دیپلماسی فناوری/ یادداشت فرهیخت: نمایشگاه «فرصت های سوخته ی بین المللی» در رویکرد خارجی شهر رضوی

  • بازدید: ۲۴۸
فناوری/ یادداشت فرهیخت: نمایشگاه «فرصت های سوخته ی بین المللی» در رویکرد خارجی شهر رضوی
به قلم عبدالرضا زرگری | یادداشت فرهیخت: نمایشگاه «فرصت های سوخته ی بین المللی» در رویکرد خارجی شهر رضوی ... به نام خدا، همگان به خوبی می دانیم که همه ساله، با فرارسیدن ماه های مذهبی و پرمعنویتی چون «ماه محرم حسینی» و «ماه رمضان المبارک»، فعالیت های دینی و آئین های مذهبی به اوج خود می رسد و همین مسأله، به خودی خود، خالق فرصت بسیار ذی قیمتی برای همه ی دست اندرکاران حوزه های فعالیتی در تمامی بخش های دولتی و خصوصی است تا از این فرصت طلایی، نهایت استفاده و بهره برداری را بنمایند....
 
از جمله ی این بخش های کاری، رویکرد بین المللی یا همان «روابط خارجی» شهر رضوی، «مشهد» دوست داشتنی است که مسئولیت آن در حال حاضر با روابط عمومی ها و امور بین الملل در بیش از یکصد دستگاه اجرایی دولتی و نیز شش هزار واحد صنعتی و تولیدی بخش خصوصی، دهها دانشگاه بزرگ و کوچک و حتی صدها سازمان های مردم نهاد و... است.

متولیانی که می توانند از این موهبت الهی، به نحو شایسته ای در راستای توسعه ی روابط بین المللی خود با مرتبطان خارجی شان اعم از چهره های شاخص دینی، زوار غیر ایرانی بارگاه رضوی، مؤثران اقتصادی، فعالان اجتماعی، مشاهیر علم و دانش و در کل بزرگان هر حوزه ی کاری بهره ی وافی و کافی را ببرند.

اما متأسفانه شاهدیم که با فرارسیدن این دو ماه ارزشمند، گویا مسئولان و متصدیان امور بین الملل در روابط عمومی ها با یک دوران تعطیلات کاری یا فرصت استراحت شغلی مواجه شده اند و باید اصطلاحاً فتیله ی این فعالیت ها را پایین بکشند و به عوض آن، به انجام فرائض و مستحبات دینی شخصی مانند تلاوت قرآن و نمازهای نافله و ادعیه ی مأثوره و سایر مستحبات بپردازند!

مع الاسف، اپیدمی خودپندارانه ی تعطیلات محرمی و رمضانی رویکرد بین المللی دستگاه متبوع، بزرگ و کوچک و خرد و کلان هم نمی شناسد و روابط عمومی و بین الملل آستان قدس رضوی گرفته تا همین نهاد در استانداری خراسان رضوی و از دانشگاه های بزرگی چون فردوسی مشهد گرفته تا دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) و از جامعه المصطفی العالمیه بزرگ گرفته تا بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و خلاصه همه و همه، دچار این آفت اند!
 
حتی در مقام گفت و گو با برخی از فعالان این حوزه، چنین برداشتی داشتند که این حکایت، خیلی هم عجیب نیست بلکه توصیه شده هم هست کما این که در سیره ی عملی حضرت امام خمینی(ره) هم آمده که با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، تمام فعالیت های کاری و حکومتی خود را به حالت نیمه تعطیل در می آوردند و فرصت زیادی را به تلاوت قرآن و اقامه ی نماز و خواندن دعاهای مأثوره اختصاص می دادند!

غافل از آن که سیره ی دینی و رفتار فردی یک رهبر دینی، اصلاً قابل الگوگیری برای هندسه ی عملکرد و نظام اجرایی مسئولان دستگاه های دولتی و واحدهای تولیدی و صنعتی بخش خصوصی و دانشگاه ها و مراکز فرهنگی و رسانه ای و... نیست و نمی تواند هم باشد، کما این که در حالات امام رضا(علیه السلام) آمده که هر سه روز، یک ختم قرآن می فرمودند و یا بعضی از علما و اولیای الهی، طی یک شبانه روز موفق به اقامه ی هزار رکعت نماز می شدند، اما مگر تمام این رفتارهای اختصاصی آنان، قابل تسری و توصیه به همه ی اقشار جامعه است؟!

از این رو، با حلول این دو ماه گران سنگ، آن چیزی که فراموش و یا به حاشیه رانده می شود، متأسفانه رویکرد بین المللی استان و توسعه ی روابط خارجی بزرگ شهری است که همه ی ما خراسانی ها، آن را نخستین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) می دانیم و پایتخت جهان تشیع اش می خوانیم!

از آنجایی که یکی از مهمترین وظایف و رسالت های پیوسته ی ما در اندیشکده ی بین المللی فرهیخت، رصد رویدادهای بین المللی و پایش و پویش و دیده بانی مناسبات و تعاملات دیپلماتیک شهر است، این خلأ را به خوبی و به روشنی حس کرده و همه ساله به بهانه های مختلف، این نگرانی را به مسئولان امر گوشزد کرده ایم!

صدافسوس که رکود حاصل از فراگیری و هجوم موج اول و دوم ویروس منحوس «کرونا»، قریب به اتفاق فعالیت های اجرایی حضوری را در برگرفت و  از جمله رویکرد بین المللی در تمامی نهادهای متولی امور دینی و فرهنگی و علمی و آموزشی و اقتصادی و ... استان و شهر نیز آسیب فراوان دید!

اما نباید فراموش کرد که در همین دوران پساکرونا که بسیاری از شرکت های دولتی و خصوصی و تعاونی، مجبور به تعدیل نیروی وحشتناک شدند، بسیاری از شرکت های فناوریک هم بودند که با افزایش وحشتناک استخدام روبرو بودند!

بنابراین نباید از خاطر دور داشت که عصر، عصر تجلی و شکوفایی دانش، خلاقیت و مهارت هاست و همچون «انرژی» که هیچ گاه از بین نمی رود، بلکه از حالتی به حالت دیگری تبدیل می شود و همچون خود «زندگی» که در همه ی شرایط اعم از سلامتی و بیماری، جنگ و صلح، فقر و غنا و...  به هر صورت و شکل، ادامه می یابد، بدیهی است همه ی فعالیت های روزمره از جمله رویکرد بین المللی شهر نیز نباید به خاطر فرارسیدن ماه های مذهبی عظیم الشأنی همچون «رمضان» یا «محرم» کاهش یافته و یا نباید به خاطر شیوع «کوید 19 - کرونا» تعطیل شود!

رویکرد تعدیلی و حد وسط و حداقل انتظار آن است آن دسته از فعالیت هایی که امکان برگزاری آنها از طریق دورکاری و تحت پلتفرم های مختلف در بستر اینترنت قابل اجراست، با قوت و قدرت ادامه یابد، مانند برگزاری سمینارها و همایش ها و نشست ها و سخنرانی ها و حتی مسابقات و آزمون ها، همه و همه در قالب «وبینار» ها (کنفرانس های ویدئویی) به صورت آنلاین و با حداقل وسایل و ادوات ارتباطی مانند رایانه های رومیزی، دستگاه های لب تاب و حتی گوشی های تلفن همراه شخصی قابل انجام است.

مضافاً مگر نه آن است که «هر چه تهدیدات قوی تر، فرصت ها هم طلایی تر»، پس می توان نیمه ی پر لیوان را دید و چنین نتیجه گرفت که اتفاقاً در دوران پساکرونایی و در آستانه ی حلول ماه های مملو از آیین های مذهبی مانند «ماه مبارک رمضان» و «ماه محرم حسینی»، این دو می توانند به مثابه ی دو موتور محرکه و حتی دو شتاب دهنده ی قوی برای ارتقای سطح مناسبات دیپلماتیک، گسترش فعالیت های بین المللی و افزایش تعاملات مرتبط با توسعه ی روابط خارجی خاصه تعمیق ارتباطات با مرتبطان و مؤثران خارجی بخشهای دولتی و خصوصی و زوار غیر ایرانی بارگاه منور رضوی مورد بهره برداری قرار گیرند و اصطلاحاً بهانه های خوبی هم برای کاهش هزینه ها و تسریع و تسهیل امور به شمار می آیند.

فعالیت هایی که رویکرد بین المللی آنها، همه به صورت اصطلاحاً «مجازی» و به طرق مختلف در بستر اینترنت به سرعت و سهولت قابل انجام است و از آنجایی که دیگر نیاز به دعوت میهمان خارجی و تحمیل هزینه های جانبی فراوان از بلیت هواپیما گرفته تا اقامت هتل و رفت و آمد شهری و خورد و خوراک و هدایا و سوغاتی و.... نیست، لذا از محل صرفه جویی های صورت گرفته، اتفاقاً می توان بر حجم و کیفیت و کمیت این برنامه ها افزود.

اما امروزه، متأسفانه خلاف این روند را شاهدیم! به عبارت دیگر، در گذشته با ورود به این دو ماه معنوی ارزشمند، به طور طبیعی، شاهد کاهش فاحش فعالیت های رویکرد بین المللی دستگاه های اجرایی دولتی و نهادهای متولی غیر دولتی و دانشگاه ها و سازمان های ذیربط بودیم و امروزه هم، گسترش و شیوع ویروس کرونا، تقریباً تیر خلاصی را به این فعالیت ها زده است!

با این امید که این شعر بلند مضمون: «ما زنده از آنیم که آرام نگیریم... موجیم که آسودگی ما عدم ماست»، سرلوحه ی کاری همه ی فعالان دینی و فرهنگی و اجتماعی و علمی و آموزشی و... شهر و استان منسوب به عالم آل محمد(ص) خاصه مؤثران توسعه ی روابط خارجی کلان شهر امام مهربانی ها در تمامی بخش ها و حوزه های کاری قرار گیرد.

خلاصه ی کلام آن که بیایید مکرر اندر مکرر به همدیگر یادآوری کنیم این بیت تعالی بخش را که: «همت بلند دار که مردان روزگار / از همت بلند به جایی رسیده اند»

درود و بدرود
12 شهریور 1399 - 13 محرم 1442 قمری 


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتیبرترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
تاریخ سفر:شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
تاریخ سفر: يكشنبه, ۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
تاریخ سفر:يكشنبه, ۱ اسفند ۱۴۰۰

قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
تاریخ سفر: سه شنبه, ۳ اسفند ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
  • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۴۰۰ بازدید


... و باز هم برپایی آیین بزرگداشت حکیم فردوسی ... بدون حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی!

مدیران استانی و شهری دیاری که جهان شهر مشهد می خوانیدش... چطور ۱۵ دستگاه اجرایی استان می توانند برای ۱۳ برنامه آن هم در یک روز بسیج شوند، اما از برپایی حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی عاجزند؟!
آقای شهردار... مگر روز اول وعده ندادید هیچ برنامه و پروژه ای را در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان بدون پیوست بین المللی برگزار نخواهید کرد؟ تعالی دیپلماسی های شهری و فرهنگی در گرو همت شهرداری است، از استانداری و ارشاد و گردشگری اش و... ناامیدیم!
فهرست ۱۳ برنامه وعده شما        شعار شما