انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی علمی/ گلایه های فرهیخت: نیم میلیون مدیر سهم خراسان رضوی، اما انتشار فقط یک مقاله، سهم «رویکرد بین المللی» شهر و استان طی سه ماه گذشته است!

  • بازدید: ۲۰۴
علمی/ گلایه های فرهیخت: نیم میلیون مدیر سهم خراسان رضوی، اما انتشار فقط یک مقاله، سهم «رویکرد بین المللی» شهر و استان طی سه ماه گذشته است!

توقعات فرهیخت: «مشهد»، پایتخت فرهنگی جهان اسلام، پایتخت معنوی کشور، قطب اول جهان تشیع، بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت)، دومین کلان شهر بزرگ ایران پس از تهران، دارای بیشترین دانشجوی غیرایرانی شاغل به تحصیل و... اینها همه بخشی از توصیفات، القاب و شعارهایی است که همه روزه علاوه بر قاب رسانه ی ملی استانی، در صدر و ذیل وبگاه ها و خبرگزاری ها و مطبوعات و لابلای اخبار و تحلیل رسانه ها شاهد آن هستیم، اما جالب است بدانیم در شهر و استان منسوب به عالم آل محمد(ص)، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه آلاف التحیه والثناء، فقط یک مورد ارائه ی مقاله ی علمی مرتبط با «رویکرد بین المللی» شهر طی چند ماه گذشته رصد شده که لاجرم منتشر کردیم.

مقاله ای با عنوان «ایران، رنگین کمان گردشگری سلامت» به قلم «یوسف بیدخوری» معاون اداره ‌کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، تنها یادداشتی است که با نگاه علم محور، موضوع «گردشگری سلامت» را در کشور و از جمله در «خراسان رضوی» مورد نقد و بررسی قرار داده است.

البته پنهان نماند یکی دو نوشتار کوتاه با موضوع مشکلات «اتباع و مهاجران غیر ایرانی» به قلم نویسندگان غیر ایرانی منتشر شده که بی کم و کاست آنها را درج کردیم، اما به قلم ایرانیان خیر، همچنان منتظر و چشم انتظاریم!

حال، آیا به «یادداشت فرهیخت» حق می دهید گله مند باشد مادامی که به گفته ی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی، «۱۵۲ هزار کارمند در ۱۰۶ دستگاه دولتی این استان مشغول کار هستند» که با یک حساب سرانگشتی، دست کم، ۱۵ هزار نفر آنان، مدیران ارشد و میانی بوده و از تحصیلات عالیه از جمله تسلط به برخی از زبان های خارجی برخوردارند (بر مبنای متوسط ده درصد)، اما متأسفانه شاهد بی تفاوتی آنان نسبت به مقوله ی بسیار مهم «توسعه ی روابط خارجی» و «رویکرد بین المللی» کلان شهری جهانی به نام «مشهد» و استانی مرزی به نام «خراسان رضوی» هستیم که با چهار کشور همسایه ی شرقی، قابلیت مراودات گسترده ی اقتصادی و ترانزیت کالا و خدمات دارد و دارای مرزهای طولانی با دو کشور افغانستان و ترکمنستان است!

به روایتی دیگر و به استناد آمار منتشره توسط «سازمان تأمین اجتماعی»، قریب به سه میلیون بیمه شده در بیش از شش هزار واحد تولیدی و صنعتی شهر و استان مشغول به کارند که اگر باز همان عدد کم «ده درصد» را مبنای شمار مدیران ارشد و میانی محاسبه کنیم که توانایی و مهارت دست به قلم شدن را دارند، به عدد ۳۰۰ هزار نفر می رسیم که به راستی رقم درشت و غیر قابل اغماضی است!

از زاویه نگاهی دیگر، آیا از خراسان رضوی ای که به خاطر وجود مضجع منور رضوی، قطب اول گردشگری کشور و بلکه «جهان اسلام» و مهد «سوغات زائر» است؛ دومین فرودگاه سودده کشور و بیشترین تخت هتل های کشور در آن واقع است؛ قطب دوم هم «صنایع خودروسازی» و قطعات وابسته و هم «صنایع غذایی» کشور به شمار می رود، بیشترین گردش مالی کشور پس از تهران در آن صورت می گیرد و دارای یکی از استان های پرشمار از نظر مراکز و مؤسسات آکادمیک و دانشگاهی، علمی و حوزوی، آموزشی و پژوهشی است و از همه مهمتر، ارگان عظیم «آستان قدس رضوی» با انبوهی از سازمان ها و مراکز وابسته در آن شهر و استان مستقر است، آن هنگام این توقع بی جا و انتظار دور از واقعیتی است که شاهد انتشار روزی یک مقاله و یا هفته ای یک یادداشت در هر موضوعی از مباحث علمی و دینی گرفته تا اجتماعی و سیاسی، فرهنگی و هنری، آموزشی و ورزشی، شهری و زیست محیطی، امنیتی و انتظامی و... باشیم که در آن حتی در حد چند سطر به «رویکرد بین المللی» شهر و استان نیز اشاره شده باشد و حتی در «وبلاگ های شخصی» مردمانش منتشر شود؟!

شاید برخی بگویند پس حکایت این همه مقالات و یادداشت های منتشره در وبگاه ها و سایت ها و خبرگزاری ها و رسانه ها و مطبوعات شهر و استان چه می شود؟ می گوییم آری! تردیدی نیست که روزانه مقالات و مباحث زیادی در رسانه های مکتوب و الکترونیکی شهر و استان به زیور نشر آراسته می شود، اما قریب به اتفاق آنان، محدود به موضوعات ملی و بومی است و «نگاه فراملی» در آنها وجود ندارد که اگر چنین بود، قطعاً در دام و تور یکی از ربات های فعال و رصدگرهای توانمند اندیشکده در فضای اینترنت (حساس به کلیدواژه های «مشهد و بین الملل»، «مشهد و روابط خارجی»، «مشهد و زوار غیر ایرانی»، «مشهد و ایرانیان خارج از کشور» و ...) می افتاد و در نتیجه، در سامانه ای که ۱۲ سال به طور تخصصی، مستمر و مداوم، کار هر روزه اش، رصد و پایش و مستندنگاری و دیده بانی روابط خارجی آرمان شهر رضوی است، فهرست می شد!

به امید آن روز که حوزه ی عملکردی «روابط خارجی» و «رویکرد بین المللی» شهر و استان امام مهربانی ها، عالم آل محمد(ص)، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام، تشریفاتی و زائد شمرده نشده، بلکه حیاتی و ضروری انگاشته شود، چراکه شهرها همچون «موجودات زنده»، نیازمند عناصر حیاتی بسیاری اند و حوزه ی عملکردی «روابط خارجی» از جمله این عناصر ضروری و بلکه حیاتی است. 


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر