اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد

www.farhikhtt.ir

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»

حسن بهره برداری اداره روابط خارجی شهرداری مشهد» بویژه تدبیر دکتر «حسین کشیری» از سفر هیئت اقتصادی مالزی به مشهد به دعوت سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی و تدارک دیدارهای متعدد برای آنان از ملاقات با شهردار مشهد تا مهندس کیانی قابل تقدیر است. لذا به سهم خود از اداره کل:

روابط عمومی و بین الملل شهرداری مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش، پژوهش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

برگزاری دیدار مشاور وزیر علوم کشور عراق با مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه همچنین دیدار مسئولان و استادان دانشگاه راپرین اقلیم کردستان عراق با رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از جمله اقدامات ارزشمند و تحسین برانگیزی است که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا» و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

هم افزایی توانمندی ها و ظرفیت های دو ارگان فعال در رویکرد بین المللی شهر، یعنی نمایشگاه بین المللی مشهد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، رویداد ارزشمند برپایی پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در مشهد را رقم زده است. لذا به سهم خود از :

نمایشگاه بین المللی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری با اولویت تکریم «زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با تدارک و برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در مشهد واقعاً خوش درخشید. برنامه ریزی برای برپایی این نمایشگاه پس از یک دهه توقف همراه با چهار همایش جنبی براستی ستودنی است. لذا به سهم خود از :

اداره کل گردشگری خراسان رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!


457
دیپلماسی گردشگری
جایگاه چهارم


مشاهده تمامی پست ها

517
دیپلماسی زیارت
جایگاه سوم


مشاهده تمامی پست ها

517
دیپلماسی دانشگاهی
جایگاه دوم


مشاهده تمامی پست ها

624
دیپلماسی اقتصادی
رتبه نخست


مشاهده تمامی پست ها

دکتر احسان قبول مطرح کرد: ارزآوری اقتصادی در سایه آموزش زبان فارسی به خارجی‌ها

   |  دوشنبه 8 مرداد 1397
مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در حال حاضر 500 تا 700 زبان آموز در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه فردوسی تحصیل می‌کنند که سالیانه میلیاردها تومان برای دانشگاه و کشور ارز آوری دارند و این مسئله به اقتصاد دانشگاه و کشور کمک می‌کند. دکتر احسان قبول با بیان اینکه مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان فردوسی از نظر تعداد زبان آموزان در داخل کشور...
... در رده نخست و از نظر تعداد زبان آموزان خارجی رتبه نخست جهان را دارا است، اظهار کرد: اکنون حدود 12 مرکز در ایران فعال هستند اما سه مرکز دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه امام خمینی قزوین و مرکز دهخدا دانشگاه تهران فعال‌ترین مراکز هستند. مرکز دانشگاه فردوسی براساس تعداد زبان آموزان اول است . ما 18 شعبه در خارج از کشور داریم از جمله شعبه نبتیه به مدیریت حسن عطوی و شعبه کوت به مدیریت دکتر طالب الموسوی.

آموزش زبان فارسی به 15 هزار خارجی توسط دانشگاه فردوسی مشهد

وی بیان کرد: دانشگاه فردوسی با وجود 18 شعبه‌ آموزش زبان فارسی و 15 هزار زبان آموز خارجی در داخل و خارج کشور، به عنوان در رده نخست مرکز آموزش زبان فارسی در دنیا قرار گرفته است.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی ادامه داد: مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان حدود سال 1349 یعنی حدود پنجاه سال قبل توسط مرحوم دکتر غلامحسین یوسفی عملاً به صورت غیر رسمی تاسیس شد زمانی که یک گروه از دانشجویان عراقی و دانشجویان دانشگاه جرج تاون آمریکا به این مرکز آمدند. اما به صورت رسمی زمانی تاسیس شد که من از لبنان آمدم یعنی سال 1391 مقدمات تاسیس این مرکز را فراهم کردیم و سال 1392 بعد از مرکز دهخدا دانشگاه تهران و امام خمینی قزوین به عنوان سومین  مرکز در ایران توانست مجوز تاسیس بگیرد.

قبول تصریح کرد: این مرکز طی این سال‌ها به مرکز اول زبان فارسی کشور تبدیل شده یعنی سالیانه حدود 500 تا 750 زبان آموز از 32 کشور جهان در داخل کشور پذیرش داریم و حدود 15هزار زبان آموز هم از کانادا تا شانگهای چین زبان آموز داریم که بیشترین تعداد زبان آموزان ما از کشورهای عراق لبنان و سوریه هستند.

وی عنوان کرد:  این مرکز در حال حاضر حدود 100 مدرس دارد و زبان آموزان طی 6 ماه به صورت کامل به زبان فارسی تسلط پیدا می‌کنند که این خود یک رکورد جدید در زبان فارسی است که یک زبان آموز در طی 420 ساعت می‌تواند به زبان فارسی در مرحله پیشرفته 2 یعنی c2 تسلط کامل پیدا کند و این در هیچ زبانی مسبوق به سابقه نبوده است  و در زبان فارسی نیز تاکنون این زمان آموزش ثبت نشده است.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی افزود: مهم‌ترین هدف مرکز این است که زبان فارسی را به سایر ملت‌ها آموزش دهیم چرا که از طریق آموزش زبان افراد خارجی با فرهنگ ما آشنا می‌شوند و وقتی که با فرهنگ ما آشنا شوند متوجه می‌شوند که آن فرهنگی که در ذیل زبان فارسی نهفته است یک فرهنگ انسانی، صلح دوستانه، متمدنانه و تاریخی است بنابراین ما می‌توانیم ارتباط بهتری را با دیگر ملت‌های جهان برقرار کنیم.

قبول اضافه کرد: هدف دیگر علمی است، مثلاً اکنون در دانشگاه فردوسی حدود 1100 دانشجوی خارجی از 17 کشور جهان درحال تحصیل هستند، زمانی که زبان فارسی را یاد بگیرند می‌توانند با دانش روز جهان آشنا شوند، لذا زبان فارسی حداقل در دانشگاه فردوسی اکنون زبان علم است. 

وی تصریح کرد: هدف دیگر این است که به وسیله‌ی زبان فارسی اهداف اقتصادی کشور را پیش ببریم. به هرحال این 500 تا 700 دانشجویی که در مرکز فردوسی تحصیل می‌کنند سالیانه میلیاردها تومان برای دانشگاه و کشور ارز آوری دارند و این مسئله به اقتصاد دانشگاه و کشور کمک می‌کند، ضمن اینکه برای 100 فارغ التحصیل و دانشجوی زبان و ادبیات فارسی و آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبان نیز تولید اشتغال کرده و اینان از این جهت مشغول به کار هستند.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی گفت: از این تعداد زبان آموز، کمتر از انگشتان یک دست دانشجوی بورسیه‌ی دولت ایران هستند و بقیه خودشان هزینه‌ی خود را پرداخت می‌کنند ولی در مراکز دیگر مانند مرکز قزوین اکثر دانشجویان بورسیه دولت ایران هستند و دولت ایران هزینه‌ی آنان را می‌پردازد اما دانشجویان ما جذب شده‌اند. 

قبول اظهار کرد: اهداف انقلابی نیز داریم تا سایرین به واسطه زبان فارسی با انقلاب اسلامی ایران آشنا شوند و بتوانند با این آشنا شوند که به تعبیری اگر زبان عربی زبان اسلام باشد زبان فارسی زبان انقلاب اسلامی ایران است.

وی بیان کرد: زبان آموزانی که در مرکز مشغول به تحصیل‌اند چند بخش هستند؛ گروهی از آنان برای ادامه تحصیل می‌آیند، لذا زبان فارسی را یاد گرفته، در رشته‌های مختلف تخصص پیدا می‌کنند و بعد در کشور خود که عموماً عراق، افغانستان، لبنان و سوریه است مشغول به کار می‌شوند. گروه دوم کسانی هستند که با هدف یادگیری زبان فارسی برای ترجمه و آموزش می‌آیند که عموماً از کشورهای اروپایی، کره جنوبی، چین و... هستند بنابراین این دانشجویان نیز به نیت کار به اینجا می‌آیند. اکثر کسانی که به مرکز ما آمده و برای یادگیری زبان فارسی هزینه پرداخت می‌کنند بعد از بازگشت به کشور خود شغل و کار مورد نظر خود را دارند.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: عمده‌ی اصلی دروس تدریسی به زبان آموزان برپایه کتاب‌های آموزش نوین زبان فارسی است که در 6 جلد توسط خود بنده تالیف شده است و در دیگر مراکز خارج از کشور نیز همین کتاب‌ها به عنوان کتاب اساسی تدریس می‌شود، البته مخاطب این کتاب‌ها بیشتر عرب زبانان هستند؛ هم‌چنین کتاب‌های مکملی چون آموزش نوین گفت‌وگوی زبان فارسی، آموزش نوین خواندن فارسی که با همکاری برخی از استادان مرکز فردوسی تالیف شده است نیز تدریس می‌شود.

قبول در خصوص شرایط پذیرش در مرکز عنوان کرد: افراد باید به سایت مرکز مراجعه کرده، یک فرم را پر کنند، بعد از حدود یک تا دوهفته برای این افراد ویزای تحصیلی صادر می‌شود و به واسطه این ویزای تحصیلی می‌توانند بیایند و دوره‌ی حضوری زبان فارسی خود را شروع کنند. اگر مقداری فارسی بدانند تعیین سطح شده و باتوجه به سطحشان وارد کلاس‌های مورد نظر می‌شوند. لذا شرایط خاصی برای ورود نداریم جز اینکه همان فرم را پرکنند و ویزای تحصیلی بگیرند. 

وی خاطرنشان کرد: اگر افراد قصد آمدن برای دوره‌های کوتاه مدت مانند دوره‌های یک ماهه داشته باشند می‌توانند با هماهنگی بخش کنسولی حتی با ویزای توریستی نیز وارد مرکز شوند. به همه دانشجویان خارجی که به مرکز زبان فارسی می‌آیند خوابگاه درون پردیس اختصاص داده می‌شود.

انتهای پیام
ایسنا- منطقه خراسان
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً «دیپلماسی ها» با علامت دایره تیره در این بخش متمایز شده اند.

اخبار 2869    بین الملل 2244    آسیا 2018    برنامه های بین المللی/داخل و خارج 817 دیپلماسی اقتصادی 624    دیپلماسی دانشگاهی 517    دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 517    افتخارات 462    دیپلماسی گردشگری 457    دیپلماسی فرهنگی 382    دیپلماسی علمی 373    اروپا 368    میهمان/میهمانان خارجی 349    دیپلماسی آموزشی 338    دیپلماسی مذهب، دین و قرآن 330    جهان اسلام 338    آیا می دانید که مشهد... 300    دانشگاه فردوسی مشهد 289    شهرداری مشهد 279    دیپلماسی نمایشگاهی 264    سرمایه گذاری 243    استانداری خراسان رضوی 216    صادرات و واردات 198    پاکستان 189    آستان قدس رضوی 182    عراق 179    تصاویر / گزارش های تصویری 176    هنری 175    استاندار 163    افغانستان 161    دیپلماسی ورزشی 151    حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 141 دیپلماسی سیاسی 142    دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 142    مشهد 2017 139    دیپلماسی عمومی و شهری 138    آفریقا 134    اجتماعی 127    نمایشگاه بین المللی مشهد 119    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 104    سرمایه گذاری خارجی 101    پایتخت معنوی ایران 98    فرودگاه بین المللی مشهد 84    آمریکا 78    قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 76 شهردار مشهد 76    ایده های جدید 72    جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 72    مقالات علمی 69    صنعتی 67    سازمان های بین المللی مرتبط 67    چین 63    اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 61 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60    مصاحبه 56    ملاقات و دیدارها و نشست ها 54    پیشنهادات 52    عتبات عالیات، قبور ائمه 51    سایر کشورها 47    اتباع و مهاجران خارجی 46    ترکیه 46    اقیانوسیه 44    حوزوی 44    فضای سبز و پارکها 44    شهری 42    ترکمنستان 42    بانوان 41    روسیه 40    حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40 خواهر خواندگی 37    آیا می دانید که در ایران/دنیا 36 رسانه ای 36    نقاط قوت شهری 36    توافقنامه ها و تفاهم ها 35    بازیافت و تبدیل مواد 35    هندوستان 33    فناوری های نوین و کارآفرین 32    زبان و ادبیات فارسی 31    قطار شهری و منوریل 31    گلایه ها و انتقادات 30    شهرسازی و معماری 30    نقاط ضعف شهری 29    اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 26    تاجیکستان 25    عمران، ساختمان و پلها و معابر 25    آلمان 24    شهرداریهای کشور 24    پایتخت فرهنگی جهان اسلام 22    وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 22 شورای اسلامی شهر 22    محیط زیست 22    قرقیزستان 22    متروپلیس 22    اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 20    لبنان 19    سوریه 19    مناطق آزاد، بازارچه ها و گمرک مرزی استان 19    دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 18    انرژی، گاز، آب، برق 18    جامعه المصطفی العالمیه 17    تاریخی و تمدنی 16    سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی 15    بیمارستان فوق تخصصی رضوی 15    مالزی 14    ژاپن 13    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13    موزه ها و گالری ها 12    اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12 فرانسه 12    پژوهشی 11    انقلاب، شهدا و ایثارگران 10    کشاورزی 10    ازبکستان 9    خدمات و نظافت شهری 9    مدیریت بحران 8    عربستان 8    قزاقستان 8    تحلیل 7    انتصاب 7    اداره کل ورزش و جوانان استان 7    ادبی 7    تشریفات بین الملل 7    کویت 7    بحرین 7    راه آهن و قطار بین شهری 6    امارات، دبی 6    مشهد 2018 5    استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5    سوغات زائر و برند حلال 4    مطبوعاتی 4    فیلم 3    تشرف به اسلام 3    معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 2 مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 2    حقوقی و قضا 2    رویدادهای برگزار نشده 2    قطر 2    دانشگاه علوم اسلامی رضوی 1


عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد تا 23 شهریور 97


نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»

نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


<a href="http://parstools.com/">

فید خوان rss reader