اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستندنگار و دیده بان روابط خارجی مشــــــهد

ره آورد صدها خادم بین المللی رضوی در جهان اسلام

شنبه, ۲ مرداد ۱۴۰۰، ۰۷:۵۵ ق.ظ

دیپلماسی مقاومت/ تقویم فرهیخت: ١٨ اسفند ٩٩، برپایی مراسم سالگرد شهادت دکتر علی نقوی بنیانگذار و دبیر سازمان دانشجویان امامیه پاکستان

  • ۴۰
مقاومت/ تقویم فرهیخت: ١٨ اسفند ٩٩، برپایی مراسم سالگرد شهادت دکتر علی نقوی بنیانگذار و دبیر سازمان دانشجویان امامیه پاکستان

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا صالح رئیس جامعه المصطفی العالمیه خراسان در مراسم بزرگداشت بیست و ششمین سالگرد شهید سید محمد علی نقوی اظهار داشت: شهید دکتر محمد علی نقوی بنیانگزار و دبیر سازمان دانشجویان امامیه پاکستان و از جوانان و نخبگان و پاره تن ملت بزرگ پاکستان و جهان اسلام بود. شهیدی که با بصیرت، معرفت و آگاهی و تحلیل درست از وضعیت اردوگاه خودی و آرایش دشمن، وارد میدان عمل واقدام هوشمندانه شد . به گزارش روابط عمومی جامعه المصطفی العالمیه نمایندگی خراسان، در این مراسم که توسط آستان قدس رضوی در حرم مطهر آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین صالح اظهار داشت: اقدام بسیار ارزشمند آستان قدس رضوی در بزرگداشت و تجلیل از شخصیت متفکر و مجاهد جهان اسلام در نوع خود قابل تقدیر و زنده نگاه داشتن رسالت شهیدان راه حق و جلوگیری از فراموشی راه و پرچم پر افتخار شهیدان است .

وی به ویژگی های شهید نقوی از جمله ایجاد پیوند علم وبصیرت و مجاهدت با یکدیگر، توسط این شهید اشاره و اظهار داشت: در اندیشه اصیل دین اسلام، انسان به حوزه علم تنها محدود نمی‌شود، بلکه باید مطابق نیاز زمان برای حل مسائل بشریت چاره‌سازی کرد.
وی در ادامه با اشاره به حدیث " العالِمُ بِزَمانِهِ لا تَهجُمُ عَلَیهِ اللَّوابِس" شبهات به کسی که زمانه خود را بشناسد هجوم نمی‌آورد. از امام صادق علیه السلام و نیز «الا و لایحمل هذا العلم الّا اهل البصر و الصّبر» شبهات و نادانى‌ها و نفهمى‌ها به کسى که عالم به زمان خود است، هجوم نمى‌آورند؛ از امام علی علیه السلام اشاره و اظهار داشت: طلاب ودانشجویان جوان باید ضمن جدیت در کسب علم و دانش به تطبیق وپیوند علم با اقتضائات بشری توجه کنند .
شاخصه های علم به زمان بودن در اندیشه مقام معظم رهبری مد ظله العالی
عضو شورای اندیشه ورزان اندیشکده المصطفی اظهار داشت: علم، تقوا، آگاهی سیاسی و اجتماعی؛ که این آگاهی، سلاحی است که در اختیار شما قرار دارد با این سه خصوصیت، باید سربازان خط مقدم باشید.
وی ادامه داد: شرط اوّلِ کسی که می‌خواهد در این راه حرکت کند، این است که بداند با چه کمینها و موانعی روبه‌رو خواهد شد؛ خودش را آماده کند. «العالم بزمانه لا تهجم علیه اللّوابس». عالمِ به زمان کسی است که بداند در کجای دنیا زندگی می‌کند؛ صف‌بندیهای مقابل او چیست؛ انگیزه‌های مخالفت با او کدام است؛ طرح هایی که این انگیزه‌ها به وسیله‌ی آنها تحقّق پیدا می‌کند، چیست. باید بداند کجا قرار دارد و نظام او و راه او و اهداف او با چه چیزی مواجه است.
حجت الاسلام والمسلمین صالح به اصول اندیشه حضرت امام خمینی ره و اعتقاد به آن توسط این شهید اشاره و اظهار داشت: شهید نقوی با درک درست از اصول اندیشه امام خمینی ره و معرفی آن به مردم در حقیقت راه و رسم ایستادگی در برابر استکبار را به مردم و جوانان تحصیل کرده آموخت.
وی گفت: شهید همیشه خود را سرباز امام خمینی و ولایت فقیه می دانست، شهید عارف الحسینی و شهید محمدعلی نقوی دو چهره ای بودند که اصول وآرمان های انقلاب را به بهترین شکل در پاکستان منتشر کردند .شهید نقوی در بخشی از وصیت نامه خود می نویسد :"ای کاش به خیل لشکر خمینی( ره ) ملحق شده و با خون پاک آن جوانان بخشیده می شدم."
تدبیر و تفکر تشکیلاتی
رئیس جامعه المصطفی خراسان گفت: داشتن برنامه و نقشه راه برای حرکت آینده و ایجاد تشکیلات دانشجویان امامیه پاکستان در میان نسل جوان ودانشگاهی از اقدامات ارزشمند این شهید بزرگ است. سازمان دانشجویان امامیه پاکستان یک سازمان دانشجویی مسلمان شیعی است که توسط دکتر سید محمد علی نقوی در 22 می 1972 در دانشگاه لاهور تاسیس شد و اکنون این سازمان دارای حدود 1200 واحد در پاکستان است .
وی در خصوص راهبرد اصلی این سازمان اظهاد داشت: این تشکیلات توانسته است ضمن استحکام بخشی به اندیشه وتفکر وسبک زندگی اسلامی؛ خط مستقیم ولایت را در میان نسل دانشجویان حفظ نماید و الگوی نسل جوان و تحصیل کرده دانشگاهی باشد. این رویکرد سبب اتحاد بیشتر دانشجویان متعهد به اسلام در مسیر بیداری و مبارزه با سیطره تحجر و استکبار بود و وجود یک فرد برخاسته از دانشگاه و فعال در عرصه فعالیت‌های اسلامی و سیاسی یک الگو و قوت قلبی برای سایرین و جوانان بود و آنان را به صحنه می آورد.
حجت الاسلام والمسلمین صالح با اشاره به مصاف مستقیم حق و باطل در دنیای امروز اظهار داشت: امروز دیگر جنگ نیابتی نیست و مستقیما استکبار علیه نیروهای ارزشی و متعهد دست به حمله نظامی ‌می‌زند، و ترور می‌کند .در مقابل، انقلاب اسلامی هم در دفاع ازخودش مستقیما عمل می‌کند و نه نیابتی.
وی در خصوص ائتلاف استراتژیک گفت: آمریکا درحال تشکیل ائتلافی به رهبری اسرائیل در منطقه است تا عضو عادی در منطقه باشد. در مقابل باید جبهه متحد نیروهای مقاومت در جغرافیای جهانی با راهبرد استکبار ستیزی و صهیونیزم ستیزی هرچه بیشتر منسجم و متحد شود. و در این زمینه نگاه فراجفرافیایی و فراملی و فرامذهبی لاز م است.
وی ضمن بیان اینکه ورود مستقیم استکبار تنها مسئله مصاف نظامی، سیاسی و اقتصادی نیست، بلکه عمده آن مسئله فرهنگی است، نمونه های بارز آن را اینگونه عنوان کرد: آمریکا ۳ هزار موسسه مردم نهاد را در تمام مناطق عراق تشکیل داده است که اهداف آن شامل؛ اول تغییر باورهای دینی، فرهنگی و ملی مردم منطقه از طریق تغییر سبک زندگی؛ دوم ایجاد جریان ها و اندیشه های انحرافی در برابر جریان اصیل؛ سوم جریان تحریف عقائد وتاریخ؛ چهارم شخصیت پردازی و مطرح کردن الگوهای انحرافی؛ پنجم تقویت جریانات ضد وحدت و تقریب؛ ششم ترویج شبهات اعتقادی در میان نسل جوان است.
رئیس جامعه المصطفی خراسان تهاجم فرهنگی دشمن را از موضوعات مهم برشمرده و اظهار داشت: از اواخر دوران دفاع مقدس، یک جریانی شروع شد که بعدها در سخنان رهبری به تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و ناتوی فرهنگی نامگذاری شد.
وی با بیان اینکه تغییر زبان های بومی، جریان ضد زبان فارسی و جریان وتوطئه انگلیسی در منطقه سابقه زیادی دارد اظهار داشت: در حالی که تا 200 سال پیش زبان اداری هند فارسی بوده و هنوز کنار ساختمان وزارت خارجه‌ی هند در دهلی‌نو اشعار فارسی به چشم می‌خورد؛ اما امروز می‌بینیم که : اسامی اسلامی و فارسی توسط دولت حذف شده، زبان اردو که زبان اصلی مسلمانان است تضعیف شده و نسل جوان امروز در هند کمترین آشنایی را با خط و نوشتار اردو دارند و ارتباط آن ها با فرهنگ وتمدن و افتخارات تاریخی خود قطع شده است .
وی اظهار داشت: اوج عزت و شکوه شبه قاره هند در دوران حکومت مسلمانان بر آن بوده است و بزرگ‌ترین ضربه استعمارگران انگلیسی به این منطقه مهم، نابود کردن تمدن برجسته اسلامی در آن بود.


وی گفت: نمونه دیگری از تهاجم فرهنگی ، فعال شدن جریان خاص، تحت حمایت غرب برای حذف زبان فارسی از سطح دانشگاه ها و محاورات مردم افغانستان و جایگزینی زبان لاتین است .
در مقابل این اقدام دشمن باید جهاد فرهنگی کرد
وی ضمن بیان اینکه در مقابل این اقدام دشمن باید جهاد فرهنگی کرد اظهار داشت: انسجام نیروهای فرهنگی بسیار ضروری است و رهبر معظم انقلاب اسلامی می فرمایند : «کسانی که در این میدان جهاد فرهنگی حضور دارند باید حق جهاد را بجا آورند و آن گونه که شایسته است به ترویج ارزشهای دینی و واقعیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بپردازند.»
وی در پایان تلاش برای مبارزه باجهل و بالابردن آگاهی های عمومی؛ زدودن و کمرنگ کردن اختلاف میان مذاهب اسلامی؛ فراهم آوردن زمینه های وحدت و انسجام فراگیر؛ تولید اندیشه و زمینه سازی برای احیای تمدن نوین ا سلامی را از جمله اقدامات مهم در جهاد فرهنگی برشمرد.


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پوستر ولادت امام هادی علیه السلام


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر عبدالرشید اقبال رئیس دانشگاه دولتی پلی تکنیک کابل
/ دکتر عبدالرشید اقبال رئیس دانشگاه دولتی پلی تکنیک کابل
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۸ تیر ۱۴۰۰

/دکتر فادی مرعی ناصر رئیس مؤسسه آموزشی الآفاق لبنان
/دکتر فادی مرعی ناصر رئیس مؤسسه آموزشی الآفاق لبنان
تاریخ سفر: جمعه, ۱۸ تیر ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

/دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
/دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دوشنبه, ۱۴ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • بیشترین بازدید اخیر: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ با ۶.۶۲۹ بازدید
  • شمار ویدئوها: ۲۷۶ کلیپ با ۷۳,۸۲۰ بازدید
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۵۹۲۱اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید