دیپلماسی رسانه ای/ تریبون آزاد فرهیخت: گلایه تند یک مخاطب از بی اعتنایی سایتها و خبرگزاری های مشهدی نسبت به رویدادهای بین الملل شهر، از خراسان و قدس گرفته تا شهرآرا و خبرگزاری رضوی!

  • بازدید: ۲۴۲
رسانه ای/ تریبون آزاد فرهیخت: گلایه تند یک مخاطب از بی اعتنایی سایتها و خبرگزاری های مشهدی نسبت به رویدادهای بین الملل شهر، از خراسان و قدس گرفته تا شهرآرا و خبرگزاری رضوی!

سلام به همگی من سایت شما رو چند ساله دنبال میکنم و به موضوع روابط بین الملل که شما پیگیری میکنید حساسم چون درسش رو سالها خوندم و برام مهمه ولی میبینم شما هم خیلی حساسیت بخرج میدید به خیلی چیزها و یادتون میره اینجا مشهده یعنی شهر مسئولان بی تفاوت به همه چیز و همه کس و به نظرم با گله کردن از رسانه های مشهدی و وضع خراب بین الملل شهر چیزی عائدتون نمیشه چون که واقعا" خودشون هم نمی دونن جکاره ان و حالشون رو اصلا نمی فهمن چون کسی که خوابه رو میشه بیدار کرد ولی کسی که خودش رو به خواب زده رو اصلا" 

مگه یادتون رفته بابابزرگ همه اینها روزنامه خراسان ۷۲ ساله هستش که براش بایت و جیم و جلبک مهمتره از روابط بین الملل مشهده! بعد از خراسان جنوبی و خراسان شمالی به تازگی منوی سیستان و بلوچستان رو هم اضافه کردن و قراره روزنامه خراسان سی استان دیگه هم بشن مثلا خراسان ایلام! خراسان تهران! خراسان خوزستان! بعد وقتی مسئولان مشهدی جایی گند میزنن نقد میزنن که چرا فلان دستگاه و ارگان به کمک دیپلماسی عمومی یا شهری یا ورزشی نیومده؟! 

خوب خود شما حاضر نیستید یه منوی ساده بین الملل برای خود مشهد بذارید یا از همه بدتر، وقتی که شورای مثلا اسلامی شهر سابق تصویب کرد که از هر زائر خارجی امام رضا(ع) هنگام ورود به مشهد ده یورو پول زور بگیرن یا پول درمانشون رو دلاری بگیرن همین بابابزرگ با اینهمه خبرنگار و ساختمون و دبدبه و کبکبه زبونشون بند اومده بود و حتی یه سطر هم خرج نکرد جز یه خبرنگار شجاع قدس که مردونه وابستاد و قلم زد و آبروی شورای شهر رو برد تا استاندار ورود کرد و قائله ختم بخیر شد! 

یا همین روزنامه قدس که ۳۴ سال پیش با پول آستان قدس رضوی راه افتاد و پدرم میگفت اولش مردم اعتراض کردن چرا با پول امام رضا(ع) میخواهید تبلیغ آستان قدس رو بکنید ولی بعدش تکذیب کردن و قسم حضرت عباس(ع) خوردند که نه بابا قصدمون فقط پوشش اخبار مشهده و نهایتاً استان خراسانه ولی الان شدن خبرگزاری ایرنا و فارس و تسنیم دوم! برای تمام سی استان کشور منو و خبرنگار دارن، یعنی خوش به حال مثلاً ایلامی های عزیز که هم خراسان ایلام دارند و هم قدس ایلام، آفرین!

البته به منوی بین المللش دلخوش نکنید که بین الملل مشهد نیست، بلکه اونا الان اخبار درگیری آذربایجان و ارمنستان براشون مهمتره تا اخبار بین المللی مشهد!!! حالا چه ربطی داره به قدس داره و آستان قدس خدا عالمه! 

یا از همه گوشه بازتر همین شهرآرای شهرداری خودمونه که با قرون به قرون پول عوارض همین مردم مشهد راه افتاده اونم ۲۴ سال پیش، علی الظاهر اول کار مردم گله کردن که ای بابا این چه وضعشه؟ شهرداری هم از آستان قدس یاد گرفته و میخواد دستگاه تبلیغاتی اختصاصی برای خودش درست کنه و ما حاضر نیستیم با پول عوارض مون، شهرداری برای خودش تبلیغ بکنه برای همین مسئولان اون موقع دوبار قسم حضرت عباس (ع) خوردن که واقعاً اخبار مشهد و محله هاشو پوشش میدن و برای همین یکسره میگفتن رسانه بومی و محله محور! خدایی اولش خوب کار کردن ولی بعد اوناهم جوگیر شدن و دوباره جا پای خراسان و قدس گذاشتن تا تو سرها، اینا هم سری بلند کنن، البته چند ماه پیش وقتی منوی افغانستان رو راه انداختن منم مثل شما خوشحال شدم ولی اونم اولش خوب بود چون فقط اخبار افغانستانی های مقیم مشهد رو پوشش میدادن و امیدوار کننده بود ولی باز جوگیر شدن و مشهد رو ول کردن و چسبیدن به اخبار کل افغانستان یعنی کل اخبار ولایتهای افغانستان از دورترینش که بدخشان باشه و نزدیک به چین رو پوشش میدن ولی بغل گوششون اخبار افغانستانیهای مقیم مشهد که ۹۰ درصد مهاجرینش تو مشهد و استان ما زندگی می کنن رو فراموش کردن! گویی افغانستانی ها اصلا" خبرگزاری ندارن و منتظر شهرآرای ما بودند تا رسانه اونا بشه! 

ولی خداوکیلی از همه عجیب تر، این نوزاد رسانه های مشهدی یعنی خبرگزاری رضوی هستش که دیگه با سه بار قسم حضرت عباس(ع) قول دادند که مثل اسمش فقط اخبار جشنواره امام رضا(ع) و فوقش اخبار امام رضایی (ع) شهر و استان امام رضا(ع) رو پوشش بدن برای همین اسمش رو گذاشتند خبرگزاری رضوی ولی متأسفانه ویروس خراسان و قدس و شهرآرا هم به اونا سرایت کرد و حالا اونا هم تو سی استان شعبه زدن!! یعنی خبرگزاری رضوی کهکیلویه و بویراحمد هم داریم و  برید خودتون نگاه کنید خبر شستشوی بام کعبه براشون مهمه ولی اخبار بین المللی مشهد نه!

وقتی میگن تو این شهر هرکی به هرکیه و اصلا" هیچ چیزی روی نظم و قاعده نیست برای همینه که یه منوی من درآوردی درست کردن به نام "رضوی +" که حتما" منظورشون رضوی پلاس هست و اینطوری هم تلفظش میکنند چون دیدن که در مسابقه ایرنا شدن نمیشه از قافله ورزشی ها عقب بمونن و از طرف دیگه بده که تو خبرگزاری رضوی یه منو بذارن به نام ورزشی اونوقت جواب مردم رو چی بدن که خبرگزاری رضوی رو چه به ورزش؟ برای همین گذاشتند رضوی پلاس! حالا آیا این اسم در شأن خبرگزاری منسوب به امام رضا(ع) هست یا نه؟ خدا عالمه. حتما" یه مدت دیگه که ببینن افکار عمومی شهر بی خیالن تو اخبار سینمایی و سوپراستارهای کشور هم ورود میکنن و اون بالا اسم جدید میذارن: "سینما پلاس" 

خلاصه این که حق باشماست یکی تو سایتتون گفته بود بخش بین الملل مشهد مثل یه بچه یتیم سر راهی و اضافه هستش که همه تشریفاتی و زائد می دوننش هر چند همین رسانه های ملی وقت شعاردادن برای مشهد سینه چاک میشن و قلم میزنن که مشهد پایتخت معنوی جهان اسلامه و قطب اول جهان تشیعه و بزرگترین کلانشهر مذهبی جهانه و یکی میگه سه میلیون و یکی میگه ۴ میلیون زائر خارجی داره و تازگی هم دیدم تو سایتتون که نوشتید معاونت زیارت استانداری تو سایتش گزارش داده سالی دویست میلیون !!! مسافر خارجی داریم و چهار ساله هنوز اصلاحش نکردن، ولی متأسفانه وقت عمل هیچ کس حاضر نیست یه قدمی برای بین الملل شهر برداره حتی شهرداریش که عملا" دیپلماسی شهر خواب خوابه! 

خلاصه اینکه خبرگزاری ها و سایتهای خبری مشهدی رو رها کنید که همه شون شدن رسانه ملی و یادشون رفته کی بودن و برای چی تأسیس شدن، از خراسان پیرش گرفته تا قدس و شهرآرا و خبرگزاری رضوی نوزادش همه با پول و اعتماد مشهدی ها بزرگ و بزرگتر میشن ولی اخبار کل دنیا حتی گینه بیسائو رو پوشش میدن، ولی وقتی پای اعتبار بین المللی مشهد به میان میاد، بین الملل مشهد کیلو چند؟ منوی بین الملل پیش کش حتی تگ های بین الملل شون رو هم به روز نمیکنن.

همونایی که تو صدر سایت و روزنامه شون بزرگ می نویسن رسانه خبری و "تحلیلی" ولی به قول شماها از تحلیل ساده ترین قاعده و قانون دنیای امروز عاجزند که هیچ فرد، خانه، خانواده و سازمان و شهر و کشور و قاره ای جز در سایه ارتباط با پیرامون خود رشد نکرده و نمی کنه! 

مگه دولت جدید و استاندار تازه نفسش کاری کنه که چراغ اول رو به درستی در معاونت زیارتش روشن کرد و خدا کند چراغ دوم رو در رسانه ها که به درستی گفتن "سرآمد همه قصورات، جهله" و از طرفی دیگه "رسانه رکن چهارم دموکراسیه" درود و بدرود


  • امید همایونی
    مگه فقط در این زمینه رسانه های مشهد فشل و بی خاصیتن اصلا روزنامه هاشون رو کسی نمیخره تو باجه ها مونده و همش برگشت میخوره ضمنا ببینید وضعیت فرهنگی هنری این شهر رو بعد خودتون قضاوت کنین چه اوضاعی دارن مثلا هنرمندان این شهر رو فراموش کردن و اصلا با اونا مصاحبه نمی کنن مگه چهره های معروف یا جشنواره های مردمی مانند فیلم عمار و فیلمهای کوتاه و که برگزار میشه هیچ بازتاب درستی نمیدن یا جشنواره ای مث جشنواره فیلم فجر اومده الان و هیچ کسی درددل مردم خصوصا جوانها رو نمیگه و همه از ارشاد تعریف میکنن تو سینماها هم معلومه دوربین صداسیما وقتی جلوی کسی باید مگه از جشنواره بد میگه بد هم بگه سانسورش میکنن
  • شهیدی فر
    خیلی خوب و درست تحلیل شده متاسفانه مشهد همیشه اینطور بوده و گذشت زمان هم نتونسته زیاد تغییر بده این اخلاق بد رسانه های مشهدی رو که بدجور نون به نرخ روز میخورن و یادشون میره که قبل از اینکه باید هوای شورای شهر و شهرداری و استانداری و اینها روداشته باشند, باید هوای مردم شهرشون رو داشته باشن چون وامدار مردمن نه مسوولان و اگه واقعا کارشون رو درست و بی نقص و حرفه‌ای انجام میدادن الان وضع شهر ما و استان اینطور نبود
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتیبرترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
تاریخ سفر:شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
تاریخ سفر: يكشنبه, ۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
تاریخ سفر:يكشنبه, ۱ اسفند ۱۴۰۰

قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
تاریخ سفر: سه شنبه, ۳ اسفند ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
  • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۴۰۰ بازدید


... و باز هم برپایی آیین بزرگداشت حکیم فردوسی ... بدون حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی!

مدیران استانی و شهری دیاری که جهان شهر مشهد می خوانیدش... چطور ۱۵ دستگاه اجرایی استان می توانند برای ۱۳ برنامه آن هم در یک روز بسیج شوند، اما از برپایی حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی عاجزند؟!
آقای شهردار... مگر روز اول وعده ندادید هیچ برنامه و پروژه ای را در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان بدون پیوست بین المللی برگزار نخواهید کرد؟ تعالی دیپلماسی های شهری و فرهنگی در گرو همت شهرداری است، از استانداری و ارشاد و گردشگری اش و... ناامیدیم!
فهرست ۱۳ برنامه وعده شما        شعار شما