اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستندنگار و دیده بان روابط خارجی مشــــــهد

ره آورد صدها خادم بین المللی رضوی در جهان اسلام

يكشنبه, ۲۳ خرداد ۱۴۰۰، ۰۳:۰۷ ق.ظ

دیپلماسی دانشگاهی/ دکتر کافی: مهمترین رویکرد دانشگاه فردوسی، خود اتکایی مالی، توسعه روابط خارجی و مهارت افزایی است

  • ۳۳
دانشگاهی/ دکتر کافی: مهمترین رویکرد دانشگاه فردوسی، خود اتکایی مالی، توسعه روابط خارجی و مهارت افزایی است

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دانشگاه بر سه محور خود اتکایی مالی، بین‌المللی سازی (توسعه روابط خارجی)، مهارت افزایی و اشتغال‌زایی متمرکز است و در ۱۰ سال آینده به صورت موازی به پیش خواهند رفت. محمد کافی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص برنامه راهبردی دانشگاه فردوسی مشهد در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۱۰، اظهار کرد: دانشگاه فردوسی مشهد همواره تلاش می‌کند که به صورت برنامه محور فعالیت‌های خود را پیش ببرد. در این راستا برای خود ماموریت و آرمانی ترسیم کرده و در جهت تحقق این ماموریت و آرمان‌ها عمل می‌کند.

وی افزود: برنامه سند راهبردی ۱۰ساله اول از سال ۱۳۹۰ شروع شده و در پایان سال ۱۳۹۹ به پایان رسید. در این برنامه ۱۰ساله تجربه مدیریت استراتژیک یا کار با برنامه در دانشگاه موجود است. تلاش تیم مدیریتی دانشگاه این بود که قبل از پایان سند راهبردی اول، سند راهبردی دوم دانشگاه فردوسی تعیین شود. برنامه‌ریزی برای سند راهبردی دوم دانشگاه از نیمه‌های سال ۱۳۹۸ و با تشکیل دبیرخانه و شورای راهبردی سند دوم راهبردی دانشگاه آغاز شد.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: در برنامه‌ریزی سند راهبردی دوم دانشگاه از تمام ظرفیت‌های درونی و بیرونی استفاده کردیم. این سند در اسفند سال ۱۳۹۹ به تصویب هیات امنای دانشگاه رسید. از ابتداء سال ۱۴۰۰ در راستای اجرای سند راهبردی دوم دانشگاه فعالیت می‌کنیم. منابع مالی در اختیار دانشگاه طبق این سند مدیریت می‌شود. برخی از هزینه‌های دانشگاه اجتناب ناپذیر است، پس از انجام این هزینه‌ها تمام آنچه باقی می‌ماند تلاش می‌شود تا در جهت تحقق اهداف سند راهبردی هزینه شود.

ماموریت اصلی دانشگاه، ارتقاء آموزش و کیفی سازی آن است

کافی خاطرنشان کرد: مانند تمام دانشگاه‌های کشور ماموریت اصلی خود را ارتقاء آموزش و کیفی‌سازی آن می‌دانیم. همچنین در خصوص پژوهش و فناوری، حرکت در مرزهای دانش و از طرفی دیگر انجام پژوهش‌های کاربردی و کاربست دانش دارای اهمیت است. پژوهش‌ها بایستی به عمل تبدیل شوند و کاربرد آن‌ها را مشخص کنیم. در کنار تمام این اهداف مباحثی از جنس مسئولیت پذیری اجتماعی و پررنگ شدن نقش دانشگاه در اداره جامعه نیز دنبال می‌شود. اعضاء دانشگاه فردوسی این روزها در رسانه نقش پررنگ‌تری پیدا کرده‌اند و مصاحبه‌های بیشتری از آن‌ها انجام می‌شود و همچنین در نشست‌های تخصصی نخبگان بیشتری حضور دارند که این امر نمونه پررنگ شدن نقش اجتماعی است.

رویکرد اول دانشگاه، خود اتکایی مالی است

وی در اشاره به سه ماموریت ویژه دانشگاه فردوسی مشهد در ۱۰ سال آینده، تشریح کرد: یکی از ماموریت‌های دانشگاه خود اتکایی مالی است. در این خصوص تا حد امکان تلاش می‌کنیم تا از منابع دولتی کمتر استفاده کنیم و از منابع درآمدی دانشگاه، حمایت‌های خیرین و از دیگر هدایای دریافتی دانشگاه در جهت خود اتکایی مالی دانشگاه حرکت کنیم تا درصد بیشتری از اعتبارات خود را تامین کنیم.

رویکرد دوم دانشگاه، بین‌المللی‌سازی

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: رویکرد دوم دانشگاه در ۱۰ سال آینده بین‌المللی‌سازی دانشگاه است. دانشگاه فردوسی درحال حاضر به نسبت بسیاری از دانشگاه‌های دولتی ایران از این جهت ممتاز است که دانشجویان بین‌المللی ما حدودا ۱۱ درصد از کل دانشجویان دانشگاه را تشکیل می‌دهند. درحال حاضر بیش از ۲۶۰۰ دانشجوی بین‌الملل از کشورهای مختلف در دانشگاه فردوسی تحصیل می‌کنند. باتوجه به پتانسیل‌های خراسان رضوی مانند ظرفیت‌های اسکان، پروازهای بین‌المللی و زیر ساخت دانشگاه باعث شده است دانشگاه در جهت بین‌المللی سازی حرکت کند. در راستای بین‌المللی سازی دانشگاه گروهی تعریف شده است.

رویکرد سوم دانشگاه، افزایش مهارت‌زایی و کارآفرینی

کافی اظهار کرد: ماموریت سوم دانشگاه مهارت‌زایی، اشتغال‌زایی و کارآفرینی است. همواره تلاش می‌کنیم تا دانشجویان دانشگاه فردوسی بتوانند حرفه خود را ایجاد کرده و کارآفرین باشند تا بتوانند بر اساس تقاضاهای موجود فعالیت کنند. در این راستا برنامه‌های ویژه‌ای داریم تا بتوانیم اشتغال پذیری و ظرفیت کارآفرینی دانشجویان را افزایش دهیم. توجه دانشگاه در سه محور خود اتکایی مالی، بین‌المللی‌سازی و مهارت افزایی و اشتغال‌زایی متمرکز است. برای هر سه این محورها کارگروه‌های ویژه تشکیل شده است و در ۱۰ سال جاری به صورت موازی به پیش خواهند رفت.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص تاثیر برنامه‌های راهبردی در دهه اخیر، ادامه داد: از آنجایی که بر اساس برنامه‌ریزی حرکت کرده‌ایم با مشکلاتی که دانشگاه‌های هم‌تراز ما مواجه شدند، روبرو نشدیم. طبیعتا در میان دانشگاه‌ها تبعیض برای پرداخت بودجه بر اساس معیارهای وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه وجود ندارد. باتوجه به اقدامات برنامه محور دانشگاه با هر واحد یا پژوهشکده توافق‌نامه‌ای امضا کردیم که بر اساس آن این مراکز موظف شدند تا در راستای اعتلاء دانشگاه و بهبود کیفی آموزش و پژوهش حرکت کنند.

کافی تشریح کرد: در دانشگاه فردوسی مشهد، برنامه‌ریزی را به صورتی انجام دادیم تا تمام بودجه خود را صرف حقوق کارکنان نکنیم. برخی از دانشگاه‌های هم‌تراز بیش از ۹۰ درصد اعتبارات خود را صرف حقوق کارکنان می‌کنند. در دانشگاه فردوسی مشهد با مدیریت توانستیم این عدد را به زیر ۷۰ درصد برسانیم. در نتیجه دست ما برای صرف اعتبارات در جهت برنامه‌های کیفی بازتر است.

انتهای پیام

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر ماجد علی موسی نماینده رئیس دانشگاه بصره
/ دکتر ماجد علی موسی نماینده رئیس دانشگاه بصره
تاریخ سفر:چهارشنبه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

/ محمد کریم الخفاجی وزیر کشاورزی کشور عراق
/ محمد کریم الخفاجی وزیر کشاورزی کشور عراق
تاریخ سفر: چهارشنبه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

انتظارات فرهیخت

توقع و انتظار از چی و چرا؟

انتظارات فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می تواند وجود داشته باشد) و برگزار کنندگان می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر آن رویداد با «رویکرد بین المللی» برپا شده، توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری و کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/دکتر مهدی فتحی، فلوشیپ فوق تخصصی بیهوشی قلب و رئیس انجمن هپنوتیزم آسیا
/دکتر مهدی فتحی، فلوشیپ فوق تخصصی بیهوشی قلب و رئیس انجمن هپنوتیزم آسیا
يكشنبه, ۵ ارديبهشت ۱۴۰۰

/دکتر گلریز قهرمان، بانوی وکیل، سیاستمدار، عضو مجلس نیوزیلند و متولد مشهد
/دکتر گلریز قهرمان، بانوی وکیل، سیاستمدار، عضو مجلس نیوزیلند و متولد مشهد
چهارشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۹

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • بیشترین بازدید اخیر: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ با ۶.۶۲۹ بازدید
  • شمار ویدئوها: ۲۷۶ کلیپ با ۷۲,۲۳۰ بازدید
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۵۹۲۱اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید