اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسعه روابط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

يكشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰، ۰۴:۰۰ ب.ظ

دیپلماسی همسایگی خراسان رضوی با کشورهای آسیای میانه در صادرات باید جدی گرفته شود

  • ۱۳۹
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع معادن خراسان رضوی گفت: همجواری خراسان رضوی با کشورهای آسیای میانه مزیتی غیرقابل چشم پوشی در صادرات کالا از این استان است که باید جدی گرفته شود.رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی در جلسه اتاق بازرگانی استان در حضور سه هیئت تجاری اروپایی افزود: این اولین باری است که سه کشور مهم اروپای شرقی در خراسان حضور یافتند. غلامحسین شافعی افزود: تاکنون بخشهای خصوصی این سه کشور با بخش خصوصی، بیگانه بوده اند و حضور این هیئتها تجاری گام مناسبی برای توسعه روابط اقتصادی ما با آنها خواهد بود.وی بحران اقتصادی جهانی را مهمترین عامل ایجاد این فرصت برای کشورمان دانست و بیان کرد: در وضعیت فعلی اقتصاد دنیا افقهای تازه ای برای توسعه ارتباطات کشورهای شرق با غرب فراهم شده است که باید از این فرصت استفاده کرد.شافعی ضمن اعلام نارضایتی از عدم حضور نماینده اقتصادی کشور چک در این جلسه گفت: قرار است طی 10 روز آینده یک هیئت تجاری کشور به چک سفر کنند اما هنوز هیچ اقدامی از سوی این کشور برای صدور ویزای این هیئت انجام شده است در حالیکه اعزام هیئتها نقطه آغاز روابط تجاری کشورهاست.وی تاکید کرد: اگر کشور چک مایل به ایجاد ارتباط اقتصادی با ایران است باید گامهای اولیه خود را محکم بردارد.همجواری خراسان رضوی با کشورهای آسیای میانه مزیتی غیر قابل چشم پوشی استدر ادامه جلسه معاون برنامه و بودجه استاندار خراسان رضوی افزود: تعامل مطلوب ایران و به خصوص خراسان با کشورهای آسیای میانه برتری است که بسیاری از کشورهای غربی نمی توانند از آن چشم پوشی کنند.مروج الشریعه خطاب به هیئتهای تجاری سه کشور لهستان، مجارستان و اسلواکی گفت: همجواری خراسان با کشورهای آسیای میانه، همجورای با قطب بزرگ انرژی است و همچنین ما از طریق این کشورها با کشور بزرگ چین مبادرات قابل توجهی داریموی تصریح کرد: ایجاد شرکتهای مشترک اقتصادی یکی از مهمترین اقداماتی است که بخش خصوصی در منطقه خراسان از آن استقبال می کند.کشورهای اروپایی در جستجوی بازارهای جدیدنماینده اقتصادی مجارستان در معرفی مزیتهای کشور خود به خودروسازی به هواپیماسازی به ماشین آلات کشاورزی، داروسازی، و راه سازی اشاره و تاکید کرد: بحران اقتصادی دنیا کشور ما را مجبور کرده که به جستجوی بازارهای جهانی جدید بپردازیم.همچنین نماینده اقتصادی سفارت لهستان، کشاورزی را مزیت اصلی این کشور عنوان کرد و افزود: در حال حاضر واردات ایران بیش از صادرات این کشور به لهستان است که البته طی 30 سال گذشته تغییر محسوسی نکرده است.در پایان نیز نماینده اقتصادی سفارت اسلواکی از رشد منفی اقتصاد کشور خبر داد و افزود: کشور پنج میلیون نفری اسلواکی بالاترین تولید قطعات خودرو در دنیا را به خود اختصاص داده است.تامل در سخنان نمایندگان این کشورها این سئوال را به ذهن می آورد که آیا انتخاب طرف تجاری نباید تولیدات آن کشور و نیازمندیهای خود را مورد توجه قرار دهیم.
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پوستر آغاز تاجگذاری امام زمان علیه السلام

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
تاریخ سفر:جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
تاریخ سفر: دوشنبه, ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
شنبه, ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دقیقاً دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۱۸۰
  • شمار ویدئوها: ۲۹۰ کلیپ با ۸۴.۰۰۰ بازدید