دیپلماسی ورزشی / صعود سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار خراسان رضوی به رتبه ۳۷ جهان

 • بازدید: ۲۵۷
ورزشی / صعود سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار خراسان رضوی به رتبه ۳۷ جهان

ورزشکار مشهدی تیم ملی تیراندازی با کمان گفت: من درحالی‌که چندسال از رقابت‌ها دور بودم، رتبه‌ام افت کرد و سه‌رقمی شده بود، اما با شرکت در دو رویداد اخیر توانستم به رتبه ۳۷ جهان بازگردم. در صورت اعزام به آمریکا می‌توانستم رتبه‌ام را به عدد تک‌ رقمی گذشته بازگردانم. به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، حدود ۲ هفته پیش بود که تیم‌ ملی کامپوند و ریکرو ایران راهی مسابقات جام‌جهانی پاریس شدند و تیم کامپوند بانوان ایران نیز با ترکیب گیسا بایبوردی، راحله فارسی و ویدا حلیمیان راهی این رقابت‌ها شد. پیش از این نیز آن‌ها در سوئیس حاضر شده بودند و نتایج بسیار بهتری کسب کرده بودند، اما نتوانستند این نتایج را در فرانسه تکرار کنند. ویدا حلیمیان، کماندار مشهدی، مسافر این ۲ اعزام بود و توانست بعد از ۱۵ماه دوری از رقابت‌ها، در عرصه بین‌المللی شرکت کند. او حالا حدود ۱۰روز است که به مشهد بازگشته و قرار است به‌زودی تمریناتش را از سر بگیرد.

ویدا حلیمیان درخصوص مسابقاتی که پشت سر گذاشته اظهار کرد: سال گذشته هیچ اردویی برای تیم‌ملی برگزار نشد، اما در سال جدید تمرینات آغاز شد و با توجه به ازسرگیری برگزاری رقابت‌های بین‌المللی، برای اعزام تیم‌ملی برنامه‌ریزی شد. ۳مسابقه در قالب کاپ جهانی برگزار شد که در مرحله اول که در گواتمالا برگزار شد، ایران شرکت نکرد، اما تیم کامپوند و ریکرو ایران به مسابقات سوئیس و فرانسه اعزام شد. به‌دلیل برگزاری مسابقات المپیک، امسال یکی از کاپ‌ها برگزار نشد.

کماندار مشهدی تیم ملی تصریح کرد: مسابقات برای کمانداران خوب بود. بیش از یک‌سال از مسابقات خبری نبود و از رقابت‌ها دور بودیم و به همین دلیل برای بازگشت به آمادگی گذشته موقعیت بسیار خوبی بود. در سوئیس و در بخش انفرادی عملکرد بسیار خوبی داشتم. وضعیت آب‌وهوایی سوئیس بسیار سخت بود. زیرا از آب‌وهوای گرم تابستانی راهی کشوری شدیم که آب‌وهوایی سرد و بارندگی داشت. با این حال، رکورد خوبی را به ثبت رساندیم. در بخش تیمی چهارم شدیم. در اصل باید روی سکوی سومی می‌ایستادیم، اما فقط به‌خاطر یک تیر و بدشانسی این عنوان را از دست دادیم. به‌دلیل مشکل تجهیزاتی، یکی از تیرها زده نشد و همان بدشانسی بزرگ ما را از مدال سومی دور کرد. البته در این دوره مربی ما نیز به‌دلیل مثبت‌بودن تست کرونا، تیم را در مسابقات همراهی نکرد.

وی ادامه داد: در فرانسه نیز انگیزه زیادی داشتیم. در انفرادی نهم شدم و حتی می‌توانستم به مرحله بالاتر نیز صعود کنم، ولی در بخش تیمی نتیجه خوبی کسب نکردیم. با این حال و با توجه به کیفیت تجهیزات و دوربودن طولانی از مسابقات، می‌توان نتیجه را قابل قبول دانست.

ملی‌پوش مشهدی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه من تجهیزاتم را سال۲۰۱۹ تغییر دادم، در عرصه بین‌المللی و قهرمانی جهان ورزشکاران باید سال‌به‌سال تجهیزاتشان را به‌روز کنند و تجهیزات من الان قدیمی محسوب می‌شود. با نرخ ارز و مشکلات اقتصادی موجود، وضعیت بسیار سختی برای ورزشکاران ایجاد شده است و هر شخص باید خودش تجهیزاتش را تأمین کند. فدراسیون در این رقابت‌ها فقط تأمین تیرهای ملی‌پوشان را بر عهده گرفت. فدراسیون‌ها باید در تأمین تجهیزات از ملی‌پوشان حمایت کنند، اما بودجه‌ها و اوضاع مالی سخت دست آن‌ها را بسته است.

حلیمیان درباره بهبود توجه به کمانداران کامپوند گفت: در گذشته تفاوت شایان توجهی بین کامپوند و ریکرو بود و فدراسیون نگاهی دیگر به این موضوع داشت. آن هم به این دلیل که ریکرو المپیکی است و کامپوند در المپیک حضور ندارد. با این حال، فدراسیون امسال عملکرد خوبی داشت و تیم کامپوند نیز به ۲جام‌جهانی اعزام شد که برای ما بسیار مهم بود. البته فدراسیون جهانی به‌دنبال این است که اوضاع را برای کامپوند بهتر کند. حضور این ماده در المپیک ۲دوره آینده، یعنی المپیک۲۰۲۸ آمریکا قطعی شده است، اما به‌دنبال این هستند که در المپیک۲۰۲۴ فرانسه به‌صورت آزمایشی نیز کامپوند را برگزار کنند. کامپوند ایران از گذشته بسیار قوی بوده است و جزو تیم‌های خوب مسابقات بوده‌ایم. اگر در این مدت هزینه و توجه بیشتری به این ماده شود، بی‌شک می‌توانیم در المپیک حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشیم.

وی با اشاره به رقابت‌های بین‌المللی که پیش روی ورزشکاران است، تصریح کرد: اوایل مهر مسابقات قهرمانی جهان در آمریکا را پیش رو داریم که برای ما بسیار مهم است، اما به اعزام چندان خوش‌بین نیستیم. زیرا فدراسیون با مشکلات اقتصادی روبه‌روست و اعلام کرده‌اند که همه بودجه سال را در این چند مسابقه اخیر هزینه کرده‌اند. شرکت در مسابقات بین‌المللی رنکینگ ورزشکاران را بهبود می‌بخشد. من درحالی‌که چندسال از رقابت‌ها دور بودم، رتبه‌ام افت کرد و سه‌رقمی شده بود، اما با شرکت در ۲رویداد اخیر توانستم به رتبه۳۷ جهان بازگردم. در صورت اعزام به آمریکا می‌توانستم رتبه‌ام را به عدد تک‌رقمی گذشته بازگردانم.

سیده ویدا حلیمیان، کمانداری در مسیر افتخار آفرینی

در مورد این بانوی افتخار آفرین مشهدی بیشتر بدانیم: 

بانوی ملی‌پوش تیر و کمان ایران از خود می‌گوید: سیده ویدا حلیمیان، کمانداری در مسیر افتخار آفرینی

سیده ویدا حلیمیان، کمانداری در مسیر افتخار آفرینی«سیده ویدا حلیمیان اول»، بانوی مشهدی ساکن محله رحمانیه، یکی از اولین بانوان ورزشکاری است که کمان به دست گرفته و در طول مدت نزدیک به ۱۵ سال افتخارات متعددی در این رشته برای کشور عزیزمان به ارمغان آورده است. او رشته تیر و کمان را در سیزده‌سالگی به طور حرفه‌ای آغاز کرد.

