دیپلماسی نمایشگاهی/ یادداشت فرهیخت: برگزاری نمایشگاه‌های مشترک با ۷۴ کشور دنیا...! همکاری با مدیران نمایشگاهی چهار قاره ...!

  • بازدید: ۲۲۵
نمایشگاهی/ یادداشت فرهیخت: برگزاری نمایشگاه‌های مشترک با ۷۴ کشور دنیا...! همکاری با مدیران نمایشگاهی چهار قاره ...!

یادداشت فرهیخت: به قلم عبدالرضا زرگری | به «دیده بان فرهیخت» حق بدهید مادامی که دوازده سال به طور مستمر و بلکه شبانه روز، در حال رصد و دیده بانی و مستندنگاری تمام رویدادهای شهر و استان با «رویکرد بین المللی» - از جمله دیپلماسی نمایشگاهی - است، از مشاهده ی اغراق گویی های مبالغه آمیز و گزافه گویی های غیر ضروری، تعجب کرده و صدالبته چون این شهر و استان، منسوب به عالم آل محمد(ص) امام مهربانی ها و راستی ها، حضرت امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام است، بلکه گلایه مند و معترض باشد که در ملک طلق امام رضا(ع)، بیان های اغراق آمیز و گزارش های ناصواب و نازل شأن و اعتبار و جایگاه شهر رضوی؟! چرا؟ و اساساً چه نیازی هست؟!

و اما در خصوص ادعای مدیران محترم «شرکت نمایشگاه های بین المللی مشهد» مبنی بر این که نمایشگاه‌های مشترک با ۷۴ کشور دنیا برگزار کرده و با مدیران نمایشگاهی کشورهای آسیایی، اروپایی، آمریکایی و آفریقایی همکاری دارد! باید گفت که ای کاش قبل از بیان چنین ادعاهای گزاف و اغراق آمیز و باورناپذیر، لااقل ابتدا یک دستی به سایت رسمی نمایشگاه می کشیدند تا «رنگ رخساره خبرها ندهد از سر درون»!

چطور می توان «قسم حضرت عباس» و ادعای کارآمدی این شرکت نمایشگاهی را باور کرد و متقابلاً چطور می توان «دم خروس» وبگاه رسمی و آئینه ی تمام نمای عملکردی اش را نادیده انگاشت؟ در حالی که این شرکت معظم برخوردار از جمع فراوانی از پرسنل مجرب و زحمت کش، کارمندان خدوم و تحصیل کرده و مدیران ساعی و متخصصان آشنا به زبان های خارجی است، اما متأسفانه ماه ها و بلکه سالها حتی از به روزرسانی تنها تریبون رسمی و سایت اینترنتی خود ناتوان و یا کم توان است؟! آیا جز ضعف مدیریت داخلی و نبود نظارت از سوی ارگان های بالادستی از جمله شهرداری مشهد و... می توان دلیل دیگری بر این ناکارآمدی ها و تناقض ها یافت؟ 

و اگر گفته شود این آمار، کلی گویی بوده و جمع آمار دستاوردهای چهل و دو ساله ی صنعت نمایشگاهی شمال شرق کشور است، باید آن شعر ناب پارسی را یادآوری کرد که: «گیریم پدر تو بود فاضل... از فضل پدر تو را چه حاصل؟!» آیا از اخلاق رسانه ای و حرفه ای به دور نیست که برای مطلوب نمایش دادن وضعیت اسفبار چند سال اخیر، از کیسه ی دستاوردهای مدیران سابق و بلکه اسبق خرج کرد؟! 

شرکتی که در دوران شیوع کرونا و تعطیلی نمایشگاه ها، حتی حاضر نیست هفته ای دست کم یک مقاله یا یک پژوهش نمایشگاهی - حتی کپی پیست - در وبگاه خود منتشر کند تا بدین وسیله، گام کوچکی در راستای غنابخشی علمی و تحقیقاتی علم و هنر و صنعت نمایشگاهی کشور برداشته باشد، حال توقع برپایی وبینارها و ارتباطات هم افزای ویدئویی و صوتی و ... با مدیران نمایشگاه های داخلی و خارجی و النهایه برگزاری تورهای نمایشگاهی مجازی و کارگاه ها و کلاس ها و امثالهم به کنار... 

مضافاً اگر این شرکت با ۷۴ کشور دنیا تعامل دارد و با مدیران نمایشگاهی کشورهای آسیایی، اروپایی، آمریکایی و آفریقایی همکاری دارد؟! - که صدالبته غایت آروزی ما نیز هست - پس مدیران محترم این شرکت پاسخگو باشند که آخرین نمایشگاه مشترک کی و در کدام کشور برگزار شده، مادامی که سالها گزینه و منوی «تقویم نمایشگاه های بین المللی» این شرکت غیر فعال است؟! زمانی که در تقویم سال 1400، تنها یک نمایشگاه آن هم در تیرماه ثبت شده و گزینه ی نمایشگاه های خارجی هم مدتها غیر فعال است و پیغام می دهد: «هیچ رویدادی ثبت نشده است!» آیا همه ی اینها، گواه درستی بر صحت رتبه سنجی اندیشکده ی فرهیخت برای «دیپلماسی نمایشگاهی» (رتبه ی دهم) در دومین کلان شهر ایران نیست؟!

و الغرض، اگر ارتباطات با ۷۴ کشور دنیا و چهار قاره همچنان برقرار و فعال است، پس چرا روابط عمومی محترم نمایشگاه که از کنار درج مناسبت های شمسی و قمری سال هم به سادگی نمی گذرد و در صفحه ی اول سایت، هنوز دارد فرارسیدن عاشورا و تاسوعای حسینی تابستان سال گذشته را تسلیت می گوید یا هفته ی دولت در شهریور 1399 را تبریک!...، پس چرا مشتاقانه یک سطر خبر از آخرین همکاری با مدیران نمایشگاهی کشورهای این چهار قاره، نه در وبگاه رسمی اش و نه در هیچ رسانه و خبرگزاری و حتی وبلاگی و صفحه ای در دنیای عظیم شبکه های اجتماعی منتشر نمی کند؟!

اگر هم واقعاً هیچ خبری برای درج نیست، آیا شایسته و بایسته نیست از این فرصت مغتنم فقدان برپایی نمایشگاه ها نهایت استفاده ی علمی و پژوهشی را برده و همان طور که پیشتر نیز گفته شد، به امور انسان افزاری (ارتقای دانش و مهارت دهها کارمند و پرسنل و تربیت و کادرسازی)، سخت افزاری (بهره برداری بهینه از 550 هزار متر مربع فضا برابر با وسعت یک شهرستان کوچک) و نرم افزاری (لااقل همین وبگاهش) پرداخته شود؟ از تولید محتوا و درج مقالات پژوهشی صنعت نمایشگاهی گرفته تا برگزاری دوره های مجازی دانش افزایی و کارگاه های مهارت بخشی به پرسنل و کارکنان صنعت نمایشگاهی کشور در دستور کارشان قرار گیرد؟

کادرسازی کنند و یا کارآموز و متخصص بخش های مختلف صنعت نمایشگاهی تربیت کرده و تحویل جامعه ی نمایشگاهی کشور بدهند و یا کلاً هر آن چیزی که می تواند در فرصت دوران کرونا، به آن پرداخته شود و آیا این بهتر است یا انجام ساده ترین و بلکه غیر ضروری ترین کار رسانه ای یعنی درج یک سطر تبریک اعیاد و تسلیت وفیات در وبگاه بزرگترین سایت نمایشگاهی شرق کشور؟! مگر این سایت، وبگاه مؤسسه ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران است؟! وبگاهی آن قدر عقب افتاده که حتی نمی توان بدیهی ترین کار یعنی با کلیک راست موس، یک سطر از آن را رونوشت برداشت!

مضافاً شرکتی نمایشگاهی که چرخش با ریال به ریال عوارض مردم مشهد و بودجه ی عمومی و بیت المال و شهرداری می چرخد و حتی اولین و بزرگترین تقاطع چهار سطحی شهر و بلکه شرق کشور با اعتبار دویست میلیارد تومان، به مرحمت وجود نمایشگاه در مجاورتش در حال احداث و پایان است، آیا مدیرانش به عواقب این اهمال ها و سطحی انگاری های رسانه ای به ظاهر پیش پا افتاده فکر کرده اند؟ زمانی که فعالان و مؤثران اقتصادی سایر کشوها بویژه کشورهای همسایه، با یک کلیک به وبگاه این شرکت نمایشگاهی معظم مراجعه می کنند و به راحتی و به مرحمت سیستم ترجمه ی گوگل، می توانند به 220 زبان زنده ی دنیا این محتوا را بخوانند، با خود نخواهند گفت که این چه وضع اسفبار صنعت مادر نمایشگاهی دومین کلان شهر ایران است؟ 

اگر از شما و ما بپرسند این آئینه ی تمام نمای نمایشگاه همان شهری است که قطب دوم اقتصاد و صنعت و تولید بسیاری از محصولات و کالاهای استراتژیک ایران می خوانیدش؟ مدیران تان مدعی اند بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در آن مشغول به کارند؟ داعیه دار پایتخت فرهنگی جهان اسلام و  ام القرای جهان تشیع هستید و می گویید همه ساله 30 میلیون زائر داخلی و 3 میلیون زائر غیر ایرانی به آنجا سفر می کنند؟ می گویید بیشترین گردش مالی پول و سرمایه و کالا پس از تهران، در شهر شما صورت می گیرد و بیشتر از 53 درصد تخت های هتل ایران، فقط در این شهر هست؟ فرودگاه تان دومین فرودگاه سودده پس از پایتخت است و شهرتان مقصد بیش از 50 درصد سفرهای ریلی داخلی است؟ چه پاسخی داریم اگر بگویند پس چرا دست تان اینقدر پر از خالی است؟!

بگذریم که عنوان «بین المللی»، هم بر تارک «نمایشگاه بین المللی مشهد» و هم بر صدر پوسترها و بنرهای سالانه ۶۰ عنوان نمایشگاه ادعایی اش، سالهاست سنگینی می کند تا جایی که نمی توانیم رویدادهایش را در زمره ی فعالیت های روابط خارجی شهر به حساب آورده و در بانک اطلاعاتی فرهیخت، فهرست کنیم زمانی که در هر نمایشگاه، به تعداد انگشتان دست، نه شرکت های خارجی بلکه نمایندگان ایرانی برندهای آنان شرکت می کنند!

کاش می توانستیم این شرکت نمایشگاهی را «فعال بین المللی» بخوانیم و نمایشگاه هایش را مستحق بهره مندی از این عنوان و بلکه سالهاست به سکوت و توصیه ی آن نیز عادت کردیم، کما این که یکی از اعضای خانم شورای شهر مشهد هنگام بازدید از یکی از نمایشگاه های بین المللی مشهد، در پاسخ و گلایه ی خبرنگار زیرکی که پرسیده بود: کجای این نمایشگاه بین المللی است؟! اگر سکوت می کرد بهتر بود تا اینکه افاضه بفرمایند: «مردم ترکیه از نمایشگاه استقبال خوبی کردند!»

کاش می توانستیم بخش اندکی از دستاوردهای حاصله از انعقاد ۸۱ قرارداد همکاری مشترک نمایشگاه بین‌المللی مشهد با کشورهای دیگر را به عینه از منظر «رویکرد بین المللی» شهر و استان ببینیم و نتایج آن را در هرم توسعه ی روابط خارجی لمس کنیم!     

به امید روزی که مدیران بخش ها، دستگاه های اجرایی و سازمان ها و شرکت های مختلف شهر و استان، در صورت عدم برخورداری از عملکرد قابل قبول و یا فقدان یا کمبود هنر «مدیریت تغییر» بویژه در دروانی که به خاطر شیوع ویروس منحوس کرونا، فرصت های کم نظیری برای همه ی بخش ها به منظور اسباب کشی از فضای محدود و بسته ی «آنالوگ» به فضای نامحدود، کم هزینه، بسیار مؤثر و فراگیر و پر نفوذ «دیجیتال» فراهم شده تا جایی که بسیاری از آنها یک شبه بار خود را بسته و یا راه صد ساله را یک شبه طی کرده اند، دست کم واقع گرا باشند و از کیسه ی پیشینیان سلف خرج نکرده و برای متهم نشدن به گزافه گویی های اغراق آمیز، لااقل به همان کلمات کلیشه ای اظهار امیدواری ها و گفتن بایدها بسنده کنند!

البته اگر نمی خواهند از مشورت نخبگان فرزانه و تجارب و ایده آفرینی های فرهیختگان اندیشه مند اعم از ریش سفیدان و فعالان و کارشناسان دلسوز این صنعت و یا پژوهشگران و صاحبان اندیشه و رأی برای نجات و تعالی و بالندگی این دانش و فن مهم و حرفه ی پیشران در رونق اقتصاد و تجارت و بازرگانی داخلی و خارجی آن هم در بزرگترین کلان شهر مذهبی دنیا و ام القرای جهان تشیع بهره ببرند! کار ارزشمندی که هم اکنون بسیاری از مدیران سایر شرکت های نمایشگاهی معظم کشور مانند تهران و اصفهان و... در داخل و یا مدیران سایت های نمایشگاهی کشورهای همسایه بویژه کشورهای حاشیه ی خلیج فارس و یا ترکیه و... با راه اندازی «نمایشگاه های هوشمند» به خوبی در حال انجام آن هستند و تهدیدها را تبدیل به فرصت کرده اند!  

و اما اصل خبر:

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی مشهد: سالانه ۶۰ عنوان نمایشگاه تخصصی و مناسبتی در مشهد برگزار می‌شود!

صیفی گفت: سالانه ۶۰ عنوان نمایشگاه تخصصی و مناسبتی در نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار می‌شود همچنین برگزاری نمایشگاه‌های مشترک با ۷۴ کشور دنیا و همکاری با مدیران نمایشگاهی کشورهای آسیایی، اروپایی، آمریکایی و آفریقایی از دیگر سوابق این مجموعه است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از مشهد، «سعید صیفی» در اولین وبینار مشترک تجاری مدیران صنایع و بازرگانان خراسان رضوی با استان ماری ترکمنستان، اظهار کرد: بابت همکاری‌های سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، استاندار خراسان رضوی و دیگر مدیران این دو مجموعه تقدیر و تشکر می‌کنیم و امیدواریم باب همکاری‌های مرکز تجارت جهانی مشهد که در نمایشگاه بین‌المللی این شهر باز شده دستاوردهای خوبی برای هر دو کشور داشته باشد.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی مشهد افزود: سالانه بیش از ۶۰ عنوان نمایشگاه تخصصی و مناسبتی در نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار می‌شود؛ همچنین برگزاری نمایشگاه‌های مشترک با ۷۴ کشور دنیا و همکاری با مدیران نمایشگاهی کشورهای آسیایی، اروپایی، آمریکایی و آفریقایی از دیگر سوابق این مجموعه است.

وی با بیان اینکه رویکرد ما همکاری با تمامی کشورها از جمله ترکمنستان است، خاطرنشان کرد: نمایشگاه بین‌المللی مشهد میزبان نمایشگاه‌های ترکمنستان بوده و متقابلاً از میزبانی ترکمنستانی‌ها در راستای معرفی کالاهای ایرانی در کشور بهره‌مند شدیم.

صیفی بیان کرد: تاکنون ۸۱ قرارداد همکاری مشترک نمایشگاه بین‌المللی مشهد با دیگر کشورها از جمله ترکمنستان به امضا رسیده که معتقدیم ثمرات و برکات بسیاری برای کشورهای منعقد کننده تفاهم‌نامه همکاری داشته است.

پایان

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتیبرترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
/ دکتر «وسام محمدالمرتضی» وزیر فرهنگ لبنان
تاریخ سفر:شنبه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
دکتر تقی العبدوانی رئیس دانشگاه و بیمارستان الخلیج عمان
تاریخ سفر: يكشنبه, ۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
پروفسور «حسنو کاپو» رییس دانشگاه قفقاز کشور ترکیه
تاریخ سفر:يكشنبه, ۱ اسفند ۱۴۰۰

قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
قاسم خان سوری، نائب رئیس مجلس ملی پاکستان
تاریخ سفر: سه شنبه, ۳ اسفند ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
/حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی

جستجو/ خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل های پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶.۵۲۵
  • شمار ویدئوها: ۳۰۹ کلیپ با ۱۰۲,۴۰۰ بازدید


... و باز هم برپایی آیین بزرگداشت حکیم فردوسی ... بدون حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی!

مدیران استانی و شهری دیاری که جهان شهر مشهد می خوانیدش... چطور ۱۵ دستگاه اجرایی استان می توانند برای ۱۳ برنامه آن هم در یک روز بسیج شوند، اما از برپایی حتی یک برنامه با رویکرد بین المللی عاجزند؟!
آقای شهردار... مگر روز اول وعده ندادید هیچ برنامه و پروژه ای را در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان بدون پیوست بین المللی برگزار نخواهید کرد؟ تعالی دیپلماسی های شهری و فرهنگی در گرو همت شهرداری است، از استانداری و ارشاد و گردشگری اش و... ناامیدیم!
فهرست ۱۳ برنامه وعده شما        شعار شما