انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی اقتصادی/ سفیر جمهوری اندونزی در ایران خواستار شد: پیوند فعالان اقتصادی اندونزی و خراسان‌ رضوی در چهارچوب تعامل اتاق‌های بازرگانی + تصاویر

  • بازدید: ۱۳
اقتصادی/ سفیر جمهوری اندونزی در ایران خواستار شد: پیوند فعالان اقتصادی اندونزی و خراسان‌ رضوی در چهارچوب تعامل اتاق‌های بازرگانی + تصاویر

سفیر جمهوری اندونزی در ایران، خواستار بسترسازی برای ایجاد روابط و پیوند فعالان اقتصادی این کشور با بخش خصوصی خراسان رضوی شد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ «رونی پراستیو یولیانتورو» که به همراه هیاتی از تجار کشور اندونزی به مشهد سفر کرده و در جمع فعالان اقتصادی خراسان رضوی در محل پارلمان بخش خصوصی استان حاضر شده بود، عنوان کرد: یکی از ظرفیت‌های موجود برای برقراری تعامل موثر، برگزاری وبیناری مشترک میان اتاق های بازرگانی دو کشور خواهد بود. این نخستین حضور من در مشهد بوده و این سفر را سرآغاز تعاملات بیشتر و موثرتر میان اندونزی و استان خراسان رضوی می دانم.!

او اندونزی را شانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد و به اتکای رشد اقتصادی مستمر این کشور، آن را عضوی از باشگاه قوی‌ترین اقتصادهای جهان دانست و بیان کرد: کشور ما تولید کننده کالاهای مختلفی از جمله روغن پالم، چای، کاکائو، ادویه جات و... می‌باشد و صادرات خوبی نیز در این محصولات دارد. اندونزی همچنین بزرگترین صنعت غذای حلال را در اختیار دارد و بازار هدف خوبی نیز در شرق آسیا ایجاد نموده است. از این منظر از سرمایه گذاران اقتصادی ایرانی می توانند به این حوزه ورود کنند و نظر به قرابت فرهنگی دو کشور، ظرفیت‌های مطلوبی برای توسعه بازار در این بخش فراهم خواهد بود. !

سفیر جمهوری اندونزی در ایران تصریح کرد: درنیمه نخست سال جاری رشد ناخالص داخلی اندونزی ۷.07 درصد بوده و کشور ما در حوزه‌‌های گوناگون از جمله منابع تولیدی و معدنی، رشد چشم‌گیر 4 تا 7 درصدی را تجربه نموده است.همچنین محدودیت‌های کرونا مانع فعالیت‌های تجاری کشورمان نشد و توانستیم با وجود محدودیت‌های موجود همچنان به تجارتمان را با کشورهای هدف ادامه دهیم. خوشبختانه با مهار نسبی موج بیماری کرونا، شاهد گشایش ظرفیت‌های گردشگری این کشور نیز هستیم و در حال حاضر مرزهای اندونزی خصوصا شهر بالی به روی توریست‌ها گشوده شده است. !

رونی پراستیو یولیانتورو با اشاره به روابط دوستانه ایران و اندونزی که قدمت به 70سال می رسد، اشاره ای نمود و گفت: این دو کشور از لحاظ فرهنگی و تاریخی قرابت‌ها و شباهت‌های بسیار زیادی با یکدیگر دارند و امیدوارم همین مشترکات به تقویت روابط و تعاملات دو کشور خصوصا درحوزه اقتصادی بیانجامد.!

وی ادامه داد: در سال ۲۰۲0 حدود ۲۵۰ میلیون دلار تبادل تجاری میان ایران و اندونزی صورت گرفته بود که این آمار نسبت به سال 2019، 50 درصد بیشتر شده است. البته که این عدد با توجه به پتانسیل‌هایی که در دو کشور وجود دارد رقم کوچکی محسوب می‌شود. خراسان رضوی نیز به عنوان یکی از استان های بزرگ و استراتژیک ایران، می‌تواند نقش شاخصی در توسعه تعاملات اقتصادی دو کشور ایفا کند.!

وی بر تلاش برای رفع پاره‌ای موانع و مشکلات احتمالی موجود تاکید کرد و گفت: اندونزی و ایران همچنان توان توسعه همکاری ها در بخش تجارت و گردشگری خود را دارند و در بحث تعرفه های ترجیحی نیز در حال بررسی موضوع هستیم که امیدواریم به نتایج مطلوبی منجر شود.!

!

*ایران و اندونزی در بخش کشاورزی و صنعت، می توانند مکمل همدیگر عمل کنند!

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست، هفت دهه روابط تاریخی دو کشور را یادآور شد و عنوان کرد: اندونزی بزرگترین اقتصادی جنوب شرق آسیا به شمار می آید و نرخ رشد اقتصادی حدود 6درصدی این کشور از جایگاه مهم آن در میان اقتصادهای بزرگ جهان حکایت دارد.!

وی ادامه داد: جمعیت حدود 270 میلیون نفری این کشور که حدود 50درصد آن را زیر 30سال تشکیل می‌دهند، آینده روشنی را برای اندونزی گواهی می کند. پیش بینی می شود که این کشور در آتیه به چهارمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود.!

وی افزود: روابط سیاسی دو کشور از سطح بسیار مطلوبی برخوردار است و جمهوری اسلامی ایران از اندونزی به عنوان یک کشور برادر یاد می‌کند. طی سنوات گذشته هیات‌های عالی رتبه زیادی میان دو کشور رد و بدل شده و تعاملات خوب امروز، برگرفته از تلاش های گذشته است.!

رئیس اتاق ایران بر توسعه روابط اقتصادی به اتکای تعاملات خوب سیاسی تاکید کرد و گفت: حجم مبادلات اقتصادی ایران و اندونزی از ۴۰۴ میلیون دلار در سال ۲۰۰۶، به ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ رسیده است. البته تشدید تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که به وجود آمد، حجم روابط اقتصادی میان ایران و اندونزی را کاهش داد اما روابط میان دو کشور تداوم یافته و امیدواریم در آینده هم شاهد توسعه بیشتر آن باشیم.!

وی تاکید کرد: مطالعات اقتصادی پیرامون ایران و اندونزی نشان می‌دهد که این دو کشور در بخش های کشاورزی و صنعت می‌توانند مکمل اقتصاد همدیگر عمل کنند. همچنین تعامل اقتصادی با اندونزی، فرصت و زمینه ای برای ورود ایران به بازار آ.س.آن (اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا) است.!

شافعی ادامه داد: اتاق بازرگانی ایران، لیست پیشنهادی خود را برای امضای موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با کشورهای مختلف و از جمله اندونزی ارائه داده است. امضای این موافقت‌نامه از جانب دو کشور، موجب پیدایش یک تحول جدی در مبادلات اقتصادی ایران و اندونزی خواهد شد. از سفیر اندونزی در ایران درخواست داریم تا این موضوع را در چهارچوب ظرفیت های موجود، پیگیری کنند.!

وی خاطرنشان کرد: زمینه‌ همکاری ایران با اندونزی از تنوع و ظرفیت ویژه‌ای برخوردار است. به عنوان مثال می‌توان با این کشور در زمینه‌های ساخت پالایشگاه و نیروگاه، خدمات فنی و مهندسی ، کود شیمیایی، سدسازی، تجارت روغن‌های گیاهی و... تعاملات مشترک و تبلادلات تجاری داشت.!

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه خراسان رضوی خاستگاه تولید زعفران و سنگ های قیمتی است، خاطر نشان کرد: این محصولات می توانند در اندونزی بازار خوبی داشته باشند. پیش از این فیروزه خراسان، با استقبال در بازار این کشور مواجه شد.!

او موقعیت استراتژیک، زیرساخت ها و ظرفیت‌های اقتصادی خراسان رضوی را یادآور شد و از فعالان اقتصادی و گردشگری کشور مالزی برای سفر به این شهر و استان دعوت کرد.!

!

* توانایی اقتصادی اندونزی فراتر از محصولات کشاورزی است!

محمدرضا توکلی زاده، عضو هیات رئیسه و مسئول نظارت راهبردی بین‌الملل اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز با تاکید بر اینکه توانایی اندونزی نه تنها در زمینه کشاورزی بلکه در سایر ابعاد گسترده و چشم‌گیر است، گفت: ایران باور دارد که امکانات گسترش تجارت و تبادلات تجاری دو کشور با توجه به روحیه مثبتی که در هردو طرف وجود دارد، میسر است.!

وی ادامه داد: توانمندی تولیدی اندونزی بسیار فراتر از تولیدات کشاورزی آن است و این کشور در ابعاد مختلف رشد چشم‌گیری داشته و توانسته اقتصادی باثبات و رو به رشد ایجاد کند.!

توکلی زاده به تشریح ظرفیت های مشترکی که دو کشور برای تعامل با همدیگر دارند، پرداخت و گفت: امیدواریم روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور در تمامی زمینه‌ها خصوصا انرژی و بازاریابی توسعه یابد و در تمامی ابعاد موجب پیشرفت اقتصادی یکدیگر باشیم.!

وی خاطر نشان کرد: خانواده‌های بزرگ و مقتدری در اندونزی با توانایی‌های بالقوه‌ای مشغول تجارت و بازاریابی هستند. اگر ما نیز بتوانیم از توانایی آن‌ها برای ورود محصولات ایران به بازارهای شرق آسیا استفاده کنیم، شاهد تحولات مطلوبی در این حوزه خواهیم بود.!

!

* لزوم توجه به ماشین‌آلات معدنی در تعاملات اقتصادی دو کشور!

در بخش دیگری از این جلسه جواد خزاعی، سرپرست سازمان صنعت،معدن و تجارت خراسان رضوی پشت تریبون قرار گرفت و اظهار کرد: دو کشور ایران و اندونزی، زمینه های فراوانی برای همکاری های مشترک در حوزه های صنعت، تجارت و کشاورزی دارند. از جمله ظرفیت های خراسان رضوی مرتبط بحث ماشین آلات مواد معدنی است. همچنین زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه IT و لوازم خانگی در این استان وجود دارد.!

وی ادامه داد: همچنین این استان در خصوص انرژی‌های نو و پنل‌های خورشیدی نیز ظرفیت خوب سرمایه‌گذاری دارد. مشهد به عنوان قطب گردشگری و زیارتی ایران، سالانه پذیرای بیش از ۲۵ میلیون گردشگر می باشد که این مسئله نیز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این خطه به شمار می‌آید.!

!

*واحدهای نساجی خراسان رضوی، از ظرفیت مراودات تجاری با اندونزی برخوردار هستند!

غلامعلی رخصت، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در بخش دیگری از این جلسه به ایراد سخن پرداخت و اظهار کرد: خراسان رضوی جایگاه دوم در صنعت و پوشاک کشور را دارد. در خراسان رضوی واحدهای بزرگ نساجی فعال هستند که می‌توانند با تولید الیاف مختلف مورد نیاز برای صنعت، همکاری خوبی با کشور اندونزی داشته باشند.!

وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر میزان مبادلات تجاری میان ایران و اندونزی در قواره ظرفیت ها و کیفیت تعاملات دو کشور نیست. اگر تفاهم‌نامه ای در زمینه توسعه روابط تجاری میان ایران و اندونزی امضا شود، شاهد رشد مبادلات و تعاملات خواهیم بود و قطعا این موضوع برای دو کشور رهاوردهای مثبتی دارد.!

در ادامه محمود امتی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی در سخنانی، اظهار کرد: بیشترین محمولات ترانزیتی کشور به مقاصد آسیای میانه و افغانستان از خراسان رضوی و توسط شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی مستقر در این استان، عبور می‌کنند. برخی از این محمولات کشاورزی، محصولات تولیدی اندونزی هستند که به افغانستان و آسیای میانه فرستاده می‌شود. دو مورد در تسهیل ترانزیت کالا و محصولات اندونزی به سایر کشورهای آسیا تاثیرگذار است.اول، قرنطینه نباتی محصولات کشاورزی می باشد ومورد بعدی هزینه بالای کرایه‌ها درحمل دریایی کالاها از بنادر اندونزی به ایران است. برای حل این مشکلات به کمک مسئولین مرتبط نیازمندیم تا از موانع موجود در حمل و نقل دریایی کاسته شود.!

