اندیشکده بین المللی فرهیــخت 

  11 سال دیده بان و مستندنگار   رویکرد بین المللی   مشهد
  رصد   شش هزار  رویداد و تعامل در قالب 21 دیپلماسی
دستاورد صدها خادم بین المللی رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir

اندیشکده بین المللی فرهیخت» ، پژوهشگاهی است سایبری و قرارگاهی است مردمی که با رسالت دیده بانی و مستندنگاری «رویکرد بین المللی» کلان شهر «مشهد»، فعالیت خود را از تاریخ سوم خرداد 1388 به همت خادمان بین المللی امام رضا(ع) در سرتاسر جهان آغاز نموده و تاکنون بیش از یازده سال، توفیق رصد و پایش نزدیک به شش هزار رویداد و مناسبات و تعاملات توسعه ی روابط خارجی کلان شهر رضوی را با جهان پیرامون در عرصه های مختلف دیپلماسی داشته است. شما فرهیخته ی گرامی نیز به جمع «خادمان بین المللی رضوی» بپیوندید.

  برترین های دیپلماسی

از سرگیری پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد
پس از شیوع کرونا تاکنون به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان و در نهایت به دوحه قطر، بغداد و ترکیه
اطلاعات بیشتر

ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

نمایشگاهی/ یادداشت فرهیخت: برپایی آیین گشایش نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد و باز هم عدم حضور حتی یک میهمان غیر ایرانی در این مراسم!

   |  جمعه 10 آبان 1398
align=bottom
به قلم عبدالرضا زرگری / پنجشنبه نهم آبان 98، شاهد برپایی آیین گشایش بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد با حضور مقامات شهری، استانی و کشوری در محل سالن اجتماعات نمایشگاه بین المللی مشهد بودیم. این نمایشگاه با شعار «کتاب، پیشران مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی» از تاریخ 8 لغایت 15 آبان‌ماه از ساعت 15 تا 21 در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد برپا خواهد بود....

اما این رویداد فرهنگی ارزشمند، همراه با یک نقیصه و کاستی قابل توجه در رویکرد بین المللی مشهد بود؛ نقصانی که باعث تحریر این یادداشت فرهیخت شد؛ عدم حضور حتی یک میهمان غیر ایرانی و یک ناشر خارجی در آیین گشایش بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد!!! 

و اما ریشه ی این گلایه مندی دغدغه داران رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد از کجاست؟ همان طور که می دانید، بر اساس رویه ی متعارف و مرسوم و مستحسن در آیین های گشایش رسمی نمایشگاه های مختلف در خارج و داخل کشور بویژه در کلان شهرهایی چون تهران، اصفهان، شیراز ، تبریز و...، همیشه شماری از میهمانان خارجی و رؤسای غرفه ها و شرکت های غیر ایرانی، به رسم ادب و احترام متقابل و طبق آداب میهمان نوازی و نیز عرف متعارف در تشریفات بین الملل خاصه در دیپلماسی نمایشگاهی برای حضور در مراسم افتتاحیه دعوت شده و در ردیف های جلوی سالن استقرار پیدا می کنند.

حتی امکان ترجمه همزمان را برای آنان فراهم کرده و یا پرچم های کشورهای آنان را در مقابل جایگاه به ردیف مستقر نموده و رسانه ها با آنان مصاحبه می کنند، اما در این مراسم، شاهد اتفاق ناگواری بودیم که تقریباً دیگر به آن عادت کردیم.

بارها و بارها شاهد بودیم که متأسفانه در اکثر قریب به اتفاق این نمایشگاه ها خصوصا آنهایی که در محل اصلی و رسمی نمایشگاه بین المللی مشهد برپا می شود، گویی قرار نیست حتی یک نفر!! حتی یک نفر از این میهمانان خارجی برای شرکت در آیین گشایش این نمایشگاه ها آن هم در کلان شهری که سالها داعیه ی عنوان پایتخت معنوی ایران اسلامی را دارد و منسوب به شهر خدا، شهر بهشت، شهر امام کریم و رؤف و... است، حضور داشته باشد!

این قصه زمانی جالب تر می شود که همچنان بر بین المللی بودن این نمایشگاه ها اصرار داریم و با آب و تاب فراوان، آمار تعداد شرکت های خارجی و یا انتشارات بین المللی و تعداد کتب عرضه شده آنان را در مصاحبه با رسانه ها و صدا و سیما اعلام می کنیم، اما حاضر نیستیم به حداقل الزامات و آداب اولیه ی انتساب این رویدادها به رویکرد بین الملل ملتزم باشیم!

آیا حق نداریم چنین نتیجه گیری کنیم که از این پس، یا باید عنوان بین الملل را از روی این رویدادها برداریم و دیگر بر روی بنرهای تبلیغاتی سطح شهر همچنین روی نمایشگر بزرگ دکور مراسم چنین ادعایی نکنیم، یا برای دلخوشی مخاطبان داخلی و خارجی آن رویداد، دست کم یک نفر را به نمایندگی از سوی میهمانان خارجی در این آیین های گشایش رسمی دعوت کنیم! 

و اما یک پیشنهاد:

قابل توجه آن دسته از مسؤولان محترمی که همیشه هزینه های انسان افزاری، سخت افزاری و نرم افزای ترجمه ی همزمان را بهانه کرده و چه بسا برای راحتی خود، به جای حل مشکل با کمترین هزینه، اصل صورت مسأله را سریعاً پاک می کنند، عرض می کنیم بیایید همچون رویه معقول و مرسوم در مسابقات بین المللی قرآن کریم کشورها که مجری دوم، به زبان فقط عربی، کلیات هر سخنرانی و هر جمله مجری بومی اول و حتی هر کلیپ پخش شده را آن هم به اختصار بیان می کند، پیشنهاد می کنیم که در این گونه مراسم نیز، این وظیفه را  یک مترجم مسلط و مجرب به زبان انگلیسی، بر عهده گیرد.

بدیهی است اگر میهمانان خارجی حاضر در این گونه مراسم در کشور، مسلط و آشنا به زبان فارسی نباشند، اما قریب به اتفاق آنان، قطعاً به زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی تسلط و آشنایی دارند. بدین ترتیب، این مسأله با این تدبیر به راحتی قابل حل است.  

مضافاً، اگر این دوستان مسؤول، با وجود این استدلالات، هنوز متقاعد به ضرورت دعوت از کل میهمانان خارجی و یا دست کم نمایندگانی منتخب از سوی آنان برای شرکت در مراسم افتتاحیه ی این نمایشگاه ها در مشهد نشده اند، لطفاً به این سوال پاسخ دهند که:

به مصداق یک سوزن به خود بزن و سپس یک جوالدوز به دیگری، اگر این روند برعکس شود یعنی شرکت ها و موسسات فرهنگی و انتشارات ایرانی پس از کلی هزینه کرد مالی اجاره غرفه، هزینه های بسته‌بندی و ترانسفر و انتقال بار و کتب و هتل و غذا و غرفه آرایی و نور و تبلیغات و هدایا و چاپ بروشورها و ترجمه و... آن هم با ارز خارجی دلار یا یورو و از همه مهمتر صرف زمان و وقت خود، در نمایشگاه های خارجی سایر کشورها حتی همین همسایه های شرقی و غربی مان مثلاً ترکیه شرکت کنند اما برای حضور در مراسم افتتاحیه آن رویداد دعوت نشوند، آیا شدیداً گلایه مند و معترض نخواهند شد؟! 

آیا همین رسانه های داخلی ما، تیترهایی این چنینی نخواهند زد که بی احترامی مثلاً ترک ها به ایرانیان در یک نمایشگاه بین المللی کتاب؟! یا این که: ترک ها کتاب ما را می خواهند، اما خود ما را نه !!! یا کتاب ایرانی آری، خود ایرانی نه!!!

حال، بهتر نیست همینجا و به این بهانه، مسئولان برپایی این نمایشگاه ها و متولیان برپایی این گونه مراسم، یک بار برای همیشه، این حکایت نامهربانانه و بدعت بی ادبانه و خلاف عرف و آداب متعارف تشریفات بین الملل را در کلان شهر معنوی مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام و آرمان شهر رضوی و مهد ادب و فرهنگ و زادگاه حکیم و شاعر نام آور توس، ابوالقاسم فردوسی، آنهم در آستانه ی تحقق سال ۱۴۰۰ هجری شمسی را پایان دهند؟!

سخن آخر، قریب به اتفاق میهمانان غیرایرانی رویدادهای مختلف بین المللی در مشهد را، زوار غیر ایرانی حرم مطهر امام رضا علیه السلام و مسلمانان و شیعیان در سرتاسر جهان اسلام تشکیل می دهند، لذا آنان را نمی توان در مشهد، فقط یک میهمان خارجی نامید، پس بیاییم نه از منظر یک میهمانان خارجی، بلکه بر اساس ضرورت تکریم زوار غیر ایرانی بارگاه ملک پاسبان رضوی، به آنان احترام گذاشته و آنان را تکریم کنیم.

به امید آن روز... 
 


بیست و یکمین نمایشگاه کتاب مشهد آغاز به‌کار کرد

آخرین ویرایش: جمعه 10 آبان 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 15 تیر ماه 1399 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   4030      بین  الملل   3236      آسیا   2822      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   1058      دانشگاهی/دیپلماسی   849      زیارت،  زائر/ امام رضا(ع)/ دیپلماسی،   820      جهان  اسلام   819      اقتصادی  / دیپلماسی   747      افتخارات/خبرخوش/مفاخر   740      علمی/دیپلماسی   720      میهمان/میهمانان  خارجی   695      گردشگری  / دیپلماسی   675      اروپا   665      دینی  (مذهبی و قرآنی) /دیپلماسی   651      آموزشی/دیپلماسی   622      آیا  می دانید که مشهد/ آمارها   578      فرهنگی/دیپلماسی   577      دانشگاه  فردوسی مشهد   507      تصاویر / گزارش  های تصویری / نگارخانه   452      آستان  قدس رضوی   433      شهرداری  مشهد   398      جلسات،ملاقات،  بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج   359      عراق   338      نمایشگاهی/دیپلماسی   326      عمومی  (حاکمیتی و ملی)/دیپلماسی   324      استانداری  خراسان رضوی   319      افغانستان   291      شهری/دیپلماسی   276      پاکستان   273      سیاسی/دیپلماسی   263      ورزشی/دیپلماسی   259      هنری  / دیپلماسی   258      سلامت،  پزشکی و بهداشت/دیپلماسی   258      سرمایه  گذاری داخلی   258      دوجانبه   232      صادرات  و واردات   232   کشورهای  همسایه   165      پژوهشی  و آینده پژوهی   157      نمایشگاه بین  المللی مشهد   145      مسابقات، آزمونها،  برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج   141      مشهد  2017   139      سرمایه گذاری خارجی   134   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی کلان شهر رضوی
تا 15 تیر ماه 99
  نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
  نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
  نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
  نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات