مشهد، همزمان شاهد «دو رویداد بین المللی» مهم

برپایی چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن مشهد و

راهیابی تیم   پدیده شهر خودرو   مشهد به مسابقات آسیایی


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
فقط   پنج روز تا جشن ده سالگی اندیشکده !

برترین های دیپلماسی


عدم پخش زنده مراسم از لحظه ورود به فرودگاه تا تشرف به حرم مطهر توسط شبکه استانی،
        عدم پخش ویژه برنامه، اکتفا به یک گزارش خبری کوتاه، عدم ارسال تصاویر زنده به تهران و... آن قدر
          تأسف بار بود که رسانه های کشور 220 میلیونی پاکستان، بالاجبار و بارها و بارها از تصاویر آرشیوی حرم
         استفاده کردند! حتی با گذشت 23 روز، «فیلم رضوی» کلیپ اردو را منتشر کرده اما فارسی را خیر!

عدم انجام هیچ گونه مصاحبه آنلاین و آفلاین با خبرنگاران برای دریافت پیامی به مردم مشهد و زوار
         شاید گفته شود: وقت ضیق بود! اما برای میزگرد مطبوعاتی یا تلویزیونی و نه برای یک مصاحبه ی ساده و کوتاه !
و همچنین است عدم حضور یک نماینده مردم در مجلس ، یا رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه
         در مشهد و سکوت سایت آنها، عدم نصب بنرهای شهری خیر مقدم ، عدم تهیه گزارش مصور تلویزیونی و رادیویی و...

و بالاخره سپاس ...

از خبرنگاران و عکاسان حاضر و نیز مدیر هتل قصرالضیافه حرم که تنها دسته گل مردمی را از طرف
          مجاوران و زائران، تقدیم نفر اول ایرانی ترین همسایه کرد. او که با یک بوسه ارادت بر مضجع رضوی، میلیون ها
          دلار خاصه خرجی وهابیت عربستانی را در این کشور به زیر سؤال برد!
عمران خان ... سپاس و به اردو: شکریه

آسیب شناسی نخستین سفر رسمی

« عمـران خـان نیـازی »

نخست وزیر پاکستان به مشهد اول اردیبهشت

عدم اختصاص و رعایت پروتکل تشریفات در سطح «نخست وزیر» توسط استانداری خراسان رضوی
          حتی همچون سفر اخیر رئیس مجلس به مشهد، دسته گلی توسط دو نوجوان ملبس به لباس بومی تقدیم نشد!
عدم حضور «حجت الاسلام مروی» تولیت آستان قدس رضوی در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی حضور و همراهی ایشان در بازدید از «موزه ی گنجینه قرآن و نفایس» ضروری و پسندیده بود. متأسفانه
          حتی «قائم مقام آستان قدس رضوی» هم از حضور در آیین رسمی استقبال در فرودگاه اجتناب کرد!
عدم حضور «شهردار» و «رئیس شورای شهر» و حتی معاونان در آیین استقبال رسمی از فرودگاه تا حرم
          حتی سایت های این دو نهاد، از درج یک خبر یا یک عکس و یک بنر خیر مقدم هم دریغ کردند!
عدم درج و انتشار «یک گزارش و تحلیل جامع» و مصور توسط روزنامه های 70 ساله خراسان و 32 ساله
         قدس و 22 ساله شهرآرا تا جایی که مجبور به انتشار گزارشی از روزنامه «آفتاب یزد» در این وبگاه شدیم!

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

پنجشنبه 25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی ...

برپایی جشن بیست و هفتمین سالگرد استقلال ترکمنستان در مشهد

   |  یکشنبه 6 آبان 1397
align=bottom
گزارش فارس از جشن بیست و هفتمین سالگرد استقلال ترکمنستان در مشهد... ایران به‌عنوان شریک اقتصادی ترکمنستان دارای جایگاه ویژه‌ای است/ امیدواریم با همکاری دو کشور موانع حمل‌و‌نقل برطرف شود. سرکنسول جمهوری ترکمنستان در مشهد گفت: ترکمنستان خواستار گسترش روابط خود با تمامی کشورهای جهان است و در این رابطه جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشور دوست، همسایه و...
... برادر ترکمنستان و شریک اقتصادی آن دارای جایگاه ویژه‌ای است.

به گزازش خبرگزاری فارس از مشهد، امشب جشن بیست و هفتمین سالگرد استقلال ترکمنستان با حضور نماینده سازمان ملل در مشهد، معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان، سرکنسول جمهوری قزاقستان، استاندار خراسان شمالی و رئیس اتاق بازرگانی ایران در هتل درویشی مشهد برگزار شد.

اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور باعث گسترش روابط دوستانه شده است

در این مراسم سرکنسول ترکمنستان در مشهد گفت: ترکمنستان امسال بیست و هفتمین سالگرد استقلال خود را جشن می‌گیرد و با اتخاذ سیاست بی‌طرفی و «درهای باز» توانست با همه کشورهای جهان روابط دوستانه‌ای برقرار کند.

الیاس غایپ اف افزود: ترکمنستان خواستار گسترش روابط خود با تمامی کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای همسایه بر مبنای تفاهم، حقوق برابر و منافع مشترک است و در این رابطه جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشور دوست، همسایه و برادر ترکمنستان و شریک اقتصادی آن دارای جایگاه ویژه‌ای است.

وی با بیان اینکه سرچشمه روابط برادرانه ترکمنستان و ایران قدمتی هزاران ساله داشته که پایه ارتباط ناگسستنی و حسن همجواری دو کشور است؛ گفت: نکته حائز اهمیت این است که ایران و ترکمنستان در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارای حسن تفاهم و مواضع نزدیک به‌یکدیگر هستند، اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور نیز باعث گسترش و تعمیق روابط دوستانه دو کشور در همه زمینه‌ها شده است.

سرکنسول ترکمنستان در مشهد اظهار کرد: همان‌طور که رئیس جمهور ترکمنستان خاطرنشان می‌سازد دو کشور همسایه دارای اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی بوده و این اشتراکات به ما این امکان را می‌دهد تا در قرن بیست و یکم نیز روابط دوستانه خود را که در طی اعصار مورد محک قرار گرفته، مستحکم‌تر کرده و باعث ارتقای کیفی آن به سطوح بالاتر شویم.

غایپ اف خاطرنشان کرد: معاهده دیپلماتیک منعقد شده بین دو کشور در تاریخ ۱۸ فوریه ۱۹۹۲ میلادی همزمان با اعلام استقلال ترکمنستان موجب ایجاد فصل جدیدی در روابط دیپلماتیک سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی بین دو کشور شد.

وی سفر رئیس جمهور ایران را در مارس ۲۰۱۸ سفری پر برکت برای دو کشور قلمداد و اظهار کرد: یکی از دستاوردهای این سفر معاوضه زندانیان بین دو کشور بود که نشان‌دهنده تاکید و احترام هر دو طرف بر رعایت موازین حقوق بشری است.

سرکنسول ترکمنستان در مشهد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در زمینه مسائل مهم اقتصادی نیز در حال گسترش روابط هستند؛ افزود: ما دارای صدها کیلومتر مرز مشترک توام با دوستی و برادری هستیم که در طول این مرز، گذرگاه‌های گمرکی فعال دارای خیر و برکت فراوان برای دو کشور و منطقه وجود دارد. 

 امیدواریم با همکاری دو کشور موانع حمل‌و‌نقل برطرف شود

در ادامه معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور نیز گفت: پایه‌های روابط ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران بر پایه‌های فرهنگی عمیقی استوار است.

محمود صادقی افزود: ایران نخستین کشوری است که استقلال و سیاست بی‌طرفانه ترکمنستان را در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی به‌رسمیت شناخت.

وی به‌دستور رئیس جمهور وقت ایران در دهه هفتاد شمسی، مبنی بر کمک به‌دولت تازه استقلال یافته و ملت ترکمنستان اشاره کرد و ادامه داد: در همین راستا راه آهن سرخس ـ تجن افتتاح شد.

معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور به مسیر ریلی سه طرفه ایران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان هم اشاره کرد و آن را زمینه‌ای برای گسترش روابط در بخش حمل‌ونقل دانست.

صادقی ادامه داد: سه معبر رسمی مرزی سرخس، لطف‌آباد و باجگیران هر روز شاهد تردد صدها کامیون از مبدأ ایران و ترکمنستان، ترکیه، قزاقستان و کشورهای آسیای میانه است و جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان قلب تپنده مسیر راه ابریشم هستند.

وی اظهار امیدواری کرد با همکاری بیشتر دو کشور موانع حمل‌و‌نقل بین ایران و کشورهای همسایه برطرف شود.

معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور به تاریخچه روابط خوب اقتصادی دو کشور پس از استقلال ترکمنستان هم اشاره و اظهار کرد: در دهه 70 شمسی شرکت‌های مختلف فنی مهندسی و راه و ساختمان ایرانی با کشور ترکمنستان همکاری کردند.

صادقی به سفر سال جاری رئیس جمهور ایران به‌ترکمنستان هم اشاره و اظهار امیدواری کرد در بخش‌های اقتصادی و تجاری، حمل‌ونقل و انتقال مجرمین و محکومین اقدامات خوبی انجام شده که جای تشکر دارد.

وی افزود: مقامات جمهوری اسلامی ایران سعی کردند که مرزهای مشترک با ترکمنستان مرز صلح و دوستی باشد و تحکیم و تقویت این صلح و دوستی در مرزها با توجه به‌حضور بعضی گروه‌های خلافکار دخیل در ایجاد ناامنی مرزهای مشترک، وظیفه دستگاه دیپلماسی دو کشور است.

معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور به پتانسیل‌های خوب گردشگری دو کشور اشاره کرد و گفت: امیدواریم دولت ترکمنستان هم به‌منظور توسعه صنعت گردشگری بین دو کشور تسهیلاتی به‌گردشگران ترکمنستانی اعطا کند تا زمینه‌های عمیق فرهنگی دو ملت از مسیر گردشگری تقویت شود.

گفتنی است؛ بیست و هفت سال پیش مقارن با در ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۱، ترکمنستان پس از نزدیک به ۷۰ سال که بخشی از اتحاد شوروی محسوب می‌شد، با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، استقلال خود را به‌عنوان جمهوری ترکمنستان اعلام کرد و مردم ترکمنستان همه ساله روزهای 27 الی 28 اکتبر را به‌عنوان روز ملی جشن می‌گیرند.
آخرین ویرایش: یکشنبه 6 آبان 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 23 فروردین  ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  4.770
   اخبار    3423      بین  الملل   2836      آسیا    2372      مراسم  بین المللی / داخل و خارج   987      دیپلماسی دانشگاهی    686      دیپلماسی اقتصادی    679      دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع) ،   658      افتخارات/خبرخوش/مفاخر    619      دیپلماسی گردشگری    578      جهان  اسلام   559      دیپلماسی علمی    556      اروپا    512      میهمان/میهمانان  خارجی   509      دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)    473      دیپلماسی آموزشی    469      دیپلماسی فرهنگی    463      آیا  می دانید که مشهد/ آماره   435      دانشگاه  فردوسی مشهد   403      شهرداری  مشهد   338      تصاویر  / گزارش های تصویری   312      آستان  قدس رضوی   303      دیپلماسی نمایشگاهی    283      استانداری  خراسان رضوی   266      عراق    258      سرمایه  گذاری داخلی   254      پاکستان    226      دیپلماسی شهری    218      صادرات  و واردات   214   افغانستان    210      دیپلماسی هنری    208      دیپلماسی سیاسی    202      دیپلماسی ورزشی    202      دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت   197      استاندار    179      آفریقا    171      اجتماعی/  دیپلماسی   171      جلسات،ملاقاتها،  بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   161      دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    151      سفارت،  سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   145      مشهد  2017   139      دیپلماسی عمومی (حاکمیتی و ملی)/  130   ادامه ...


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
23 فروردین ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»