انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی دانشگاهی/ دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو: افتتاح مرکز یونسکو کشورهای منطقه را زیر چتر علوم‌ پزشکی ایران می‌آورد

  • بازدید: ۱۳
دانشگاهی/ دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو: افتتاح مرکز یونسکو کشورهای منطقه را زیر چتر علوم‌ پزشکی ایران می‌آورد

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: با راه‌اندازی مرکز بین‌المللی علوم پایه پزشکی و تغذیه انسانی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، کشورهای منطقه در این زمینه زیر چتر جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرند. دکتر حجت الله ایوبی روز چهارشنبه در آیین افتتاح مرکز بین‌المللی علوم پایه پزشکی و تغذیه انسانی سازمان یونسکو در دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: ایران در علوم پزشکی یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای منطقه و نام‌آور دنیا محسوب می‌شود، همچنان‌که جایزه بین المللی اخلاق در علم نیز به نام بوعلی سینا پزشک ایرانی ثبت شده است.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دلیل همجواری با بارگاه منور رضوی از امتیاز ویژه ای برخوردار است و در تلاش هستیم تا مشهد مقدس، جایگاه واقعی خود را در عرصه‌های بین المللی در حوزه علم پزشکی به دست آورد تا همانگونه که با نام مبارک امام رضا(ع) در جهان شناخته می‌شود در حوزه پزشکی نیز نام‌آور باشد. 

وی بیان کرد: با راه اندازی مرکز بین المللی یونسکو زمینه فعالیت ایران در عرصه‌های بین المللی به ویژه در کشورهای منطقه توسعه می‌یابد و تنها مرکز یونسکو در علم پزشکی در مشهد دایر شده است و در اولین گام همایش اخلاق در علم پزشکی در این دانشگاه برگزار خواهد شد.

افتتاح مرکز یونسکو کشورهای منطقه را زیر چتر علوم‌ پزشکی ایران می‌آورد

۷ هزار دانشجوی بین‌الملل در حوزه علوم پزشکی تحصیل می‌کنند 

معاون امور دانشگاههای اداره کل امور بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این آیین گفت: در حال حاضر هفت هزار دانشجوی بین الملل در دانشگاه های علوم پزشکی کشور در حال تحصیل هستند.

دکتر محمد امیرخانی افزود: سهم دانشجویان بین المللی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور پایین است و این تعداد با توجه به ظرفیت های مناسب آموزش پزشکی باید افزایش یابد. 

وی خاطرنشان کرد: عمل به منویات مقام معظم رهبری و حضور عزت‌مندانه جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های بین‌المللی مهمترین برنامه وزارت بهداشت در حوزه بین‌الملل است. 

امیرخانی بیان کرد: توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت در تمام دنیا شناخته شده است اما زمانی باید در عرصه‌ های بین المللی حضور یابیم تا حرفی برای گفتن داشته باشیم و لازمه آن تامین زیرساخت‌های مناسب است.

وی تصریح کرد: در این راستا برنامه آمایش بین‌المللی دانشگاههای علوم پزشکی کشور از سال ۱۳۹۲ در دستور کار قرار گرفت و تاکنون در سه مرحله مورد ویرایش قرار گرفته است و بزودی برنامه ویرایش سوم با امضای وزیر بهداشت به کلان مناطق دهگانه ابلاغ می‌شود. 

معاون دانشگاههای اداره کل امور بین المللی وزارت  بهداشت خاطرنشان کرد: به منظور دستیابی به اهداف بین‌المللی سازی، تاکنون حوزه مدیریت روابط بین الملل در چند دانشگاه علوم پزشکی مشهد به معاونت ارتقا یافته است و اجرای این برنامه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در دستور کار قرار دارد.

به گفته دکتر امیرخانی، گسترش تعاملات با مراکز علمی و توسعه زیرساخت‌های این حوزه، گسترش تعامل با دانشگاههای کشورهای اسلامی و کسب سهم مناسب از بازار سلامت منطقه از مهمترین اهدافی است که در حوزه بین‌الملل دنبال می‌شود.

وی گفت: در راستای دستیابی به اهداف نظام سلامت باید از ظرفیت سازمان های بین المللی به شکل مناسبی استفاده کرد و در این راستا، دانشگاه علوم پزشکی مشهد از معدود دانشگاه هایی است که از ظرفیت سازمان یونسکو استفاده کرده است.

افتتاح مرکز یونسکو کشورهای منطقه را زیر چتر علوم‌ پزشکی ایران می‌آورد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۹۵۰ عضو هیات علمی دارد

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این مراسم گفت: ارتباط با سازمان های بین‌المللی در ارتقای جایگاه علمی کشور تاثیرگذار است و یونسکو از جمله سازمان‌هایی است که می‌تواند در توسعه اهداف بین‌المللی سازی و پیشبرد اهداف علمی تاثیرگذار باشد.

دکتر محمدعلی کیانی افزود: دانشگاه علوم پزشکی مشهد با دارا بودن ۹۵۰ عضو هیات علمی ظرفیت‌های مناسبی در عرصه‌های بین‌المللی دارد.

وی بیان کرد: همجواری با بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) موقعیت ویژه‌ای را برای دانشگاه علوم پزشکی مشهد فراهم نموده است و می‌توان از این ظرفیت علاوه بر آموزش حوزه سلامت، برای انتقال فرهنگ دینی کشورمان به سایر کشورها بهره کافی برد. 

وی خاطرنشان کرد: بین‌المللی سازی و افزایش جذب دانشجویان خارجی از برنامه‌های اصلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه بین‌الملل است.

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در خصوص راه اندازی نخستین مرکز بین‌المللی یونسکو در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مرکز مزبور اولین واحد همکار یونسکو در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که به دنبال امضای موافقت‌نامه آن در هیات دولت در این دانشگاه راه‌اندازی شده است.

دکتر مجید غیور مبرهن افزود: مرکز علوم پایه پزشکی و تغذیه انسانی تنها مرکز یونسکو در غرب آسیا و کشورهای همسایه به شمار می رود که بعد از ۸ سال کار جمعی و همکاریهای تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با سازمان  یونسکو به نتیجه رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: با راه اندازی این مرکز علاوه بر همکاریهای علمی و تحقیقاتی، مرکز بین المللی یونسکو به عنوان پل ارتباطی ایران با سازمان بهداشت جهانی عمل خواهد کرد.

برای نخستین‌ بار در کشور مرکز بین‌المللی علوم پایه پزشکی و تغذیه انسانی سازمان یونسکو  در دانشگاه علوم پزشکی مشهد امروز طی مراسمی با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران افتتاح شد.

مرکز مزبور اولین واحد یونسکو مستقر در وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی کشور به شمار می‌رود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با دارا بودن ۱۰ هزار دانشجو و حدود ۲۵ هزار کارمند بهداشتی و درمانی به عنوان قطب پزشکی شمال شرق کشور محسوب می‌شود.

ایرنا

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر