اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستندنگار و دیده بان توسعه روابط خارجی مشــــهد

مرجع ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی برتر در خراسان رضوی
ره آورد تلاش صدها خادم بین المللی رضوی در جهان اسلام

يكشنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۰، ۰۹:۲۰ ب.ظ

دیپلماسی هنری/ کسب نشان طلای جهانی "فیاپ" در جشنواره قرقیزستان توسط بانوان عکاس خراسانی برای نخستین بار

  • ۱۴
هنری/ کسب نشان طلای جهانی "فیاپ" در جشنواره قرقیزستان توسط بانوان عکاس خراسانی برای نخستین بار

عکاسان خراسان رضوی در سطح بین‌المللی صاحب عنوان هستند... رییس هیات مدیره موسسه هنری عکاسان خراسان رضوی بر ظرفیت‌ قابل توجه هنر عکاسی در این استان تاکید و بیان کرد: عکاسان خراسان رضوی به‌ ویژه از مشهد تاکنون در همه جشنواره‌هایی که حضور یافته‌اند رتبه‌های برتر و جوایز ممتاز بین‌المللی را به دست آورده‌اند.  مهدی زابل‌عباسی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به مناسبت "روز جهانی عکاسی" افزود: امسال یکی از بانوان عکاس خراسانی برای نخستین بار نشان طلای جهانی "فیاپ" را در جشنواره قرقیزستان کسب کرد که رخدادی بی‌سابقه برای کشورمان است. 

فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (Fédération Internationale de l'Art Photographique) که سال ۱۹۴۶ میلادی در کشور لوکزامبورگ واقع در غرب اروپا تاسیس شد شامل مجموعه‌ای از مووسسات ملی ۹۰ کشور و عضویت یک میلیون عکاس از پنج قاره جهان است. فیاپ نه تنها برگزارکننده مستقیم مسابقات دوسالانه یا بینال و جام جهانی عکاسی است بلکه همه ساله افزون بر ۶۰۰ نمایشگاه و جشنواره بین‌المللی عکس با مجوز آن در کشورهای گوناگون برپا می‌شود. 

وی ادامه داد: پارسال نیز دیگر بانوی عکاس از خراسان رضوی موفق به کسب نشان نقره از جشنواره بین‌المللی "پی.اس.ای" شد. 

رویداد هنری PSA از معتبرترین جشنواره‌های عکاسی دنیا، هر ساله در شش بخش "پروژه عکاسی، عکس طبیعت، عکاسی خبری، عکس سفر، چاپ تصویر و عکس سه بعدی" از سوی انجمن عکاسی آمریکا برگزار می‌شود. این نهاد نیز با نزدیک به ۹۰ سال سابقه، از بزرگترین انجمنهای غیرانتفاعی عکاسی با پنج هزار عکاس هنرمند خبره و ۴۶۰ موسسه عکاسی از ۸۰ کشور جهان، فعال در زمینه عکاسی از مبتدی تا حرفه‌ای، ارائه آموزشهای تخصصی آنلاین، برپایی وبینارها، گروههای مطالعاتی و مسابقات بین‌المللی عکس است. 

رییس هیات مدیره موسسه هنری عکاسان خراسان رضوی گفت: مهمترین رویدادهای سالانه حوزه عکاسی مربوط به فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (فیاپ) است که برخی جشنواره‌ها را در تمامی کشورها برگزار می‌کند و بالاترین امتیازی که عکاسان می‌توانند با شرکت در آنها کسب کنند "نشان طلای فدراسیون جهانی عکاسی" است. 

وی در ادامه گفتگو با خبرنگار ایرنا به اعطای عنوانهای ارزشمند حرفه‌ای مانند "عکاس هنرمند جهانی" و "عکاس ممتاز جهانی" با عناوین لاتین AFIAP و EFIAP از سوی فیاپ اشاره و بیان کرد: سه نفر از عکاسان خراسان رضوی این عنوانهای جهانی را کسب کرده و سه عکاس دیگر خراسانی در آخرین مراحل روند دریافت این عناوین قرار دارند. 

فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی (فیاپ) برای "هنرمندان عکاسی که بخاطر تصاویرشان" شناخته شده‌اند پنج عنوان حرفه‌ای ارزشمند بین‌المللی را ناظر بر سطح تخصص و هنر هر عکاس اعطا می‌کند. 

عنوان AFIAP یا "هنرمند فیاپ" نخستین لقب بین‌المللی است که عکاسان می‌توانند از فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی دریافت کنند. این لقب به هنرمندان عکاسی اعطا می‌شود که کیفیتها، تکنیکهای هنری و تولیدات هنری آنها از طریق شرکت در جشنواره‌های عکاسی بین‌المللی زیر نظر فیاپ تایید شده باشد. 

عنوان EFIAP یا "هنرمند ممتاز فیاپ" به هنرمندان عکاسی اعطا می‌شود که غیر از داشتن تکنیکهای ممتاز، تعداد معناداری از عکسهایشان در تعداد زیادی جشنواره بین‌المللی زیر نظر فیاپ پذیرفته شده باشد. این عنوان خود دارای هفت سطح شامل نشان طلا، نقره، برنز، پلاتین و سه سطح با نام الماس است 

عنوان MFIAP یا " استاد عکاس فیاپ" نیز به یک هنرمند عکاس به پاس تمامی خدماتی که در زمینه عکاسی هنری انجام داده اعطا می‌شود و سومین لقبی است که پس از دریافت عنوانهای AFIAP و EFIAP می‌توان دریافت کرد. این لقب با توجه به موفقیتهای شخصی در زمینه عکاسی اعطا می‌شود. نامزد دریافت این عنوان می‌بایست دارای لقب EFIAP باشد که حداقل سه سال از زمان دریافتش گذشته است. 

عنوان ESFIAP یا "عکاس ممتاز فیاپ برای خدمات ارائه شده" به عکاسانی اعطا می‌شود که در طول زمان خدماتی استثنایی در سطح بین‌المللی برای حوزه عکاسی انجام داده‌اند. 

فدراسیون بین‌المللی هنر عکاسی همچنین برای هنرمندان عکاسی که به وسیله تصاویر یا فعالیتهای حرفه‌ای خود بطور عمومی به پیشرفت عکاسی کمک کرده‌اند عنوان HonEFIAP یا "درجه افتخاری ممتاز فیاپ" را به عنوان بالاترین لقب اعطا می‌نماید لذا تعداد افراد دارای لقب HonEFIAP محدود است. 

ظرف ۷۵ سال گذشته تاکنون که از سابقه تاسیس و فعالیت فیاپ می‌گذرد، ۶۶ عکاس ایرانی موفق به دریافت عنوانهای AFIAP و EFIAP از این فدراسیون معتبر جهانی شده‌اند. 

رییس هیات مدیره موسسه هنری عکاسان خراسان رضوی در ادامه گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: این استان ظرفیتهای زیادی در حوزه عکاسی دارد که مدیون آموزشهای آکادمیک فعالان هنرمند و متخصص بومی این عرصه در خراسان رضوی است. 

وی ادامه داد: هفت سال وقت و زمان در چارچوب تلاشهای اخیر همین عکاسان برای توسعه آموزشهای آکادمیک عکاسی در چارچوب اقدامات موسسه هنری عکاسان خراسان رضوی صرف شده است. 

زابل‌عباسی بر اهمیت مقوله آموزش برای پیشرفت حوزه عکاسی تاکید و بیان کرد: افزایش کمی و کیفی آموزشهای آکادمیک در این حوزه، تضمین‌کننده کسب نتایج درخشانتر برای عکاسان خراسان رضوی است. 

وی گفت: آموزشهای ارائه شده توسط موسسه هنری عکاسان خراسان رضوی در ابتدا تجربی بود و به تدریج به سمت ارائه آموزشهای هدفمند سوق یافت تا اینکه امروز منجر به کسب عنوانهای تخصصی ارزشمند جهانی برای عکاسان این استان شده است. 

رییس هیات مدیره موسسه هنری عکاسان خراسان رضوی، فعالان این عرصه را شامل سه گروه ذکر و بیان کرد: گروه نخست فعالان در حوزه عکاسی "هنرجویان مبتدی یا آماتور" هستند. 

وی افزود: گروه دوم شامل عکاسانی است که از "محل عکاسی درآمد دارند و صاحب آتلیه و لابراتوار" هستند. گروه سوم را نیز "عکاسان حرفه‌ای و آزاد" تشکیل می‌دهند. 

زابل‌عباسی ادامه داد: تعداد عکاسان آماتور در خراسان رضوی ۳۷۰ نفر، شمار عکاسان حرفه‌ای و پیشکسوت ۷۸ نفر و تعداد عکاسان نیمه‌حرفه‌ای و آتلیه‌دار که زیر پوشش اتحادیه صنفی نیز هستند ۳۲۰ نفر است. 

زابل عباسی همچنین بزرگترین مشکل کنونی عکاسان را مواجهه بحران شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر کسب و کارها اعلام و بیان کرد: عکاسان به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ تنها قادر به شرکت و حضور مجازی در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی هستند زیرا ظرف ۱۹ ماه اخیر به ندرت نمایشگاه عکس و یا جشنواره عکاسی به صورت حضوری برگزار شده است. 

وی گفت: با این وجود عکاسان خراسانی در مقابل صدمات زیادی که از بحران مرونا متحمل شده‌اند، کمتر مورد حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته‌اند، هرچند وزارتخانه متولی امور هنری و هنرمندان حمایتهایی از فعالان این صنف داشته اما حجم آن متناسب با خسارتهای وارده و پاسخگوی نیاز عکاسان نبوده است. 

۱۹ آگوست میلادی برابر با ۲۸ مرداد ماه شمسی با عنوان "روز جهانی عکاسی" نامگذاری شده است.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
تاریخ سفر:جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
تاریخ سفر: دوشنبه, ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
شنبه, ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • بیشترین بازدید اخیر: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ با ۱۶.۶۸۶ بازدید
  • شمار ویدئوها: ۲۸۵ کلیپ با ۸۲.۰۰۰ بازدید
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۱۲۰اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید