرونا» و مقاله فروغ یوسفی با عنوان «اوقات فراغت در سبک زندگی اسلامی» برگزیده شدند.

یادآور می شود؛ دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) اولین همایش ملی مجازی اوقات فراغت را با شعار (تفریحات سالم – شهر سالم) طی دو روز به صورت وبیناری برگزار کرد و در قالب آن چهار نشست علمی و یک کرسی نقد و نظریه پردازی با حضور کارشناسان و صاحب نظران حوزه اوقات فراغت و علوم ورزشی برگزار و آخرین دستاوردهای این حوزه مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتیبرترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
تاریخ سفر:شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
تاریخ سفر: يكشنبه, ۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
تاریخ سفر:يكشنبه, ۱ اسفند ۱۴۰۰

قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
تاریخ سفر: سه شنبه, ۳ اسفند ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
  • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۴۰۰ بازدید


... و باز هم برپایی آیین بزرگداشت حکیم فردوسی ... بدون حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی!

مدیران استانی و شهری دیاری که جهان شهر مشهد می خوانیدش... چطور ۱۵ دستگاه اجرایی استان می توانند برای ۱۳ برنامه آن هم در یک روز بسیج شوند، اما از برپایی حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی عاجزند؟!
آقای شهردار... مگر روز اول وعده ندادید هیچ برنامه و پروژه ای را در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان بدون پیوست بین المللی برگزار نخواهید کرد؟ تعالی دیپلماسی های شهری و فرهنگی در گرو همت شهرداری است، از استانداری و ارشاد و گردشگری اش و... ناامیدیم!
فهرست ۱۳ برنامه وعده شما        شعار شما