اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی شهری / نشست شهردار منتخب و اعضای شورای شهر با سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده آیسسکو در مشهد + گزارش تصویری

محمد رضا کلایی شهردار منتخب مشهد در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی؛ نقشه راه و زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی در مشهد ظرف دو هفته تدوین شود/ پیشنهاد می کنم خیابانی در کشورهای سرمایه گذار به نام مشهد یا فردوسی نامگذاری شود. خوشبختانه اکنون در مشهد همه به یک بلوغ در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی رسیده و عزم همکاری نیز در این زمینه وجود دارد.... | جمعه 9 آذر 1397

دیپلماسی ...

مسئول دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در مشهد گفت: ایران پنجمین کشور پناهجو پذیر دنیا است

   |  پنجشنبه 31 خرداد 1397
align=bottom
مسئول دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در مشهد گفت: ایران با میزبانی از یک میلیون پناهنده پنجمین کشور دنیا می باشد که بیشترین تعداد پناهندگان را خود جای داده است. مولو گتا روز پنجشنبه در 'مراسم روز جهانی پناهنده' در مشهد افزود: در ایران نیز استان خراسان رضوی بعد از استان تهران بیشترین تعداد پناهندگان را در خود جای داده است. وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران چهار دهه است که ...
... میزبانی بخش زیادی از پناهندگان جهان را بر عهده دارد و انواع خدمات بهداشتی، معیشتی و آموزشی را به آنها ارائه می کند.

مسئول دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مشهد در ادامه همچنین گفت: روز جهانی پناهنده برای احترام به پناهندگان به عنوان انسانهایی که به حمایت نیاز دارند در نظر گرفته شده و این روز بزرگ داشته می شود تا آگاهی جامعه جهانی را نسبت به پناهندگان افزایش دهد.

وی افزود: در دنیای کنونی جا به جاشدگی جمعیتی بیشتر شده که ناشی از درگیری و جنگ است و نمونه آن را می توان در سوریه و سودان جنوبی مشاهده کرد. 

او گفت: هم اکنون 68 میلیون و 500 هزار نفر در دنیا دچار جا به جایی جمعیتی شده اند که آمار بی سابقه ای است. از این تعداد 25 میلیون و 400 هزار نفر در کشورهای دیگر پناهنده شده اند که بیش از نیمی از این تعداد را کودکان تشکیل می دهند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: سه نیاز دارای اولویت اساسی پناهندگان 'آموزش، بهداشت و درمان و معیشت' است که در این خصوص گامهای بزرگی در ایران و خراسان رضوی برداشته شده است.

محمد عجمی افزود: در مدارس خراسان رضوی 60 هزار دانش آموز خارجی دارای مدارک اقامتی و 17 هزار دانش آموز خارجی فاقد مدارک اقامتی مشغول تحصیل هستند و در دانشگاههای این استان نیز شش هزار دانشجوی خارجی تحصیل می کنند. 

وی ادامه داد: 90 هزار نفر از پناهندگان مقیم ایران از امکانات درمانی و بهداشتی بیمه سلامت با همکاری و مساعدت دولت ایران و کمیساریای عالی سازمان ملل برخوردارند که از این تعداد 12 هزار نفر از اقشار مختلف جامعه پناهنده در خراسان رضوی مقیم هستند. 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی گفت: برگزاری دوره های حرفه آموزی و توانمندسازی فنی و حرفه ای و ایجاد کارگاههای تولیدی در میهمانشهرها و شهرستانها از جمله اقدامات اثرگذار در جهت معیشت پناهندگان است که در خراسان رضوی انجام شده است.

وی افزود: 17 سازمان مردم نهاد پناهندگان با مجوز رسمی وزارت کشور در حوزه های فرهنگی، علمی، درمانی و معیشتی در خراسان رضوی حضور دارند و خدمات گسترده و وسیعی را به پناهندگان ارائه می کنند.

او ادامه داد: اعزام 46 هزار متقاضی از پناهندگان به عتبات عالیات در سالهای 1395 و 1396 از اقدامات فرهنگی دیگری بوده که به عنوان یک خدمت به پناهندگان در خراسان رضوی ارائه شده است.

گزارش اقتصادنیوز، به نقل از ایرنا


آخرین ویرایش: پنجشنبه 31 خرداد 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»