دیپلماسی شهری/ تقویم فرهیخت: ۲۲ آبان ۱۴۰۰، جشنواره بین‌ المللی هنرهای شهری مشهد برگزار شد؛ فراخوان شهرداری مشهد برای نقش آفرینی هنرمندان جهان اسلام

 • بازدید: ۱۱۵
شهری/ تقویم فرهیخت: ۲۲ آبان ۱۴۰۰، جشنواره بین‌ المللی هنرهای شهری مشهد برگزار شد؛ فراخوان شهرداری مشهد برای نقش آفرینی هنرمندان جهان اسلام

جشنواره بین المللی هنرهای شهری مشهد با هدف زیباسازی شهر مشهدالرضا(ع) و استفاده از توانمندی‌های هنرمندان شهری و‌ کشوری در استقبال از بهار ۱۴۰۱ آغاز به کار کرد. به گزارش شهرآرانیوز، سید عبدالله ارجائی، شهردار مشهد، در حاشیه آیین آغازین جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهر مشهد که در تئاتر شهر پارک ملت برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: حدود ۱۴سال پیش با ابتکار مهندس پژمان، شهردار وقت، فضاآرایی و‌ زیباسازی شهری در مشهد کلید خورد که در بعضی از سال‌ها حتی جوایز بین‌المللی گرفت. امسال تمام تلاشمان بر این بود طرح جدیدی را به این حرکت زیبا اضافه کنیم تا هم نقاط قوت سال‌های قبل را داشته باشد و هم اگر نقاط ضعفی دارد، آن‌ها را جبران کنیم.  

وی ضمن بیان اینکه در جشنواره ۱۴۰۱ از هنرمندان بین‌المللی نیز دعوت شده است، افزود: این جشنواره چهاردهم و اولین جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهری است، بنابراین از تمامی هنرمندانی که علاقه‌مندند خیابان‌های مشهد در ایام نوروز ۱۴۰۱ به هنر زیبای آن‌ها مفتخر شود، دعوت می‌کنیم در این رویداد شرکت کنند. ضمنا سهم همشهریان، زائران و‌ مجاوران حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) در داوری‌ها ارتقا پیدا خواهد کرد و مسلما بخش ویژه انتخاب مردم هم در این جشنواره مورد توجه خو‌اهد بود.

نگاه ویژه پارلمان به استقبال از بهار ۱۴۰۱

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، مهدی ناصحی، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اسلامی مشهد، نیز در ادامه بیان کرد: ۱۳ سال است که جشنواره استقبال از بهار برای به‌کارگیری هنر‌های شهری در مشهد با قوت و قدرت خاصی برگزار می‌شود. امروز هم ما جنبه بین‌المللی آن را افتتاح می‌کنیم. یکی از دغدغه‌های همیشگی مدیریت شهری ارتقای برند مشهد میان سایر شهر‌ها به‌عنوان کلان‌شهر مذهبی ایران اسلامی است که مملو از هنرمندان بسیار بزرگ، ارزشمند، متعهد و معتقد به آرمان‌های انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: ما این فرصت را زمینه‌ای قرار دادیم تا بتوانیم نام مشهد را در عرصه بین‌المللی هنر ارتقا دهیم. همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند، هر اندیشه‌ای که در قالب هنر نگنجد، ماندنی نیست؛ بنابراین بهترین راه برای انتقال فرهنگ و عقیده هنر است. امیدواریم با مشارکت هنرمندان بسیار ارزشمندی که در مشهد حضور دارند و سایر افرادی که در این رویداد شرکت می‌کنند، سطح فرهنگی و هنری مشهد را ارتقا دهیم.

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد در حاشیه مراسم آیین آغازین جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهری مشهد‌الرضا‌(ع)، اظهار کرد: امسال کمیسیون فرهنگی شورای شهر برنامه ویژه‌ای را برای بحث جشنواره هنر‌های شهری مشهد (استقبال از بهار ۱۴۰۱) در نظر دارد و یکی از بحث‌هایی که امسال مدنظر داریم این است که باید نگاهی که در حوزه فرهنگی به این جشنواره وجود دارد، ویژه باشد.

فاطمه سلیمی با بیان اینکه همه حوزه‌ها حتی خدمات شهری اگر می‌خواهد در موضوعی کار کند، باید متناظر با موضوع فرهنگی باشد، تأکید کرد: ما باید نقشه فرهنگی جامعی را در مشهد داشته باشیم. برای المان‌هایی که قرار است امسال طراحی شود، باید روایت‌هایی را تعریف کنیم که روایت‌ها شهر قصه‌گو را مطرح کند و در کنار هر المانی وقایع متناظر با آن روایت شود.

وی ضمن تأکید بر اینکه امسال عرصه بین‌المللی را نیز همراه خواهیم داشت، بیان کرد: در حوزه خدمات شهری المان‌هایی را داریم که در سال گذشته تولید شده است و امسال آن‌ها را بازپیرایی خواهیم کرد. در طراحی المان‌های این حوزه نیز باید همکاران فرهنگی نقش داشته باشند که شهر حالت دوگانه نداشته باشد.

رویکرد بین‌المللی وجه تمایز جشنواره ۱۴۰۱

معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در حاشیه آیین آغازین جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهری مشهد‌الرضا‌(ع) که با حضور شهردار مشهد، رئیس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و جمعی از مدیران شهری برگزار شد، اظهار کرد: در ۱۳ سال گذشته هرسال در ایام نوروز و شروع فصل بهار، مشهد با حضور زائران و مجاوران خود به استقبال رونمایی از المان‌های هنری می‌رود.

سید مجتبی منتظری ادامه داد: رویکرد بین‌المللی این جشنواره در سال جدید وجه تمایز آن با دوره‌های قبل است.

وی بیان کرد: مبلمان شهری مشهد برای نوروز ۱۴۰۱ در قالب جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهری مشهد آماده خواهد شد. شهرداری مشهد در حال تدارک این است که هنرمندان جهان اسلام نیز بتوانند در این جشنواره نقش‌آفرینی کنند.

معاون فرهنگی شهردار تأکید کرد: از همه هنرمندان مشهدی و بین‌المللی می‌خواهیم تا به انتشار این فراخوان توجه ویژه داشته باشند.

مهدی یک‌پسر، دبیر جشنواره هنر‌های شهری مشهد، نیز در افتتاحیه این جشنواره بیان کرد: تاکنون راهی طولانی را پیموده‌ایم و پس از ۱۳ سال نمایش آثار هنر شهری در مشهد تجربه‌های به دست آورده‌ایم که قرار است در چهاردهمین سال میهمانی هنرمندان از آن بهره‌مند شویم و چه نیکوست که گذشته را سرمشق فردا قرار دهیم و برای جهان‌شهری که رؤیای شیرین برکت و کرامت را در سر دارد، فصل جدیدی از کتاب هنر شهری بگشاییم.

وی ادامه داد: تمام ما آرزوی شهری آراسته به هنر اصیل و ممتاز را داریم تا بر سواد بصری مخاطبان بیفزاییم و همچنان برای شهرمان مایه افتخار و آبرو باشیم. برای رسیدن به این خواسته باید کیفیت را بر کمیت ارجح بدانیم. لازم است در این مسیر با کار گروهی و هم‌افزایی هنرمندان رشته‌های مختلف وارد میدان شویم و با بهینه‌کردن ساز‌و‌کار‌ها در مدیریت شهری شرایط حضور حرفه‌ای را فراهم کنیم. این است که انتظار داریم گام‌هایی بلندتر از پیش برای رشد این درخت پربار برداشته شود و ایده‌های جدیدی به میدان بیاید.

پاویون‌ تعاملی برای آشنایی با داستان شهر

رئیس اداره امور هنری شهرداری مشهد همچنین در حاشیه این جشنواره گفت: جشنواره هنر شهری مشهد ۱۴ سال خود را با عنوان استقبال از بهار سپری می‌کند. این جشنواره تفاوت قابل توجهی با دوره‌های قبل دارد.

به گفته بهزاد چوپانکاره امسال تفاوتی که در این جشنواره وجود دارد، این است که تمام محتوای جشنواره موضوع‌محور است. در بخش المان ما ۱۴موضوع داریم و در بخش آذین‌بندی و‌ نقاشی دیوار سعی بر این است که واقعیت افزوده را رقم بزنیم که در سال‌های قبل این اتفاق نیفتاد.

وی اضافه کرد: در بخش بین‌الملل از همه کشور‌ها دعوت به عمل آمده که با حضور در این جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهری مشهد به سمت این موضوع برویم که آثار پاویونی یا همان فضا‌های مفهومی مناسب کوچک‌مقیاس را در شهر طراحی کنیم و این آثار کاملا تعاملی باشد و مردم با مفاهیم و موضوعات محتوایی شهر مشهد آشنا شوند. امسال تلاش بر این است که داستان شهر را برای مردم بازگو‌ کنیم تا هویت مشهد و لایه‌بندی‌هایی که در آن وجود دارد، دیده شود.

وی افزود: تلاش بر این است با ۴۰تا۵۰ اثری که در پایان جشنواره قرار است به جمع‌بندی برسد، بتوانیم در فضای شهری شاهد اتفاق متفاوت‌تری باشیم که مردم هم با هویت شهری و هم با همجواری آقا علی‌ابن‌موسی‌الرضا‌(ع) و‌ موضوعات و محتوای برکت و‌ کرامت رضوی بیشتر آشنا شوند.

خبر تکمیلی در این خصوص حاکی است:

جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد آغاز به کار کرد

مشهد- ایرنا- جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد با هدف استفاده از ظرفیت هنرمندان داخلی و خارجی برای نمایش نمادهای نوروزی در مشهد عصر شنبه در آیینی آغاز به کار کرده و فراخوان شرکت در آن نیز منتشر شد.

معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی شهردار مشهد در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگاران، هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد رویکرد مفهومی و موضوعی به مباحث هویتی و تاریخی مشهد عنوان کرد.

سید مجتبی منتظری افزود: در بخش بین الملل این جشنواره از هنرمندان داخل و خارج از کشور دعوت می‌شود تا با انتشار مفاهیم و گفتمان رضوی، شهر مشهد را با نگاه جهان‌شهر برکت و کرامت ارتقا دهیم.

وی اضافه کرد: بخش بین الملل این جشنواره مفهوم محور است و می‌کوشیم آثار فاخری را در شهر مشهد برای نوروز ۱۴۰۱ به نمایش بگذاریم.

معاون شهردار مشهد خاطرنشان کرد: نمادهای موقت نوروزی از ۱۳ تا ۲۷ اسفند ماه امسال در ۱۴ نقطه از شهر مشهد جانمایی خواهد شد.

دبیر جشنواره بین المللی هنرهای شهری مشهد نیز در حاشیه این مراسم گفت: از ۲۲ مهرماه اقدامات خود را برای استقبال از بهار آغاز کرده ایم و جلسات کارشناسی با هنرمندان برای برگزار کردن هر چه بهتر این رویداد داشته ایم.

مهدی یک‌پسر افزود: تاکنون ۱۳ دوره این جشنواره در ادوار مختلف مدیریت شهری برگزار شده که دچار نوعی تکرار شده‌ است، لذا نیازمند یک نگاه برای نشر معارف انسان ساز رضوی در مقیاس جهانی است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از رویدادهای معتبر و پرچمدار هنر شهری در سطح بین المللی، ایجاد جاذبه اوقات فراغت هم راستا با زیارت برای شهرهای زیارتی است.

یک پسر افزود: برنامه نشاط هنری در فضای عمومی شهر از ۱۳ اسفندماه تا پایان فرودین ماه، نمایش ۱۴ یادمان نوروزی در ۱۴ نقطه مهم با رویکرد سوژه محور همراه با اجرای نمایش های فاخر و سرودهای محلی پیرامون یادمان ها، برگزاری مسابقه طراحی تزیینات برای آذین بندی فضاهای عمومی شهر همراه با مشارکت هنری با تشکل ها و مراکز فرهنگی برای محله آرایی و در نهایت نقاشی دیواری مرتفع و اجرای نقش برجسته برای دیگر دیواره ها از برنامه های مهم جشنواره در بخش "نوروزگان" است.

وی ادامه داد: برگزاری مسابقه بین المللی و ارائه آثار هنر شهری دارای نگاه خلاق و معاصر به عناصر و نمادهای هنر و معماری اسلامی و بهره مندی از ابزارها و شیوه های مختلف تجسمی از برنامه های این جشنواره در استقبال از بهار ۱۴۰۱ خواهد بود.

استقبال از بهار، یک جشنواره هنر شهری به ابتکار شهرداری مشهد با قدمتی بیش از یک دهه است که با مددگیری از خلاقیت‌ها، نمادهای زیبا از آثار هنرمندان عرصه های مختلف و کارشناسان امور شهرآرایی در آستانه و روزهای آغازین بهار در فضای عمومی شهر جانمایی شده و همگام با نو شدن طبیعت درصدد نشاط بخشی به شهروندان مشهد و زائران و مسافران نوروزی در این کلانشهر است.

پرواز به‌سوی «جهان‌شهر» مشهد با بلیت هنر

خبر جانبی دیگر در همین زمینه حاکی است:

پرواز به‌سوی «جهان‌شهر» مشهد با بلیت هنر

جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهری مشهد با دعوت از هنرمندان جهانی آغاز به کار کرد.

زردکانلو - افخمی‌راد | شهرآرانیوز؛ مشهد از پیشگامان هنر‌های شهری در ایران محسوب می‌شود؛ شهری که ۱۳ سال است هم‌زمان با فرارسیدن بهار، با نصب و رونمایی از آثار هنری گوناگون رنگ‌وبوی متفاوتی به خود می‌گیرد. مدیریت‌شهری امسال سعی بر این دارد که در فضایی متفاوت به استقبال بهار ۱۴۰۱ برود و با افزوده‌شدن میزبانی از آثار هنری در تراز بین‌المللی، فصلی تازه از جلوه‌های هنر شهری در «جهان‌شهر برکت و کرامت» رقم بزند.

دیشب آیین افتتاحیه این رویداد با نام «جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهری مشهد» با حضور مدیران شهری، هنرمندان و مهمانان خارجی در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار شد؛ مکانی که حدود ۲ سال تعطیل بوده است و این اتفاق می‌تواند سرآغاز شروع فعالیت دوباره‌اش باشد.

«جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهری مشهد» که نمادش درخت سپیدار است، به شکل متفاوتی آغازبه‌کار کرد؛ در مراسمی بدون مجری و سخنران و در فضایی که مانند فرودگاه و هواپیما شبیه‌سازی شده بود. صدای مهماندار و افکت‌های صوتی هواپیما جای مجری را پر کرده بود و توضیحاتی درباره فراخوان را برای حاضران تشریح می‌کرد. صدای شهردار مشهدالرضا (ع) هم در نقش خلبان این پرواز پخش شد که از هنرمندان برای حضور در این رویداد بین‌المللی دعوت می‌کرد؛ رخدادی خلاقانه و نو در برگزاری یک رویداد که با ایده‌ای هنرمندانه با استقبال حاضران همراه شد.

زائران و مجاوران داوران آثار هنری این جشنواره هستند

شهردار مشهد در حاشیه این رویداد و در جمع خبرنگاران گفت: ما ایرانی‌ها رسم قشنگی داریم که هرسال نزدیک سال نو، هم‌زمان با اینکه خانه‌های دلمان را از غبار‌ها و زنگار‌ها پاک می‌کنیم و سر سفره هفت‌سین «یامقلب‌القلوب و الابصار» می‌خوانیم، خانه‌هایمان را هم تمیز می‌کنیم. سیدعبدا... ارجائی‌شیرازی یادآور شد: حدود ۱۳ سال پیش با ابتکار مهندس پژمان، شهردار وقت مشهد، فضاآرایی زیبای شهری در مشهد آغاز شد.

او تأکید کرد: امسال با مشورت همکارانمان طرح جدیدی را پیاده می‌کنیم که هم نقاط قوت سال‌های گذشته را داشته باشد و هم اگر نقاط ضعفی داشته است، آن‌ها را جبران کنیم؛ بنابراین از همه هنرمندانی که علاقه دارند خیابان‌های مشهد در نوروز ۱۴۰۱ با هنر‌های آن‌ها زیبا شود، دعوت می‌کنیم در جشنواره چهاردهم که نخستین جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهری مشهد است، شرکت کنند.

ارجائی‌شیرازی با بیان اینکه سهم زائران و مجاوران حضرت رضا (ع) در داوری آثار محسوس است، گفت: در این جشنواره جایزه ویژه‌ای نیز برای اثر منتخب مردم پیش‌بینی شده است.

شهردار مشهد خاطرنشان کرد: جهان‌شهرشدن فقط به گفتن نیست، باید به این شعار عمل کرد. از این رو بخش بین‌الملل را در جشنواره هنر‌های شهری مشهد راه‌اندازی و افتتاح می‌کنیم و منتظر آثار هنرمندان برای بزرگ‌ترین جشنواره هنر‌های شهری ایران هستیم. من از همه هنرمندان بین‌المللی که دل در گرو ائمه عصمت و طهارت، به‌ویژه امام هشتم (ع) دارند، دعوت می‌کنم در برگزاری باشکوه این رویداد به ما کمک کنند.

ارتقای برند مشهد به‌عنوان دومین کلان‌شهر مذهبی دنیا

نابب‌ رئیس شورای اسلامی شهر مشهد و عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورا نیز در این مراسم گفت: یکی از رویداد‌های بسیار موفق که ۱۳ سال است در مشهد با عنوان جشنواره «استقبال از بهار» برگزار می‌شود، امروز برای به‌کارگیری هنر‌های شهری با قوت و قدرت به کارش ادامه می‌دهد و جنبه بین‌المللی آن نیز افتتاح می‌شود. مهدی ناصحی خاطرنشان کرد: همیشه دغدغه مدیریت‌شهری ارتقای برند مشهد بین دیگر شهر‌ها به‌عنوان کلان‌شهر مذهبی ایران اسلامی است.

مشهد دومین کلان‌شهر مذهبی دنیا و مملو از هنرمندان بزرگ و ارزشمند و متعهد به آرمان‌های انقلاب و اسلام است و ما این ظرفیت را فرصتی دانستیم برای اینکه بتوانیم نام مشهد را در عرصه هنر بین‌المللی ارتقا دهیم. او تأکید کرد: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند «هر اندیشه‌ای که در قالب هنر نگنجد، ماندنی نیست»، بهترین راه برای انتقال فرهنگ و عقیده، هنر است و امیدواریم که از این رهگذر مشارکت هنرمندان ارزشمندی را که در مشهد حضور دارند، همراه با زیباسازی شهر ارتقا دهیم.

به وسیله هنر می‌توانیم شهر را به معنویت برسانیم

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: سیاست اصلی درباره هنر در دوره ششم مدیریت‌شهری هنر مترقی و هنری است که معنویات و اخلاق جامعه را ارتقا و نشان دهد؛ هنری که در اختیار بالابردن معرفت و اخلاق اجتماعی، مهربانی، دوستی، هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و مسئولیت‌پذیری باشد.

به گفته حجت الاسلام حسن منصوریان، این گزاره‌ها باید در جامعه و شهر تزریق شود و بهره آن را همشهریان ببرند. ما به‌عنوان متولی این جشنواره، امیدواریم شاهد هنر کاربردی برای ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی باشیم.

او خاطرنشان کرد: هنر یکی از اسم‌های خدا و هنرمند تجلی اسم‌های الهی است. خدا جمیل است و هنرمند تجلی خدا، و هرکاری از خلقت در مرحله زیبایی قرار بگیرد، آن مرحله از خلقت یک هنر است. هنر تجلی جلال خداست، وسیله تعالی اخلاق انسان‌ها و معنویت انسان‌هاست؛ بنابراین اثر هنرمند جلوه‌ای از زیبایی کائنات و توحید است. هنرمند جایگاه رفیعی در مکتب توحید دارد. هنر وسیله‌ای است که با آن شهر را به معنویت برسانیم. بهترین راه برای حل معضلات اجتماعی، استفاده از اثر هنری است تا حال مردم خوب شود.

منصوریان درباره بازگشایی سالن اصلی تئاتر شهر مشهد توضیح داد: ۲۰ روز پیش برای بازگشایی سالن تئاتر شهر مشهد به آنجا رفتم و شاهد مشکلات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان بازرسی کل کشور درباره مالکیت و فروش بلیت‌های نمایش بودم. سالن اصلی تئاتر شهر برای اینکه بخواهد دوباره فعال شود، نیاز به زیرساخت‌هایی ازجمله بازسازی و تعمیرات دارد. او این وعده را به هنرمندان داد که با بخشی از بودجه ۱۴۰۱ شورای اسلامی مشهد، تئاتر شهر بهسازی و به اهالی هنر تقدیم می‌شود.

تدوین نقشه جامع فرهنگی در مشهد

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه نیز در این رویداد و در جمع خبرنگاران گفت: کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد برنامه ویژه‌ای را برای استقبال از بهار ۱۴۰۱ در نظر دارد.

به گفته فاطمه سلیمی، یکی از موضوع‌های مهم امسال، نگاه ویژه به حوزه فرهنگ است: ما باید یک نقشه جامع فرهنگی در مشهد داشته باشیم که یک نقشه فرهنگی واحد باشد. برای المان‌هایی که امسال قرار است طراحی شود، بنا داریم روایت‌هایی تعریف کنیم که واگویه یک شهر قصه‌گو باشد و کنار هر المانی وقایع آن روایت شود.

سلیمی با اشاره به بخش بین‌الملل هنر‌های شهری مشهد که نسبت به سال‌های گذشته، این جشنواره را متمایز می‌کند، گفت: امسال ویژگی متفاوتی را از طراحی شهری شاهد خواهیم بود. در حوزه خدمات‌شهری نیز آثاری داریم که بازپیرایی می‌شود و این آغاز برگزاری یک نمایشگاه اکسپو (expo) برای مشهد است. عضو شورای اسلامی شهر مشهد تأکید کرد: این حرکت شروعی است که سال‌های بعد دوران تکامل خود را طی می‌کند.

وی یکی دیگر از نقاط قوت این جشنواره را که تأکید کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد بوده است، استفاده از هنرمندان بومی دانست و گفت: بحث هویتی و فرهنگی در مشهد بسیار مهم است و حضور هنرمندان بومی در این رویداد، چه در بخش طراحی و ساخت المان‌ها و چه در بخش داوری، مدنظر ماست.

شهرداری آماده همکاری با هنرمندان جهان اسلام

معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی‌واجتماعی شهرداری مشهد در این رویداد گفت: هرسال در نوروز و شروع فصل بهار، در مشهدمقدس با حضور زائران حضرت رضا (ع) یک رویداد شهری و هنری به نمایش گذاشته می‌شود. امسال نیز با رویکرد نوین‌تر و گسترده‌تر به‌عنوان جشنواره «هنر‌های شهری مشهد» این اقدام فرهنگی برنامه‌ریزی شده است.

مجتبی منتظری با یادآوری این مهم که این جشنواره در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود و شهرداری درصدد همکاری با هنرمندان جهان اسلام است، گفت: چشم‌انداز ما این است تا فراخوانی را که شهرداری رونمایی می‌کند، فراخوانی بین‌المللی برای همه هنرمندان جهان اسلام باشد. از همه هنرمندان ایرانی و بین‌المللی دعوت می‌کنیم آثار هنری‌شان را به این جشنواره ارائه کنند.

او همچنین خبر داد: المان‌هایی که در بهار رونمایی می‌شود، پس از فصل بهار در بوستانی با موضوع زیارت به نمایش گذاشته خواهد شد.

به گفته منتظری، مکان‌هایی که قرار است آثار هنرمندان جانمایی شوند نیز مشخص شده است.

فضاآرایی متناسب با نیمه‌ شعبان

معاون فرهنگی‌وهنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد نیز در این رویداد گفت: در جشنواره امسال، بهار مهدوی متفاوتی در منظومه خادم، زائر، مجاور با محوریت مشهدالرضا (ع) رقم خواهد خورد. یوسف اسماعیل‌زاده خاطرنشان کرد: مشهد در نوروز هم نشاط مؤمنانه را به مخاطب القا می‌کند و هم در شادابی و نشاط فضای متفاوتی را برای شهروندان، زائران و مجاوران به نمایش خواهد گذاشت. او با اشاره به اینکه فضاآرایی شهر متناسب با نیمه‌شعبان در اواخر اسفند خواهد بود، گفت: فضاآرایی محله در نیمه‌شعبان با همراهی مردم انجام خواهد شد.

جشنواره‌ای برای عاشقان امام رضا (ع)

رئیس اداره هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: جشنواره بین‌المللی هنر شهری مشهد در طول سالیان رشد کرده است و امسال با این نگاه که بتوانیم اتفاقات جدیدی را رقم بزنیم، گام برداشتیم.

به گفته بهزاد چوپانکاره، امسال همه محتوای جشنواره موضوع محور است تا مردم با مفاهیم و موضوع‌های محتوایی شهر مشهد آشنا شوند: تلاش می‌کنیم داستان شهر مشهد را برای مردم بگوییم و اتفاقات تاریخی و مفاخر را به مردم معرفی کنیم. درصدد هستیم با ۴۰ یا ۵۰ اثری که در فضای شهری اکران می‌شود، اتفاق متفاوتی را رقم بزنیم تا مردم هم با هویت شهری و هم با هم‌جواری امام رضا (ع) بیشتر آشنا شوند.

او خاطرنشان کرد: از هرکسی که دل در گرو حضرت رضا (ع) دارد، دعوت می‌کنیم در این جشنواره حاضر شود: ما همه تلاشمان برای جهان‌شهرشدن و رفتن به سمت ایجاد گفتمان رضوی بین مردم مشهد و هنرمندان جهان است.

رونمایی از پوستر جشنواره

در مراسم شب گذشته که اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در آن حضور داشتند، از پوستر جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهری مشهد با حضور سیدعبدا... ارجائی شهردار، حسن موحدیان رئیس شورای اسلامی شهر و حجت‌الاسلام حسن منصوریان رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای شهر مشهد رونمایی شد.

این جشنواره در بخش اصلی میزبان آثاری خواهد بود که به مفاهیم «برکت» و «کرامت» در قالب پاویون (فضای مفهومی) کوچک‌مقیاس، برای جانمایی در فضا‌های عمومی شهر پرداخته باشند. همچنین «آذین‌های نوروزی»، «یادمان‌های نوروزی»، «دیوارنگاری نوروزی» و «هنر‌های نمایشی» ۴ محور تعریف‌شده برای بخش نوروزگان هستند. علاقه‌مندان برای اطلاع از جزئیات بیشتر می‌توانند به خانه هنرمندان شهرداری مشهد و پایگاه اینترنتی www.artmashhadevent.ir مراجعه کنند.

>>> مشاهده وبگاه اختصاصی جشنواره

هنری/ نگارخانه فرهیخت: آیین افتتاحیه ی جشنواره بین المللی هنرهای شهری مشهد، ۲۲ آبان ۱۴۰۰Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

ارزیابی دیپلماسی های برتر

اهم رویدادها و تعاملات و مناسبات دیپلماتیک شهر و استان امام مهربانی ها که با «رویکرد بین المللی» محقق شده اند، در این بخش ذیل سیزده سرفصل ذکر شده اند. در حالت فعلی، فقط چهار رویداد اول «دیپلماسی دانشگاهی» قابل رؤیت است، بنابراین برای مشاهده محتوای سرفصل های دیگر، می بایست بر روی تب مربوطه کلیک فرمایید.

سلامت/ یادداشت فرهیخت: برپایی نخستین نشست هم اندیشی (مدرسه) بین المللی صرع در مشهد

دیپلماسی سلامت/ یادداشت فرهیخت: برپایی نخستین نشست هم اندیشی (مدرسه) بین المللی صرع در مشهد

تاریخ: ۰۴ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴
دانشگاهی/ حضور مؤسس انجمن دانشجویان شیعه دانشگاه نورث‌ وسترن شیکاگو در دانشکده الهیات مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ حضور مؤسس انجمن دانشجویان شیعه دانشگاه نورث‌ وسترن شیکاگو در دانشکده الهیات مشهد

تاریخ: ۲۴ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۳
دانشگاهی: تقویم فرهیخت: ۲۲ و ۲۳ تیر ۱۴۰۱، برپایی همایش بین المللی هزاره شیخ جام به همت دانشگاه آزاد

دیپلماسی دانشگاهی: تقویم فرهیخت: ۲۲ و ۲۳ تیر ۱۴۰۱، برپایی همایش بین المللی هزاره شیخ جام به همت دانشگاه آزاد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه آزاد اسلامی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۸
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۵ آذر ۱۴۰۱، ۱۵همین همایش بین المللی پیشرفت علوم و تکنولوژی در مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۵ آذر ۱۴۰۱، ۱۵همین همایش بین المللی پیشرفت علوم و تکنولوژی در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: مؤسسه آموزشی خاوران
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲
گردشگری/ یادداشت فرهیخت: گاف تسنیم خراسان و تیتر توهین آمیز «بختک» برای اقامتگاه سازمانی زوار حرم رضوی

دیپلماسی گردشگری/ یادداشت فرهیخت: گاف تسنیم خراسان و تیتر توهین آمیز «بختک» برای اقامتگاه سازمانی زوار حرم رضوی

تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری تسنیم
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۷
سیاسی/ سفر «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان به مشهد، تشرف به حرم رضوی و دیدار با مسئولان

دیپلماسی سیاسی/ سفر «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان به مشهد، تشرف به حرم رضوی و دیدار با مسئولان

تاریخ: ۲۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۳
دینی/ برپایی اولین دوره بین المللی تربیت مربی آموزش قرآن کریم از ۱۵ کشور جهان به روش قصه و بازی

دیپلماسی دینی/ برپایی اولین دوره بین المللی تربیت مربی آموزش قرآن کریم از ۱۵ کشور جهان به روش قصه و بازی

تاریخ: ۲۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲
فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

دیپلماسی فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

تاریخ: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۷
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۹-۱۸ آبان ۱۴۰۱، برپایی همایش بین المللی غذای طیب به همت ۴۰ نهاد در مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۹-۱۸ آبان ۱۴۰۱، برپایی همایش بین المللی غذای طیب به همت ۴۰ نهاد در مشهد

تاریخ: ۱۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: مؤسسه صنایع غذایی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۶
حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

دیپلماسی حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

تاریخ: ۱۱ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: راه آهن خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۶
اقتصادی/ توافق همکاری خراسان رضوی و منطقه ویژه اقتصادی ختلان تاجیکستان به همت سازمان همیاری

دیپلماسی اقتصادی/ توافق همکاری خراسان رضوی و منطقه ویژه اقتصادی ختلان تاجیکستان به همت سازمان همیاری

تاریخ: ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: سازمان همیاری ش.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۸
حمل و نقل/ رکورد ۲۵ ساله ترانزیت کالا از مرز ریلی بین‌المللی سرخس با کشور ترکمنستان شکسته شد

دیپلماسی حمل و نقل/ رکورد ۲۵ ساله ترانزیت کالا از مرز ریلی بین‌المللی سرخس با کشور ترکمنستان شکسته شد

تاریخ: ۰۲ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: راه آهن خراسان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۰
گردشگری/ یادداشت فرهیخت: گاف تسنیم خراسان و تیتر توهین آمیز «بختک» برای اقامتگاه سازمانی زوار حرم رضوی

دیپلماسی گردشگری/ یادداشت فرهیخت: گاف تسنیم خراسان و تیتر توهین آمیز «بختک» برای اقامتگاه سازمانی زوار حرم رضوی

تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری تسنیم
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۷
نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

دیپلماسی نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سرکنسولگری ترکیه، مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۹
سیاسی/ دیدار حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با استاندار با محوریت زائران دو کشور

دیپلماسی سیاسی/ دیدار حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با استاندار با محوریت زائران دو کشور

تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲
دانشگاهی / دکتر زارعی قنواتی: کلانشهر مشهد در حوزه دیپلماسی سلامت کشور پیشگام است

دیپلماسی دانشگاهی / دکتر زارعی قنواتی: کلانشهر مشهد در حوزه دیپلماسی سلامت کشور پیشگام است

تاریخ: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۲
سیاسی/ سفر «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان به مشهد، تشرف به حرم رضوی و دیدار با مسئولان

دیپلماسی سیاسی/ سفر «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان به مشهد، تشرف به حرم رضوی و دیدار با مسئولان

تاریخ: ۲۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۳
سیاسی/ دیدار «کاری کاهیلوتو» سفیر فنلاند در ایران با «یعقوب علی نظری» استاندار خراسان رضوی در مشهد

دیپلماسی سیاسی/ دیدار «کاری کاهیلوتو» سفیر فنلاند در ایران با «یعقوب علی نظری» استاندار خراسان رضوی در مشهد

تاریخ: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۰
سیاسی/ دیدار حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با استاندار با محوریت زائران دو کشور

دیپلماسی سیاسی/ دیدار حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با استاندار با محوریت زائران دو کشور

تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲
سیاسی / دیدار گوسال اعظم سارکر سفیر بنگلادش با یعقوب علی نظری استاندار خراسان رضوی

دیپلماسی سیاسی / دیدار گوسال اعظم سارکر سفیر بنگلادش با یعقوب علی نظری استاندار خراسان رضوی

تاریخ: ۱۴ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۸
شهری/ ارجایی در دیدار با وزیر ارشاد: سیاست ما توسعه دیپلماسی شهری با کشورهای مبدأ زائران ماست

دیپلماسی شهری/ ارجایی در دیدار با وزیر ارشاد: سیاست ما توسعه دیپلماسی شهری با کشورهای مبدأ زائران ماست

تاریخ: ۱۳ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۰
شهری/ دیدار محمد تقی صابری سفیر ایران در تاجیکستان با شهردار مشهد + گزارش تصویری

دیپلماسی شهری/ دیدار محمد تقی صابری سفیر ایران در تاجیکستان با شهردار مشهد + گزارش تصویری

تاریخ: ۲۷ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۹
شهری/ شهردار مشهد: برای توسعه دیپلماسی شهری، ارتباط خوبی با دستگاه دیپلماسی کشور داریم

دیپلماسی شهری/ شهردار مشهد: برای توسعه دیپلماسی شهری، ارتباط خوبی با دستگاه دیپلماسی کشور داریم

تاریخ: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۶
شهری/ گزارشی از عملکرد گروه همکاری‌های بین‌المللی علمی‌تخصصی شهرداری مشهد

دیپلماسی شهری/ گزارشی از عملکرد گروه همکاری‌های بین‌المللی علمی‌تخصصی شهرداری مشهد

تاریخ: ۲۰ دی ۱۴۰۰
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۶
نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

دیپلماسی نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سرکنسولگری ترکیه، مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۹
نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

دیپلماسی نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

تاریخ: ۱۰ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۷
نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

دیپلماسی نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

تاریخ: ۱۰ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۶
اقتصادی/ تقویم فرهیخت: ۷ تا۱۰ اسفند۱۴۰۰، نمایشگاه اختصاصی ایران، تاجیکستان بامحوریت خراسان

دیپلماسی اقتصادی/ تقویم فرهیخت: ۷ تا۱۰ اسفند۱۴۰۰، نمایشگاه اختصاصی ایران، تاجیکستان بامحوریت خراسان

تاریخ: ۱۸ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۳
ورزشی/ دویدن در ایستگاه بین‌المللی، آغاز دومین دوره رقابت‌های دوومیدانی جام امام‌رضا(ع) از فردا

دیپلماسی ورزشی/ دویدن در ایستگاه بین‌المللی، آغاز دومین دوره رقابت‌های دوومیدانی جام امام‌رضا(ع) از فردا

تاریخ: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۳
ورزشی/ حضور هشت کشور خارجی در رقابت‌های بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا (ع) در مشهد

دیپلماسی ورزشی/ حضور هشت کشور خارجی در رقابت‌های بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا (ع) در مشهد

تاریخ: ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۵
ورزشی/ تقویم فرهیخت: ۸ تا ۹ خرداد ۱۴۰۱، برپایی مسابقات بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا(ع)

دیپلماسی ورزشی/ تقویم فرهیخت: ۸ تا ۹ خرداد ۱۴۰۱، برپایی مسابقات بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا(ع)

تاریخ: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۰
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

تاریخ: ۲۳ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: دانشگاه امام رضا ع
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۴۶
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۹و۱۰ شهریور ۱۴۰۱، همایش بین‌المللی فعالیت‌های داوطلبانه توسعه خدمات کتابخانه‌ها و موزه‌ها

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۹و۱۰ شهریور ۱۴۰۱، همایش بین‌المللی فعالیت‌های داوطلبانه توسعه خدمات کتابخانه‌ها و موزه‌ها

تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۳
هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

دیپلماسی هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

تاریخ: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری ایرنا
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۶
فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

دیپلماسی فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

تاریخ: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۷
دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

تاریخ: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۰
هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

دیپلماسی هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

تاریخ: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری ایرنا
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۶
فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

دیپلماسی فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

تاریخ: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۷
دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

تاریخ: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۴۰
هنری/ اعلام برائت سازمان سینمایی کشور از فیلم «عنکبوت مقدس» موهن به ساحت امام رضا(ع) و مشهد

دیپلماسی هنری/ اعلام برائت سازمان سینمایی کشور از فیلم «عنکبوت مقدس» موهن به ساحت امام رضا(ع) و مشهد

تاریخ: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سازمان سینمایی کشور
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۳
سلامت/ یادداشت فرهیخت: برپایی نخستین نشست هم اندیشی (مدرسه) بین المللی صرع در مشهد

دیپلماسی سلامت/ یادداشت فرهیخت: برپایی نخستین نشست هم اندیشی (مدرسه) بین المللی صرع در مشهد

تاریخ: ۰۴ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴
سلامت/ گزارش شهرآرا از وضعیت نابسامان گردشگری سلامت در مشهد، سوء استفاده دلالان امان گردشگران را بریده اند

دیپلماسی سلامت/ گزارش شهرآرا از وضعیت نابسامان گردشگری سلامت در مشهد، سوء استفاده دلالان امان گردشگران را بریده اند

تاریخ: ۰۴ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵
سلامت/ آغاز به کار نخستین مرکز طب تسکینی (هاسپیس) کشور در مشهد به همت پروفسور خطیب

دیپلماسی سلامت/ آغاز به کار نخستین مرکز طب تسکینی (هاسپیس) کشور در مشهد به همت پروفسور خطیب

تاریخ: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: بنیاد خیریه خطیب
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۸
دانشگاهی/ بازدید سفرای آسیایی، اروپایی و آفریقایی از فضاهای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ بازدید سفرای آسیایی، اروپایی و آفریقایی از فضاهای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

تاریخ: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۱
اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

دیپلماسی اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل اتباع استانداری
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۸
اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

دیپلماسی اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: کمیساریای عالی پناهندگان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۷
سیاسی/ دیدار «کاری کاهیلوتو» سفیر فنلاند در ایران با «یعقوب علی نظری» استاندار خراسان رضوی در مشهد

دیپلماسی سیاسی/ دیدار «کاری کاهیلوتو» سفیر فنلاند در ایران با «یعقوب علی نظری» استاندار خراسان رضوی در مشهد

تاریخ: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۰
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، برپایی اولین همایش بین المللی اوقات فراغت

تاریخ: ۲۳ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: دانشگاه امام رضا ع
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۴۶
حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

دیپلماسی حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

تاریخ: ۱۱ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: راه آهن خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۶
حمل و نقل/ رکورد ۲۵ ساله ترانزیت کالا از مرز ریلی بین‌المللی سرخس با کشور ترکمنستان شکسته شد

دیپلماسی حمل و نقل/ رکورد ۲۵ ساله ترانزیت کالا از مرز ریلی بین‌المللی سرخس با کشور ترکمنستان شکسته شد

تاریخ: ۰۲ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: راه آهن خراسان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۰
حمل و نقل/ از ۱۵ درصد پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد، ۹ درصد آن به عتبات عالیات و نجف است

دیپلماسی حمل و نقل/ از ۱۵ درصد پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد، ۹ درصد آن به عتبات عالیات و نجف است

تاریخ: ۳۰ دی ۱۴۰۰
مأخذ: فرودگاه مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۸
حمل و نقل/ مدیرکل فرودگاههای استان: پروازهای خارجی فرودگاه مشهد به ۱۵ مقصد انجام می‌شود

دیپلماسی حمل و نقل/ مدیرکل فرودگاههای استان: پروازهای خارجی فرودگاه مشهد به ۱۵ مقصد انجام می‌شود

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۰
مأخذ: فرودگاه مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۳

معرفی مراکز بین المللی فعال در مشهد

آشنایی بیشتر


برترین های دیپلماسی

اول، دیپلماسی دانشگاهی

رتبه: اول      تراز مناسبات: 861  
  شاخص ترین چهره: دکتر محمد کافی (رئیس سابق) و اکنون دکتر «احد ضابط» رئیس جدید دانشگاه فردوسی مشهد
فعالترین چهره: دکتر احسان قبول عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و رئیس مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد
  فعالترین ارگان: مرکز بین المللی آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی از سوی چهار تشکل بین المللی دیگر 
  پیشنهاد: نیازمند یک الگو هستیم! راه دور نرویم، اگر به همین کشور همسایه یعنی ترکیه و نظام آموزش عالی اش بنگریم و آمارهای آنها را با آمارهای  ...
آسیب شناسی: تعدد مراکز آموزشی دانشجویان غیر ایرانی خوب است یا بد؟ هرچند فی نفسه در نگاه اول خوب به نظر می رسد، اما از یاد نبریم که «مدیریت جزیره ای» و «غیر هم افزا» همیشه دوران، اعظم المصایب ... ادامه مطلب


دوم، دیپلماسی زیارت

رتبه: دوم     تراز مناسبات: 820
شاخص ترین چهره: حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی
فعالترین چهره: سید محمد جواد هاشمی نژاد مدیر اداره امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی و مدیرکل بنیاد هابیلیان
فعالترین ارگان: آستان قدس رضوی و اداره ی زائران غیر ایرانی به دلیل قدمت اداره و نیز تمرکز وظایف و فعالیتها ذیل یک تابلو: «زائران غیر ایرانی» همچنین اسباب کشی از فضای آنالوگ به سایبر پس از شیوع کرونا و...
پیشنهاد: اجماع برای انتخاب یک نفر یا یک کارگروه واحد به عنوان تنها متولی + هم افزایی تمامی ظرفیت های «زائر و زیارت» از همه ی نهادها و مراکز ذیربط در یک بستر و ...
آسیب شناسی: نبود یا کمبود یک پنجره واحد تصمیم سازی و یکپارچه سازی مراکز تصمیم گیری که متأسفانه دیرزمانی است ... ادامه مطلب

فهرست ۲۱ دیپلماسی

برتر شهر - مشاهده همه
 • ۱. دیپلماسی دانشگاهی: ۸۶۱
 • ۲. دیپلماسی زیارت و زائر: ۸۲۰
 • ۳. دیپلماسی اقتصادی: ۷۴۷
 • ۴. دیپلماسی علمی: ۷۲۰
 • ۵. دیپلماسی گردشگری: ۶۷۵
 • ۶. دیپلماسی دینی: ۶۵۱
 • ۷. دیپلماسی آموزشی: ۶۲۲
 • ۸. دیپلماسی فرهنگی: ۵۷۷
 • ۹. دیپلماسی شهری: ۳۳۵
 • ۱۰. دیپلماسی نمایشگاهی: ۳۲۶
 • ۱۱. دیپلماسی عمومی (حاکمیتی): ۳۲۴
 • ۱۲. دیپلماسی سیاسی: ۲۶۳
 • ۱۳. دیپلماسی ورزشی: ۲۵۹

یادداشت فرهیخت

مشاهده همه

به فرهیخت حق بدهید حتی از رسانه ی پیشرو شهرآرا نیوز - پیشرو در بازتاب رویکرد بین المللی رخدادهای شهر و استان - گلایه مند باشد که چرا در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان، در ام القرای جهان تشیع، در پایتخت فرهنگی جهان اسلام یعنی مشهد دوست داشتنی، این پیشانی نظام و...، وبگاهش ۵۶ منو دارد، اما متأسفانه حتی یک منو با عنوان مهم «دیپلماسی شهری» یا «بین الملل» در این فهرست نیست؟! حتی از درج یک «تک بین الملل» ذیل هر خبر مرتبط با این حوزه نیز دریغ شده است!

تریبون آزاد فرهیخت

مشاهده همه نظرات رسالت تریبون آزاد

تریبون آزاد فرهیخت در پی چیست؟ «این فضا، درگاهی است برای درج و بازتاب شفاف و صریح آن دسته از «مردم نگاره ها» یی که صرفاً مرتبط با رویکرد بین المللی کلان شهر مشهد است؛ اعم از نظرات، انتقادات، پیشنهادات، مطالبات و دغدغه های فعالان توسعه ی روابط خارجی شهر با جهان پیرامون بویژه کشورهای اسلامی خاصه همسایگان بالاخص همسایگان شرقی ... توضیح بیشتر آن که این بستر گفتمانی، در پی آن است تا همسو با اهداف اندیشکده و در حد توان خود، روند «تعالی نهضت توسعه ی مناسبات بین المللی شهر رضوی» را سرعت و پویایی بخشد و مددکار فکری و فرهنگی مسئولان ذیربط در هر حوزه ی عملکردی همچنین مؤثران روابط خارجی در دستگاه ها و سازمان ها و شرکت ها و نهادهای دولتی و خصوصی و... باشد. پس اگر دیدگاهی دارید، همین الان با ما در میان بگذارید تا در همین بخش منتشر کنیم. مؤید و منصور باشید


سلام و درود بر فرهیخت و فرهیختگان، ضمن تشکر از برپایی گردهمایی بین المللی ارتقاء روابط علمی ، فرهنگی و گردشگری در مشهد در زمینه توریست درمانی، چون دانشجوی روابط بین الملل هستم، سه - چهار تا سوال ذهنم رو درگیر کرده که گفتم با شما هم در میان بگذارم: اول این که میشه از دست اندرکار امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد جویا شوید بفرمایند "اولین!! گردهمایی سفرا و دیپلمات‌ های کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی در مشهد" کی و کجا برگزار شده که حالا نوبت دومین گردهمایی اش رسیده؟! اونم یهویی و بدون خبر و ...


عکس و مکث

مشاهده همه

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

کشورهای همسایه، یکی از مهمترین مزیت های نسبی هر استان مرزی است! از این رو آشنایی با سطح تعاملات .مراودات در همه ی زمینه ها بویژه «اقتصادی» با کشورهای همسایه ی شرقی «افغانستان»، «پاکستان»، «ترکمنستان»، «ازبکستان»، «تاجیکستان» و... هم اوّلیت است و هم اولویت، هم اهمیت دارد و هم ارحجیت! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با کشورهای همسایه ی شرقی پی خواهیم برد.
برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


«بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان، فرزند بی‌نظیر بوتو نخست وزیر پیشین و رهبر حزب مردم
«بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان، فرزند بی‌نظیر بوتو نخست وزیر پیشین و رهبر حزب مردم
تاریخ سفر:دوشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق
حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق
تاریخ سفر:شنبه, ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
دهلان الحمد، رئیس کنفدراسیون دوومیدانی آسیا و نائب رئیس فدراسیون جهانی
دهلان الحمد، رئیس کنفدراسیون دوومیدانی آسیا و نائب رئیس فدراسیون جهانی
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۱
دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
تاریخ سفر: شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند. یادآور می شود به محض دسترسی به تصاویر سایر مقامات مسئول، آنها نیز درج خواهند شد.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل | مأموریت از: تیر ۱۴۰۰

«عارف خان بیتاتی» سرکنسول جمهوری پاکستان در مشهد

«عارف خان بیتاتی» سرکنسول جمهوری پاکستان در مشهد | مأموریت از: شهریور ۱۳۹۹

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸

گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ پروفسور سید رضا خطیب، جراح مغز و اعصاب ایرانی مقیم آمریکا، زاده ی مشهد
/ پروفسور سید رضا خطیب، جراح مغز و اعصاب ایرانی مقیم آمریکا، زاده ی مشهد
/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

 • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
 • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
 • رکورد بیشترین بازدید از یک رویداد: ۳.۳۸۰ مشاهده
 • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۷۲۴ بازدیدهمراه شو عزیز، این درد مشترک، هرگز جدا جدا درمان نمی شود !
   و این بار ... استانداری ...

حضرات استاندار و تولیت معظم: در دیاری که جهان شهر مشهد می خوانیدش... چرا روابط عمومی هایتان، هر سال نشست مسئولان روابط عمومی ادارات زیرمجموعه را بدون حضور مدیران بین الملل برگزار می کنند و معترض نمی شوید؟ پس نشست مدیران بین الملل تان کو؟!
اصلاً یک سئوال: در عصری که «دیپلماسی شهری» توانسته به تنهایی جای «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) را در روابط کشورها پر کند، چطور در مصاحبه با رسانه ها، بر ضرورت توسعه روابط خارجی شهر و استان و زوار غیرایرانی تأکیدها می کنید، اما اساساً مدیری به نام امور بین الملل در مجموعه و در لایه یک مدیریتی خود ندارید؟!

مستند استانداری مستند آستان قدس