اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسعه روابط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

يكشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰، ۰۴:۳۳ ب.ظ

دیپلماسی مجمع شهرداران آسیایی

  • ۱۶۰
موضوعات: قاره آسیا از بسیاری از جهات حائز اهمیت است: وسعت جغرافیایی، تاریخچه و تمدن چشمگیر، جمعیت زیاد، منابع انرژی گسترده، رشد اقتصادی تاثیر گذار، میراث فرهنگی بی نظیر، شبکه های ارتباطی روبه رشد، و تاثیر قابل توجه سیاسی در عرصه جهانی، همه وهمه در برنامه های جدیدی که در آنها آسیا نقش کلیدی را بازی می کند از موارد بنیادی به شمار می آید.... برای این باور که آسیای یکپارچه و منسجم نقش بنیادی تری را در امور آتی جهان بازی خواهد کرد دلایل بی شماری وجود دارد. یکپارچگی و انسجام کشورهای آسیایی یک دیدگاه یا رویکرد به شمار می آید. این رویکرد نیازمند بازبینی دقیق تر پتانسیل ها و توانایی ها در قاره آسیا است تا در جهت همکاری تاثیرگذارتر و نزدیک تر همه سهامداران آسیایی گام برداشته شود. همچنین این پیام به معنای ارتقاء سطح استانداردهای زندگی و موفقیت و رفاه کلیه شهروندان آسیایی از طریق ایجاد تغییرات قابل توجه و تبادل تجربیات نیز می باشد. اهداف اجلاس هدف اولین اجلاس شهرداران آسیایی بررسی ابعاد جدیدی از حکومت محلی و توسعه شهری در قاره آسیا می باشد. این اجلاس به دنبال فعال کردن ایده ها و برگزاری بحث هایی در مورد شبکه شهرهای مهم در جهت برداشتن گامی به سوی همگرایی بیشتر در قاره آسیاست. برگزاری اولین اجلاس شهرداران آسیایی حاصل همکاری بین شهرداری تهران و دبیر مجمع پارلمانی آسیا (APA)است  .APA  سازمان بین پارلمانی است که متشکل از 40 پارلمان کشورهای آسیایی است. در اجلاس سال 2007مجمع پارلمانی آسیایی در تهران،  " دولتهای محلی آسیایی، شورای شهرها، و شهرداران را به تبادل اطلاعات و تجربیات به منظور ارتقاء سطح همکاری و مشارکت در قاره آسیا " فراخواند. اجلاس شهرداران آسیایی قصد حمایت از دیدگاه همگرایی آسیایی ،که APA  بنیانگذار آن بوده را دارد.  این اجلاس به دنبال ایجاد روابط کاری در میان مدیران ارشد شهرهای بزرگ آسیایی و مشارکت آنها برای انتخاب بهترین روش ها درمواجهه با مشکلات معمول این شهرها می باشد. چه کسانی در اجلاس شرکت می کنند نمایندگان شرکت کننده در اجلاس شامل شهرداران شهرهای بزرگ آسیایی، نمایندگان شناخته شده از بسیاری از پارلمانهای آسیایی، مقامات دولتی و سیاستگذاران، مقامات سازمانهای بین المللی مرتبط، دانشگاهیان و مدیران تجاری. بیشتر شرکت کنندگان در اجلاس از کشورهای آسیایی خواهند بود و این در حالی است که برخی نمایندگان سایر شهرهای دنیا نیز در این اجلاس شرکت خواهند کرد.  چرا دراین اجلاس شرکت میکنید برگزاری چنین اجلاسی فرصت بی نظیر و تکرارناپذیری است برای ملاقات و برقراری ارتباط با سیاستگذاران و مقامات رده بالا از سراسر قاره آسیا و فراتر از مرزهای آسیایی. شما در این اجلاس می توانید دیدگاه روشنی از رویکردهای جدید از استراتژیهای دولت محلی و ملزومات توسعه شهری در آسیا بدست آورید. همچنین می توانید در بحث ها شرکت کرده و با تبادل نظر از دیدگاههای کارشناسان موفق بهره مند شوید.
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پوستر آغاز تاجگذاری امام زمان علیه السلام

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
تاریخ سفر:جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
/ مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق
تاریخ سفر: دوشنبه, ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
شنبه, ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دقیقاً دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۱۸۰
  • شمار ویدئوها: ۲۹۰ کلیپ با ۸۴.۰۰۰ بازدید