دیپلماسی فرهنگی/ دیپلماسی فرهنگی بیش از دیپلماسی سیاسی پیوند دهنده ملت‌هاست

  • ۴۵
فرهنگی/ دیپلماسی فرهنگی بیش از دیپلماسی سیاسی پیوند دهنده ملت‌هاست

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران: دیپلماسی فرهنگی بیش از دیپلماسی سیاسی پیوند دهنده ملت‌هاست. اشرف بروجردی گفت: دیپلماسی فرهنگی می‌تواند کاربرد بالاتری از دیپلماسی سیاسی در پیوند دادن ملت‌ها داشته باشد. وی در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه و همایش بین‌المللی خوش‌نویسی راه ابریشم که شامگاه گذشته در موزه بزرگ خراسان برگزار شد، اظهار کرد: راه ابریشم پروژه‌ای است که یونسکو از دو سال قبل آغاز کرده تا در عرصه‌های مختلف کار مشترک کشورهای مسیر جاده ابریشم را به نمایش بگذارد و بین کشورهای مختلف این مسیر حلقه وصلی ایجاد کند.

وی ادامه داد: باید منتظر بود تا به تدریج نتایج اجزاء مختلف فرهنگی پروژه راه ابریشم که می‌تواند وصل دهنده ملت‌ها باشد نمود پیدا کند. به ویژه اینکه ما اعتقادمان بر این است که دیپلماسی می‌تواند کاربرد بالاتر و بهتری از دیپلماسی سیاسی در پیوند دادن ملت‌ها داشته باشد.
بروجردی تصریح کرد: خداوند را سپاس‌گذاریم و سر بر آستان پر مهرش می‌گذاریم که به ما توان بخشید که مزیت نطق و بیان را دریابیم و فضیلت بخشید که از میان هنرها هنر قدسی خوشنویسی را برگزینیم. خط و خوش‌نویسی بهترین وسیله درک مفاهیم و معانی و شاید زیباترین عامل انتقال دانش و معلومات بشری است، و جلوه‌ای از رخ خداست که خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد.
وی با اشاره به وجود روشنی و صفای دل در میان هنرمندان خوشنویس، بیان کرد: استادان معتقد بر آنند که رسیدن به مرتبه بالای هنر خوشنویسی ممکن نیست مگر با داشتن تذهیب نفس و صفای دل. اگر به محتوای قالب‌های مختلف خوشنویسی بنگریم در می‌یابیم که مضامین و محتواهای آن بجز آیات قرآنی و روایات و احادیث اهل‌بیت معصومین و پیام‌های حکیمان نیست و قطعا سال‌ها کتابت این مطالب ژرف عرفانی در جان خوشنویسان می‌نشیند و جان‌هایشان را مصفا می‌کند و جلا می‌بخشد.
همچنین منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنرانی مجازی در این اجلاس، گفت: برای نخستین بار هنرمندان خوشنویس از ۳۰ کشور حوزه‌های تمدنی مختلف جهان در شهر مقدس مشهد گرد هم آمده‌اند تا پس از سال‌ها دوباره بسان نیکان ارجمند و خردمندمان پیوند دهنده صلح و دوستی و برادری باشند.
وی ادامه داد: پس از اجلاس موفقیت‌آمیز سال گذشته در شهر کهن همدان و استقبال سازمان جهانی یونسکو از این اقدام شایسته ایران در تقویت تبادلات فرهنگی با محوریت جاده ابریشم، خوش‌بختانه با اقدام متعهدانه کمیسیون یونسکو در ایران ابتکار برگزاری نخستین کنفرانس بین‌المللی رقص قلم در مسیر جاده ابریشم طراحی و به مرحله اجرا در آمد.
غلامی تصریح کرد: اهمیت این رویداد جهانی از آن جهت برجسته‌تر می‌شود که فزون بر یک سال است که کل جامعه بشری با همه‌گیری ویروس اهریمنی کرونا دست به گریبان است و در انزوا و افسردگی به سر می‌برد و کشور ما ایران همواره در طول قرن‌ها به وسیله فرهنگ و هنر دستاوردهای شادی بخشی را برای جهانیان به ارمغان آورده است و اکنون که همه ملت‌ها تحت تاثیر فشارهای روحی این بیماری قرار گرفته‌اند بار دیگر یادآوری عظمت و اصالت فرهنگ و هنر با برافراشتن بیرق هنر جاودان خوش‌نویسی پا به عرصه نهاده است.
وی خاطرنشان کرد: از دیگر شایستگی‌های پر آوازه ایرانی این است که بیش از پیش ذات و ماهیت اصلی راه ابریشم پیوسته شده است. جاده ابریشم صرفا یک مسیر تبادل تجاری نبوده، بلکه گذرگاه ادیان و فرهنگ و هنر و توسعه و گسترش صلح و دوستی‌های پایدار بوده است که از ارزنده‌ترین اهداف سازمان جهانی یونسکو است.

معاون وزیر میراث فرهنگی خبر داد: ارسال پرونده خوشنویسی ایران به یونسکو
معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: پرونده خوشنویسی ایران آماده و برای یونسکو ارسال شده است تا سال آینده در فهرست جهانی قرار بگیرد.

محمدحسن طالبیان در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه و همایش بین‌المللی خوشنویسی راه ابریشم که شامگاه گذشته در موزه بزرگ خراسان برگزار شد، اظهار کرد: از دوران باستان ایرانیان همیشه به هنر و خوشنویسی علاقه داشتند، اما آنچه امروز راجع به آن صحبت می‌کنیم مربوط به دوره اسلامی است که میان این کشورها یک رابطه دوستی از دید هنر وجود دارد.
وی ادامه داد: آثار، کتیبه‌ها و موسیقی‌ها نشان دهنده ابعاد عظیم فرهنگ و هنر است و ما باید این میراث و تمدن عظیم ایرانی را بشناسیم. در دوره تیموریان خوشنویسی به اوج خود رسیده بود، اما با رواج چاپ‌های سربی و دوران دیجیتال مردم از خط فاصله گرفتند، اما به همت اساتید خوشنویس و دستگاه‌های مختلف خوشنویسی جایگاه والای خود را حفظ کرده است.
طالبیان تصریح کرد: تلاش کرده‌ایم تا پرونده خوشنویسی را در ابعاد مختلف به عنوان پاسداری خوب از فرهنگ، تهیه کنیم که در حال حاضر آماده شده و برای یونسکو ارسال شده است تا سال آینده در فهرست جهانی قرار بگیرد و از این جهت از همه دست اندرکاران تشکر می‌کنم.
وی افزود: ظرفیت‌های عظیمی در ایران نهفته است که باید بیش‎‌تر از آن حفاظت کنیم. تلاش ما باید این باشد که کشورهای مسیر جاده ابریشم از دوستی بیشتری برخوردار باشند، بنابراین اعلام آمادگی می‌کنیم پرونده‌های مشترکی را به اتفاق کشورهای مسیر راه ابریشم تهیه کنیم.
خط امام راحل و مقام معظم رهبری نشانه‌هایی از خوشنویسی هستند
همچنین سید محمدرضا میرتاج‌الدینی، رئیس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی در ادامه این مراسم، گفت: حضور در محضر فرهیختگان هنر خوش‌نویسی توفیقی است که نصیب بنده شده تا از این پدیده فرهنگی که در سال ۱۳۹۹ به کمک کمیسیون ملی یونسکو در ایران ایجاد شده است، استفاده کنیم.
وی ادامه داد: ظرفیت‌های فرهنگی در میان ملل و عناصر فرهنگی همچون هنر خوش‌نویسی که در میان ملل مشترک بوده و در کشورهایی که در جاده تاریخی ابریشم قرار دارند، وجود دارد، ظرفیت خوبی برای ارتباط میان ملت‌ها و ایجاد روابط ارزشمند میان انسان‌ها فراهم می‌کند.
میرتاج‌الدینی تصریح کرد: اگر بخواهیم درباره خوش‌نویسی چیزی بگویم، استفاده از آیه «نون والقلم و ما یسترون» بسیار مفید خواهد بود. خداوند در آیات قرآن به زیبایی‌ها سوگند یاد کرده است. تعبیری که در این نمایشگاه به کار برده شده، رقص قلم بوده که تعبیر خوبی است. در قرآن به قلم و آنچه نوشته می‌شود، سوگند خورده می‌شود. نوشتن دارای محتوا، ماهیت و قالب است، اگر همه این موارد زیبا باشد مفاهیم بسیار رسا و زیبا خواهد بود.
وی اضافه کرد: خوش‌نویسی یک هنر است که از دست یک انسان هنرمند ظاهر می‌شود و تراوش ایده‌های فکری او است که در زیبا نوشتن، بروز و ظهور پیدا می‌کند. هنرمندان، علما و بزرگان ما در طول تاریخ در یک امر به صورت عمومی مشترک هستند که آن امر خوش‌نویسی است. خط زیبا امام راحل و خط مقام معظم رهبری نشانه‌هایی از خوش‌نویسی است.
سرور بختی، رئیس موسسه فرهنگی اکو، نیز در این مراسم اظهار کرد: افتخار دارم که امروز در این جماعت و این همایش شرکت کرده‌ام و عرض سپاس بی‌پایان از متولیان این نمایشگاه دارم که توانسته‌اند چنین بزم هنر و فرهنگی را در این زمانه ایجاد کنند.
وی ادامه داد: خوش‌نویسی هنری است که از نسل‌های گذشته توسعه یافته تا به امروز رسیده است و افراد زیادی در جهان از آن استفاده می‌کنند. من متعجب شده‌ام که از لهستان و ژاپن نیز آثاری به این نمایشگاه راه یافته است.
بختی تصریح کرد: من امروز در این نمایشگاه متوجه این نکته شدم که فرهنگ و هنر مرز ندارد و هنر خوش‌نویسی توانسته است سراسر جهان را فتح کند. امیدواریم بتوانیم در آینده سلسله برنامه‌ها و همایش‌های بین‌المللی فرهنگی جهت پاسداشت میراث کهن و ارائه میراث‌های بزرگ به نسل‌های آینده داشته باشیم.
ایران پایتخت هنر خوشنویسی است
همچنین محمدرضا کلائی، شهردار مشهد در ادامه این مراسم، گفت: تشکر فراوان دارم از همتی که کمیسیون ملی یونسکو انجام داد و مجموعه‌ای از دغدغه‌مندان را گرد هم جمع کرد تا با کمک یکدیگر نمایشگاهی از هنر خوشنویسی برگزار کنند. خوش‌نویسی میراث معنوی کشور بوده و ایران به عنوان پایتخت این هنر شناخته می‌شود.
وی ادامه داد: امیدوارم این افتتاح در مکانی که میزبان اتفاقات بزرگ فرهنگی و هنری است و به همت وزارت میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ایجاد شده و قلبی از فرهنگ و هنر را در دل پارک کوهسنگی مشهد جا داده است، پر برکت باشد و بتوانیم میزبانی شایسته‌ای داشته باشیم.نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

میهمان فرهیخت

آخرین میهمانان خارجی شهر

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


قادر ملک اف، معاون مفتی مسلمانان قرقیزستان
قادر ملک اف، معاون مفتی مسلمانان قرقیزستان
تاریخ سفر:سه شنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۹

حمیدالله یلانی مدیرعامل شرکت آبرسانی افغانستان
حمیدالله یلانی مدیرعامل شرکت آبرسانی افغانستان
تاریخ سفر: پنجشنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۹

انتظارات فرهیخت

توقع و انتظار از چی و چرا؟

انتظارات فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می تواند وجود داشته باشد) و برگزار کنندگان می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر آن رویداد با «رویکرد بین المللی» برپا شده، توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری و کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


دینی/ انتظارات فرهیخت: ۲۰ اسفند۹۹، برپایی نخستین کنفرانس ملی «امام رضا (ع) و علوم روز» (بدون رویکرد بین المللی) به همت دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در مشهد » دینی/ انتظارات فرهیخت: ۲۰ اسفند۹۹، برپایی نخستین کنفرانس ملی «امام رضا (ع) و علوم روز» (بدون رویکرد بین المللی) به همت دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در مشهد جمعه, ۸ اسفند ۱۳۹۹

توقعات فرهیخت: هرچند به سهم خود از بابت برگزاری این همایش ارزنده هرچند با «رویکرد ملی» از دست اندرکاران آن بویژه «آستان قدس رضوی» باید سپاس گزار باشیم، اما به «فرهیخت» حق بدهید گله مند باشد چرا این رویداد علمی با «رویکرد بین المللی» برگزار نمی شود، مادامی که ۱. عنوان «بین المللی» بر تارک وبگاه «دبیرخانه ی نخستین کنفرانس» در وبگاه آن


همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


مطالبات فرهیخت

سایر مطالبات توضیح بیشتر

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


خبرنامه خودکار

نشانی ایمیل خود را در اینجا ثبت کنید تا آخرین مطالب وبگاه، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • شمار ویدئوها: ۲۵۴ کلیپ با ۶۶,۵۳۰ بازدید
  • بیشترین بازدید: ۲۷ شهریور ۹۷ با ۱۷.۴۷۶ بازدید
  • بیشترین بازدید اخیر: ۱۴ آذر ۹۹ با ۷.۸۴۱ بازدیداندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید