اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی سیاسی/ مشهد، پایتخت مذهبی جهان اسلام، ایستگاه اول سفر عمران خان نیازی، نخست وزیر پاکستان

اسلام آباد، ایرنا، اهمیت جایگاه «مشهد مقدس» به عنوان پایتخت مذهبی جهان اسلام که هر سال میزبان میلیون ها زائر از سراسر جهان به ویژه همسایه جنوب شرقی ایران، یعنی پاکستان است، می تواند دلیل انتخاب «عمران خان» نخست وزیر پاکستان به عنوان ایستگاه اول در سفر به ایران باشد. بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان، عمران خان قرار است اول اردیبهشت برای انجام سفر دو روزه رسمی به ایران خواهد آمد و سفر وی در مرحله اول از شهر «مشهد» آغاز خواهد شد...

دیپلماسی ...

دکتر احسان قبول مطرح کرد: ارزآوری اقتصادی در سایه آموزش زبان فارسی به خارجی‌ها

   |  دوشنبه 8 مرداد 1397
مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در حال حاضر 500 تا 700 زبان آموز در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه فردوسی تحصیل می‌کنند که سالیانه میلیاردها تومان برای دانشگاه و کشور ارز آوری دارند و این مسئله به اقتصاد دانشگاه و کشور کمک می‌کند. دکتر احسان قبول با بیان اینکه مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان فردوسی از نظر تعداد زبان آموزان در داخل کشور...
... در رده نخست و از نظر تعداد زبان آموزان خارجی رتبه نخست جهان را دارا است، اظهار کرد: اکنون حدود 12 مرکز در ایران فعال هستند اما سه مرکز دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه امام خمینی قزوین و مرکز دهخدا دانشگاه تهران فعال‌ترین مراکز هستند. مرکز دانشگاه فردوسی براساس تعداد زبان آموزان اول است . ما 18 شعبه در خارج از کشور داریم از جمله شعبه نبتیه به مدیریت حسن عطوی و شعبه کوت به مدیریت دکتر طالب الموسوی.

آموزش زبان فارسی به 15 هزار خارجی توسط دانشگاه فردوسی مشهد

وی بیان کرد: دانشگاه فردوسی با وجود 18 شعبه‌ آموزش زبان فارسی و 15 هزار زبان آموز خارجی در داخل و خارج کشور، به عنوان در رده نخست مرکز آموزش زبان فارسی در دنیا قرار گرفته است.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی ادامه داد: مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان حدود سال 1349 یعنی حدود پنجاه سال قبل توسط مرحوم دکتر غلامحسین یوسفی عملاً به صورت غیر رسمی تاسیس شد زمانی که یک گروه از دانشجویان عراقی و دانشجویان دانشگاه جرج تاون آمریکا به این مرکز آمدند. اما به صورت رسمی زمانی تاسیس شد که من از لبنان آمدم یعنی سال 1391 مقدمات تاسیس این مرکز را فراهم کردیم و سال 1392 بعد از مرکز دهخدا دانشگاه تهران و امام خمینی قزوین به عنوان سومین  مرکز در ایران توانست مجوز تاسیس بگیرد.

قبول تصریح کرد: این مرکز طی این سال‌ها به مرکز اول زبان فارسی کشور تبدیل شده یعنی سالیانه حدود 500 تا 750 زبان آموز از 32 کشور جهان در داخل کشور پذیرش داریم و حدود 15هزار زبان آموز هم از کانادا تا شانگهای چین زبان آموز داریم که بیشترین تعداد زبان آموزان ما از کشورهای عراق لبنان و سوریه هستند.

وی عنوان کرد:  این مرکز در حال حاضر حدود 100 مدرس دارد و زبان آموزان طی 6 ماه به صورت کامل به زبان فارسی تسلط پیدا می‌کنند که این خود یک رکورد جدید در زبان فارسی است که یک زبان آموز در طی 420 ساعت می‌تواند به زبان فارسی در مرحله پیشرفته 2 یعنی c2 تسلط کامل پیدا کند و این در هیچ زبانی مسبوق به سابقه نبوده است  و در زبان فارسی نیز تاکنون این زمان آموزش ثبت نشده است.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی افزود: مهم‌ترین هدف مرکز این است که زبان فارسی را به سایر ملت‌ها آموزش دهیم چرا که از طریق آموزش زبان افراد خارجی با فرهنگ ما آشنا می‌شوند و وقتی که با فرهنگ ما آشنا شوند متوجه می‌شوند که آن فرهنگی که در ذیل زبان فارسی نهفته است یک فرهنگ انسانی، صلح دوستانه، متمدنانه و تاریخی است بنابراین ما می‌توانیم ارتباط بهتری را با دیگر ملت‌های جهان برقرار کنیم.

قبول اضافه کرد: هدف دیگر علمی است، مثلاً اکنون در دانشگاه فردوسی حدود 1100 دانشجوی خارجی از 17 کشور جهان درحال تحصیل هستند، زمانی که زبان فارسی را یاد بگیرند می‌توانند با دانش روز جهان آشنا شوند، لذا زبان فارسی حداقل در دانشگاه فردوسی اکنون زبان علم است. 

وی تصریح کرد: هدف دیگر این است که به وسیله‌ی زبان فارسی اهداف اقتصادی کشور را پیش ببریم. به هرحال این 500 تا 700 دانشجویی که در مرکز فردوسی تحصیل می‌کنند سالیانه میلیاردها تومان برای دانشگاه و کشور ارز آوری دارند و این مسئله به اقتصاد دانشگاه و کشور کمک می‌کند، ضمن اینکه برای 100 فارغ التحصیل و دانشجوی زبان و ادبیات فارسی و آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبان نیز تولید اشتغال کرده و اینان از این جهت مشغول به کار هستند.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی گفت: از این تعداد زبان آموز، کمتر از انگشتان یک دست دانشجوی بورسیه‌ی دولت ایران هستند و بقیه خودشان هزینه‌ی خود را پرداخت می‌کنند ولی در مراکز دیگر مانند مرکز قزوین اکثر دانشجویان بورسیه دولت ایران هستند و دولت ایران هزینه‌ی آنان را می‌پردازد اما دانشجویان ما جذب شده‌اند. 

قبول اظهار کرد: اهداف انقلابی نیز داریم تا سایرین به واسطه زبان فارسی با انقلاب اسلامی ایران آشنا شوند و بتوانند با این آشنا شوند که به تعبیری اگر زبان عربی زبان اسلام باشد زبان فارسی زبان انقلاب اسلامی ایران است.

وی بیان کرد: زبان آموزانی که در مرکز مشغول به تحصیل‌اند چند بخش هستند؛ گروهی از آنان برای ادامه تحصیل می‌آیند، لذا زبان فارسی را یاد گرفته، در رشته‌های مختلف تخصص پیدا می‌کنند و بعد در کشور خود که عموماً عراق، افغانستان، لبنان و سوریه است مشغول به کار می‌شوند. گروه دوم کسانی هستند که با هدف یادگیری زبان فارسی برای ترجمه و آموزش می‌آیند که عموماً از کشورهای اروپایی، کره جنوبی، چین و... هستند بنابراین این دانشجویان نیز به نیت کار به اینجا می‌آیند. اکثر کسانی که به مرکز ما آمده و برای یادگیری زبان فارسی هزینه پرداخت می‌کنند بعد از بازگشت به کشور خود شغل و کار مورد نظر خود را دارند.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: عمده‌ی اصلی دروس تدریسی به زبان آموزان برپایه کتاب‌های آموزش نوین زبان فارسی است که در 6 جلد توسط خود بنده تالیف شده است و در دیگر مراکز خارج از کشور نیز همین کتاب‌ها به عنوان کتاب اساسی تدریس می‌شود، البته مخاطب این کتاب‌ها بیشتر عرب زبانان هستند؛ هم‌چنین کتاب‌های مکملی چون آموزش نوین گفت‌وگوی زبان فارسی، آموزش نوین خواندن فارسی که با همکاری برخی از استادان مرکز فردوسی تالیف شده است نیز تدریس می‌شود.

قبول در خصوص شرایط پذیرش در مرکز عنوان کرد: افراد باید به سایت مرکز مراجعه کرده، یک فرم را پر کنند، بعد از حدود یک تا دوهفته برای این افراد ویزای تحصیلی صادر می‌شود و به واسطه این ویزای تحصیلی می‌توانند بیایند و دوره‌ی حضوری زبان فارسی خود را شروع کنند. اگر مقداری فارسی بدانند تعیین سطح شده و باتوجه به سطحشان وارد کلاس‌های مورد نظر می‌شوند. لذا شرایط خاصی برای ورود نداریم جز اینکه همان فرم را پرکنند و ویزای تحصیلی بگیرند. 

وی خاطرنشان کرد: اگر افراد قصد آمدن برای دوره‌های کوتاه مدت مانند دوره‌های یک ماهه داشته باشند می‌توانند با هماهنگی بخش کنسولی حتی با ویزای توریستی نیز وارد مرکز شوند. به همه دانشجویان خارجی که به مرکز زبان فارسی می‌آیند خوابگاه درون پردیس اختصاص داده می‌شود.

انتهای پیام
ایسنا- منطقه خراسان
آخرین ویرایش: دوشنبه 8 مرداد 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»