اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۲ سال مستندنگار و دیده بان روابط خارجی مشــــــهد

ره آورد صدها خادم بین المللی رضوی در جهان اسلام

سه شنبه, ۳۱ فروردين ۱۴۰۰، ۱۱:۱۰ ق.ظ

دیپلماسی اقتصادی/ دیدار معاون اجتماعی والی هرات افغانستان با رؤسای اتاق بازرگانی خراسان رضوی

  • ۴۲
اقتصادی/ دیدار معاون اجتماعی والی هرات افغانستان با رؤسای اتاق بازرگانی خراسان رضوی

معاون اجتماعی والی هرات افغانستان گفت: از زمان تشکیل کمیته مشترک اقتصادی بین خراسان رضوی و هرات و تمرکز بر رفع مشکلات اقتصادی، فرهنگی و خارجی مشکلات روابط بین دو کشور از سال ۹۵ تاکنون روند کاهشی داشته است. مونسه حسن زاده چهارشنبه شب در نشست روسای کمیسیونها و تشکلهای اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اعضای هیات تجاری هرات در مشهد افزود: در قالب کارگروه اقتصادی ذیل این کمیته فعالیت گسترده‌ای در حوزه سوخت، گمرک، ترانزیت و مسافر انجام گرفت و بخشی از مشکلات در این بخشها حل شد.

وی ادامه داد: در سال گذشته علاوه بر کارگروه‌های اقتصادی، فرهنگی و خارجی ذیل کمیته مشترک اقتصادی بین خراسان رضوی و هرات، کارگروه صنعت و معدن نیز افزوده شد که اقداماتی در حوزه بهره گیری از ظرفیتهای معدنی و صنعتی دو طرف در دستور کار قرار گرفت.

معاون والی هرات با اشاره به ظرفیتهای بسیار محصولات زراعی افغانستان، اظهار امیدواری کرد کمیته مشترک اقتصادی بین خراسان رضوی و هرات ورود جدی در این بخش داشته و با ایجاد توازن تجارت بین این دو منطقه، زمینه واردات محصولات زراعی از افغانستان به ایران فراهم شود.

رییس اتاق بازرگانی و سرمایه‌گذاری هرات نیز در این نشست گفت: اگر همدلی بین اعضای کمیته مشترک اقتصادی خراسان رضوی و هرات باشد، همه مشکلات برطرف می‌شود.

یونس قاضی زاده افزود: افغانستان بستر بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری دارد، قوانین آن کشور حمایت کننده از سرمایه گذار خارجی است و تجار ایرانی می‌توانند از این فرصت بهترین استفاده را ببرند.

وی ادامه داد: ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها از فرصت کشورهای آسیای میانه به خوبی استفاده نکرده‌اند، امید است راه آهن خواف – هرات آغاز خوبی برای توسعه تجارت با کشورهای آسیای میانه و بهره گیری از ذخایر معدنی و فعال سازی حوزه معدن افغانستان باشد.

رییس اتاق بازرگانی و سرمایه‌گذاری هرات گفت: تجار خراسان رضوی از تجربه خوبی در کسب و کار و تجارت برخوردار هستند و می‌توانند با کمی ریسک پذیری از بستر سرمایه گذاری و تجارت در افغانستان بهره گیرند.

وی با اظهار امیدواری نسبت به برقراری صلح در افغانستان افزود: مشکلات امنیتی در افغانستان نباید دغدغه جدی برای سرمایه گذاران باشد زیرا هم اینک بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در این کشور فراهم شده است.

قاضی زاده ادامه داد: یک اتاق فکر با بهره گیری از تجار و فعالان و نخبگان دانشگاهی در هرات تشکیل شده است تا ایده‌های سرمایه گذاری در افغانستان تقویت و به فعل برسند.

رییس اتاق صنایع و معادن هرات نیز در این نشست گفت: توافقات انجام گرفته طی نشستهای گذشته کمیته مشترک بین خراسان رضوی و افغانستان بیشتر روی کاغذ مانده و به طور کامل به اجرا درنیامده است.

حمیدالله خادم افزود: کارگروه‌های چندگانه صنعت، معدن، زراعت و خدمات ذیل چهارمین نشست کمیته مشترک خراسان رضوی و هرات تشکیل شد تا نیازهای تجار ایرانی شناسایی و به توافقات بین اعضای کمیته جامه عمل پوشانده شود.

وی ادامه داد: اینکه سرمایه گذاران و تجار دست روی دست بگذارند تا امنیت کامل در افغانستان برقرار شود، کار اشتباهی است و این اشتباه باعث از دست رفتن فرصتهای زیاد در سالهای گذشته شده است.

رییس اتاق صنایع و معادن هرات گفت: راهبرد اقتصادی کنونی دولت افغانستان توسعه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر با جذب سرمایه گذاران خارجی است، از سوی دیگر بازار افغانستان در حوزه کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی بکر است که تجار و سرمایه گذاران ایرانی می‎توانند از این بخشها حداکثر استفاده را داشته باشند.

وی افزود: کشت فراسرزمینی برخی محصولات مورد نیاز ایران در هرات و صادرات آنها از افغانستان، انرژی ارزان در ایران و نیروی کار فراوان در افغانستان از دیگر فرصتها برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور است.

خادم ادامه داد: این اتاق برای برپایی نمایشگاه تولیدات کشاورزی، صنعتی و معدنی مشترک بین دو کشور در سال آینده آمادگی کامل دارد.

ایرنا

 


خبر دیگری در همین زمینه به نقل از وبگاه اتاق بازرگانی خراسان رضوی حاکی است:

امضای توافق نامه ای میان خراسان رضوی و هرات با هدف بهبود تجارت دوجانبه

در اختتامیه چهارمین نشست کمیته مشترک اقتصادی استان های خراسان رضوی و هرات صورت گرفت: امضای توافق نامه ای میان خراسان رضوی و هرات با هدف بهبود تجارت دوجانبه

در اختتامیه چهارمین نشست کمیته مشترک اقتصادی استان خراسان رضوی و ولایت هرات باستان، پیشنهادات 4کارگروه تخصصی در حوزه های انرژی، حمل نقل، گمرک، تولید و سرمایه گذاری در 48 مصوبه جمع بندی و در قالب توافق‌نامه‌ای، به امضای طرفین رسید.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ «علی رسولیان»، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری در اختتامیه این گفت: بنا داشتیم موضوعات تفاهم نامه به توسعه سرمایه گذاری های مشترک و گسترش ارتباطات تجاری دو کشور منجر شود. در طی این دو روز، چهار کارگروه گمرک و تجارت، حمل و نقل و ترانزیت، انرژی و سوخت و کارگروه تولید و سرمایه گذاری برای بررسی موضوعات دارای اولویت برای طرفین، تشکیل شد و ماحصل تفاهمات به تدوین توافق‌نامه‌ای منجر گردید.
وی افزود: در 48 بند و ماده توافقات خوبی در رابطه با تسهیل در مبادلات کالا در مرز دوغارون، تسهیل سرمایه گذاری، بهبود تعاملات و... داشتیم تا بتوانیم مبادلاتی سالم و راحتتر با هزینه کمتر در این مرز داشته باشیم و نظر دو کشور در آن اعمال شد. براساس توافقات صورت گرفته، ساعت کاری دو مرز افزایش خواهد یافت. در مرز دوغارون، کمیته ای به صورت ماهانه تشکیل جلسه می دهد و موانع و مشکلات موجود را بررسی می کنند. همچنین توافق شد امکانات رفاهی را در دو طرف مرز افزایش دهیم. ساماندهی در محوطه سازی گمرک و افزایش ظرفیت پارکینگ دوغارون صورت می پذیرد و طرف افغانستانی هم برای تجهیز باسکول و تامین برخی امکانات، اقدام خواهد کرد.
معاون استاندار خراسان رضوی ادامه داد: در موضوع ترانسپورت و ترانزیت نیز توافقاتی حاصل آمد که یکی از آن موضوعات، مبادلات مالی بود تا با برنامه ریزی راحتتر انجام شود. بحث توسعه صادرات سوخت و فرآورده های نفتی در موضوع کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت نیز پیگیری می شود تا وضعیت در این حوزه نیز بهبود یابد.
رسولیان تصریح کرد: موضوع دیگری که اعلام آمادگی کردیم، بحث توسعه خطوط انتقال برق از 132 به 500کیلوولت است که فوایدی برای هر دو کشور خواهد داشت و در آینده هم مبادلات برقی انجام خواهد گرفت.
وی در بحث افزایش سرمایه گذاری های مشترک نیز گفت: پیگیر ایجاد منطقه ای صنعتی برای سرمایه گذاران دو کشور در مرز هستیم تا هر دو استان بتوانند بیشتر در این زمینه اقدام کنند.
رسولیان درباره برگزاری نمایشگاه ها نیز گفت: توافق شد تا هر دو طرف در شهر یکدیگر نمایشگاه های خود را با حمایت طرف مقابل دایر کنند و از این موقعیت استفاده شود. در بحث کشت فراسرزمینی هم پیگیر تحقق این مهم هستیم و امیدواریم نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: کمیته ها بر اجرایی شدن این توافقات نظارتی جدی خواهند داشت و نتیجه را به استانداری اعلام خواهند کرد.

*48مصوبه، خروجی 4کمیته و دو روز مذاکره فشرده
در ادامه، مونسه حسن زاده، معاون اجتماعی ولایت هرات به ایراد سخن پرداخت و گفت: مصوبه ها در 48 بند در 4 حوزه کاری تعریف شده اند و ماحصل گفتگوها و تعاملاتی هستند که طی دو روز مذاکرات فشرده انجام شد و اتفاقات مثبتی را در آینده نوید می دهد.
وی ادامه داد: در حوزه گمرکات و تجارت، 15 بند از میان مباحث مطروحه حاصل آمد و این مصوبات باید از سوی هر دو استان اجرایی گردد. مقرر شد تا ماهانه جلسات بررسی وضعیت در کمیته مشترک مرز انجام شود. در بخش حمل و نقل 12 مصوبه داشتیم که لازم است مسئولان حمل و نقل بر عمل به آنها تمرکز کنند. بخش صنعت معدن و تولید و سرمایه گذاری با 10 مصوبه جمع بندی شد و امیدواریم اتاق های مشترک و اتاق های بازرگانی دو استان روی این موضوعات کار کنند. 11 مصوبه هم مربوط به حوزه کشاورزی است که باید بر اجرای آنها نیز نظارتهای لازم صورت بگیرد.
وی خاطر نشان کرد: این مذاکرات قدمی در مسیر بهبود تعاملات طرفین، رشد روابط اقتصادی و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری است.

* برنامه ریزی برای برگزاری نمایشگاه های تخصصی مشترک میان ایران و افغانستان
حمیدالله خادم، رئیس اتاق صنایع و معادن ولایت هرات نیز در بخشی از این جلسه گفت: وعده می دهیم که تمام مصوباتی که مربوط به حوزه بخش خصوصی افغانستان است، با جدیت پیگیری شود و گزارشات را در وقت مقرر به استانداری خراسان رضوی و ولایت هرات ارائه کنیم.
وی افزود: سال آینده نیز برای برگزاری نمایشگاه های تخصصی مشترک، با دعوت کارگروه ها از دو کشور و با همکاری اداره محلی هرات، برنامه ریزی خواهیم کرد و اطمینان می دهیم که نتایج این سفر و این نشست از ادوار گذشته این رویداد به مراتب بهتر خواهد بود.
خادم یادآور شد: به نتیجه رسیدن این مصوبات نیازمند تلاش هر دو طرف است و ما از استان خراسان رضوی هم در این زمینه انتظار داریم تا همکاری های متقابل را به انجام برساند.

*امیدواریم پیوند اقتصادی دو کشور ایران و افغانستان، افزون شود
محمود سیادت، نایب رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در پایان این نشست گفت: باور دارم که در این دوره از کمیته مشترک اقتصادی استانهای خراسان رضوی و هرات، تفاهمات بهتری حاصل آمد و کارآمدی تصمیمات نیز بیشتر است.
وی ادامه داد: دو طرف عزم به پیگیری مصوبات این نشست دارند و امیدواریم با اجرایی شدن این مصوبات به دو ملت خدمت شود.
سیادت، گفتگو و مذاکره را سرآغاز تحولات مثبت دانست و ابراز امیدواری کرد که این تعاملات به نتایج عملی مثبتی در آینده منجر شود و پیوند اقتصادی دو کشور ایران و افغانستان را افزون سازد.

امضای توافق نامه ای میان خراسان رضوی و هرات با هدف بهبود تجارت دوجانبهنظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


رحیم حیات قریشی سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در ایران
رحیم حیات قریشی سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در ایران
تاریخ سفر:جمعه, ۲۷ فروردين ۱۴۰۰

دوندگان عراقی مسابقات بین المللی دو و میدانی جام امام رضا(ع)
دوندگان عراقی مسابقات بین المللی دو و میدانی جام امام رضا(ع)
تاریخ سفر: شنبه, ۲۱ فروردين ۱۴۰۰

انتظارات فرهیخت

توقع و انتظار از چی و چرا؟

انتظارات فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می تواند وجود داشته باشد) و برگزار کنندگان می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر آن رویداد با «رویکرد بین المللی» برپا شده، توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری و کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


مشاهیر فرهیخت

مفاخر و چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


دکتر امیر حق وردی، استادیار دانشگاه کالیفرنیا و دانش آموخته دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر امیر حق وردی، استادیار دانشگاه کالیفرنیا و دانش آموخته دانشگاه فردوسی مشهد
جمعه, ۱۳ فروردين ۱۴۰۰

دکتر گلریز قهرمان، بانوی وکیل، سیاستمدار، عضو مجلس نیوزیلند و متولد مشهد
دکتر گلریز قهرمان، بانوی وکیل، سیاستمدار، عضو مجلس نیوزیلند و متولد مشهد
چهارشنبه, ۱ بهمن ۱۳۹۹

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • بیشترین بازدید اخیر: ۱۴ آذر ۹۹ با ۷.۸۴۱ بازدید
  • شمار ویدئوها: ۲۵۴ کلیپ با ۶۶,۵۳۰ بازدید
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۵۹۲۱اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید