اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

پنجشنبه25 بهمن 1397 | به راستی نمی دانیم به چه دلیل، ساده ترین آداب عرف بین المللی و رفتار تشریفات دیپلماتیک در دیدارها و ملاقات ها با میهمانان غیر ایرانی در مشهد توسط مسئولان روابط عمومی ها و امور بین الملل دستگاه های اجرایی | به قلم محمد منصف پور ...

جمعه 21 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی هنری/ آغاز به کار کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد

کنفرانس بین المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با همکاری 100 نهاد فعال از داخل و خارج از کشور در مشهد آغاز به کار کرد  این کنفرانس بین‌المللی که طی دو روز در تاریخ 13 و 14 اسفندماه سال جاری به همت معاونت علمی آستان قدس رضوی در حال برگزاری است، 8 نشست تخصصی و 5 تجربه تربیتی ارائه خواهد شد. همچنین 8 سخنرانی کوتاه از شخصیت‌هایی که دارای تجربه در حوزه تعلیم و تربیت دینی هستند از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده این رویداد بزرگ است .....

دیپلماسی ...

استاندار خراسان رضوی در دیدار با سفیر قرقیزستان در ایران: توسعه روابط ایجاب می کند پرواز مستقیم مشهد- بیشکک مجدد برقرار شود + تصاویر

   |  چهارشنبه 4 مهر 1397
align=bottom
استقرار کنسولگری قرقیزستان در مشهد می تواند به توسعه روابط فرهنگی و تجاری کمک کند. علی رضا رشیدیان  بعدازظهر چهارشنبه در دیدار با سفیر قرقیزستان در ایران اظهار کرد: مشهد کانون توجه مشتاقان اهل بیت(ع) و مسلمانان جهان است و این فرصت مهم باعث شده که ما سالانه پذیرای بیش از ۳۰ میلیون زائر از اقصی نقاط ایران و جهان باشیم که ۲.۵ میلیون نفر آن‌ها را زائران خارجی تشکیل می دهند....

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این دیدار با اشاره به مزیت‌های منحصر به فرد استان، اظهار داشت: به لحاظ جمعیت و وسعت جزو استان‌های مهم و پهناور کشور به شمار می‌رویم که با اقتصادی قوی دارای ظرفیت‌های فراوانی در حوزه‌های گردشگری، صنعت، معدن، خدمات و کشاورزی هستیم.

وی افزود: وجود معادن سرشار و غنی سنگ آهن و 44 ماده ی معدنی دیگر، فعالیت واحدهای فولادی، وجود بیش از 6 هزار واحد صنعتی، تولید محصولات باغی و زراعی استراتژیک مانند زعفران و پسته از جمله مزیت های خراسان رضوی به شمار می رود.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) به عنوان عظیم‌ترین ظرفیت فرهنگی کشور است، افزود: مشهد مقدس کانون توجه مشتاقان اهل بیت (ع) و مسلمانان جهان است و این فرصت مهم باعث شده که ما سالانه پذیرای بیش از 30 میلیون زائر از اقصی نقاط ایران و جهان باشیم که 2.5 میلیون نفر آن‌ها را زائران خارجی تشکیل می دهند.

رشیدیان وجود نیروهای متخصص و توانمند، 40 هزار مهندس عضو نظام مهندسی، فعالیت بیش از 270 دانشگاه و مرکز آموزش عالی، را از دیگر مزیت‌های استان برشمرد.

استاندار خراسان رضوی قرار گرفتن ایران در کریدور شمال، جنوب و شرق، غرب، مزیت ترانزیت،  دسترسی آسان به کشورهای حوزه ی آسیای میانه، وجود دو منطقه ی ویژه اقتصادی در جوار چهار مرز رسمی را از جمله زمینه های توسعه و جذب سرمایه گذاری در ایران دانست.

وی با بیان این که روزانه تعداد قابل توجهی پرواز در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی مشهد، نشست و برخاست می شود؛ گفت: به بیش از 22  مقصد خارجی به طور مستقیم پرواز داریم.

رشیدیان با اشاره به مزیت های حمل و نقل ریلی استان چه در حوزه بار و مسافر، افزود: خراسان رضوی با حدود 90  کشور دنیا تعامل اقتصادی دارد. 

وی وجود شرکت های دانش بنیان، انرژی های تجدید پذیر مانند تونل های باد و انرژی خورشیدی، توانمندی استان در صنعت توریسم، توریست درمانی، انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی گوهر سنگ ها و ظرفیت های استان در حوزه ی کشاورزی و دامی را از دیگر توانمندی های خراسان بر شمرد.

استاندار خراسان رضوی، ظرفیت استان در حوزه تولید قطعات و ماشن آلات کشاورزی، اجرای پروژه های پیمانکاری، صنایع غذایی و فراوری آن ها را از دیگر مزیت های استان برشمرد.  

رشیدیان بر لزوم برنامه ریزی برای تقویت تعاملات اقتصادی استان با کشور قرقیزستان تاکید کرد و افزود: در این راستا آماده ی تبادل هیات های تجاری و برپایی نمایشگاه های مشترک هستیم. 

استاندار خراسان رضوی مزیت های استان در حوزه ی گردشگری سلامت با وجود پزشکان متخصص و مراکز درمانی و بیمارستان های تخصصی و فوق تخصصی و همچنین صدور خدمات فنی و مهندسی با توجه به نیروی انسانی توانمند را از جمله زمینه های همکاری با کشور قرقیزستان برشمرد.  

وی گفت: در کنار ظرفیت زیارت، فرصت های فرهنگی فراوان دیگری نظیر وجود آرامگاه بزرگانی چون حکیم ابوالقاسم فردوسی، خیام، عطار و .. و بزرگانی چون حاج بکتاش ولی، شیخ احمد جامی و .... در استان وجود دارد. 

 رشیدیان با تاکید بر این که قرقیزستان یکی از شرکای تجاری جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود؛ افزود: با رویکرد توسعه تعاملات منطقه ای، در گذشته تفاهم خواهرخواندگی بین خراسان رضوی و برخی استان های قرقیزستان به امضا رسیده است.

استاندار خراسان رضوی  به فراز و نشیب های تعاملات تجاری بین این استان و جمهوری قرقیزستان اشاره و عنوان کرد: در سال های 91 و 92 حجم تبادلات اقتصادی دو طرف به سطح قابل قبولی رسیده بود که بعد از آن دچار افت شد. 

وی گفت: با تقویت همکاری ها، در سال گذشته روند همکاری ها گسترش یافت که به منظور توسعه این روند نیاز است پرواز مستقیم مشهد به بیشکک مجدد برقرار شود. 

رشیدیان تاکید کرد: برای شکل گیری این پرواز باید موضوع صدور روادید فرودگاهی و یا استقرار کنسولگری در مشهد از سوی جمهوری قرقیزستان، عملیاتی شود. 

استاندار خراسان رضوی، ایجاد ظرفیت و بستری برای تبادلات مالی بین دو کشور را از دیگر ضرورت ها در این مسیر برشمرد و افزود: اگر این موانع برطرف شود؛ آمادگی برای توسعه مناسبات در استان فراهم است. 

اکرام الدین عبدالرزاق اف سفیر جمهوری قرقیزستان در جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار ضمن محکوم کردن حمله تروریستی اخیر در اهواز و ابراز همدردی با ملت ایران، برای مجروحان این حادثه تلخ، آرزوی سلامتی عاجل کرد. 

وی جایگاه خراسان رضوی و مشهد مقدس را به لحاظ فرهنگی و اقتصادی متمایز از سایر استان های ایران برشمرد و بر لزوم همکاری برای برقراری مجد مستقیم مشهد به بیشکک تاکید کرد. 

سفیر جمهوری قرقیزستان در جمهوری اسلامی ایران گفت: برای رفع موانع ، پیگیری های لازم را خواهد کرد و این موضوع از دو ماه پیش در تهران در حال پیگیری است. 

اکرام الدین عبدالرزاق اف، یکی از دلائل کاهش ورود گردشگران و تجار به استان را طولانی بودن مسیر دانست و افزود: هم اکنون برای سفر به تهران باید مسیر مسکو یا استانبول دنبال شود که با راه اندازی پرواز مستقیم، مسیر کوتاه خواهد شد. 

وی از پیشنهاد تبادل هیات های تجاری و اقتصادی دو طرف، برپایی نمایشگاه های توانمندی های دو طرف و توسعه مناسبات فرهنگی، استقبال کرد. 

سفیر جمهوری قرقیزستان در جمهوری اسلامی ایران گفت: مشهد به دلیل وجود بارگاه منور رضوی، مرکزیت در صادرات کالا و دسترسی آسان به آسیای میانه و حمل و نقل ریلی مناسب، اهمیت ویژه ای برای طرف های تجاری کشور ما دارد. 
 
شایان ذکر است؛ واردات گوشت، دام زنده، طلا و موضوع تبادل تجارب کشاورزی و کاشت فرا سرزمینی و همچنین تامین واگن مسقف برای صادرات از دیگر موضوعات مورد بحث در این دیدار بود.    

یادآور می شود این دیدار در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شده است.

برای مشاهده ی سایر تصاویر، اینجا را کلیک کنید.


آخرین ویرایش: چهارشنبه 4 مهر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 9 اسفند ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.660
 اخبار  3352   بین الملل  2758    آسیا  2319   مراسم بین المللی / داخل و خارج  976   دیپلماسی اقتصادی    673    دیپلماسی دانشگاهی  669   دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)   638   افتخارات/خبرخوش/مفاخر  599   دیپلماسی گردشگری    561    دیپلماسی علمی  538   جهان اسلام  522    اروپا  494   میهمان/میهمانان خارجی  480    دیپلماسی آموزشی  458   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)  456   دیپلماسی فرهنگی  453   آیا می دانید که مشهد...  421    دانشگاه فردوسی مشهد  395    شهرداری مشهد  331    تصاویر / گزارش های تصویری  288    آستان قدس رضوی  286    دیپلماسی نمایشگاهی  283   استانداری خراسان رضوی  258    سرمایه گذاری  253    عراق  253   پاکستان  221   دیپلماسی شهری  210   صادرات و واردات  210    دیپلماسی هنری    205    افغانستان  199   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت  193   دیپلماسی سیاسی  191   دیپلماسی ورزشی  191   استاندار  173   دیپلماسی اجتماعی   163    آفریقا  163   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی  150   مشهد 2017  139    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  137   جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج  136   نمایشگاه بین المللی مشهد  127    سرمایه گذاری خارجی  115    دیپلماسی عمومی (حاکمیتی)  112   پایتخت معنوی ایران  103    آمریکا  92   فرودگاه بین المللی مشهد  90    دانشگاه علوم پزشکی مشهد  89    شهردار مشهد  89


اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»