رضا ریاحی/ شهرآرانیوز - تیراندازی با کمان یکی از ورزش‌های کهن و باستانی، بین ایرانیان از جایگاه خاصی برخوردار بوده و در اعیاد و جشن‌های گوناگون، افراد پیر و جوان با حسن تیراندازی با کمان و نشان مهارتشان، خود را به نوعی مطرح می‌کردند.

«سیده ویدا حلیمیان اول»، بانوی مشهدی ساکن محله رحمانیه، یکی از اولین بانوان ورزشکاری است که کمان به دست گرفته و در طول مدت نزدیک به ۱۵ سال افتخارات متعددی در این رشته برای کشور عزیزمان به ارمغان آورده است. وی رشته تیر و کمان را در سیزده‌سالگی به طور حرفه‌ای آغاز کرد، یعنی یک سال قبل از اینکه فدراسیون تیر و کمان جمهوری اسلامی ایران از فدراسیون تیراندازی مستقل شده و ساز و کار خود را داشته باشد.

ویدا حلیمیان از سال ۱۳۸۴ به طور مداوم در اردو‌های تیم ملی تیر و کمان ایران حضور داشته و در سال ۱۳۸۶ برای اولین‌بار به مسابقات برون‌مرزی اعزام شد. کارنامه ورزشی وی مملو از مدال‌های طلا، نقره، برنزی مسابقات داخلی، آسیایی و جهانی است که برای به دست آوردن هر یک از آن‌ها روز‌های متمادی را در اردو‌ها و دور از خانواده، سخت تمرین کرده و زحمت فراوان کشیده است. وی همچنین طی سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی در رنکینگ بهترین تیرانداز‌های جهان، رتبه هفتم را از آن خود کرده بود.

حلیمیان مدتی است به همراه یکی از دوستان خود پیگیر احداث باشگاه استاندارد و مجهزی در مجموعه ورزشی شهدای شهرداری محله اقدسیه برای پرورش استعداد‌های ورزش تیر و کمان است.

عاشق فوتبال بودم

سیده ویدا حلیمیان اول متولد ۱۹ شهریور سال ۱۳۶۷ در شهر مشهد است. وی در خانواده‌ای کم‌جمعیت و البته ورزش‌دوست به دنیا آمده است.

او می‌گوید: در خانواده‌ای کم جمعیت به دنیا آمدم، غیر از خودم تنها یک خواهر دارم و البته پدر و مادر نازنینم که بیشتر موفقیت‌های ورزشی خود را مدیون آن‌ها و حمایت‌های بی‌دریغشان هستم. خاله من نیز که چندی پیش به رحمت خدا رفت، ورزشکار حرفه‌ای بود و در رشته دوومیدانی برای خودش اسم و رسمی داشت. من هم جا پای خاله‌ام گذاشتم و از بچگی علاقه‌مند ورزش، به‌ویژه فوتبال بودم، به خاطر دارم تمام روز پای درس و مشقم می‌نشستم تا مادرم به من اجازه بدهد شب‌ها برنامه نود را نگاه کنم.

آرزوی شلیک با تفنگ شکاری پدر

وی با اشاره به اینکه از سن ۷، ۸ سالگی به رشته تیراندازی علاقه‌مند شده است، می‌گوید: در آن روز‌هایی که دانش‌آموز کلاس اول یا دوم دبستان بودم، پدرم یک تفنگ شکاری داشت و تمام آرزوی من این بود که بتوانم روزی با این تفنگ تیراندازی کنم.

ویدا حلیمیان با بیان اینکه در یازده‌سالگی (سال ۱۳۷۸) در کلاس آموزش تیراندازی مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی ثبت نام کرده است، می‌افزاید: متأسفانه بچه‌های کمتر از ۱۵ سال را برای آموزش تیراندازی ثبت‌نام نمی‌کردند. با کلی رایزنی پدر، سرانجام در این دوره آموزشی ثبت‌نام کردم و آموزش‌های مقدماتی تیراندازی با تفنگ را آموختم. تمام همّ و غم من این بود که تیراندازی با تفنگ را یاد بگیرم.

شروع تیراندازی با کمان ریکرو

بانوی تیرانداز مشهدی در ادامه می‌گوید: در کنار محل تمرین ما، بچه‌های رشته تیر و کمان هم تمرین می‌کردند. تمرین در فضای باز، ظاهر زیبای کمان و سیبل‌های رنگارنگ من را حسابی شیفته این رشته ورزشی کرد، تا اینکه در سیزده‌سالگی برای اولین بار کمان «ریکرو» در دست گرفتم. البته من تمام رشته‌های تیراندازی را دوست داشتم، تیراندازی با تفنگ، تیر و کمان یا شلیک به اهداف پروازی، هرکدام برای من جذابیت‌های خاص خود را داشت.

وی در ادامه به مسابقات کشوری سال ۸۱ اشاره کرده و می‌گوید: سال ۱۳۸۱ یک دوره مسابقات کشوری برگزار شد که ورزشکاران در آن به دو گروه حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای تقسیم‌بندی شده بودند. من در این مسابقات به عنوان تیرانداز مبتدی و تازه‌کار شرکت کردم و در گروه نیمه‌حرفه‌ای‌ها جای گرفتم. البته آن موقع مسابقات زیادی برگزار نمی‌شد، اغلب تیرانداز‌ها مبتدی بودند، تیراندازها، چه مرد و چه زن قادر نبودند در مسافت ۷۰ متر تیراندازی کنند و بازی‌ها در مسافت ۳۰ متر برگزار می‌شد. اصلا فدراسیون تیر و کمان وجود نداشت و بچه‌های این رشته در زیرمجموعه فدراسیون تیراندازی فعالیت می‌کردند. سال ۱۳۸۱ فدراسیون تیروکمان شروع به کار کرد و سازوکار خودش را طرح‌ریزی کرد، به عبارتی جزو اولین نفراتی بودیم که در رشته ورزشی تیروکمان بانوان شروع به فعالیت کردم.

حضور در تیم ملی

حلیمیان با بیان اینکه در سال ۱۳۸۴ تیراندازی با کمان کامپوند را آغاز می‌کند، به تفاوت‌های کمان ریکرو و کمان کامپوند اشاره کرده و می‌گوید: کمان کامپوند هنوز راهی به المپیک پیدا نکرده است تلفیقی از کمان و تفنگ است، یعنی تیر با ماشه شلیک شده و نوعی کمان شکاری محسوب می‌شود. لنز دوربین و پنداژ بالاتری دارد و جزو کمان‌های قدرتی است.

بانوی تیرانداز خراسانی تصریح می‌کند: سال ۱۳۸۴، دو هفته بعد از اینکه کمان کامپوند را خریدم، در مسابقات کشوری تیروکمان کامپوند شرکت کردم و با کسب مقام سومی در شانزده‌سالگی به اردوی تیم ملی بانوان دعوت شدم. کوچک‌ترین عضو تیم بودم، چراکه آن روز‌ها تیم ملی بانوان رده‌بندی نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان نداشت و همه ورزشکاران دعوت شده به اردوی تیم ملی در قالب تیم ملی بزرگسالان فعالیت می‌کردند. همیشه این اختلاف وجود داشت و من مجبور بودم چه در مسابقات و چه در اردوی تیم ملی با ورزشکارانی که از نظر سنی، جسمی و قدرت بدنی از من بالاتر و بزرگ‌تر بودند، رقابت کنم.

ویدا حلیمیان به اولین هم‌تیمی‌های خود در تیم ملی کامپوند بانوان اشاره کرده و گفت: اولین هم‌تیمی‌های من در تیم ملی الان پیش‌کسوت در این رشته محسوب می‌شوند، خانم‌ها میرهاشمی، ادب‌دوست و همچنین خانم قاسم‌پور که مربی ریکرو من بود و بعد از اینکه وارد رشته کامپوند شدم، به رشته کامپوند آمد، در اولین اردوی تیم ملی بانوان تیر و کمان کامپوند ایران در کنارم بودند.

اعزام‌نشدن به مسابقات بین‌المللی

حلیمیان که جزو ۱۰ بانوی اول فعال در رشته کامپوند است، در ابتدای حضور در تیم ملی چندان موفق نبوده و به مسابقات برون‌مرزی اعزام نمی‌شود.

وی درباره این مطلب می‌گوید: من در سال‌های ابتدایی دعوت به تیم ملی، به مسابقات بین‌المللی اعزام نمی‌شدم. اسمش را حق‌خوری نمی‌گذارم، ولی هر بار به دلایل مختلف از اعزام به مسابقات برون‌مرزی بازماندم، حالا یا من را نمی‌خواستند، یا در سلیقه سرمربی نبودم یا اینکه فدراسیون اعمال نظر می‌کرد، خلاصه اینکه هر دفعه بعد از کلی زحمت، عرق ریختن، دور بودن از خانواده، تنهایی و ثبت رکورد‌های بالا و کلی ذوق و شوق، به بهانه‌ای پشت در‌های تیم ملی می‌ماندم. یک دفعه می‌گفتند، سنت کم است، یک دفعه می‌گفتند رکورد مناسبی از خود به جای نگذاشته‌ای، دفعه بعد می‌گفتند شرایط روحی مسابقه را نداری و...، صلاحدید مربی این بود و من هم کاری از دستم برنمی‌آمد غیر از تلاش، تلاش و تلاش.

اولین مسابقه بین‌المللی

ملی‌پوش تیروکمان ایران با بیان اینکه بعد از سال‌ها جنگیدن و جاماندن از قطار تیم ملی، سرانجام در سال ۱۳۸۶ به مسابقات آسیایی شیان چین اعزام شد، می‌گوید: عملکرد ما در آن مسابقات بد نبود، البته این را بگویم که در آن روز‌ها ایران در تیروکمان قاره آسیا جایگاهی نداشت و همه آروزی ما این بود که در رقابت‌ها بین هشت تیم برتر آسیا جا داشته باشیم که البته به این مهم دست نیافتیم.

آقای لی و خانم پارک

ویدا حلیمیان در ادامه خاطرنشان می‌کند: اوج پیشرفت من در رشته کامپوند، فروردین سال ۱۳۸۸ اتفاق افتاد. روز‌هایی که بهترین رکورد‌ها را ثبت کرده و در‌های تیم ملی روی من گشوده شده بود، مربی‌های کره‌ای (خانم لی و آقای پارک) که سال‌ها مربی ریکرو من بودند، سرمربی تیم کامپوند بانوان شدند. پیش از این مربی‌های ایرانی سکان هدایت تیم ملی را در دست داشتند که من در تفکرات آن‌ها جایی نداشتم، البته این را هم بگویم که من یک بازیکن کاملا مسابقه‌ای هستم و بهترین تیر‌های خود را هنگام حساس‌ترین رقابت‌های حرفه‌ای بر هدف نشاندم. هیچ گاه در تمرین و اردو‌های تیم ملی رکورد چشمگیری از خود برجای نگذاشتم. شاید این یکی از دلایلی بود که مربی‌های ایرانی خطر نکرده و من را به مسابقات اعزام نمی‌کردند. برخلاف مربی‌های کره‌ای که به درستی دریافته بودند من بهترین رکورد‌ها را در مسابقات ثبت می‌کنم. از این رو در زمان سرمربیگری خانم لی و آقای پارک در تیم ملی تیروکمان، همواره یکی از نفرات اعزامی به مسابقات بودم و جواب اطمینان آن‌ها را با مدال‌های رنگارنگ ادا کردم.

اولین مدال، برنز جام آسیایی

تیرانداز مشهدی درباره اولین مدال بانوان ایران در رشته تیروکمان کامپوند می‌گوید: سال ۲۰۰۹ میلادی تیم ملی بانوان کامپوند ایران موفق شده در مسابقات آسیایی مدال برنز تیمی رقابت‌ها را از آن خود کند. این مدال درحالی به دست آمد که ما در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۰۷ میلادی آرزو داشتیم در بین هشت تیم برتر آسیا قرار بگیریم. در قسمت انفرادی هم من مقام چهارم را کسب کردم. این مدال آغاز خودباوری بانوان ایران در رشته کامپوند بود، فهمیدیم اگرچه از نظر امکانات سخت‌افزاری فاصله زیادی با تیم‌های مدعی آسیایی داریم، ولی با تلاش و کوشش قادریم قله‌های جهانی را فتح کنیم.

دارنده مدال تیمی برنز مسابقات آسیایی سال ۲۰۰۹ در ادامه می‌گوید: یکی دوماه بعد از کسب مدال برنز مسابقات آسیایی، در مسابقات قهرمانی جهان کره جنوبی، شرکت کردیم و برای اولین بار بین ۱۶ تیم برتر رقابت‌ها قرار گرفتیم. این رتبه برای تیمی که تا همین یکی دو سال قبل هیچ جایگاهی حتی در قاره آسیا نداشت، یک موفقیت بزرگ بود.

زحمات صفایی برای فدراسیون تیروکمان

ویدا حلیمیان در ادامه می‌گوید: بعد از سال ۲۰۰۹ میلادی، ما به مسابقه‌های متعددی اعزام شدیم و عناوین زیادی را کسب کردیم که همه آن‌ها را مدیون آقای کریم صفایی، رئیس وقت فدراسیون تیروکمان هستیم که تحولی شگرف در تیروکمان ایران ایجاد کرد. در دوران تصدی ایشان در فدراسیون، بچه‌های تیم ملی هر سال به چندین تورنمت تراز اول دنیا که قهرمانان بنام تیروکمان جهان در آن حضور داشتند، اعزام می‌شدند، بعد از یکی دو سال آن‌قدر میدان بین‌المللی دیده بودیم و آن‌قدر با نمره یک‌های دنیا تیر زده بودیم که از هیچ‌کدامشان هیچ هراسی نداشتیم. تیر و کمان از آن دست رشته‌های ورزشی است که کاملا شرایط مسابقه را می‌طلبد و اگر در داخل کشور رکورد‌های بالا ثبت کنید، ملاک موفقیت در بازی‌های بین‌المللی نیست.

اولین مدال ایران در جام جهانی

عضو تیم ملی تیروکمان کامپوند بانوان ایران به اولین مدال تیمی ایران در مسابقات جهانی اشاره کرده و می‌گوید: سال ۲۰۱۰ میلادی، تیم ملی بانوان کامپوند ایران به جام جهانی آنتالیا در ترکیه اعزام شد و مدال نقره مسابقات را از آن خود کرد. تیمی که سه سال پیش آرزوی قرارگرفتن در بین هشت تیم برتر آسیا را داشت، آن روز‌ها با افتخار تیم‌های قدری همچون آمریکا را شکست می‌داد و مدال‌های آسیایی و جهانی را درو می‌کرد.

حلیمیان درباره هم‌تیمی‌های خود در جام جهانی آنتالیا گفت: خانم‌ها مهتاب پارسامهر و سیما حاجی انز‌هایی که این روز‌ها به صمیمی‌ترین دوست من تبدیل شده است، در سال ۲۰۱۰ من را در جام جهانی و کسب مدال نقره یاری کردند.

اولین مدال میکس تیراندازی ایران

دارنده مدال نقره جام جهانی آنتالیا ترکیه با اشاره به اینکه ۲۰۱۰ میلادی، سال اوج‌گیری ایران در رشته تیروکمان بانوان بود، می‌افزاید: بعد از افتخارآفرینی تیم ملی بانوان ایران در جام جهانی آنتالیا، به فاصله یکی دوماه به مسابقات جام جهانی شانگ‌های چین اعزام شدیم و در آنجا من به همراه آقای رضا زمانی‌نژاد اولین مدال میکس تیراندازی ایران را کسب کردیم. ما در آن رقابت‌ها باز هم تیم آمریکا را شکست دادیم و به فینال بازی‌ها راه پیدا کردیم، اما در فینال، مقابل تیم مکزیک که دارای دو قهرمان جهان بود، شکست خوردیم و مدال نقره را از آن خود کردیم. یکی دو سالی گربه سیاه تیم آمریکا بودیم و چندین و چندبار موفق به شکست آن‌ها در مسابقات بین‌المللی شدیم.

مدال طلای دانشجویان جهان

سیده ویدا حلیمیان با بیان اینکه تنها بانوی تاریخ تیروکمان ایران است که در رقابت‌های دانشجویان جهان سال ۲۰۱۰ مدال طلا را بر گردن آویخت، می‌گوید: سال ۲۰۱۰ در رقابت‌های تیروکمان دانشجویان جهان در چین شرکت و اولین و تنها مدال جهانی ایران در رده انفرادی مسابقات جهانی تیروکمان کامپوند را کسب کردم. سطح بازی‌های دانشجویی بسیار خوب است و گرید یک را در بازی‌های جهانی تیروکمان دارد. بسیاری از عنوان‌دار‌های دنیا در این رقابت‌ها شرکت داشتند، اما حریفان اصلی من از آمریکا، کره‌جنوبی و البته فنلاند بودند. مسابقات در شنژن چین برگزار می‌شد و برای من بسیار خوش‌یمن بود چراکه علاوه بر مدال طلای انفرادی، مدال نقره تیمی را هم از آن خود کردیم.

اولین مدال ایران در مسابقات قهرمانی جهان

دارنده مدال طلای مسابقات تیروکمان بانوان دانشجویان جهان در شنژن چین، درباره حضور در رقابت‌های قهرمانی جهان ایتالیای سال ۲۰۱۱ میلادی می‌گوید: برخلاف جام جهانی که سالی چهار مرتبه برگزار می‌شود، مسابقات قهرمانی جهان هر دوسال یک‌بار برگزار می‌شود و همانند المپیک تمام قهرمانان نامدار دنیا در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند. در رقابت‌های قهرمانی جهان ایتالیا تیم بانوان تیروکمان کامپوند ایران در ادامه افتخارآفرینی‌های خود تا مرحله فینال پیش رفت و در فینال از تیم قدرتمند آمریکا شکست خورد و به نقره بسنده کرد. این تنها مدال بانوان ایران در همه ادوار رقابت‌های قهرمانی جهان تاکنون است. خانم‌ها مهتاب پارسامهر و شبنم سرلک در آن رقابت‌ها درکنار من بودند و با کمک یکدیگر مدال نقره قهرمانی جهان را کسب کردیم.

حضور در فینال فینالیست‌ها

ویدا حلیمیان با بیان اینکه بعد از مسابقات جهانی سال ۲۰۱۱ ایتالیا، در رقابت‌های فینال فینالیست‌ها شرکت کرده است، می‌گوید: هرساله بعد از برگزاری چهار دوره جام جهانی، هشت ورزشکاری که در طول سال بیشترین امتیاز‌ها را کسب کرده باشند، توسط فدراسیون جهانی به مسابقات فینال فینالیست‌ها دعوت می‌شوند. سال ۲۰۱۱ تنها سالی بود که من و مهتاب پارسامهر از ایران در بین هشت نفر اول دنیا قرار گرفتیم و در مسابقات فینال فینالیست‌ها شرکت کردیم، البته من در آن رقابت‌ها با یک مقدار بدشانسی مقام چهارم را کسب کردم.

تغییرات فدراسیون و خداحافظی از تیم ملی

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۰ یک خانه‌تکانی اساسی در فدراسیون تیروکمان انجام شد، تصریح می‌کند: درکمال تعجب ترمز تیمی که باقدرت به سمت جلو درحال پیشرفت بود و از رتبه دهم آسیا به رتبه دوم مسابقات جهانی رسیده بود، به یک‌باره کشیده شد. آقای صفایی از ریاست فدراسیون تیروکمان و آقای لی و خانم پارک از سمت سرمربیگری تیم ملی برکنار شدند. من نیز احساس کردم فضا برای کار و کسب قهرمانی دیگر مهیا نیست، از این رو من و بقیه بچه‌های تیم ملی در اعتراض به برکناری رئیس فدراسیون و سرمربی‌های تیم ملی از حضور در اردو‌های تیم ملی انصراف دادیم.

حلیمیان به دوری هفت ساله از تیم ملی اشاره کرد و گفت: از سال ۹۰ تا ۹۷ دست به کمان نزدم، البته این موضوع برای من خیلی سخت بود، ولی خیلی هم بد نشد، چراکه به کار‌های عقب افتاده خود همانند تحصیل رسیدم.

وی به تحصیلات آکادمیک خود اشاره کرده و می‌گوید: لیسانس تربیت‌بدنی را در دانشگاه شهید بهشتی تهران خواندم و کارشناس‌ارشد رشته مدیریت استراتژیک سازمان‌های ورزشی را در دانشگاه فردوسی مشهد سپری کردم، خیلی خوشحال هستم که از من به عنوان ورزشکاری یاد می‌شود که هم در سنگر ورزش و هم تحصیل موفق بودم.

بازگشت به تیم ملی بعد از ۷ سال

بانوی قهرمان تیروکمان ایران درباره بازگشت دوباره خود به تیم ملی کامپوند بانوان ایران می‌گوید: بعد از هفت سال دوری از ورزش تیروکمان خرداد سال ۹۷ در رقابت‌های رنکینگ کشوری مدال نقره را کسب کردم، با دریافت این مدال بارقه‌های امید در دل من برای بازگشت به ورزش قهرمانی زنده شد، البته تغییراتی نیز در سطح ریاست فدراسیون رخ داده بود و آقای غلامرضا شعبانی بهار سکان ریاست تیروکمان را بر عهده گرفته بود و آقایان مجید میررحیمی و مجید احمدی به عنوان مربیان تیم ملی ریکرو و کامپوند برگزیده شده بودند.

اولین مدال طلای میکس ایران

وی در ادامه می‌گوید: مهر ماه سال ۹۷ در مسابقات انتخابی تیم ملی شرکت کردم و در نهایت جزو تیم سه نفره اصلی اعزامی به جام آسیایی بانکوک انتخاب شدم.

حلیمیان با بیان اینکه سوم فروردین ۹۸ به جام آسیایی تایلند اعزام شده است، می‌گوید: حضور در میدان مسابقه آن هم بعد از سال‌ها دوری از مسابقات بین‌المللی بسیار دشوار بود، اما بازهم تا دیدار رده‌بندی پیش رفتم و با شکست در مقابل حریف سنگاپوری رتبه چهارم مسابقات را کسب کردم. در رقابت‌های میکس همه چیز به نفع ما پیش رفت و در نهایت زوج من و آقای محمدصالح پالیزبان توانستیم اولین مدال طلای میکس ایران را در جام آسیایی از آن خود کنیم.

بانوی تیروکمان مشهدی با اشاره به اینکه بعد از بازگشت از مسابقات تایلند، فدراسیون طی یک اقدام عجیب اعزام تیم ملی بانوان را به دلیل کمبود بودجه به مسابقات بین‌المللی لغو کرد، می‌افزاید: من به عنوان تک نماینده بانوان در کنار تیم آقایان به مسابقات جام جهانی در شانگ‌های چین اعزام شدم. در این مسابقات اصلا شرایط مطلوبی نداشتم، در اردو تنها بودم، به همین دلیل در مسابقات انفرادی و حذفی اصلا نتایج خوبی نگرفتم و تیم ما در رده‌بندی مقدماتی رتبه ۱۶ جدول مسابقات را به دست آورد، برای همین باید در دیدار حذفی با تیم اول جدول رده‌بندی که کره جنوبی بود رقابت می‌کردیم، حتی مربی تیم هم خیلی امیدی به پیروزی ما نداشت، اما ما تیم کره را شکست دادیم. در ادامه بازی‌ها قزاقستان و اسپانیا را هم شکست دادیم و در بازی ماقبل فینال به بلژیک باختیم و رفتیم برای بازی سوم و چهارمی که با شکست هنگ کنگ بعد از مدت‌ها ایران را به مقام سوم میکس تیروکمان کامپوند جام جهانی رساندیم. در این رقابت‌ها نیز همانند جام آسیایی تایلند، آقای محمدصالح پالیزبان به عنوان هم‌تیمی، من را در این رقابت‌ها یاری می‌کردند.

ویدا حلیمیان با بیان اینکه مدال برنز جام جهانی در شانگ‌های چین آخرین مدالی است که در عرصه بین‌المللی کسب کرده است، می‌گوید: بعد از جام جهانی در شانگ‌های چین به مسابقات جهانی هلند اعزام شدیم و عنوان چهارمی را به دست آوردیم، بعد از مسابقات هلند دنیا درگیر شیوع بیماری کرونا شد و تمامی مسابقات رسمی به حالت تعلیق درآمد.

راه‌اندازی باشگاه تیراندازی در منطقه الهیه

قهرمان اسبق رقابت‌های تیروکمان دانشجویان جهان درباره راه‌اندازی باشگاه حرفه‌ای تیر و کمان در مجموعه ورزشی شهدای شهرداری در محله اقدسیه می‌گوید: نبود زمین استاندارد با امکانات حتی نیمه حرفه‌ای، یکی از کمبود‌های علاقه‌مندان به تیروکمان در مشهد است. نه هیئت تیروکمان مشهد زمین درست و حسابی برای تمرین دارد و نه باشگاهی داریم که در این رشته امکانات حتی ابتدایی را عرضه کند. چند ماه پیش یکی از دوستان قدیمی من، خانم مریم یزدی که با هم تیراندازی را در باشگاه آستان قدس آغاز کردیم با من تماس گرفت و به من پیشنهاد داد تا به کمک یکدیگر زمینی برای علاقه‌مندان به ورزش تیروکمان راه‌اندازی کنیم. وقتی من زمین مجموعه ورزشی شهدای شهرداری را دیدم خیلی راغب شدم که این باشگاه در این مکان راه‌اندازی شود، چراکه زمینی با این وسعت حتی در مجموعه آستان قدس هم موجود نیست، درحال حاضر هم پیگیر دریافت مجوز‌ها و تهیه صورت‌جلسه تحویل زمین هستیم.

وی در ادامه می‌گوید: تیروکمان جزو ورزش‌های گران قیمت است، اگر ورزشکاری بخواهد ورزش تیروکمان را حرفه‌ای دنبال کند، خرید لوازم اولیه که اغلب آمریکایی یا کره‌ای است، با این وضع قیمت دلار و تحریم‌ها، بیش از ۵۰ میلیون برایش آب می‌خورد. هدف ما این است که باشگاهی با امکانات نیمه‌حرفه‌ای تأسیس کنیم و در کنار استعدادیابی، نونهالان و نوجوانان علاقه‌مند به این رشته را آموزش دهیم، البته با یک قیمت متعادل که هزینه‌اش مانند سایر رشته‌های ورزشی است.


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

ارزیابی دیپلماسی های برتر

اهم رویدادها و تعاملات و مناسبات دیپلماتیک شهر و استان امام مهربانی ها که با «رویکرد بین المللی» محقق شده اند، در این بخش ذیل سیزده سرفصل ذکر شده اند. در حالت فعلی، فقط چهار رویداد اول «دیپلماسی دانشگاهی» قابل رؤیت است، بنابراین برای مشاهده محتوای سرفصل های دیگر، می بایست بر روی تب مربوطه کلیک فرمایید.

دانشگاهی / سفر دکتر ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد و هیأت همراه به عراق و امضای هفت توافق با دانشگاه بصره

دیپلماسی دانشگاهی / سفر دکتر ضابط سرپرست دانشگاه فردوسی مشهد و هیأت همراه به عراق و امضای هفت توافق با دانشگاه بصره

تاریخ: ۲۷ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۱
دانشگاهی/ دریافت جایزه علمی ژان تریکار توسط پژوهشگر پسادکتری دانشگاه فردوسی مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ دریافت جایزه علمی ژان تریکار توسط پژوهشگر پسادکتری دانشگاه فردوسی مشهد

تاریخ: ۲۳ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۸
دانشگاهی/ حضور تولیت آستان قدس رضوی در مراسم آغاز سال تحصیلی طلاب غیرایرانی جامعه المصطفی خراسان

دیپلماسی دانشگاهی/ حضور تولیت آستان قدس رضوی در مراسم آغاز سال تحصیلی طلاب غیرایرانی جامعه المصطفی خراسان

تاریخ: ۱۹ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۵
دانشگاهی/ تشرف و اهدای تألیفات ۲۱ تن از اساتید دانشگاه‌های عراق به ساحت حضرت رضا(ع) و کتابخانه

دیپلماسی دانشگاهی/ تشرف و اهدای تألیفات ۲۱ تن از اساتید دانشگاه‌های عراق به ساحت حضرت رضا(ع) و کتابخانه

تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۵
اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

دیپلماسی اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

تاریخ: ۲۵ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۳
دانشگاهی/ حضور تولیت آستان قدس رضوی در مراسم آغاز سال تحصیلی طلاب غیرایرانی جامعه المصطفی خراسان

دیپلماسی دانشگاهی/ حضور تولیت آستان قدس رضوی در مراسم آغاز سال تحصیلی طلاب غیرایرانی جامعه المصطفی خراسان

تاریخ: ۱۹ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۵
دانشگاهی/ تشرف و اهدای تألیفات ۲۱ تن از اساتید دانشگاه‌های عراق به ساحت حضرت رضا(ع) و کتابخانه

دیپلماسی دانشگاهی/ تشرف و اهدای تألیفات ۲۱ تن از اساتید دانشگاه‌های عراق به ساحت حضرت رضا(ع) و کتابخانه

تاریخ: ۳۰ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۵
سیاسی/ سفر نصیف جاسم الخطایی استاندار کربلا به مشهد و دیدار و گفت‌وگو با مقامات خراسان رضوی

دیپلماسی سیاسی/ سفر نصیف جاسم الخطایی استاندار کربلا به مشهد و دیدار و گفت‌وگو با مقامات خراسان رضوی

تاریخ: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۳
شهری/ سفر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش قرقیزستان به مشهد و دیدار با مقامات عالی شهر و استان

دیپلماسی شهری/ سفر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش قرقیزستان به مشهد و دیدار با مقامات عالی شهر و استان

تاریخ: ۲۹ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۸
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۹-۱۸ آبان ۱۴۰۱، برپایی همایش بین المللی غذای طیب به همت ۴۰ نهاد در مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۹-۱۸ آبان ۱۴۰۱، برپایی همایش بین المللی غذای طیب به همت ۴۰ نهاد در مشهد

تاریخ: ۱۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: مؤسسه صنایع غذایی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۰
حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

دیپلماسی حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

تاریخ: ۱۱ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: راه آهن خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۰
اقتصادی/ توافق همکاری خراسان رضوی و منطقه ویژه اقتصادی ختلان تاجیکستان به همت سازمان همیاری

دیپلماسی اقتصادی/ توافق همکاری خراسان رضوی و منطقه ویژه اقتصادی ختلان تاجیکستان به همت سازمان همیاری

تاریخ: ۱۳ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: سازمان همیاری ش.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۳
گردشگری/ سفر هیئت گردشگری استان به ایالت سند پاکستان برای میزبانی بهتر از زائران پاکستانی

دیپلماسی گردشگری/ سفر هیئت گردشگری استان به ایالت سند پاکستان برای میزبانی بهتر از زائران پاکستانی

تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل گردشگری
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۷
حمل و نقل/ تریبون آزاد فرهیخت: جهان شهری که مسئولانش از تأمین سرمایش سالن ایستگاه راه آهن اش عاجزند!

دیپلماسی حمل و نقل/ تریبون آزاد فرهیخت: جهان شهری که مسئولانش از تأمین سرمایش سالن ایستگاه راه آهن اش عاجزند!

تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: راه آهن خراسان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۹۱
گردشگری/ یادداشت فرهیخت: گاف تسنیم خراسان و تیتر توهین آمیز «بختک» برای اقامتگاه سازمانی زوار حرم رضوی

دیپلماسی گردشگری/ یادداشت فرهیخت: گاف تسنیم خراسان و تیتر توهین آمیز «بختک» برای اقامتگاه سازمانی زوار حرم رضوی

تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری تسنیم
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۷۷
نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

دیپلماسی نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سرکنسولگری ترکیه، مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۹
اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

دیپلماسی اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

تاریخ: ۲۵ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۳
سیاسی/ سفیر ترکمنستان در دیدار با استاندار: به دنبال افزایش حجم تبادل کالا و انرژی با ایران هستیم

دیپلماسی سیاسی/ سفیر ترکمنستان در دیدار با استاندار: به دنبال افزایش حجم تبادل کالا و انرژی با ایران هستیم

تاریخ: ۰۹ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۰
سیاسی/ سفر نصیف جاسم الخطایی استاندار کربلا به مشهد و دیدار و گفت‌وگو با مقامات خراسان رضوی

دیپلماسی سیاسی/ سفر نصیف جاسم الخطایی استاندار کربلا به مشهد و دیدار و گفت‌وگو با مقامات خراسان رضوی

تاریخ: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۳
شهری/ سفر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش قرقیزستان به مشهد و دیدار با مقامات عالی شهر و استان

دیپلماسی شهری/ سفر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش قرقیزستان به مشهد و دیدار با مقامات عالی شهر و استان

تاریخ: ۲۹ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۸
شهری/ سفر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش قرقیزستان به مشهد و دیدار با مقامات عالی شهر و استان

دیپلماسی شهری/ سفر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش قرقیزستان به مشهد و دیدار با مقامات عالی شهر و استان

تاریخ: ۲۹ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۸
شهری/ معاون شهردار بغداد: خواستار بهره‌مندی از تجربیات شهرداری مشهد در حوزه مدیریت شهری هستیم

دیپلماسی شهری/ معاون شهردار بغداد: خواستار بهره‌مندی از تجربیات شهرداری مشهد در حوزه مدیریت شهری هستیم

تاریخ: ۱۸ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۵
شهری/ دیدار و گفت‌وگوی «احمدوکیتا» وزیر آموزش عالی کشور آفریقایی مالی با سید عبدالله ارجائی

دیپلماسی شهری/ دیدار و گفت‌وگوی «احمدوکیتا» وزیر آموزش عالی کشور آفریقایی مالی با سید عبدالله ارجائی

تاریخ: ۱۷ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۲
شهری/ ارجایی در دیدار با وزیر ارشاد: سیاست ما توسعه دیپلماسی شهری با کشورهای مبدأ زائران ماست

دیپلماسی شهری/ ارجایی در دیدار با وزیر ارشاد: سیاست ما توسعه دیپلماسی شهری با کشورهای مبدأ زائران ماست

تاریخ: ۱۳ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۳
نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

دیپلماسی نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سرکنسولگری ترکیه، مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۹
نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

دیپلماسی نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

تاریخ: ۱۰ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۲
نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

دیپلماسی نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

تاریخ: ۱۰ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۲
اقتصادی/ تقویم فرهیخت: ۷ تا۱۰ اسفند۱۴۰۰، نمایشگاه اختصاصی ایران، تاجیکستان بامحوریت خراسان

دیپلماسی اقتصادی/ تقویم فرهیخت: ۷ تا۱۰ اسفند۱۴۰۰، نمایشگاه اختصاصی ایران، تاجیکستان بامحوریت خراسان

تاریخ: ۱۸ بهمن ۱۴۰۰
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲۱
ورزشی / تقویم فرهیخت: ۳۰ و ۳۱ شهریور ۱۴۰۱، برپایی مسابقات بین‌المللی شطرنج در مشهد

دیپلماسی ورزشی / تقویم فرهیخت: ۳۰ و ۳۱ شهریور ۱۴۰۱، برپایی مسابقات بین‌المللی شطرنج در مشهد

تاریخ: ۲۸ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۴
ورزشی / کسب نخستین مدال بین‌المللی تاریخ تکواندو مشهد با درخشش «محمدامین کارساز» در آوردگاه آسیایی هوشیمینه ویتنام

دیپلماسی ورزشی / کسب نخستین مدال بین‌المللی تاریخ تکواندو مشهد با درخشش «محمدامین کارساز» در آوردگاه آسیایی هوشیمینه ویتنام

تاریخ: ۰۶ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۴
ورزشی/ دویدن در ایستگاه بین‌المللی، آغاز دومین دوره رقابت‌های دوومیدانی جام امام‌رضا(ع) از فردا

دیپلماسی ورزشی/ دویدن در ایستگاه بین‌المللی، آغاز دومین دوره رقابت‌های دوومیدانی جام امام‌رضا(ع) از فردا

تاریخ: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۰
ورزشی/ حضور هشت کشور خارجی در رقابت‌های بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا (ع) در مشهد

دیپلماسی ورزشی/ حضور هشت کشور خارجی در رقابت‌های بین‌المللی دوومیدانی جام امام رضا (ع) در مشهد

تاریخ: ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۸
هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

دیپلماسی هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

تاریخ: ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۰
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۹و۱۰ شهریور ۱۴۰۱، همایش بین‌المللی فعالیت‌های داوطلبانه توسعه خدمات کتابخانه‌ها و موزه‌ها

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۹و۱۰ شهریور ۱۴۰۱، همایش بین‌المللی فعالیت‌های داوطلبانه توسعه خدمات کتابخانه‌ها و موزه‌ها

تاریخ: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۴۱
هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

دیپلماسی هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

تاریخ: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری ایرنا
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۴
فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

دیپلماسی فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

تاریخ: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۱
هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

دیپلماسی هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

تاریخ: ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۰
هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

دیپلماسی هنری/ عکاسان مشهدی موفق به کسب مدال طلای جشنواره بین المللی عکس جورج بارکر سال ۲۰۲۲ کانادا شدند

تاریخ: ۱۶ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: خبرگزاری ایرنا
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۴
فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

دیپلماسی فرهنگی/ رشد ۶۵٪ آثار جشنواره بین‌المللی و رسانه‌ای امام رضا(ع)؛ ۳۶۰ اثر از عراق، ترکیه، سوریه و انگلستان

تاریخ: ۱۳ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۱
دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: برگزاری ۱۲۰ برنامه در سطح ملی و بین‌المللی در دهه کرامت به همت آستان قدس

تاریخ: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۷
دانشگاهی/ امضای تفاهم‌نامه دانشگاه‌ علوم پزشکی مشهد با یک دانشگاه آلمانی به همت پروفسور گرجی

دیپلماسی دانشگاهی/ امضای تفاهم‌نامه دانشگاه‌ علوم پزشکی مشهد با یک دانشگاه آلمانی به همت پروفسور گرجی

تاریخ: ۱۲ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۶
دانشگاهی/ دیدار و توافق رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تولیت آستان حسینی در کربلا

دیپلماسی دانشگاهی/ دیدار و توافق رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تولیت آستان حسینی در کربلا

تاریخ: ۰۶ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۱
سلامت/ یادداشت فرهیخت: برپایی نخستین نشست هم اندیشی (مدرسه) بین المللی صرع در مشهد

دیپلماسی سلامت/ یادداشت فرهیخت: برپایی نخستین نشست هم اندیشی (مدرسه) بین المللی صرع در مشهد

تاریخ: ۰۴ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۷
سلامت/ گزارش شهرآرا از وضعیت نابسامان گردشگری سلامت در مشهد، سوء استفاده دلالان امان گردشگران را بریده اند

دیپلماسی سلامت/ گزارش شهرآرا از وضعیت نابسامان گردشگری سلامت در مشهد، سوء استفاده دلالان امان گردشگران را بریده اند

تاریخ: ۰۴ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۶
هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

دیپلماسی هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

تاریخ: ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۰
اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

دیپلماسی اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

تاریخ: ۲۵ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۳
اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

دیپلماسی اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل اتباع استانداری
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۲
اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

دیپلماسی اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: کمیساریای عالی پناهندگان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۸
حمل و نقل/ تریبون آزاد فرهیخت: جهان شهری که مسئولانش از تأمین سرمایش سالن ایستگاه راه آهن اش عاجزند!

دیپلماسی حمل و نقل/ تریبون آزاد فرهیخت: جهان شهری که مسئولانش از تأمین سرمایش سالن ایستگاه راه آهن اش عاجزند!

تاریخ: ۰۲ مرداد ۱۴۰۱
مأخذ: راه آهن خراسان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۹۱
حمل ونقل/ پس از یک هفته اعتراض شدید، بالاخره بلیت‌های دلاری هواپیما به ریال بازگشت! روسیاهی انجمن شرکت‌های هواپیمایی

دیپلماسی حمل ونقل/ پس از یک هفته اعتراض شدید، بالاخره بلیت‌های دلاری هواپیما به ریال بازگشت! روسیاهی انجمن شرکت‌های هواپیمایی

تاریخ: ۱۳ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: وزارت راه شهرسازی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۸
حمل و نقل/ آغاز موج اعتراضات به نرخ نجومی ۶ میلیون تومانی بلیت تهران ـ مشهد برای زوار غیرایرانی و حتی ایرانی؟!

دیپلماسی حمل و نقل/ آغاز موج اعتراضات به نرخ نجومی ۶ میلیون تومانی بلیت تهران ـ مشهد برای زوار غیرایرانی و حتی ایرانی؟!

تاریخ: ۱۱ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: انجمن شرکت هواپیمایی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۷
حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

دیپلماسی حمل و نقل/ بازدید نوروزی رئیس‌جمهور از ایستگاه راه‌آهن بین‌المللی سرخس در خراسان رضوی

تاریخ: ۱۱ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: راه آهن خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۰

معرفی مراکز بین المللی فعال در مشهد

آشنایی بیشتر


برترین های دیپلماسی

اول، دیپلماسی دانشگاهی

رتبه: اول      تراز مناسبات: 861  
  شاخص ترین چهره: دکتر محمد کافی (رئیس سابق) و اکنون دکتر «احد ضابط» رئیس جدید دانشگاه فردوسی مشهد
فعالترین چهره: دکتر احسان قبول عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و رئیس مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد
  فعالترین ارگان: مرکز بین المللی آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی از سوی چهار تشکل بین المللی دیگر 
  پیشنهاد: نیازمند یک الگو هستیم! راه دور نرویم، اگر به همین کشور همسایه یعنی ترکیه و نظام آموزش عالی اش بنگریم و آمارهای آنها را با آمارهای  ...
آسیب شناسی: تعدد مراکز آموزشی دانشجویان غیر ایرانی خوب است یا بد؟ هرچند فی نفسه در نگاه اول خوب به نظر می رسد، اما از یاد نبریم که «مدیریت جزیره ای» و «غیر هم افزا» همیشه دوران، اعظم المصایب ... ادامه مطلب


دوم، دیپلماسی زیارت

رتبه: دوم     تراز مناسبات: 820
شاخص ترین چهره: حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی
فعالترین چهره: سید محمد جواد هاشمی نژاد مدیر اداره امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی و مدیرکل بنیاد هابیلیان
فعالترین ارگان: آستان قدس رضوی و اداره ی زائران غیر ایرانی به دلیل قدمت اداره و نیز تمرکز وظایف و فعالیتها ذیل یک تابلو: «زائران غیر ایرانی» همچنین اسباب کشی از فضای آنالوگ به سایبر پس از شیوع کرونا و...
پیشنهاد: اجماع برای انتخاب یک نفر یا یک کارگروه واحد به عنوان تنها متولی + هم افزایی تمامی ظرفیت های «زائر و زیارت» از همه ی نهادها و مراکز ذیربط در یک بستر و ...
آسیب شناسی: نبود یا کمبود یک پنجره واحد تصمیم سازی و یکپارچه سازی مراکز تصمیم گیری که متأسفانه دیرزمانی است ... ادامه مطلب

فهرست ۲۱ دیپلماسی

برتر شهر - مشاهده همه
 • ۱. دیپلماسی دانشگاهی: ۸۶۱
 • ۲. دیپلماسی زیارت و زائر: ۸۲۰
 • ۳. دیپلماسی اقتصادی: ۷۴۷
 • ۴. دیپلماسی علمی: ۷۲۰
 • ۵. دیپلماسی گردشگری: ۶۷۵
 • ۶. دیپلماسی دینی: ۶۵۱
 • ۷. دیپلماسی آموزشی: ۶۲۲
 • ۸. دیپلماسی فرهنگی: ۵۷۷
 • ۹. دیپلماسی شهری: ۳۳۵
 • ۱۰. دیپلماسی نمایشگاهی: ۳۲۶
 • ۱۱. دیپلماسی عمومی (حاکمیتی): ۳۲۴
 • ۱۲. دیپلماسی سیاسی: ۲۶۳
 • ۱۳. دیپلماسی ورزشی: ۲۵۹
 • ۱۴. دیپلماسی هنری: ۲۵۸

یادداشت فرهیخت

مشاهده همه

یادداشت فرهیخت: واقعاً این میزان از بلاهت و حماقت نوبر است! آن هم در کشوری که از همه سو تحت تأثیر تحریم های ظالمانه ی اقتصادی شدید نظام سلطه است. کشوری که می خواهد از اقتصاد شوم تک محصولی نفتی فرار کند و به درآمدزایی ارزی از صنعت مادر گردشگری به خاطر جاذبه های عظیم گردشگری خود چشم امید دارد! و چه جاذبه ی ای برتر از مغناطیس زیارت هشتمین امام شیعیان جهان، امام رئوف، حضرت ابالحسن الرضا، عالم آل محمد علیهم السلام و سفر میلیون ها زایر غیر ایرانی و ایرانی به جهان شهر مشهد!

تریبون آزاد فرهیخت

مشاهده همه نظرات رسالت تریبون آزاد

تریبون آزاد فرهیخت در پی چیست؟ «این فضا، درگاهی است برای درج و بازتاب شفاف و صریح آن دسته از «مردم نگاره ها» یی که صرفاً مرتبط با رویکرد بین المللی کلان شهر مشهد است؛ اعم از نظرات، انتقادات، پیشنهادات، مطالبات و دغدغه های فعالان توسعه ی روابط خارجی شهر با جهان پیرامون بویژه کشورهای اسلامی خاصه همسایگان بالاخص همسایگان شرقی ... توضیح بیشتر آن که این بستر گفتمانی، در پی آن است تا همسو با اهداف اندیشکده و در حد توان خود، روند «تعالی نهضت توسعه ی مناسبات بین المللی شهر رضوی» را سرعت و پویایی بخشد و مددکار فکری و فرهنگی مسئولان ذیربط در هر حوزه ی عملکردی همچنین مؤثران روابط خارجی در دستگاه ها و سازمان ها و شرکت ها و نهادهای دولتی و خصوصی و... باشد. پس اگر دیدگاهی دارید، همین الان با ما در میان بگذارید تا در همین بخش منتشر کنیم. مؤید و منصور باشید


تریبون آزاد فرهیخت: بر اساس گلایه های واصله از سوی تنی چند از زوار غیرایرانی بارگاه منور رضوی مبنی بر این که سالن اصلی ایستگاه راه آهن مشهد آن هم در روزهایی که دمای مشهد در فصل تابستان و در اوج سفرهای زیارتی زوار و گردشگران به بیش از ۴۱ درجه رسیده، با چند کولر آبی خنک می شود، به این ایستگاه سری زدیم تا از نزدیک موضوع را بررسی کنیم. متأسفانه نه تنها گزارش عدم وجود یک سیستم سرمایش استاندارد صحت داشت، بلکه آسانسور تنها پل عابر پیاده در مقابل ایستگاه هم کار نمی کرد! یعنی زواری که به هر دلیل از آن سوی بولوار راه آهن می خواستند همراه با ساک و چمدان خود، عرض بولوار را طی کنند تا خود را به آنطرف پل رسانده و وارد ایستگاه شوند، باید این ساک ها و چمدان های سنگین را با دست و از طریق پله ها بالا برده و بعد آن سوی پل، دوباره پایین بیاورند چون متاسفانه آسانسور آن سوی این پل عریض هم کار نمی کرد! ...


عکس و مکث

مشاهده همه

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

کشورهای همسایه، یکی از مهمترین مزیت های نسبی هر استان مرزی است! از این رو آشنایی با سطح تعاملات .مراودات در همه ی زمینه ها بویژه «اقتصادی» با کشورهای همسایه ی شرقی «افغانستان»، «پاکستان»، «ترکمنستان»، «ازبکستان»، «تاجیکستان» و... هم اوّلیت است و هم اولویت، هم اهمیت دارد و هم ارحجیت! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با کشورهای همسایه ی شرقی پی خواهیم برد.


برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنان چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش جمهوری قرقیزستان
دکتر «ضیا جمال الدین اوف» استاندار اوش جمهوری قرقیزستان
تاریخ سفر:چهارشنبه, ۲۹ تیر ۱۴۰۱
«بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان، فرزند بی‌نظیر بوتو نخست وزیر پیشین و رهبر حزب مردم
«بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان، فرزند بی‌نظیر بوتو نخست وزیر پیشین و رهبر حزب مردم
تاریخ سفر:دوشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق
حسن ناظم وزیر فرهنگ و گردشگری عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۱ خرداد ۱۴۰۱
دهلان الحمد، رئیس کنفدراسیون دوومیدانی آسیا و نائب رئیس فدراسیون جهانی
دهلان الحمد، رئیس کنفدراسیون دوومیدانی آسیا و نائب رئیس فدراسیون جهانی
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۱

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند. یادآور می شود به محض دسترسی به تصاویر سایر مقامات مسئول، آنها نیز درج خواهند شد.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: جمعه, ۵ آذر ۱۴۰۰

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل | مأموریت از: چهارشنبه, ۲ تیر ۱۴۰۰

«عارف خان بیتاتی» سرکنسول جمهوری پاکستان در مشهد

«عارف خان بیتاتی» سرکنسول جمهوری پاکستان در مشهد | مأموریت از: دوشنبه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۹

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: دوشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸

گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ لیلا حیدری نخستین دارنده مدال طلای تاریخ دوچرخه سواری قهرمان آسیا
/ لیلا حیدری نخستین دارنده مدال طلای تاریخ دوچرخه سواری قهرمان آسیا
/ پروفسور سید رضا خطیب، جراح مغز و اعصاب ایرانی مقیم آمریکا، زاده ی مشهد
/ پروفسور سید رضا خطیب، جراح مغز و اعصاب ایرانی مقیم آمریکا، زاده ی مشهد
/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

 • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
 • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
 • رکورد بیشترین بازدید از یک رویداد: ۵.۴۳۰ مشاهده
 • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۷۲۴ بازدیدحضرات تولیت معظم، استاندار، امام جمعه، شهردار، معاون زیارت و...

پس زائران غیر ایرانی چه شدند؟! آیا عجیب نیست در کلان شهری که به وقت مصاحبه جهان شهرش می خوانید و زوار میلیونی غیر ایرانی اش را به رخ خبرنگاران می کشید، پس از یک سال انتظار بالاخره نشستی با هدف بررسی مشکلات ۵ میلیون زائر دهه آخر صفر برگزار نمودید، به سهم خود سپاسگزاریم، اما نباید حتی یک کلمه در باره حل مشکلات زوار غیر ایرانی چاره جویی کنید؟! آیا دغدغه امور آنان نباید به اندازه کنترل قیمت ارزاق اطراف حرم یا کنترل ترافیک و... برایتان ارزش داشته باشد؟
آیا تمام ۵ میلیون زائر ۴ روز آخر دهه صفر پارسال، همه ایرانی بودند؟! برای برگزاری نشستی ویژه جهت حل مشکلات عدیده این زوار مظلوم و مغفول، باید تا کی منتظر باشیم؟ تا وقت ظهور خوب است؟!

اهم مشکلات زوار غیر ایرانی چیست؟ اصل خبر را ببینید