فاضل خیاط، مدیر اجرایی مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت: ما ظرفیت های خوبی را برای توسعه سرمایه گذاری های خارجی در خراسان رضوی فراهم کرده ایم و تلاش ما بر حمایت از سرمایه گذاران خارجی متمرکز است.!

وی ادامه داد: در حال حاضر محدودیتی برای سرمایه گذاری وجود ندارد و همه ریسک های سیاسی احتمالی نیز برای سرمایه گذاران پوشش داده شده است. به همین استناد نیز ظرفیت های متعددی برای همکاری های مشترک فراهم آمده و ما در مرکز سرمایه گذاری خراسان رضوی آمادگی همکاری حداکثری با سرمایه گذاران را داریم.!

گفتنی است؛ همچنین در بخش دیگری از جلسه شماری از از فعالان اقتصادی اندونزی به بیان ظرفیت های تجاری و اقتصادی خود پرداختند و خواستار همکاری های تجاری مشترک شدند.

خبر دیگر از ایسنا در همین زمینه حاکی است:

سفیر جمهوری اندونزی مطرح کرد: خراسان رضوی و نقش مهم آن در توسعه روابط اقتصادی ایران و اندونزی 

سفیر جمهوری اندونزی گفت: تبادل تجاری میان ایران و اندونزی در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹، ۵۰ درصد افزایش داشته است که خراسان رضوی به عنوان دومین استان بزرگ ایران نقش مهمی در توسعه روابط اقتصادی دو کشور دارد. 

رونی پراستیو یولیانتورو در نشستی که صبح امروز ۲۶ آبان ماه، با حضور رئیس اتاق ایران و فعالان اقتصادی استان در ساختمان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد، در خصوص روابط تجاری ایران و اندونزی اظهار کرد: اندونزی یکی از قوی‌ترین اقتصادهای در حال گسترش در جنوب شرق آسیا را داشته و شانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. کشور ما تولید کننده کالاهای مختلفی از جمله روغن پالم، چای، کاکائو و... است. همچنین سفارت اندونزی در نمایشگاه آیفود در مشهد غرفه‌ای را در اختیار گرفته و محصولات صادراتی خود را به نمایش گذاشته است. 

وی افزود: درنیمه اول سال جاری میلادی رشد ناخالص داخلی اندونزی ۷.۰۷ درصد بوده و کشور ما در حوزه‌های گوناگون از جمله بخش معدنی، رشد چشمگیر ۴ تا ۷ درصدی را پشت سر گذاشته است.همچنین توانسته‌ایم با وجود محدودیت‌های کرونا به تجارتمان را ادامه داده و اقتصاد خود را به جلو سوق دهیم.  

سفیر جمهوری اندونزی با اظهار خوش‌بینی نسبت به روابط دو کشور عنوان کرد: بنده نسبت به روابط دو کشور بسیار خوش‌بین هستم. در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۵۰ میلیون دلار تبادل تجاری میان ایران و اندونزی صورت گرفته بود که که این آمار نسبت به سال ۲۰۱۹، ۵۰ درصد افزایش یافته است. البته که این عدد با توجه به پتانسیل‌هایی که در دو کشور وجود دارد رقم کوچکی است اما امیدواریم شاهد افزایش این تبادل تجاری باشیم. خراسان رضوی به عنوان دومین استان بزرگ ایران می‌تواند نقش بزرگی در توسعه اقتصاد دو کشور داشته باشد. 

رونی پراستیو یولیانتورو ادامه داد: اندونزی به صادرات محصولات کشاورزی خصوصا  قهوه و ادویه‌جات شهرت زیادی دارد. قهوه جزء کالاهای صادراتی اندونزی است و ۹۰ درصد از صادرات کشاورزی اندونزی مربوط به قهوه می‌شود. همچنین صادرات ادویه  نیز از اندونزی به ایران از رونق خوبی برخوردار است. در سال ۲۰۲۰ اندونزی صادر کننده ۲۵۵ میلیون تن ادویه به ایران بوده است. بنده باور دارم این نشست برای هردو طرف بسیار مهم است تا بتوانند روابط اقتصادی خوبی با یکدیگر داشته باشند.
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر