دیپلماسی زیارت/ یادداشت فرهیخت: «عوام پسندی» و «طاعت دلی»، دو آفت خدمت برخی مسئولان در حرم رضوی؛ جایگاه کمک فکری کجاست؟

 • بازدید: ۱۶۹
زیارت/ یادداشت فرهیخت: «عوام پسندی» و «طاعت دلی»، دو آفت خدمت برخی مسئولان در حرم رضوی؛ جایگاه کمک فکری کجاست؟
آستان قدس رضوی

به نام آفریدگار زیبایی ها، به راستی چرا جایگاه و جنس «خدمت دلی» برخی از مسئولان شهری و استانی ما در حرم مطهر رضوی، این قدر «عوام پسند» و «سطحی انگارانه» شده است؟

رقابت سر کفشداری ها کجا و رفاقت در رفع خلأهای مدیریتی و اجرایی مضجع منور امام رضا(علیه السلام) بویژه کمک‌های فکری و فرهنگی به مدیران تلاشگر این روضه ی منوره به منظور خدمت بهتر، کجا؟!

بپذیریم که واقعاً اداره ی «عتبه ی رضویه» با بیش از یک میلیون متر مربع زیربنا و گنجایش ۷۰۰ هزار نفر، کار بسیار سختی است، بویژه در مناسبت های خاص که آمار تشرف فقط طی چند روز، میلیونی می شود و همه ساله عبور سلامت از این اتفاق نادر در جهان اسلام، چیزی است شبیه به معجزه!

تا امروز گمان می کردم مدیران عالی این نگین انگشتری مشهد، حتماً از مساعدت های فکری و فرهنگی مسئولان دستگاه های اجرایی استان و نهادهای شهری، خیلی بهره مند هستند و در این توفیقات، آنها هم شریک، ولی تمام این هیمنه، با یک اتفاق ساده، طی دو سه روز گذشته متأسفانه ریخت!

از اینجا شروع کنیم: همه می دانیم که هر چیزی در این عالم، آفت و آسیبی دارد و باید مراقب بود تا از گزند آفات در امان بماند - حتی دین که یکی از آفت‌هایش، شهرت‌جویی است - ولی نمی دانستیم که دامنه ی این تبعات، به «کفشداری حرم مطهر رضوی» هم رسیده، به گونه‌ای که برخی از مسئولان محلی ما را، بدجور «نمک گیر» و از اصل وظیفه، «غافل» کرده است.

نمک گیر بدین جهت که همه مکرر دیده و شنیده ایم زوار رضوی بویژه زائران غیرایرانی از کفشداران، طلب نمک و پارچه ی متبرک می کنند و آنها هم با گشاده رویی تقدیم کرده، وقتی هم که تمام می شود، با بزرگواری عذر می‌خواهند.

ولی هرگز احتمال نمی‌دادیم این نمک ها، بالاخره کار دست برخی از مسئولان ما بدهد و جوری آنها را نمک گیر و پابند و غافل شان کند که فقط کفش و فرش را ببینند و تابلوی بیابانی زشت و نقص به آن بزرگی روی دیوار مقابل کفشداری را هرگز! حال حکایت آن تابلوی بیابانی چیست؟ در ادامه خواهیم گفت.

البته همین ابتدا متذکر شویم - هرچند ناگفته هم پیداست - مخاطب ما، خیل عظیم مسئولان خدوم و زحمتکش شهری و استانی که بدون هیچ چشم داشتی، شبانه روز در حال خدمتگزاری به زائران و مجاوران شهر و دیار امام مهربانی ها بوده و بعد از ساعات اداری، خالصانه و بی ادعا، لباس خادمی به تن کرده و بی سر و صدا در جای جای این حرم نورانی مشغول فعالیت و خدمت رسانی اند، نیستند، که به سهم خود، مساعی آنان را نیز ارج می نهیم و دست و پیشانی شان را هم می بوسیم.

بلکه معدود افراد خادم نمایی اند که آن چنان محو کفش و کفشداری می شوند که اولاً یادشان می رود در ساعات اداری و روز غیر تعطیل، جایشان آنجا نیست! - که حرام بَیّن شرعی است - بلکه وظیفه یشان پشت میز خدمت بودن است و در دسترس ارباب رجوع تا حقوق و مزایای دریافتی از بیت‌المال مسلمین حلال و طاهر خود و اهل و عیال‌شان باشد.

این یعنی چه که برخی از این شیفتگان خدمت، همان لحظه ی ورود به رواق، تلفنی از مقام مسئول مربوطه در حرم، کسب اجازه و تمنّا می کنند - و در واقع او را تحت فشار می گذارند - تا در یک فضای دو - سه متری محقر، چهار نفره مشغول به کار شوند؟! از این تماس و لحن ملتمسانه، معلوم می شود این حضور، یهویی و خارج از جدول اسامی آن روز خدام است و گرنه چه نیازی به تماس تلفنی و التماس داشت؟

ثانیاً، عجیب تر آن که این بزرگواران ذوب در خدمت، بیشتر در کفشداری های اصلی و پر رفت و آمد مانند صحن جمهوری که بیشترین حجم زائر مجاور ورودی از سمت غرب درندشت مشهد را دارد، رؤیت می شوند و از سمت شمال و الندشت مشهد، کمتر کسی داوطلب خدمت می شود!

به عنوان مثال، اگر واقعاً، بحث ادعای خدمت خالصانه و کسب ثواب و اجر بیشتر را دارند، چرا حتی یک بار دیده نشده که همین برخی ها، مثلاً کفش زوار غیرایرانی را در رواق دارالمرحمه تحویل بگیرند که اتفاقاً ثواب بیشتری هم دارد، چون این حضرات دست کم به یک زبان خارجی آشنایی دارند و به راحتی می توانند از پس یک گفت‌وگوی دوستانه با این زوار مظلوم و بی پناه برآمده و دلهایی را خوشحال سازند؟

در شرح حال مظلومیت و غربت همین زوار و شیعیان سرسپرده همین بس که چه هنگام ورود به حرم مطهر و چه زمان نشستن در صفوف نمازهای جماعت، از خدام حرم می‌خواهند تا اجازه ندهند کسی از آنان عکس و فیلمی بگیرد، حتی با تلفن های همراه!

چراکه برخی از زوار عرب زبان خصوصاً از کشورهای حاشیه ی خلیج فارس و بویژه عربستان سعودی، برای حفاظت سیاسی و امنیتی از خود و خانواده یشان، مجبورند مستقیماً به مشهد پرواز نداشته باشند.

لذا ابتدا به کشور یا شهر واسطی عزیمت کرده و دوباره از آنجا به مشهد سفر می کنند تا هنگام مراجعت به موطن خود، محدودیت و مشکلی برای آنان حادث نشود و به همین دلیل، چه بسا برای دل خودشان هم، احتیاطاً عکس و فیلمی نگیرند.

حال اجر و ثواب خدمت به این زائران مظلوم کجا و شرح حالی که رفت، کجا؟ بگذریم که همه ی این مطالب را گفتیم تا این مهم را از باب «ان الذکر تنفع المؤمنین» مجدداً یادآور شده که به راستی چرا جایگاه و جنس خدمت دلی برخی از مسئولان ما در حرم رضوی، این قدر عوام پسند و سطحی انگارانه شده است؟

رقابت سر کفشداری ها کجا و رفاقت برای رفع خلأهای مدیریتی و اجرایی مضجع منور امام رضا(علیه السلام) بویژه کمک‌های فکری و فرهنگی به مدیران تلاشگر این روضه ی منوره به منظور خدمت بهتر، کجا؟!

حکایت اول: با گریه می گفت و بدنش می‌لرزید: امام رضا علیه السلام در عالم رؤیا به من فرمودند: «انصاری*، از این که به حرم ما نمی توانیی بیایی، ناراحت نباش، تا می توانی به زوار من خدمت کن، ما زیارت‌ تو را از همان چهارراه شهدا قبول می‌کنیم!»

ای کاش نوع زیارت و جنس خدمت دلی و حسّی برخی از همین حضرات، این چنین «انصاری‌گونه» می‌شد یا همچون «سیده اسماء*» خوش سلیقگی به خرج داده و هنر می‌کردیم تا غصه‌ای از دل اهل بیت علیهم السلام بزداییم که کار با دستار و گندم و آرد هم بود، اما هیچ کدام در تاریخ اسلام به اندازه ی حکایت عماری چوبین زهرای مرضیه(س)، ماندگار نشد و دل یگانه دخت نبی اسلام را خرسند نکرد.

به تعبیری دیگر، ای کاش، سنخ کمک هایمان بیشتر فکری و فرهنگی می شد، کما این که عقل کل عالم امکان، وجود مقدس رسول خدا(ص) هم می فرمایند: اعظم صدقات، صدقه ی فرهنگی است. و قرآن کریم هم می فرماید: وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا، هر کس، انسانی را حیات (هدایت) بخشد، گویى که تمام مردم را زنده (هدایت) کرده است.

حکایت دوم: نگاهم به او بود، هی خم می شد و هسته ی خرمایی یا خرده زباله ای را از روی فرش های حرم رضوی جمع می کرد و زیر لب زمزمه می کرد: یا امام رضا(ع)، شما هم کرم کن و زباله های قلب من را پاک کن؛ دستم را روی شانه اش گذاشتم و گفتم رفیق قدیمی، تو یکی از مسئولان مهم و اثرگذار این شهری، هنر کن و آن چشم نازک بین و نکته سنجت را خرج هسته ی خرمایی نکن که اگر تو برنداری، خادمی، زائری بر می دارد و تازه، کسی هم بر ندارد، هیچ اتفاقی نمی افتد؛ اما تو را به جان ولی نعمت مان، آقا امام رضا(ع) بلند شو و ببین وسط پذیرایی خانه ی حضرت، داربستی به قصد تعمیرات زدند، دستشان درد نکند، ولی چرا آن را با کیسه گونی سفید خیابانی! پوشانده اند؟ یا حالا پوشانده اند، چرا بر رویش تابلوی نامناسب، نازیبا و غیر لازم «احتیاط» که مخصوص جاده و کوه و بیابان است، با سیم مفتول آویز کردند؟ آن هم نه در گوشه ی دورافتاده از حرم، بلکه پنجاه متری مضجع منور و دقیقاً سمت قبله ای که همه ی زوار به خاطر اقامه ی نماز زیارت، رویشان دائم به سمت اوست و می بینند و افسوس می خورند؟!

قرار شد به اتفاق هم، این بد سلیقگی را به مسئولان عمرانی حرم گوشزد کنیم. تصویر زشتی که هر بار دیدنش مانند پتکی بر سر هر زائر بویژه زوار غیرایرانی فرود می آید، کاری که هیچ کس در پذیرایی خانه ی خودش هم نمی کند، تا چه برسد به دارالضیافه ی رضوی و مهبط و مطاف ملائکه!» افسوس...

میانه ی راه اتفاقاً به یکی از مدیران عالی رتبه ی ارتباطات و تبلیغات حرم برخوردیم، خواستیم به او این مسأله را مطرح کنیم که عذرخواست و گفت عجله دارد و باید برای شرکت در جلسه هماهنگی بزرگداشت سردار سلیمانی در حرم، به بخش اداری برود!

مدیرکل فرعیات و چسبیدن به کفشیات!

لاجرم از هم جدا شدیم و قصد خروج از حرم را داشتم تا گلایه ام را با مدیر عالی حرم در میان بگذارم. اتفاقاً پس از عبور از مقابل همین دسته گل مدیریتی حوزه ی عمرانی و رسیدن به نزدیکترین کفشداری به آن، به یکی دیگر از همین حضرات مدیران عالی رتبه ی استان برخورد کردم.

مدیرکل سازمان بسیار مهمی در استان که هر هفته، دست کم یک بار مصاحبه و تصویرش را در سایت ها و خبرگزاری ها یا صدا و سیمای استانی می بینیم. با روپوش سبز، با روی گشاده و با دستکش و محاسن سفید، کفش های زائران را دریافت و تحویل می داد!

هم چنان که مشغول ایفای وظیفه بود، در باره ی این صحنه ی عجیب و غریب با این رفیق قدیمی سی ساله، گفت و گو کردم و گلایه که آقای مدیرکل! نفر اول بزرگترین و عریض و طویل ترین دستگاه اجرایی شهر و استان، شمایی، آن موقع مقابل دیدگان شما و این نازیبایی و این سکوت؟ چرا؟

من که امروز، برای اولین بار بود دیدم، ولی شما که برای خدمت، زیاد به حرم مشرف می شوی و این صحنه ی نازیبا را مکرر می بینی، چرا متذکر نشدی تا رفع کنند؟ برای شما که خرجش یک تلفن ساده است و بس! خداوکیلی به تعمیرکار اتاق کار خودت، چنین اجازه ای را می دهی که چنین کند؟ مضافاً به وی گفتم:

آقای مهندس، شما و کفشداری؟! آیا بهتر نیست به جای مدیریت کفش و فرش، به فکر عرش و پرورش باشی؟ آیا این رسالت زمین مانده، مورد رضایت بیشتر عالم آل محمد(ص) نیست که پروانه وار اطراف این حرم نورانی بچرخی و به اتکای قریب به سی سال سوابق مدیریتی و تجارب اجرایی در داخل و خارج از استان و حتی در سمتی در خود همین آستان مقدس، کم و کاستی ها را با آن نگاه تیزبین و نکته سنج ات به همکاران سابق ات گوشزد کنی؟

پاسخ هایش، طفره آمیز و بلکه ناامیدکننده بود. می گفت: «فلانی، سخت نگیر، من هفته ای یک بار و آن هم آخر هفته، از کار و زندگی فرار می کنم و به این آستان ملکوتی پناه می برم آن هم برای آرامش دل خودم، احساسی خوشی که در این خدمت دارم، به من انرژی می دهد تا هفته ی بعد را با انرژی و توان بیشتری کار کنم.»

کوتاه سخن آن که برای دلخوشی من هم که شده، قول پیگیری عاجل داد و گفت فردا اگر همین موقع به حرم بیایی، مطمئناً این تابلوی بیابانی زشت و آن پوشش خیابانی نامناسب را در اینجا نخواهی دید.

آن را که خبر شد، خبری باز نیامد!

سه روز بعد، به محض ورود به حرم مطهر، یکراست به سمت صحن جمهوری و مضجع منور به راه افتادم و خرسند و امیدوار که دیگر آن پوشش آزاردهنده و آن تابلوی برزخی را نخواهم دید. اما متأسفانه همچنان آن تابلوی هنری! و آن پوشش فاخر و وزین! برقرار بود و سایه اش مستدام بر سر زوار ایرانی و غیرایرانی بارگاه منور رضوی!

یاد وعده و وعیدهایی آقای مدیرکل بدقول افتادم که چه بسا همان موقع، در جلسات هماهنگی مسئولان استان بود و در حال قول دادن به دیگران و چاره جویی برای حل مشکلات شهر و استان!

خیلی ناراحت بودم و به قصد خروج از رواق به راه افتاده تا حضوری به مدیریت بخش عمرانی حرم گوشزد کنم! در واقع به آن دوست قدیمی، سخت کوش و بزرگواری که نزدیک به دو دهه، معاون ثابت سه شهردار سابق مشهد بود، بگویم که اولاً خسته نباشید و خداقوت از بابت نوسازی ها و تعمیرات، ثانیاً، ما زیاران چشم یاری داشتیم! شما دیگر چرا؟!

شما که چه برای مأموریت کاری و چه با هزینه ی شخصی، سفرهای خارجی زیادی رفتید، مگر ندیدید که در کلان شهرهای حتی آسیایی، در بافت مرکزی و قدیمی شهر که جنبه ی آثار تاریخی دارد، کسی حق ندارد نمای بیرونی عمارت خود را تغییر دهد؟ داخل هر کاری که بخواهد می تواند انجام دهد اما بیرون بنا، هرگز!

بلکه ابتدا کارشناس مدیریت شهری از نمای بیرونی آن عمارت عکس گرفته و مستندسازی می کند، بعد مشروط به شبیه سازی طرح آتی با طرح قدیمی، اجازه ی بازسازی می دهد و از همه مهمتر، پیمانکار موظف است تصاویر با کیفیتی از نمای بیرونی این عمارت گرفته و آن را به قطعاتی مجزا، تقسیم و سپس چاپ کند. (در گذشته با نقاشی روی پارچه یا برزنت صورت می گرفت و امروزه با چاپ روی بنر)

سپس داربست یا سازه ای را با فاصله ی یک متری از نما، مستقر کرده و آن نقاشی ها یا بنرها را روی این سازه نصب می کردند تا تمام عملیات ساختمانی، پشت این سازه انجام شود. بدین صورت، علاوه بر رفع مزاحمت برای همسایگان، حتی عابران پیاده و خودروهای سواری هم متوجه عملیات ساختمانی در این منطقه نمی شدند و زیبایی بصری و چهره ی شهری هم آسیب نمی دید!

حال، می خواستم با یادآوری این مهم، به ایشان بگویم مرحبا، شما که در بیرون رواق های حرم مطهر و در صحن ها، مشابه این کار را انجام می دهید (یعنی سازه ای می زنید و بنری با نقش و نگاری اسلامی روی آن نصب می کنید و کارگران را پشت آن می فرستید تا زیبایی بصری صحن ها تحت تأثیر سیمان و شن و گچ قرار نگیرد)، اما به راستی چرا این کار را در داخل حرم مطهر رضوی که مهمتر است، انجام نمی دهید؟!

این در حالی است که در دوران طولانی تصدی مسئولیت در شهرداری مشهد، برای تعمیر بخشی از موزه یا نگارخانه ای در شهر، مقید به رعایت این ضوابط شهرسازی بودید و به خوبی عمل می کردید، اما چه شده که در داخل حرم مطهر - این گنجینه ی غنی هنر معماری اسلامی و اثر فاخر و کهن ایرانی که میلیون ها مرتبه مهمتر و حساس تر از موزه و نگارخانه و بافت مرکزی یک شهر قدیمی است - به جای شبیه سازی نما و انجام عملیات نوسازی پشت آن، با وصله و پینه و با یک داربست معمولی و یک گونی خیابانی و یک تابلوی بیابانی غیر لازم، می خواهید سر و ته کار را هم آورده و فیصله دهید؟!

دوباره آفتاب آمد دلیل آفتاب و شاهدی که از غیب رسید!

اما پس از این حدیث نفس ها، دقیقاً زمان خروج از رواق، دوباره در همان کفشداری همیشه متبرک به قدوم والیان شهر، با مقام مسئول دیگری برخورد کردم، اما این بار، یکی از مسئولان ارشد شهرداری منطقه ی ثامن بود که به جای داخل کفشداری، در کنار آن ایستاده بود و در حال رایزنی تلفنی و جلب رضایت مسئول مربوطه تا به وی اجازه دهد ساعاتی در این فسقل جایی که سه نفر به زور در آن فضای کم امکان کار داشتند، به عنوان نفر چهارم! وارد شود که بالاخره موفق هم شد.

با توجه به رفاقت ۱۳ ساله، دوباره همان موضوع و همان گلایه ها مطرح شد و این که رفیق شهردارچی، شما کجا و اینجا کجا؟ آن هم این ساعت روز؟! بهتر نیست به جای اصرار به خدمت کفشداری که از هر کسی بر می آید، کمکی، راهنمایی، ایده ای، چیزی به مدیران عمرانی حرم هدیه کنی تا کمتر شاهد این نازیبایی ها و بدسلیقگی های موردی باشیم؟ هر چند که فقط همین یک مورد نادر، بدجور دارد آبروی هم استان و هم آستان را با هم می برد.

عذر تقصیر خواست و می گفت: «فلانی، من که الان مشغول کفشداری هستم و نمی توانم دنبال این کار بیفتم. ولی خیالت راحت، فردا اگر همین موقع به حرم مشرف شوی، مطمئن باش که این صحنه را نخواهید دید!» چقدر جمله هایشان هم شبیه به هم است. دقیقاً یاد صحبت آقای مدیرکل افتادم که سه روز پیش، عیناً همین وعده را داد و عمل نکرد!

به او یادآور شدم در استخدام نهاد زحمت کشانی هستید که فقط یک قلم، چهارده سال تمام، با برپایی جشنواره ی باشکوه هنرهای شهری مشهد، سعی داشته تا از سه راهی طرق گرفته تا پلیس راه اول جاده ی قوچان، کلی نمادها، آلمان ها و آثار حجمی زیبا، پرمفهوم و دیدنی را تولید کرده و مانند درختی در مقابل دیدگان زائر و مجاور بکارد و شهر را زیبا و با طراوت کند.

یا در تلاش است با رنگ آمیزی و طراحی نقش و نگارهای هنری و چشم نواز، عیوب و زشتی های دیوارها و سطوح نازیبای معابر شهری را بپوشاند، اما به راستی نمی دانم شمایی که از اصل و اساس، کارت همین است، چطور نازیبایی مثلاً سه راهی طرق و طرقبه را می بینی و به فکر رفع آنی، اما این صحنه ی ناباورانه در داخل رواق، نزدیک مضجع منور و روبروی همین کفشداری که زورکی داخلش جا شدی را نمی بینی و بی تفاوتی؟!

بهای بهشت خدمت، کار عالمانه است نه دلانه!

خلاصه آن که چطور می توان از معدود جماعتی که اوج تفکر خدمتی شان، هنر کفشداری و فراشی و دربانی و... است، حال یا به امید کسب ثواب یا برای آرامش دل خودشان، توقع و انتظار داشت تا ایده های خلاقانه و مبتکرانه، منعطف و فناوری محور ابداع و ارائه تا چه برسد به آن که بخواهیم خود را جای یک زائر غیرایرانی رضوی بگذارند و با عینک آنان در این یک میلیون متر مربع فضای ملکوتی، فقط قدم بزنند و کم و کاستی های احتمالی را ببینند و به مدیران عالی حرم گوشزد کنند، تا ثمرات مساعی حدود ۶۰ هزار خادمی که در حرم مطهر رضوی مشتاقانه و خالصانه خدمت می کنند، بی عیب و نقص به بار بنشیند و در پایان شب، خستگی کار بر تن کسی نماند.

کاش روزی برسد برخی از همین بزرگوارانی که تمام داشته های مادی و معنوی آنان از جمله میز و پست مسئولیت و آبرویشان در شهر و استان، مرهون عنایت ولی نعمت مان حضرت امام رضا علیه السلام است، کمی با خود خلوت کنند و معرفت افزایی که اگر طبق روایات، شرط قبولی زیارت، معرفت زائر است، پس شرط قبولی خدمت هم معرفت خادم است و بس!

این که اگر به قصد خدمت به حرم عالم آل محمد (ص) مشرف می شوند، خواسته ی دل و هوای نفس را کنار گذاشته، باری را بردارند که بر زمین مانده، حتی اگر پیش پا افتاده هم قلمداد شود. دقیقاً مانند همین ایده ی ناب اما ساده ی استقرار جایگاه شارژ برقی تلفن همراه زائران در رواق امام که امروزه از نان شب هم برای زوار واجب تر بود.

یا وظیفه ای را قبول کنند که از عهده ی کمتر کسی بر می آید، نه آن که افضل خدمات یعنی ارائه ی ایده هایی ناب، خلاقانه و منعطف متکی بر «نگرشی سیستمی و جهان شمول»، مبتنی بر «راهبردهایی دانش بنیان و مهارت محور» و مستقر بر «راهکارهای نوین و فناوریک» را رها کرده و مشغول کار و خدمتی شوند که یک کارگر زحمتکش ساده و کم تجربه هم به راحتی از عهده ی انجام آن بر می آید که چی؟ برای دل خودم کار می کنم!

گر معرفت دهندت بفروش کیمیا را ... گر کیمیا دهندت، بی معرفت گدایی

درود و بدرود

________

پاورقی‌ها:

*آقای انصاری، مدیر یکی از شرکت‌های زائرپذیر عراقی است که سال‌هاست دفترش در هتل الغدیر مشهد واقع در چهارراه شهدا (یک تقاطع مانده به حرم مطهر رضوی به فاصله‌ی ۵۰۰ متر ) است و به زبان فارسی هم کاملاً مسلط، ۱۳ سال پیش، با او آشنا شدم. روزی مقابل هتل، با هم روبرو شدیم و احوال مرا پرسید و به مجرد آن که فهمید مدتی توفیق تشرف به حرم مطهر را نداشتم و ناراحتم، دست مرا گرفت و به داخل دفترش برد. گفت اگر این خاطره‌ی من را بشنوی، دیگر نه تنها ناراحت نمی‌شوی، بلکه نوع نگاهت به زائر و زیارت هم عوض می‌شود. می‌گفت من هم مثل شما به خاطر اشتغال به کار خدمت به زوار غیرایرانی، مدت‌ها بود که نمی‌توانستم برای زیارت مشرف بشوم. بارها از خانه به قصد زیارت بیرون می‌آمدم اما همین که به چهارراه شهدا می‌رسیدم، دلشوره ی خدمت به زوار و میهمانان امام رضا(ع) که از راه دور به مشهد آمده بودند و این که نکند به من نیاز داشته باشند، من را فرا می گرفت. برخی اوقات هم از هتل تماس می‌گرفتند و می‌گفتند یک زائر عرب زبان درخواستی دارد که ما متوجه نمی شویم و به وجود شما اینجا نیازمندیم. بالاجبار، از همان چهارراه شهدا رو به حرم می‌کردم و با چشم اشکبار سلام می‌دادم و به هتل می‌رفتم. یک روز خیلی دلم شکست و تا آخر شب بغض داشتم از این که چرا امام رضا علیه السلام به من اجازه‌ی زیارتش را نمی‌دهد و با خودم می‌گفتم حتماً لیاقت ندارم و الا مگر می‌شود محل کارم کنار حرم باشد، اما نتوانم بروم؟ (از اینجای داستان، هم گریه می کرد و هم دست و بدنش می لرزید) تا این که با همین حال، شب خوابیدم و در عالم رؤیا آن امام رئوف را به چشم دیدم، در حالی که به من خیلی التفات و محبت داشتند، بعد رو به من کرده و فرمودند: «انصاری، از این که به حرم ما نمی توانی بیایی، ناراحت نباش، تا می توانی به زوار من خدمت کن، ما زیارت‌ تو را از همان چهارراه شهدا قبول می‌کنیم!»

* اسماء بنت عمیس: اشاره به آن شرح حال تاریخی که حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام الله علیها در بستر بیماری، عمناک و حزین بودند که پس از رحلت و شهادت‌، حجم بدن مبارک‌شان بر روی تابوت نمایان است. اسماء بنت عمیس پیشنهاد داد که در یمن، تابوت‌ها را به شکل جعبه می‌سازند که بدن کاملاً در آن قرار گرفته و دیگر بدن‌نما نیست. حضرت از این پیشنهاد خوشحال شد و دعایش کرد.

>>> مشاهده ی مستند ویدئویی ... 

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/3113


Share
 • علی حیدرزاده
  الان همین اتفاق بد و تصویر زشت هم در صحن جمهوری برای سقاخانه به اون زیبایی افتاده و هم در وسط صحن پیامبر اعظم ص در دو جا داربست زدند و با گونی سفید پوشاندند و خیلی عجیب تر، تمام پنل های طرح کاشیکاری پوشاننده رو بجای اینکه داخل صحن ها استفاده کنند، رفتند خارج حرم و نرسیده به میدان بیت المقدس زدند! همه چیز برعکسه متأسفانه
 • مصدقی
  آقای عبدالناصر برای یک منبر چوبی در صحن گوهرشاد تابلوی توضیح دو زبانه زدند ولی برای مقبره شیخ بهایی نه، جالبه دقیقاً جلوی همین رواق مقبره شیخ بهایی میز انتقادات و پیشنهادات گذاشتند و کاغذ و خودکار تا مردم با مسئولان آستان قدس رضوی به طور مستقیم ارتباط برقرار کنند ولی اینطور چیزهای عادی و معمولی که اظهر من الشمسه و دیگه گفتن و تذکر نمی‌خواد
 • عبدالناصر حسین
  تنها قبری که در عتبه رضوی دارای رواق خاص هست مرحوم شیخ بهایی است اما یک تابلو روی دیوار به زبان عربی یا انگلیسی نیست که ایشان را معرفی کند؟ یعنی این همه زائر خارجی باید در اینترنت جستجو کنند تا بفهمند ایشان کیست و چرا قبرش در حرم است؟ زدن یک تابلو مگر چقدر زحمت و خرج دارد؟ کاش مسئولانی که در این مقاله گفتید بجای کفشداری به این مسائل رسیدگی میکردند. رحم الله والدیکم
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

ارزیابی دیپلماسی های برتر

اهم رویدادها و تعاملات و مناسبات دیپلماتیک شهر و استان امام مهربانی ها که با «رویکرد بین المللی» محقق شده اند، در این بخش ذیل سیزده سرفصل ذکر شده اند. در حالت فعلی، فقط چهار رویداد اول «دیپلماسی دانشگاهی» قابل رؤیت است، بنابراین برای مشاهده محتوای سرفصل های دیگر، می بایست بر روی تب مربوطه کلیک فرمایید.

دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی نخستین همایش منطقه ای افغانستان و چشم‌اندازهای آینده در دانشگاه فردوسی مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی نخستین همایش منطقه ای افغانستان و چشم‌اندازهای آینده در دانشگاه فردوسی مشهد

تاریخ: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۷
زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

دیپلماسی زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

تاریخ: ۲۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه شیراز
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۵
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، برپایی دومین جشنواره بین المللی شعر مولود کعبه به همت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، برپایی دومین جشنواره بین المللی شعر مولود کعبه به همت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه آزاد اسلامی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۳
مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۱۱ دی ۱۴۰۱، برپایی همایش بین‌ المللی جان فدا با ۵ کارگروه تخصصی باحضور دانشجویان غیرایرانی در مشهد

دیپلماسی مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۱۱ دی ۱۴۰۱، برپایی همایش بین‌ المللی جان فدا با ۵ کارگروه تخصصی باحضور دانشجویان غیرایرانی در مشهد

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۸
دینی/ تقویم فرهیخت: ۵ بهمن ۱۴۰۱، برپایی نخستین «اجلاس بین‌المللی نخبگان منابر شیعه» در مشهد با ۱۱۰ میهمان خارجی

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: ۵ بهمن ۱۴۰۱، برپایی نخستین «اجلاس بین‌المللی نخبگان منابر شیعه» در مشهد با ۱۱۰ میهمان خارجی

تاریخ: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: مجمع جهانی علی اصغر
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۶
زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

دیپلماسی زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

تاریخ: ۲۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه شیراز
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۵
زیارت/ تشرف عیدانه ۳۰۰ نفر از زائران اردوزبان به حرم مطهر در مشهد همزمان با زادروز حضرت زهرا(س)

دیپلماسی زیارت/ تشرف عیدانه ۳۰۰ نفر از زائران اردوزبان به حرم مطهر در مشهد همزمان با زادروز حضرت زهرا(س)

تاریخ: ۲۲ دی ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۸
دینی/ تقویم فرهیخت: ۲۳ تا ۲۷ دی ۱۴۰۱، برپایی مرحله مقدماتی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در مشهد با حضور ویدئویی ۱۴۹ متسابق از ۸۰ کشور

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: ۲۳ تا ۲۷ دی ۱۴۰۱، برپایی مرحله مقدماتی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در مشهد با حضور ویدئویی ۱۴۹ متسابق از ۸۰ کشور

تاریخ: ۲۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اداره اوقاف استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۳
اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

دیپلماسی اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اتاق بازرگانی استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۰
اقتصادی/ امضای تفاهم نامه همکاری بین مؤسسه بذر و نهال رضوی با «کاران ماهاجان» مدیرعامل شرکت هندی بذر دورگا

دیپلماسی اقتصادی/ امضای تفاهم نامه همکاری بین مؤسسه بذر و نهال رضوی با «کاران ماهاجان» مدیرعامل شرکت هندی بذر دورگا

تاریخ: ۱۶ دی ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۶
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲، برپایی همایش بین‌ المللی کتابخانه‌ های عمومی و کسب‌ و کارهای کوچک در مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲، برپایی همایش بین‌ المللی کتابخانه‌ های عمومی و کسب‌ و کارهای کوچک در مشهد

تاریخ: ۰۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: نهاد کتابخانه های ع.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۶
اقتصادی/ ۲هزار مغازه خالی و ۵۰% ظرفیت خالی دانشگاه و یک پیام: ضرورت حمایت بیشتر از زوار و دانشجویان غیرایرانی

دیپلماسی اقتصادی/ ۲هزار مغازه خالی و ۵۰% ظرفیت خالی دانشگاه و یک پیام: ضرورت حمایت بیشتر از زوار و دانشجویان غیرایرانی

تاریخ: ۰۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۶۳
گردشگری/ واکاوری دردسرهای تشدید فیلترینگ برای زائران غیرایرانی در مشهد و بازار داغ فروش وی پی ان ها

دیپلماسی گردشگری/ واکاوری دردسرهای تشدید فیلترینگ برای زائران غیرایرانی در مشهد و بازار داغ فروش وی پی ان ها

تاریخ: ۲۵ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اتحادیه هتلداران استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۵
گردشگری/ دوباره آدرس غلط مسئولان و دوباره آمار اشتباه ایسنا: بازدید سالانه ٢٠ میلیون! گردشگر داخلی و خارجی از آبشار اخلمد

دیپلماسی گردشگری/ دوباره آدرس غلط مسئولان و دوباره آمار اشتباه ایسنا: بازدید سالانه ٢٠ میلیون! گردشگر داخلی و خارجی از آبشار اخلمد

تاریخ: ۲۳ دی ۱۴۰۱
مأخذ: بخشدار مرکزی چناران
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۸
شهری/ یادداشت فرهیخت: آیا می دانید ده فرهنگسرای تخصصی در مشهد داریم، اما دریغ از یک «فرهنگسرای ملل»؟

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: آیا می دانید ده فرهنگسرای تخصصی در مشهد داریم، اما دریغ از یک «فرهنگسرای ملل»؟

تاریخ: ۲۴ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۸۴
حمل و نقل/ تعداد پروازهای خارجی فرودگاه مشهد با سه هزار و ۴۹۱ پرواز رشد بیش از سه برابری دارد

دیپلماسی حمل و نقل/ تعداد پروازهای خارجی فرودگاه مشهد با سه هزار و ۴۹۱ پرواز رشد بیش از سه برابری دارد

تاریخ: ۱۶ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: فرودگاه بین‌ المللی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲۱
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی نخستین همایش منطقه ای افغانستان و چشم‌اندازهای آینده در دانشگاه فردوسی مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی نخستین همایش منطقه ای افغانستان و چشم‌اندازهای آینده در دانشگاه فردوسی مشهد

تاریخ: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۷
مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۱۱ دی ۱۴۰۱، برپایی همایش بین‌ المللی جان فدا با ۵ کارگروه تخصصی باحضور دانشجویان غیرایرانی در مشهد

دیپلماسی مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۱۱ دی ۱۴۰۱، برپایی همایش بین‌ المللی جان فدا با ۵ کارگروه تخصصی باحضور دانشجویان غیرایرانی در مشهد

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۸
اقتصادی/ مقدمات راه‌اندازی پرواز مستقیم از مشهد به مرکز استان ترکستان جمهوری قزاقستان فراهم شد

دیپلماسی اقتصادی/ مقدمات راه‌اندازی پرواز مستقیم از مشهد به مرکز استان ترکستان جمهوری قزاقستان فراهم شد

تاریخ: ۰۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۰۳
فرهنگی/ آمادگی سرکنسول پاکستان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی مشترک در موزه بزرگ خراسان

دیپلماسی فرهنگی/ آمادگی سرکنسول پاکستان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی مشترک در موزه بزرگ خراسان

تاریخ: ۱۳ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: کنسولگری پاکستان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۷
شهری/ یادداشت فرهیخت: توقف رویکرد «بین‌المللی» جشنواره هنرهای شهری مشهد در ایستگاه پانزدهم، بازهم فقط اسمی ماند!

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: توقف رویکرد «بین‌المللی» جشنواره هنرهای شهری مشهد در ایستگاه پانزدهم، بازهم فقط اسمی ماند!

تاریخ: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۳
شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

دیپلماسی شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: سازمان تاکسیرانی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۲
رسانه/ برپایی مراسم رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه شهرداری مشهد؛ فارسی، انگلیسی، عربی و روسی

دیپلماسی رسانه/ برپایی مراسم رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه شهرداری مشهد؛ فارسی، انگلیسی، عربی و روسی

تاریخ: ۱۰ دی ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۶۳
شهری/ یادداشت فرهیخت: ۱۰ دی و «روز ملی مشهد» اتفاقی فرخنده، اما مشروط به افزایش رخدادهای ملی و بین المللی شهر

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: ۱۰ دی و «روز ملی مشهد» اتفاقی فرخنده، اما مشروط به افزایش رخدادهای ملی و بین المللی شهر

تاریخ: ۱۰ دی ۱۴۰۱
مأخذ: فرمانداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۹۱
نمایشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۷ تا ۲۰ مهر ۱۴۰۱، برپایی دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در قرقیزستان

دیپلماسی نمایشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۷ تا ۲۰ مهر ۱۴۰۱، برپایی دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در قرقیزستان

تاریخ: ۱۷ مهر ۱۴۰۱
مأخذ: نمایشگاه بین المللی م.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۹
نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

دیپلماسی نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سرکنسولگری ترکیه، مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲۱
نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

دیپلماسی نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

تاریخ: ۱۰ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۳۰
نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

دیپلماسی نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

تاریخ: ۱۰ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۴۷
حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: مشهد، دوبی و دوحه، هر سه در حال تنظیم باد؛ آقای وزیر راه، روغن ریخته «لامرد» را دوباره نذر «مشهد» کردید

دیپلماسی حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: مشهد، دوبی و دوحه، هر سه در حال تنظیم باد؛ آقای وزیر راه، روغن ریخته «لامرد» را دوباره نذر «مشهد» کردید

تاریخ: ۲۶ آبان ۱۴۰۱
مأخذ: فرودگاه بین المللی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۵۲
ورزشی/ تقویم فرهیخت: سال ۱۴۰۱، برپایی یازدهمین دوره مسابقات شطرنج جام بین‌المللی فردوسی در مشهد

دیپلماسی ورزشی/ تقویم فرهیخت: سال ۱۴۰۱، برپایی یازدهمین دوره مسابقات شطرنج جام بین‌المللی فردوسی در مشهد

تاریخ: ۲۳ آبان ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۰
حمل و نقل/ حذف فرودگاه بین المللی مشهد از فهرست پروازهای جام جهانی فوتبال قطر! چرا تبعیض، چرا سکوت؟

دیپلماسی حمل و نقل/ حذف فرودگاه بین المللی مشهد از فهرست پروازهای جام جهانی فوتبال قطر! چرا تبعیض، چرا سکوت؟

تاریخ: ۱۳ آبان ۱۴۰۱
مأخذ: گلایه های فرهیخت
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۹۴
ورزشی / رئیس فدراسیون شنا: تلاش برای برپایی یک دوره مسابقه ملی یا بین‌المللی در مشهد در آینده نزدیک

دیپلماسی ورزشی / رئیس فدراسیون شنا: تلاش برای برپایی یک دوره مسابقه ملی یا بین‌المللی در مشهد در آینده نزدیک

تاریخ: ۱۰ مهر ۱۴۰۱
مأخذ: فدراسیون شنا
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۱
فرهنگی/ تقویم فرهیخت:از ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، برپایی ۶ رویداد بین المللی ذیل بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت:از ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، برپایی ۶ رویداد بین المللی ذیل بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: بنیاد امام رضا(ع)
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۷
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، برپایی دومین جشنواره بین المللی شعر مولود کعبه به همت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، برپایی دومین جشنواره بین المللی شعر مولود کعبه به همت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه آزاد اسلامی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۳
شهری/ یادداشت فرهیخت: ۱۰ دی و «روز ملی مشهد» اتفاقی فرخنده، اما مشروط به افزایش رخدادهای ملی و بین المللی شهر

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: ۱۰ دی و «روز ملی مشهد» اتفاقی فرخنده، اما مشروط به افزایش رخدادهای ملی و بین المللی شهر

تاریخ: ۱۰ دی ۱۴۰۱
مأخذ: فرمانداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۹۱
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲، برپایی همایش بین‌ المللی کتابخانه‌ های عمومی و کسب‌ و کارهای کوچک در مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲، برپایی همایش بین‌ المللی کتابخانه‌ های عمومی و کسب‌ و کارهای کوچک در مشهد

تاریخ: ۰۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: نهاد کتابخانه های ع.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۶
شهری/ یادداشت فرهیخت: توقف رویکرد «بین‌المللی» جشنواره هنرهای شهری مشهد در ایستگاه پانزدهم، بازهم فقط اسمی ماند!

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: توقف رویکرد «بین‌المللی» جشنواره هنرهای شهری مشهد در ایستگاه پانزدهم، بازهم فقط اسمی ماند!

تاریخ: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۳
فرهنگی/ تقویم فرهیخت:از ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، برپایی ۶ رویداد بین المللی ذیل بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت:از ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، برپایی ۶ رویداد بین المللی ذیل بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: بنیاد امام رضا(ع)
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۷
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۳ آذر ۱۴۰۱، آیین آغاز به کار دبیرخانه‌های بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۳ آذر ۱۴۰۱، آیین آغاز به کار دبیرخانه‌های بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)

تاریخ: ۲۳ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۵۱
هنری/ تقویم فرهیخت: ۱۶ آذر تا ۶ دی ۱۴۰۱، برپایی نمایش آیینی «نگین شکسته» به همت یک گروه هنری بین المللی در مشهد

دیپلماسی هنری/ تقویم فرهیخت: ۱۶ آذر تا ۶ دی ۱۴۰۱، برپایی نمایش آیینی «نگین شکسته» به همت یک گروه هنری بین المللی در مشهد

تاریخ: ۱۶ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: حسینیه آل یاسین مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۳۹
زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

دیپلماسی زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

تاریخ: ۲۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه شیراز
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۵
دانشگاهی/ راهیابی سه استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد به جمع دانشمندان پراستناد برتر جهان

دیپلماسی دانشگاهی/ راهیابی سه استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد به جمع دانشمندان پراستناد برتر جهان

تاریخ: ۲۸ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۴۷
سلامت/ یادداشت فرهیخت: ضرورت دوطرفه سازی شاهراه «گردشگری سلامت» میان «مشهد» و کشورهای «جامعه ی هدف»

دیپلماسی سلامت/ یادداشت فرهیخت: ضرورت دوطرفه سازی شاهراه «گردشگری سلامت» میان «مشهد» و کشورهای «جامعه ی هدف»

تاریخ: ۰۱ مهر ۱۴۰۱
مأخذ: اندیشکده فرهیخت
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۳۱
دانشگاهی/ امضای تفاهم‌نامه دانشگاه‌ علوم پزشکی مشهد با یک دانشگاه آلمانی به همت پروفسور گرجی

دیپلماسی دانشگاهی/ امضای تفاهم‌نامه دانشگاه‌ علوم پزشکی مشهد با یک دانشگاه آلمانی به همت پروفسور گرجی

تاریخ: ۱۲ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۰۹
هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

دیپلماسی هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

تاریخ: ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۱
اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

دیپلماسی اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

تاریخ: ۲۵ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۷۸
اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

دیپلماسی اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل اتباع استانداری
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲۲
اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

دیپلماسی اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: کمیساریای عالی پناهندگان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۱۰
اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

دیپلماسی اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اتاق بازرگانی استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۰
شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

دیپلماسی شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: سازمان تاکسیرانی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۲
حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: چرا این روزها همه از کیسه «بین الملل» خرج می کنند؟ واژه «گواهینامه بین‌المللی! فرودگاه» و ۷ بار آدرس غلط، یعنی چه؟!

دیپلماسی حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: چرا این روزها همه از کیسه «بین الملل» خرج می کنند؟ واژه «گواهینامه بین‌المللی! فرودگاه» و ۷ بار آدرس غلط، یعنی چه؟!

تاریخ: ۰۴ دی ۱۴۰۱
مأخذ: فرودگاه بین المللی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۹۱
زیارت/ آیا می دانید که هم اکنون ۱۵۰۰ زائر پیاده عراقی از بغداد و سایر شهرها در راه مشهدند؟

دیپلماسی زیارت/ آیا می دانید که هم اکنون ۱۵۰۰ زائر پیاده عراقی از بغداد و سایر شهرها در راه مشهدند؟

تاریخ: ۰۲ دی ۱۴۰۱
مأخذ: جمعیت زائران پیاده رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۱


برترین های دیپلماسی

اول، دیپلماسی دانشگاهی

رتبه: اول  
  شاخص ترین چهره: دکتر محمد کافی (رئیس سابق) و اکنون دکتر «احد ضابط» رئیس جدید دانشگاه فردوسی مشهد
فعالترین چهره: دکتر احسان قبول عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و رئیس مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد
  فعالترین ارگان: مرکز بین المللی آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی از سوی چهار تشکل بین المللی دیگر 
  پیشنهاد: نیازمند یک الگو هستیم! راه دور نرویم، اگر به همین کشور همسایه یعنی ترکیه و نظام آموزش عالی اش بنگریم و آمارهای آنها را با آمارهای  ...
آسیب شناسی: تعدد مراکز آموزشی دانشجویان غیر ایرانی خوب است یا بد؟ هرچند فی نفسه در نگاه اول خوب به نظر می رسد، اما از یاد نبریم که «مدیریت جزیره ای» و «غیر هم افزا» همیشه دوران، اعظم المصایب ... ادامه مطلب


دوم، دیپلماسی زیارت

رتبه: دوم
شاخص ترین چهره: حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی
فعالترین چهره: سید محمد جواد هاشمی نژاد مدیر اداره امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی و مدیرکل بنیاد هابیلیان
فعالترین ارگان: آستان قدس رضوی و اداره ی زائران غیر ایرانی به دلیل قدمت اداره و نیز تمرکز وظایف و فعالیتها ذیل یک تابلو: «زائران غیر ایرانی» همچنین اسباب کشی از فضای آنالوگ به سایبر پس از شیوع کرونا و...
پیشنهاد: اجماع برای انتخاب یک نفر یا یک کارگروه واحد به عنوان تنها متولی + هم افزایی تمامی ظرفیت های «زائر و زیارت» از همه ی نهادها و مراکز ذیربط در یک بستر و ...
آسیب شناسی: نبود یا کمبود یک پنجره واحد تصمیم سازی و یکپارچه سازی مراکز تصمیم گیری که متأسفانه دیرزمانی است ... ادامه مطلب

، فهرست دیپلماسی‌های برتر

شهر و استان - مشاهده همه

یادداشت فرهیخت

مشاهده همه

یادداشت فرهیخت: دو سال است که شاهد ذره ذره آب شدن شمع رویکرد  «بین المللی» از چلچراغ رویداد ارزشمند، فاخر و مؤثر  «جشنواره ی هنرهای شهری مشهد»  هستیم. اتفاق ناگواری که بذر یأس و ناامیدی را در دل فعالان و دغدغه‌داران توسعه ی روابط خارجی مشهد می کارد و آنان را دلسرد می کند. آن هم رخدادی که معمولی، صفر کیلومتر و بی کس و کار نبود، بلکه رویدادی بود مبارک، گران سنگ و با سابقه ی چهارده ساله و با پشتیبانی و حمایت مادی و معنوی ارگان مدیریت عالی شهری پرآوازه به بلندای مشهد! ...


تریبون آزاد فرهیخت

مشاهده همه نظرات رسالت تریبون آزاد

تریبون آزاد فرهیخت در پی چیست؟ «این فضا، درگاهی است برای درج و بازتاب شفاف و صریح آن دسته از «مردم نگاره ها» یی که صرفاً مرتبط با رویکرد بین المللی کلان شهر مشهد است؛ اعم از نظرات، انتقادات، پیشنهادات، مطالبات و دغدغه های فعالان توسعه ی روابط خارجی شهر با جهان پیرامون بویژه کشورهای اسلامی خاصه همسایگان بالاخص همسایگان شرقی ... توضیح بیشتر آن که این بستر گفتمانی، در پی آن است تا همسو با اهداف اندیشکده و در حد توان خود، روند «تعالی نهضت توسعه ی مناسبات بین المللی شهر رضوی» را سرعت و پویایی بخشد و مددکار فکری و فرهنگی مسئولان ذیربط در هر حوزه ی عملکردی همچنین مؤثران روابط خارجی در دستگاه ها و سازمان ها و شرکت ها و نهادهای دولتی و خصوصی و... باشد. پس اگر دیدگاهی دارید، همین الان با ما در میان بگذارید تا در همین بخش منتشر کنیم. مؤید و منصور باشید


تریبون آزاد فرهیخت: بدسلیقگی خبرنگار در تنظیم خبر یا مصاحبه ی ناقص مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد مبنی بر آغاز عرضه ی «دو من کارت جدید و زماندار شهرداری مشهد» با عنوان «زائر کارت» ویژه ی زوار بارگاه منور رضوی - آن هم با لحنی غیر واقع بینانه و بلکه ادبیاتی منت وار - موجب شد یکسری انتقادات و گلایه های بعضاً تند، متوجه این سازمان و کارکنان خدومش شود که ما در انتهای این نوشتار، به رسم امانت، ناگزیر از بازنشر آنان هستیم. و اما حکایت این من کارت های جدید «زائر» چیست؟ کل داستان از این قرار است که شهرداری مشهد دو مدل من کارت جدید چاپ و عرضه کرده که ادعا می شود از من کارت قدیمی (۱۵ هزار تومانی)، ارزانتر است! قیمت مدل اول ۲۰ هزار ....


خبرهای خوب

افتخارات و مفاخر مشاهده همه
رسانه/ برپایی مراسم رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه شهرداری مشهد؛ فارسی، انگلیسی، عربی و روسی دیپلماسی رسانه/ برپایی مراسم رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه شهرداری مشهد؛ فارسی، انگلیسی، عربی و روسی

رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه جهانشهر | مشهد و خواهرخوانده‌هایش اخبار و اطلاعات شهری را به اشتراک می‌گذارند. امروز به‌مناسبت روز دهم دی‌ماه (روز ملی مشهد) از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه جهانشهر رونمایی شد. محمد بهشتی منفرد، رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه ...

عکس و مکث

مشاهده همه

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

کشورهای همسایه، یکی از مهمترین مزیت های نسبی هر استان مرزی است! از این رو آشنایی با سطح تعاملات .مراودات در همه ی زمینه ها بویژه «اقتصادی» با کشورهای همسایه ی شرقی «افغانستان»، «پاکستان»، «ترکمنستان»، «ازبکستان»، «تاجیکستان» و... هم اوّلیت است و هم اولویت، هم اهمیت دارد و هم ارحجیت! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با کشورهای همسایه ی شرقی پی خواهیم برد.

اغراق گویی ها

آدرس های غلط مشاهده همه رسالت ما

رسالت «دیده بان فرهیخت» در برابر اغراق گویی ها و آدرس های غلط چیست؟ سنگ تراش ها، همه با قلم بر سر سنگ می کوبند، اما درشتی قلم «مجسمه ساز» کجا و ظرافت قلم و طبع ظریف «الماس تراش» کجا؟ اینجا به مصداق «شرف المکان بالمکین»، مرکز ایران است و پیشانی نظام و قطب اول جهان تشیع و... چون همه ، چه مجاور و چه زائر، از اعماق وجود بر این حقیقت مسلم باور داریم که:

مشهد، شهر جان و جانان است، نه آن که فقط خاکش میزبان مضجع منور رضوی است (دقیقاً به مفهوم: کعبه یک سنگ نشانیست که ره گم نشود... حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست؟!) بلکه مهمتر از مضجع منور، وجود و حضور خود آن امام حی و زنده است. تعبیر زیبای علامه طباطبایی(ره) اینجا شنیدنی است که: همه ی امامان لطف و محبت دارند، اما رأفت امام رضا(ع)، حسی و ظاهر و محسوس است، این وجود و حضور آن امام همام حسی است، یعنی آن که همگان، به محض ارتباط قلبی با آن حضرت در هر گوشه ای از جهان، حضور ملموس آن امام همام را با تمام وجود خود لمس و حس می کنند، خاصه زمانی که در حریم حرمش قرار می گیرند. حال آیا شایسته است تریبون داری مثلاً برای دفاع از معنویت شهر و استان منسوب به عالم آل محمد(ص)و امام حکمت و عقلانیت بگوید که مشهد واتیکان ایران است! و ما سکوت کنیم؟
(یادآوری: به دلیل محدودیت این فضای دید در نمای دسکتاپ، لطفاً در صورت مواجه شدن با مشکل، ادامه ی این بحث را در پست جداگانه با همین تیتر و یا از طریق مرورگر تلفن همراه خود مشاهده و دنبال بفرمایید. سپاس)
یا بزرگی از سر سهو لسان بگوید: امام رضا(ع)، برند مشهد است! و یادآور نشویم؟ یا چهار سال پیش که معاون متولی اول گردشگری استان، سیگنال بسیار غلط و خطرناکی به سرمایه گذاران داخلی و خارجی داد مبنی بر این که «سرمایه گذاری در تأسیسات گردشگری مشهد اشباع شده است!!» چه باید می کردیم؟ فارسی شده حرفش این می شد که آقایان سرمایه گذار داخلی و خارجی: دست نگه دارید! دیگر هتل و میهمان پذیر و اقامت سرا چه ارزان و چه گرانش را در مشهد نسازید که ظرفیت تکمیل شد!! تا ثروتمندان در هتل ها اقامت کنند و فقراء در کمپ غدیر زیر چادر در زمستان از سرما بلرزند و در تابستان از گرما عرق بریزند! و مُردیم تا پس از چهار سال، والی اول گردشگری استان، آبان ۱۴۰۱، آن جمله ی سراسر اشتباه معاونش را اصلاح کرد و صراحتاً معترف شد که «اشباعی در کار نیست، بلکه شدیداً به اقامتگاه های ارزان قیمت برای زوار نیازمندیم!!» اما حیف که بسیار دیر شده بود!... اکنون نیز بر این اعتقادیم اگر این حساسیت ها و دقت ها از سوی دلسوزان فرهیخته صورت نگیرد، هیچ بعید نیست با این دست فرمان رسانه هایمان هم، ناخواسته و از سر غفلت، تریبون صاحبان زر و زور شوند، کما این که خبرگزاری ارزشی تسنیم در اقدامی بسیار عجیب و غیر حرفه ای، در تیتر مصاحبه ی تصویری خود با معاون گردشگری استان، متأسفانه از واژه ی بسیار سخیف و خودساخته ی «بختک» برای «زائرپذیرهای سازمانی» استفاده کرد، در حالی که در این فیلم، اصلاً مصاحبه شونده از چنین واژه ای استفاده نکرده بود! کوتاه سخن آن که اگر این جد و جهدهای موشکافانه بر این اظهارات و تیترها صورت نگیرد، هیچ استبعادی ندارد فردا روزی، خدای نکرده با چنین تیتر یا سخنی در مشهدالرضا مواجه شویم: «سینماروترین مردم ایران، مشهدی ها هستند، پس با اندکی سرمایه گذاری در صنعت سینمای این دیار، می توانیم مشهد را هالیوود ایران کنیم»! ... اندکی تأمل...برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «محمد شهریار» عمیقأ سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنان چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


سیاسی/ «ماهر الوان» سرکنسول جدید جمهوری اسلامی عراق در مشهد
سیاسی/ «ماهر الوان» سرکنسول جدید جمهوری اسلامی عراق در مشهد
تاریخ سفر:يكشنبه, ۱۱ دی ۱۴۰۱
سیاسی / محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق
سیاسی / محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق
تاریخ سفر:چهارشنبه, ۹ آذر ۱۴۰۱
سیاسی/ «قاری دین محمد حنیف» وزیر اقتصاد دولت افغانستان
سیاسی/ «قاری دین محمد حنیف» وزیر اقتصاد دولت افغانستان
تاریخ سفر: دوشنبه, ۲۳ آبان ۱۴۰۱
سیاسی/ عبدالعزیز عقیلی، دبیرکل دولت بلوچستان پاکستان
سیاسی/ عبدالعزیز عقیلی، دبیرکل دولت بلوچستان پاکستان
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۷ آبان ۱۴۰۱

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

سابق شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند. یادآور می شود به محض دسترسی به تصاویر سایر مقامات مسئول، آنها نیز درج خواهند شد.


مقامات خارجی
سیاسی/ ماهر الوان، سرکنسول جدید عراق در مشهد

سیاسی/ ماهر الوان، سرکنسول جدید عراق در مشهد | مأموریت از: يكشنبه, ۱۱ دی ۱۴۰۱

«محمد شهریار» سرکنسول جدید پاکستان در مشهد

«محمد شهریار» سرکنسول جدید پاکستان در مشهد | مأموریت از: يكشنبه, ۱ آبان ۱۴۰۱

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل | مأموریت از: چهارشنبه, ۲ تیر ۱۴۰۰

«فاتح توپچو» سرکنسول کشور ترکیه در مشهد

«فاتح توپچو» سرکنسول کشور ترکیه در مشهد | مأموریت از: جمعه, ۱۰ آبان ۱۳۹۸

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: دوشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸

گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


علمی/ انوشه انصاری ، نخستین توریست فضایی زن در جهان، متولد مشهد
علمی/ انوشه انصاری ، نخستین توریست فضایی زن در جهان، متولد مشهد
علمی/ دکتر محمد صال مصلحیان، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و رییس انجمن ریاضی ایران، و عضو فرهنگستان علوم ایران
علمی/ دکتر محمد صال مصلحیان، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و رییس انجمن ریاضی ایران، و عضو فرهنگستان علوم ایران
ورزشی/ لیلا حیدری نخستین دارنده مدال طلای تاریخ دوچرخه سواری قهرمان آسیا
ورزشی/ لیلا حیدری نخستین دارنده مدال طلای تاریخ دوچرخه سواری قهرمان آسیا
اقتصادی/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
اقتصادی/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

جستجو

آمار و اطلاعات تارنمای فرهیخت


جای خالی واژه ی
زوار غیر ایرانی

در اسناد سیاست های کلان و نظام راهبری آستان قدس رضوی

تولیت معظم: تمام واژه های مرتبط و مشابه مانند زوار خارجی و... را در این اسناد جستجو کردیم، متأسفانه حتی یک مورد هم پیدا نکردیم! کما این که در یکصد صفحه آیین نامه خدمت خدام که اخیراً بازنگری و ابلاغ شد هم نبود! ... افسوس ... فأین تذهبون؟

تنها مستند خود جستجو کنید خود ببینید