انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی دانشگاهی/ همکاری علمی فرهنگی و پذیرش دانشجوی عراقی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی

  • بازدید: ۲۳
دانشگاهی/ همکاری علمی فرهنگی و پذیرش دانشجوی عراقی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی
آستان قدس رضوی

از سوی معاون وزیر آموزش عالی عراق درخواست شد؛ همکاری علمی فرهنگی و پذیرش دانشجوی عراقی در دانشگاه رضوی 

دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی ضمن حضور در دانشگاه رضوی نسبت به همکاری های علمی بین دانشگاه های عراق و رضوی و نیز پذیرش دانشجوی عراقی تاکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر خیاط، رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی در گفت و گو با روابط عمومی این نهاد علمی پیرامون دیدار با معاون وزیر آموزش عالی عراق بیان داشت: ابتدا دیداری با این هیئت عراقی در سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس داشتیم که به تناسب توضیحی از دانشگاه و فعالیت های آن ارائه شد بر این اساس تمایل داشتند از این دانشگاه بازدید کنند.

وی افزود: دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی و هیئت همراه ضمن حضور در دانشگاه اطلاعاتی پیرامون فعالیت ها و عملکرد خواستند که در مورد رشته ها و مقاطع تحصیلی و تاریخچه تحصیل در دانشگاه و نیز امکان تعاون و همکاری های علمی فرهنگی بین دانشگاه رضوی و دانشگاه های عراق ارائه شد.

رییس دانشگاه رضوی بیان داشت: ابراز تمایل و خرسندی شد که همچون دیگر دانشگاه های ایران نسبت به پذیرش دانشجوی عراقی، دانشگاه رضوی نیز با توجه به نوع تحصیلات و نظام جامع حوزوی و آکادمیک  که در این نهاد علمی ارائه می شود به عنوان تجربه جدیدی برای دانشجویان و سیستم آموزش عالی عراق ثبت و مورد بهره برداری قرار بگیرد.

وی افزود: درخواست شد در برشوری مشخصات دانشگاه، نظام تحصیلی و رشته ها و مقاطع و نیز مورد تایید بودن دانشگاه از سوی وزارت علوم را ثبت و ارائه بدهیم تا در لیست دانشگاه های مورد تایید آموزش عالی عراق قرار گرفته و دانشجوی عراقی در آینده پذیرش شود.

خبر دیگر در همین زمینه حاکی است:

معاون مالی و پشتیبانی وزیر علوم عراق مطرح کرد: استقبال عراق از توسعه همکاری‌های علمی با دانشگاه امام رضا(ع)

ایسنا/خراسان رضوی: معاون اداری، مالی و پشتیبانی وزیر علوم عراق گفت: وزارت علوم عراق و دانشگاه‌های این کشور در جهت گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی با دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) استقبال می‌کند.

دکتر اسعدغنی جهادالخزاعی در نشست مشترک با مسئولان دانشگاه امام رضا(ع) اظهار کرد: این فعالیت‌های مشترک علمی پژوهشی می‌تواند در حوزه‌های مختلف از جمله تبادل استاد، انجام پایان‌نامه‌های مشترک، برگزاری کنفرانس‌های مشترک علمی، برگزاری دوره‌های کوتاه و بلند مدت آموزشی، پژوهشی و... دنبال شود.

وی ضمن قدردانی از کیفی‌سازی فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) عنوان کرد: امیدواریم با مساعد شدن شرایط از نظر شیوع کرونا آموزش‌های حضوری جایگزین آموزش‌های الکترونیک شود تا تعاملات بین اساتید و دانشجویان موثرتر صورت گیرد.

معاون اداری، مالی و پشتیبانی وزیر علوم عراق افزود: پیشنهاد می‌شود با همکاری مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه عراق دنبال شود. توسعه تبادلات علمی با جمهوری اسلامی ایران از سیاست‌های وزارت علوم عراق است. همچنین بورسیه تحصیلی به دانشجویان ایرانی جهت تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران است، اعطا می‌شود.

وی تصریح کرد: طبق رصد و ارزیابی‌های صورت گرفته، دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) جزو دانشگاه‌های معتبر و برجسته جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود که مورد تایید وزارت علوم عراق نیز  است. تکمیل زنجیره ارائه خدمات به دانشجویان عراقی در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) وجود دارد که تسهیلات و کیفیت بالای خدمات آموزشی و پژوهشی ارائه شده به دانشجویان غیر ایرانی از جمله نقاط مثبت این دانشگاه است و خوشبختانه زنجیره کاملی از خدمات مورد نیاز دانشجویان عراقی از جمله خدمات امور کنسولی، آموزش زبان فارسی، سرعت بالای تاییده تحصیلی مدارک دانش آموختگان و... در این دانشگاه به دانشجویان عراقی ارائه می‌شود.

جهادالخزاعی خاطرنشان کرد: امکان انعقاد تفاهم‌نامه‌های علمی و پژوهشی تمامی دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی عراق با دانشگاه بین‌المللی امام ضا(ع) فراهم است و از تفاهم‌های صورت گرفته استقبال خواهیم کرد. مشکل عمومی دانشجویان عراقی در جمهوری اسلامی ایران خدمات امور کنسولی است و خوشبختانه دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) از نظر خدمات امور کنسولی دانشجویان غیر ایرانی از جمله صدور ویزای تحصیلی، صدور مجوز ثبت نام، صدور اقامت، تمدید اقامت، خروج و مراجعت مشغول خاصی را ندارند و امیدواریم تجربیات موفق این دانشگاه در ارائه خدمات به دانشجویان غیر ایرانی به ویژه دانشجویان عراقی به سایر دانشگاه‌های ایران منتقل شود.

وی تجربه موفق دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در ارائه خدمات آموزش الکترونیکی، کوتاه بودن زمان تاییده تحصیلی به فارغ التحصیلان و انجام درخواست‌های پذیرش دانشجو به صورت الکترونیکی را از دیگر نقاط مثبت دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در ارائه خدمات به دانشجویان غیر ایرانی برشمرد.

۱۷ درصد صندلی‌های دانشگاه امام رضا(ع) در اختیار دانشجویان غیرایرانی قرار دارد

در ادامه این نشست دکتر مرتضی رجوعی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) بیان کرد: از سال ۹۱ دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) اقدام به پذیرش دانشجو از کشور عراق کرده است و در حال حاضر ۱۷ درصد از کل دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان غیر ایرانی از ملیت‌های مختلف از جمله عراق، سوریه، پاکستان، افغانستان، نیجریه و تانزانیا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۲۸۵ دانشجوی عراقی در ۲۰ رشته مقطع کارشناسی ارشد و ۱۵ رشته مقطع کارشناسی و یک رشته مقطع دکتری در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) مشغول به تحصیل هستند و ۱۵ درصد از دانشجویان عراقی فارغ‌التحصیل این دانشگاه در دوره‌های دکتری دانشگاه معتبر داخل و خارج از جمهوری اسلامی ایران مشغول به تحصیل هستند.

رجوعی با اشاره به وجود ۶ دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، معماری و شهرسازی، علوم انسانی، علوم تربیتی و روانشناسی، فنی و مهندسی و علوم اداری در این دانشگاه خاطرنشان کرد: دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) با دو دهه فعالیت درخشان علمی و پژوهشی تنها دانشگاه غیردولتی با مجوز بین‌المللی در ایران است که در بیش از ۶۰ رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری میزبان بیش از ۱۰ هزار دانشجو در دو واحد مستقل خواهران و برادران است.

رئیس دانشگاه امام رضا(ع) افزود: با توجه به بُعد بین‌‎المللی دانشگاه امام ‎رضا(ع) و ضرورت ارائه آموزش‎های مقتضی به دانشجویان غیرایرانی، مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی ‎زبانان با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه بین‎المللی امام‎رضا(ع) ایجاد شده است و دانشجویان غیرایرانی پس از گذراندن سطوح آموزشی مرتبط آمادگی نسبی جهت تحصیل در رشته‎های مختلف دانشگاه را به دست می‎آورند و تاکنون موفق به برگزاری آزمون‌های بسندگی زبان فارسی شده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به منظور توسعه همکاری‌های علمی- فرهنگی و پژوهشی با دانشگاه‌های مختلف کشور عراق از جمله دانشگاه‌های کوت، بصره، الکفیل، العمید و الفراتین تفاهم‌نامه‌های همکاری امضا کرده است و افزایش تبادلات علمی و پژوهشی با رویکرد به اشتراک گذاشتن اساتید و برگزاری برنامه‌های علمی  مشترک در دستور کار این دانشگاه است.

رجوعی اظهار کرد: سیاست دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی، هدایت پایان‌نامه‌ها و رساله‌های آن‌ها مبتنی بر نیازهای کشور عراق است و تاکید می‌شود تا دانشجویان عراقی مقالات و پایان‌نامه خود را با همکاری اساتید دانشگاه‌های عراق به عنوان استاد مشاور دنبال کنند.

وی با اشاره به خدمات الکترونیکی ارائه شده به دانشجویان غیر ایرانی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا کلاس‌های آموزشی به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود و امیدواریم به زودی با اجازه ستاد ملی کرونا امکان حضوری شدن کلاس‌های آموزشی فراهم شود. مکان دفاع پایان‌نامه‌ها به صورت الکترونیکی، برگزاری وبینارها و کارگاه‌های علمی- پژوهشی ، ارائه خدمات اداری به دانشجویان به صورت مجازی و ارائه درخواست‌های پذیرش دانشجوی غیر ایرانی را از دیگر تسهیلات ارائه شده به دانشجویان به صورت الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری امکان پذیر است .

بر اساس گزارش روابط عمومی دانشگاه امام رضا(ع) رجوعی ارتقای کیفیت خدمات آموزشی، پژوهشی و کیفی سازی خدمات را رویکرد اساسی این دانشگاه عنوان و تصریح کرد: در حال حاضر به طور متوسط تنها با یک سوم درخواست‌های دانشجویان عراقی برای ادامه تحصیل موافقت می‌شود و علاوه بر شاخص معدل دانشجویان، علاقه مندی و تخصص دانشجو برای پذیرش در رشته‌های مختلف دانشگاه مدنظر قرار می‌گیرد.

وی همچنین از اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان عراقی خبر داد و گفت: پیش از این به دانشجویان عراقی معرفی شده از سوی رایزن فرهنگی عراق در جمهوری اسلامی بورسیه تحصیلی اعطا شده و این آمادگی نیز وجود دارد دانشجویانی که از سوی وزرات علوم کشور عراق معرفی می‌شوند در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) بورسیه تحصیلی شوند.


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر