دیپلماسی دانشگاهی/ اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان نخبه عراقی به همت دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)

  • بازدید: ۶۴
دانشگاهی/ اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان نخبه عراقی به همت دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)
دانشگاه امام رضا-ع

رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) از اعطای بورسیه تحصیلی امام رضا(ع) به دانشجویان نخبه کشور عراق خبر داد.
به گزارش خبرنگار علم و فرهنگ آستان قدس رضوی، دکتر مرتضی رجوعی با بیان این خبر گفت: همزمان با سفر هیات عالی رتبه وزارت علوم عراق به مشهد مقدس به میزبانی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، در نشست مشترک مسئولان این دانشگاه و معاون وزیر علوم کشور عراق مقرر گردید به 24 نفر از دانشجویان نخبه عراقی که توسط وزارت علوم این کشور معرفی شوند، بورسیه تحصیلی امام رضا(ع) اعطا گردد.
وی افزود: به نیت حضرت رضا(ع) به هشت دانشجو بورسیه تحصیلی 100 درصد، به هشت دانشجو بورسیه تحصیلی 75 درصدی و به هشت نفر دیگر بورسیه تحصیلی50 درصد توسط دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) اعطا می شود.
میزبانی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) از هیات عالی رتبه وزارت علوم عراق
وی در ادامه با اشاره به دعوت اختصاصی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) از مسئولان وزارت علوم کشور عراق برای حضور در مشهد مقدس و بازدید از دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) و مجموعه های علمی- فرهنگی آستان قدس رضوی خاطر نشان کرد: در قالب این دعوت دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی؛ معاون اداری و مالی و پشتیبانی وزیر علوم کشور عراق در صدر هیات عالی رتبه از وزارت علوم کشور عراق به مشهد سفر کرد و در این سفر دکتر حازم جری منیخر الماجد؛ معاون مدیر ارتباطات و پیگیری دانشگاه های مورد اعتبار در کشورهای خارجی، دکتر علی صبیح رشید المجبلی؛ مسئول ارزیابی دانشگاه های خارجی، دکتر علی نعیم جاسم الغنی؛ مدیر کل بودجه و مالی وزرات علوم عراق، دکتر امجد حمید عبدالرزاق المظفر؛ رایزن علمی و فرهنگی جمهوری عراق در ایران و دکتر حیدر محمد علی محمد حسین نصار؛ معاون علمی و فرهنگی جمهوری عراق در ایران، این مقام مسئول عراقی را همراهی کردند.
وی دیدار با رئیس سازمان علمی- فرهنگی آستان قدس رضوی و مسئولان دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) و دانشگاه علوم اسلامی رضوی، بازدید از کتابخانه مرکزی حرم مطهر رضوی، موسسه تربیت بدنی بنیاد کرامت رضوی و استادیوم امام رضا(ع) و نشست صمیمی با دانشجویان عراقی که در دانشگاه های ایران تحصیل می کنند را برخی از برنامه های این هیات عراقی ذکر کرد.
تقویت تعاملات علمی و ارتباطات میان فرهنگی
رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) تقویت روابط و تعاملات علمی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عراق و تقویت ارتباطات میان فرهنگی بین این دو کشور دوست و همسایه را از دستاوردهای بلند مدت حضور هیات عالی رتبه وزارت علوم عراق در مشهد عنوان کرد.
انجام پروژه های پژوهشی تقاضامحور
به گفته این مقام مسئول، سیاست دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی، تعریف و هدایت پایان نامه ها و رساله های آن ها مبتنی بر نیازهای کشور عراق می باشد و تاکید می شود تا دانشجویان عراقی مقالات و پایان نامه خود را با همکاری اساتید دانشگاه های عراق از جمله دانشگاه های بغداد، مستنصریه، بصره، بابل و کوفه به عنوان استاد مشاور دنبال کنند.
دکتر رجوعی در ادامه با اشاره به تحصیل حدود چهار هزار دانشجوی عراقی در دانشگاه های استان خراسان رضوی عنوان کرد: بیش از 30 درصد دانشجویان عراقی دانشگاه های استان، در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) مشغول به تحصیل هستند و از نظر تعداد دانشجو این دانشگاه جزو 10دانشگاه اول کشور از نظر تعداد پذیرش دانشجوی خارجی می باشد.
جلوتر از برنامه ششم توسعه در جذب دانشجو خارجی
این مقام مسئول با بیان اینکه جذب دانشجوی بین المللی از اهداف نظام آموزش عالی در برنامه ششم توسعه کشور است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 18 درصد از دانشجویان دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) را دانشجویان غیر ایرانی از ملیت های مختلف تشکیل می دهند که از اهداف ذکر شده در برنامه ششم توسعه در خصوص جذب دانشجوی جلوتر هستیم.


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتیبرترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
تاریخ سفر:شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
تاریخ سفر: يكشنبه, ۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
تاریخ سفر:يكشنبه, ۱ اسفند ۱۴۰۰

قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
تاریخ سفر: سه شنبه, ۳ اسفند ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
  • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۴۰۰ بازدید


... و باز هم برپایی آیین بزرگداشت حکیم فردوسی ... بدون حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی!

مدیران استانی و شهری دیاری که جهان شهر مشهد می خوانیدش... چطور ۱۵ دستگاه اجرایی استان می توانند برای ۱۳ برنامه آن هم در یک روز بسیج شوند، اما از برپایی حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی عاجزند؟!
آقای شهردار... مگر روز اول وعده ندادید هیچ برنامه و پروژه ای را در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان بدون پیوست بین المللی برگزار نخواهید کرد؟ تعالی دیپلماسی های شهری و فرهنگی در گرو همت شهرداری است، از استانداری و ارشاد و گردشگری اش و... ناامیدیم!
فهرست ۱۳ برنامه وعده شما        شعار شما