انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی دانشگاهی/ رئیس دانشگاه فردوسی: ۲۶۰۰ دانشجوی خارجی از ۲۰ کشور دنیا در این دانشگاه تحصیل می‌کنند

  • بازدید: ۱۲
دانشگاهی/ رئیس دانشگاه فردوسی: ۲۶۰۰ دانشجوی خارجی از ۲۰ کشور دنیا در این دانشگاه تحصیل می‌کنند

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در حال حاضر ۲۶۰۰ دانشجوی خارجی از ۲۰ کشور دنیا در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، امروز، سوم آبان ماه، در آیین ورودی نودانشجویان دانشگاه فردوسی ۱۴۰۰ که در  تالار رودکی کانون‌های فرهنگی و هنری این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: نزدیک به دو سال اخیر که با ویروس کرونا مواجه شدیم، دانشگاه آن صفا و رونق گذشته را ندارد. امیدواریم شرایط روز به روز بهتر شود و به نحوی رقم بخورد که بتوانیم حضور فیزیکی دانشجویان را در دانشگاه فردوسی مشهد شاهد باشیم.

وی افزود: دانشجو در دانشگاه فردوسی مشهد در کنار کسب دانش، جامعه‌پذیری را فرا می‌گیرد. او می‌آموزد چگونه در یک تیم کار کند و روابط اداری خود را تنظیم می‌کند. دانشجو تجربه می‌کند که انسانیت و کمک به هم نوع چه لذتی دارد. این آموزش‌ها در فضای مجازی ایجاد نمی‌شود و انتقال آن کار دشواری است.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: دانشگاه فردوسی مشهد بزرگترین مرکز علمی شرق ایران در دایره‌ای به قطر ۱۰۰۰ کیلومتر است که مرکز علمی با این اعتبار وجود ندارد. مرکز علمی که به برکت حضور دانشجویان توانمند، استادان بسیار نخبه و فرهیخته، کارکنان و کارشناسان فضایی ایجاد کرده که در عرصه‌های مختلف افتخارآفرینی کرده است. در حوزه دانشجویی افتخارات دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در عرصه‌های مختلف بسیار چشمگیر است. 

وی اضافه کرد: در حوزه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی نیز دانشگاه فردوسی مشهد زبانزد است و در جشنواره‌های مختلف مانند حرکت، رویش و... که شما در دوران تحصیل بیشتر با آن آشنا خواهید شد، از مسابقات مختلف تا برنامه‌های قرآنی، فرهنگی و هنری دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد بسیار فعال و پرانرژی ظاهر شدند و صاحب رتبه و مقام هستند.

کافی خاطرنشان کرد: انجمن‌های علمی دانشجویان هم از لحاظ کمیت و کیفیت در سطح دانشگاه‌های کشور سرآمدند و در عرصه ورزش، تنها دانشگاهی هستیم که جام قهرمانی المپیاد ورزشی دانشجویان کشور را که مهم‌ترین رویداد ورزشی است، از تهران به مشهد آوردیم. اکنون این افتخارات به شما به ارث رسیده و نباید تنها در کلاس درس، آزمایشگاه و کارگاه محصور کنیم، بلکه باید در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و کلیه فعالیت‌های داوطلبانه‌ای که در دانشگاه است، ورود کنید تا در همه آن‌ها فعال باشید.

وی تصریح کرد: به گواه افرادی که از ظرفیت‌های دانشگاه فردوسی مشهد دیدن کرده‌اند، زیرساخت‌هایی که در عرصه‌های مختلف به ویژه ورزشی در این دانشگاه وجود دارد، بی‌نظیر است و دانشگاهی وجود ندارد که لیست کاملی از تمام ورزش‌ها را داشته باشد. شاید جالب باشد که ما در پردیس، اسب‌سواری و مجموعه‌ای از ورزش‌ها را داریم. همچنین بهترین زمین‌های ورزشی، آبی و نیز چهار زمین چمن فوتبال وجود دارد. بنابراین ظرفیت‌هایی در این دانشگاه وجود دارد که در کمتر دانشگاهی دیده می‌شود.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: در این دانشگاه، کانون‌ها و هیات‌های مختلفی وجود دارد که این ظرفیت را پوشش می‌دهند و زمینه این‌گونه فعالیت‌ها را فراهم می‌کنند، اما آنچه که رسالت مهم و اصلی شماست، درس خواندن و تجهیز شدن به علم است، اما امروز تفاوتی که با گذشته دارد این است که تنها دانش و حقایق فراگرفتن علمی نسبت به گذشته راحت‌تر شده و آنچه که کار را سخت می‌کند، این است که در رقابت فشرده‌ای که در سطح ملی و بین‌المللی وجود دارد، به قدری توانمند شوید که بتوانید در این رقابت فشرده موفق باشید تا مهارت اشتغال‌زایی و کارآفرینی را یاد بگیرید.

وی اضافه کرد: بنابراین این موارد اولویت‌هایی است که دانشگاه به صورت جدی به آن‌ می‌پردازد. امروز در دانشگاه، پارک علم و فناوری و مراکز مختلف رشد فعال شده و دانشجویان و دانش‌آموختگان به موازات تحصیل و پس از تحصیل می‌توانند شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان را تشکیل دهند و دانشگاه هم به آنان کمک می‌کند تا در بازار رقابت موفق شوند. آنچه که ما به عنوان مدیران دانشگاه به دنبال آن هستیم، این است که دانش‌آموخته دانشگاه فردوسی در رقابت جهانی و ملی آن قدر ظرفیت داشته باشد که بتواند راحت شغل داشته باشد. تاکنون چنین وضعیتی بوده و دانش‌آموختگان در داخل و خارج از کشور برای دانشگاه افتخار کسب کرده‌اند.

کافی عنوان کرد: شما دانشجویان نو ورود به خانواده بزرگ ۳۰ هزار نفری پردیس دانشگاه وارد شدید. در این خانواده ما باید راه و رسم دوستدار محیط زیست بودن و شیوه زندگی مسالمت‌آمیز و اسلامی را یاد بگیریم. در این مکان باید بیاموزیم که چقدر مهم است که انرژی را هدر ندهیم و به همه جانداران کره زمین توجه کنیم که اگر هر کدام از آن‌ها نباشند، زیست بوم کشور دچار مشکل می‌شود. تمام تلاش‌مان این است و بستر را آماده کرده‌ایم تا در این خانواده بالنده شوید و رشد کنید.

وی گفت: گاهی اوقات در بعضی از موارد سخت‌گیری‌هایی می‌شود که به نفع شماست. استادان ما اگر به نحوی به نسبت دانشگاه‌های دیگر از دانشجو انتظار بیشتری دارند، به این خاطر است که توانمندتر شوید. دانشگاه فردوسی مشهد یک دانشگاه بین‌المللی است. در حال حاضر ۲۶۰۰ دانشجو از ۲۰ کشور دنیا در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و فرصت خوبی است که در کنار یکدیگر به رشد و تکامل برسید.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: فضا و پردیس دانشگاه فردوسی به گونه‌ای است که ورود به این مجموعه انسان را بسیار با اراده می‌کند و فضا به نوعی ترسیم شده که هنگام ورود، انگیزه‌مندی دانشجویان برای کسب علم بیشتر می‌شود، اما طی این دو سال از حضور فیزیکی دانشجویان در دانشگاه محروم بودیم.

دانشجویان امروز مدیران آینده کشور هستند

حجت الاسلام سیدمهدی حسینی مطلق، رئیس نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه فردوسی مشهد نیز در ادامه این مراسم بیان کرد: با توجه به اینکه ما در مشهد و در جوار امام رضا(ع) هستیم، باید این نکته را متذکر شوم که خوشا به حال شما دانشجویان که در این شهر تحصیل می‌کنید و در کنار این امام معصوم(ع) هستید. این فرصت برای بسیاری از هم‌ردیفان شما مقدور نیست و این چند سال به سرعت می‌گذرد و تنها خاطرات آن می‌ماند.

وی افزود: بنابراین باید از فرصت حضور در مشهد مقدس استفاده کنید و بار معنوی خود را برای سراسر عمر در این زمان با امام رضا(ع) ببندید. امیدوارم که سال‌های خوشی را در این دانشگاه و شهر سپری کنید. مدیران دانشگاه فردوسی مشهد در تلاش هستند که شرایط بسیار خوبی را برای دانشجویان فراهم کنند.

حسینی مطلق بیان کرد: دانشجویان امروز مدیران آینده کشور هستند و همه ما روزی بازنشسته می‌شویم و شما باید مدیران این دانشگاه و شهر باشید. بنابراین روزی که قصد دارید از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شوید، امیدواریم با یک نسل فرهیخته و با نشاط روبه‌رو شویم و به شما افتخار کنیم.

ایکنا 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر