انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی دینی/ رسانه ای؛ گلایه های فرهیخت: برگزاری و پایان نخستین جشنواره رسانه‌ای امام رضا(ع) بدون رویکرد بین المللی و شرکت کننده و حتی داور غیر ایرانی! امام رضا(ع) متعلق به همه جهان اسلام است و نه فقط ایران!

 • بازدید: ۱۳۶
دینی/ رسانه ای؛ گلایه های فرهیخت: برگزاری و پایان نخستین جشنواره رسانه‌ای امام رضا(ع) بدون رویکرد بین المللی و شرکت کننده و حتی داور غیر ایرانی! امام رضا(ع) متعلق به همه جهان اسلام است و نه فقط ایران!

گلایه های فرهیخت:  هرچند به سهم خود از بابت برگزاری نخستین جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) که متأسفانه علی رغم درج عنوان «بین المللی» در وبگاه رسمی آن، با «رویکرد ملی» برگزار شد، از دست اندرکاران آن بویژه «مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی» باید سپاس گزار باشیم، اما به «فرهیخت» حق بدهید گله مند باشد چرا این رویداد رسانه ای با «رویکرد بین المللی» برگزار نشد، مادامی که: ۱. در ابتدا، عنوان «بین المللی» بر تارک وبگاه «دبیرخانه ی نخستین جشنواره» نقش بسته بود، هرچند متأسفانه اکنون اثری از آن نیست! 

۲. به دوستان مرکز ارتباطات و رسانه «آستان قدس رضوی» یادآوری می کنیم که بر اساس اصل هجدهم سند کلان سیاست های راهبردی اش، این نهاد خدمت و نماد قدمت، موظف به «بهره‌گیری از ظرفیت‌های بین‌المللی در مأموریت‌های فرهنگی برای تأثیرگذاری حداکثری در فضای عمومی جهان اسلام» شده است. مضافاً توجه به امور فرهنگی زوار ایرانی و غیر ایرانی، از جمله تأکیدات مقام معظم رهبری در حکم انتصاب حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی است. همچنین جمهوری اسلامی ایران، چشم و چراغ و امید فعالان رسانه ای جهان اسلام بویژه نوجوانان و جوانان مستعد و مشتاق در کشورهای محروم هست، مسلمانان و شیعیان مظلومی که بعضاً به دلیل جور و ستم حاکمان نالایق خود و یا فقر، به ایتام آل محمد(ص) معروف شده اند، حال چه می شد که آنان نیز بر سفره و خوان رحمت امام رئوف حضرت ابالحسن الرضا(ع) می نشستند و رهتوشه ای بر می داشتند و فرصتی مغتنم برای ابراز احساسات و سرسپردگی می یافتند؟! آیا بی اعتنایی و نادیده گرفتن آنان، مرضی خاطر حضرت رضا(ع) است؟!

۳. خاطر نشان می کنیم حال که به دلیل شیوع ویروس کرونا، اکثر قریب به اتفاق برنامه ها و همایش ها و مسابقات و آزمون ها نه تنها در ایران بلکه در همه ی کشورها به دلیل ممنوعیت برپایی هرگونه اجتماع، به صورت «وبینار» و «برخط» (آنلاین) و در بستر اینترنت برگزار می شود (کما این که این جشنواره این چنین شد) و به همین جهت، رویدادها عموماً بسیار کم هزینه، سریع و سهل و ساده به پایان می رسند، از این رو باعث تعجب است که چرا رویدادی که اساس و خمیر مایه اش «رسانه» است و امروزه محوریت اول نشر و پویایی رسانه جز در فضای سایبری و در بستر اینترنت معنی پیدا نمی کند، با رویکرد «بین المللی» برگزار نشد؟!

۴. بهانه ی اکثر برگزارکنندگان رویدادها از عدم اقبال به رویکرد بین الملل، افزایش هزینه هاست در حالی که اولاً آستان قدس رضوی هیچ نگرانی در بحث هزینه کرد مالی با توجه به اتکای مالی اش به منابع مالی معتنابه به عنوان مؤثرترین بنگاه درآمدزایی غیر دولتی کشور ندارد و ثانیاً این برنامه ی خاص، جز بخش هدایای هیئت داوران و عوامل اجرایی و در نهایت جوایز برگزیدگان، اساساً نیازمند بودجه ی خاص دیگری نبود!

۵. مادامی که در متن فراخوان جشنواره و در بخش محورها در بند دوم یعنی «زائر و زیارت رضوی»، به صراحت درج شده که این جشنواره با تأکید بر پویش جهانی چهارشنبه های امام رضایی و «زائران غیرایرانی» برگزار می شود، لذا حذف رویکرد «بین المللی» و عدم مشارکت دادن فعالان رسانه ای جهان اسلام از این جشنواره، بسیار مایه ی تعجب و بلکه گلایه است! حتی امکان آن بود که در بخش داوران، تعدادی از داوران آثار را از میان شخصیت های برجسته و فعالان رسانه ای جهان اسلام انتخاب می شدند! 

۶. کوتاه سخن، با توجه به ملاحظات فوق خاصه این نکته ی مهم که اگر مضجع منور رضوی به لحاظ جغرافیایی در جهان شهر «مشهد» واقع شده، اما ذات و شخصیت «عالم آل محمد(ص)» و هشتمین امام و پیشوای پیروان مذهب جعفری، متعلق به همه ی «شیعیان جهان اسلام» و نه فقط ایرانیان است و همه شیفتگان خاصه فعالان رسانه ای آن حضرت در سرتاسر جهان اسلام و بلکه این گیتی پهناور، ذی حق اند آثار خود را با محوریت آن امام همام به دبیرخانه ی جشنواره ارسال کنند، بنابر این جهات، ای کاش «آستان قدس رضوی»، کم لطفی نمی کرد و همت بیشتری به خرج می داد و از اولین دوره ی برگزاری این جشنواره، آن را با «رویکرد بین المللی» برگزار می نمود و شعار «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» را عینیت بهتری می بخشید.

۷. در پایان، متن گلایه ی یکی از مخاطبان اندیشکده در خصوص این جشنواره را که در تاریخ یکشنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ در وبگاه منتشر شده، یادآور می شویم: دیپلماسی فرهنگی/ بالاخره معلوم هست آستان قدس رضوی جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) رو با چه رویکری برگزار می کنه؟ ملی یا بین المللی؟! سلام ، خیلی عجیبه که فراخوان نخستین جشنواره رسانه ای «امام رضا(ع)» توسط مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی به تازگی منتشر شده ولی تو سایتی که معرفی کردند، یه جا نوشته که این جشنواره بین المللی هست اما تو متن فراخوان و پوسترش، هیچ اشاره ای به بین المللی بودن اش این جشنواره نشده، بالاخره خوبه دوستان آستان قدس رضوی همین ابتدا مشخص کنند که این برنامه با چه رویکری بالاخره قرار برگزار بشه، ملی یا بین المللی؟ ضمن این که حالا با این وضعیت کرونا که همه برنامه ها و مراسم و مسابقات داره به صورت دورکاری و در قالب اینترنت برگزار میشه و هزینه ها خیلی خیلی پایین اومده، اگه برای اضافه کردن رویکرد بین المللی مردد هستند، خوبه تا دیر نشه تصمیم نهایی رو بگیرند و سطح این جشنواره رو به بین المللی افزایش بدن، بالاخره توجه به جهان اسلام و گسترش دایره فعالیت های آستان قدس به زوار غیر ایرانی رضوی هم جزو امهات توصیه های مقام معظم رهبری در دستور العمل ابلاغی اخیر بود.

و اما متن کامل خبر برپایی این جشنواره، بدین شرح است:  

هیات داوران جشنواره رسانه‌ای امام‌رضا(ع)، برگزیدگان نخستین دوره این جشنواره را اعلام کرد.

به گزارش آستان نیوز، مراسم اختتامیه این جشنواره صبح امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی، محمد حسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و جمعی از مدیران رسانه های صوتی و تصویری و مکتوب، به صورت محدود و با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن همایش های موسسه تربیت بدنی آستان قدس برگزار شد. 

اعتلای سطح کمی و کیفی و ارج نهادن به آفرینش‌های بدیع، خلاق، هنرمندانه و اثرگذار رسانه‌ای با موضوعات معارف رضوی، بازخوانی مفاهیم بنیادین در پیوند با سیره رضوی و حمایت از پدیدآورندگان آثار رسانه‌ای رضوی از جمله نیات و اهداف حیات جشنواره رسانه‌ای «امام رضا(ع)» بود که در ارزیابی آثار ارسالی مد نظر هیات داوران قرار گرفت.

بر اساس اعلام هیات داوران، فهرست برگزیدگان بخش های مختلف نخستین جشنواره رسانه‌ای امام رضا(ع) به این شرح است: 

بخش خبر:

«زهره کهندل» رتبه دوم

«فاطمه زنگی‌آبادی» و «حرمت سادات متولی نوش» رتبه سوم مشترک

هیات داوران در این بخش اثری را شایسته رتبه اول ندانست. 

بخش سرمقاله و یادداشت: 

«فرهاد باغشمال آذر» رتبه دوم  

«آرش شفاعی بجستان» رتبه سوم

در بخش سرمقاله و یادداشت هیچ یک از آثار رتبه اول را کسب نکرد.

بخش مصاحبه: 

«فاطمه مرادزاده» رتبه اول، 

«صدیقه رضوانی نیا» رتبه دوم 

«آزیتا ذکاء» رتبه سوم

بخش گزارش: 

«محمد حسین مروج کاشانی» رتبه اول 

«مهدی احمدی» رتبه دوم

«زهرا وفایی نیا» رتبه سوم

بخش گزارش رادیویی و تلویزیونی: 

«مریم تکافی» رتبه اول

«کاظم دهقانی» و «مهدی رهنما» رتبه دوم مشترک «یوسف سلامی» و «ناهید فرهادی» رتبه سوم مشترک

بخش عکس خبری: 

این بخش رتبه های برتر نداشت و «هادی دهقانپور»، «محمد آهنگر» و «مرتضی صالحی» شایسته تقدیر شدند.

بخش مستند تلویزیونی: 

«مهدی شایقی» رتبه اول

«هاشم مسعودی» رتبه دوم 

«سعید ولی زاده» رتبه سوم

بخش نماهنگ تلویزیونی: 

«محمدصادق رمضانی مقدم» رتبه اول، 

«سید محمدصادق حسینی» رتبه دوم

«سعید ولی زاده» رتبه سوم

در این بخش «هاشم مسعودی» و «جلال شبانی» نیز شایسته تقدیر شناخته شدند.

بخش برنامه‌ی رادیویی: 

«عفت جمالی پور» رتبه اول

«شهرام شیخ درد ترکمانی» رتبه دوم 

«الهه بیات» رتبه سوم

در این بخش «روشنک ذوالفقاری» شایسته تقدیر شناخته شد.

بخش برنامه تلویزیونی: 

هیات داوران در این بخش آثار «هادی سمیعی زفرقندی» و «سجاد بهمن آبادی» را شایسته تقدیر دانست.

بخش شبکه های اجتماعی: 

«راضیه غلامی» رتبه اول

«علی حسن پور» رتبه دوم

«سمانه جوکار کهنگی» و «حسام شریفی» رتبه سوم مشترک

بخش موشن‌گرافی: 

«سعید طلوع» رتبه اول

«مهدی جوزانی» رتبه دوم 

«نیما حقیقی» رتبه سوم

بخش پادکست: این بخش رتبه اول و دوم نداشت و  «فاطمه سادات موسوی»، «سمیه مهرانیان» و «فاطمه برات زاده» به صورت مشترک رتبه سوم را کسب کردند.

هیات داوران جشنواره، در بخش های «طرح تلویزیونی و رادیویی» و «طرح بازی و نرم افزار» نیز اثری را شایسته کسب رتبه برتر و شایسته تقدیر ندانست.

>>> مشاهده گزارش تصویری آیین اختتامیه این جشنواره ...

 • حسین زاده
  خانم بیتا نظر شما صائب اما اینجا یک فضای علمی وپژوهشی است که فقط درباره مشهد و امور بین المللی اش بحث می کند و اساسا این موضوعات ربطی به مسئله بی آبی درخوزستان و مشکلات مملکت ندارد ولذا حق با آنهاست که چرا آستان قدس رضوی که باید برای زوار رضوی درجهان اسلام برنامه ریزی کند برای چی برنامه های به این خوبی رامحدود به قلمرو داخلی می کند و برای چه باید خبرنگاران و رسانه ای های مسلمان و شیعه در کشورهای دیگر از این جشنواره ها محروم بمانند؟ مگر در سطح جهان اسلام چند تا جشنواره رسانه ای رضوی داریم؟
 • ای بابا شما هم چقدر دلتون خوشه خوزستان آب نداره اما شما بفکر این هستین که چرا این جشنواره بین المللی نیس خوب نیس که نیست ول کنین این حرفارو برفرض که بین المللی بود چه مشکلی از مشکلات اصلی این مملکت رو حل می کرد؟
 • مجتبی محمودی
  آره واقعا عجیبه تو قم که یک سوم مشهد هم نیست یک جشنواره ساده را به صورت بین المللی برگزار میکنند اما آستان قدس رضوی با این همه دبدبه و کبکبه معلوم نیست چرا قید بین المللی بودن این جشنواره مهم را زد در حالیکه آقای مروی در اختتامیه همش حرف از زوار خارجی و دستورات رهبری برای کار فرهنگی میزدند
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

 • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
 • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
 • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدید











بهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر