اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در رصد فرهیخت:

فراموشی «عدالت علوی» به بهانه ی رشد «دلار ربوی» در «بیمارستان رضوی»

نقدی بر یک خبر به قلم «عبدالرضا زرگری» | هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به FATF، متأسفانه به حاشیه رانده شد و از خاطر و اذهان رفت! آن خبر کوتاه به نقل از «مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی» این بود: «تعرفه ی بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!»... | دوشنبه 16 مهر 1397

یک کارشناس مسائل عراق: نگاه به مسائل زائران‌ عراقیِ مشهد احساسی‌ است تا علمی!

   |  چهارشنبه 4 مهر 1397
align=bottom
سید یاسر قزوینی کارشناس مسائل عراق در گفت وگو با خبرآنلاین به بررسی مسائل مطرح شده در رابطه با تنش بین ایران و عراق پراخته است. وی می‌گوید: به زائران عراقی مشهد احساسی نگاه می‌شود. سئوال: مسئله زائران عراقی در مشهد و بحثهای آن از کجا نشات میگیرد؟ این موضوع بر روابط دو طرف تاثیر داشته است؟ پاسخ: به نظر می رسد به مسائل زائران عراقی مشهد و مانند آن بیشتر ...
... با نگاهی احساسی و نه علمی نگاه می شود. این ها مسائل اجتماعی عمیقی هستند که در قالب یک گفتگوی کوتاه نمی توان تمام ابعاد آن را بررسی کرد. بی شک تحولات سهمگین اقتصادی و شکاف های درآمدی پیش آمده اخیر با توجه به تفاوت نرخ دلار در قبال ریال و دینار باعث شدت یافتن برخی بدبینی ها می شود. در این بین ارتباط هویتی و اجتماعی ایرانی ها و عراقی ها امری بسیار پیچیده و شکننده است و در دوره های سخت می توان چنین بدبینی هایی که بیشتر به نظر می رسد گونه ای فرافکنی باشد را مشاهده کرد.

عراق پس از انتخابات پارلمانی 2018 وارد فضای جدیدی شد که پیچیدگی نقش بازیگران داخلی در کنار مسائل منقطه ای و بین الملل، آنرا در شرایط متفاوتی از گذشته قرار داده است. روابط خاص ایران و عراق و وابستگی های متقابل این دو کشور، باعث شکنندگی روابط طرفین در کنار متغیرهای متفاوت شده است. حال در حالی که روند انتخاب نخست وزیر به درازا کشیده و تکلیف ائتلافهای سیاسی مشخص نشده است، العبادی نخست وزیر این کشور، رئیس الحشد شعبی را برکنار کرده است که بازتابهای متفاوتی به همراه داشت. در کنار این موضوعات، مسائلی چون اعتراضات شهرهای جنوبی عراق و برخی اظهارات ضد ایرانی و همچنین موضوع زائران عراقی در مشهد باعث ایجاد سوء تفاهماتی شد که پیچیدگی روابط دو کشور را افزون تر کرد. در این باره با یاسر قزوینی کارشناس مسائل عراق گفت و گو کرده ایم کرده ایم که از نظر می گذرانید: 

در مورد برکناری رئیس الحشد الشعبی توسط العبادی چه مسایلی وجود دارد؟ این موضوع به ائتلاف‌های سیاسی و انتخاب نخست وزیر آینده مربوط است؟


فالح الفیاض رئیس هیئت حشد شعبی و مشاور امنیت ملی عراق از اعضای حزب الدعوه است که در دوره سابق به عنوان یکی از رهبران تیارالاصلاح (جریان الاصلاح) به ریاست ابراهیم جعفری نخست وزیر اسبق و وزیر خارجه سابق عراق محسوب می شد با کنار کشیدن جعفری از انتخابات فالح الفیاض در قالب جنبش عطاء به ائتلاف النصر عبادی پیوست این امر با توجه به اینکه عبادی الفیاض را در دولت خود برکشیده بود طبیعی به نظر می رسید. اما بسیاری ائتلاف النصر را متزلزل ترین ائتلاف در انتخابات عراق می دانستند. در هر صورت ائتلاف النصر به عنوان ائتلاف سوم پیروز مشخص شد و از همان ابتدا چیدمان مناصب در این ائتلاف با مشکل مواجه بود.

پیش از مسئله الفیاض مسئله نامزدی خالد العبیدی وزیر دفاع سابق عراق بر پارلمان عراق مطرح بود و اینکه با پیروزی نه چندان درخشان النصر این ائتلاف در قالب سیستم سهم بندی مناصب سیاسی که در عراق از آن با عنوان محاصصه یاد می شود قدرت این را ندارد که هم عبادی را به عنوان نخست وزیر معرفی کند و هم العبیدی سنی را به عنوان رئیس پارلمان.

اما با توجه به نزدیک شدن روز آغاز پارلمان جدید و تلاش ائتلاف ها برای ایجاد شکاف در ائتلاف های رقیب همانطور که پیش بینی می شد تحولات مهمی رخ نمود. در این چند هفته دیدیم که یکی از اعضای ارشد حشد یعنی کریم النوری که گفتمانی متفاوت ارائه می داد و عبادی را دارای شانس بیشتری برای نخست وزیری از العامری تلقی کرده بود از رهگذر اتهاماتی که از دو طرف صادر شد از حشد شعبی اخراج شد و به عبادی متمایل شد.

از این سو نیز الفیاض که پیش از این سخنانی درباره به کارگیری نزدیکانش در امن الوطنی بود در نهایت و به نظر می رسد با توجه به مخالفت آمریکا با نخست وزیری العامری به عنوان یکی از نامزدهای نخست وزیری از سوی تشکل خودش تعیین شد. و این بی شک برای عبادی که امید نخست وزیری دارد خوشایند نبود از همین رو با طرح مسائل او در تشکل امنیت ملی از مناصبش عزل شد. در هر صورت در آستانه اعلام فراکسیون اکثریت که مناصب اصلی را مشخص خواهد کرد بی شک دو قطبی شکل گرفته در سیاست امروز عراق بیش از پیش تلاش خواهد کرد از لحاظ تعداد کرسی های پارلمانی در ائتلاف رقیب ایجاد شکاف کرده و از نیروهای رقیب یارگیری نماید.

در حال حاضر این موضوع نشانه ای از تنش بین روابط ایران و عراق است؟

می توان گفت موضع گیری عبادی در قبال تحریم های آمریکا علیه ایران به گونه ای در آستانه اعلام فراکسیون اکثریت معنا دار بود همانطور که مخالفت ها و اعتراضات به عبادی نیز بی ربط به مسائل اعلام فراکسیون اکثریت نبود در چنین فضایی هر گونه بازی و یا حرکت مهره ها می تواند از همین نفطه عزیمت تفسیر شود هرچند به نظر می رسد این مسائل با اینکه برای قدرت های منطقه ای و بین المللی موثر در عراق مهم می باشد در هر صورت مسائل داخلی خود عراق است و در عین حال که به مسائل پیش آمده در فضای بین المللی و منطقه ای ارتباط وثیقی دارد به بازی نیروهای داخلی با کارت نیروهای بین المللی و منطقه ای نیز وابسته است.

موضوع انتخاب نخست وزیر به کجا رسیده است. دلیل طولانی شدن این موضوع چیست؟

در دو دوره قبل با توجه به پیروزی عددی ائتلاف علاوی در این سو ائتلاف وطنی جریان را به سمتی برد که بزرگترین فراکسیون «الکتله الاکبر» بعد از انتخابات و در پارلمان تعیین شود. این امر دامنگیر سیاست عراق در دوره قبلی و این دوره شد. در واقع ما یک ماراتن تشکیل ائتلاف ها پیش از انتخابات داریم و ماراتن دیگری پس از انتخابات و بعد از مشخص شدن وزن جریان ها. در این دوره اتهامات سهمگین تقلب و ناکارآمدی کمیساریای انتخابات نیز مطرح بود و شمارش دستی مجدد آراء که زمان زیادی را گرفت هرچند همین که نتایج انتخابات زیاد جابه جا نشد جای شکرش باقیست و الا معلوم نبود که چه پیش می آمد.

از طرفی برخی جریان ها شعار مبارزه با سیستم قبلی که از آن با عنوان محاصصه یاد می شد را برداشته اند و این امر باعث رقابت نزدیک دو جریان فتح - دوله القانون از یک سو و جریان صدر - حکیم - علاوی از سوی دیگر شده است. در این بین کردها و گروه های سنی هنوز بازی را در قالب مذهبی و قومی جلو می برند و این امر با توجه به دو رویکرد متفاوت در میان گروه های شیعی کردها و گروه های سنی را که البته اختلافات درونی بی شماری دارند ولی در قالب بازی محاصصه دو فراکسیون کردی و سنی را تشکیل داده اند قدرت مانور بیشتری داده است.

همین قدرت مانور بیشتر دو جریان پیروز انتخابات را در نهایی کردن مسائل با مشکل مواجه کرده است. در این بین گروه های سنی و کرد به طرفی خواهند پیوست که امتیازات بیشتری را در نظر بگیرد در هر صورت در میان همین گروه ها نیز نامزدهای متعددی برای ریاست پارلمان از سوی سنی ها و نامزد ریاست جمهوری از سوی کردها مطرح شده اند که باید منتظر آغاز کار پارلمان جدید و یارکشی های دقایق نهایی ماند.

محمد اکبری / خبر آنلاین
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 شهریور ماه 1397 به روز شده است!
اخبار 2869    بین الملل 2244    آسیا 2018    برنامه های بین المللی/داخل و خارج 817 دیپلماسی اقتصادی 624    دیپلماسی دانشگاهی 523    دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 520    افتخارات 462    دیپلماسی گردشگری 457    دیپلماسی فرهنگی 382    دیپلماسی علمی 373    اروپا 368    میهمان/میهمانان خارجی 349    دیپلماسی آموزشی 338    دیپلماسی مذهب، دین و قرآن 330    جهان اسلام 338    آیا می دانید که مشهد... 300    دانشگاه فردوسی مشهد 289    شهرداری مشهد 279    دیپلماسی نمایشگاهی 264    سرمایه گذاری 243    استانداری خراسان رضوی 216    صادرات و واردات 198    پاکستان 189    آستان قدس رضوی 182    عراق 179    تصاویر / گزارش های تصویری 176    دیپلماسی هنری 175    استاندار 163    افغانستان 161    دیپلماسی ورزشی 151    دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی) 141   دیپلماسی سیاسی 142    دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 142    مشهد 2017 139    دیپلماسی عمومی و شهری 138    آفریقا 134    دیپلماسی اجتماعی 127    نمایشگاه بین المللی مشهد 119    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 104    سرمایه گذاری خارجی 101    پایتخت معنوی ایران 98    فرودگاه بین المللی مشهد 84    آمریکا 78    قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 76 شهردار مشهد 76    ایده های جدید 72    جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 72    مقالات علمی 69    صنعتی 67    سازمان های بین المللی مرتبط 67    چین 63    اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 61 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60    مصاحبه 56    ملاقات و دیدارها و نشست ها 54    پیشنهادات 52    عتبات عالیات، قبور ائمه 51    سایر کشورها 47    اتباع و مهاجران خارجی 46    ترکیه 46    اقیانوسیه 44    حوزوی 44    فضای سبز و پارکها 44    شهری 42    ترکمنستان 42    بانوان 41    روسیه 40    حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40 خواهر خواندگی 37    آیا می دانید که در ایران/دنیا 36 رسانه ای 36    نقاط قوت شهری 36    توافقنامه ها و تفاهم ها 35    بازیافت و تبدیل مواد 35    هندوستان 33    فناوری های نوین و کارآفرین 32    زبان و ادبیات فارسی 31    قطار شهری و منوریل 31    گلایه ها و انتقادات 30    شهرسازی و معماری 30    نقاط ضعف شهری 29    اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 26    تاجیکستان 25    عمران، ساختمان و پلها و معابر 25    آلمان 24    شهرداریهای کشور 24    پایتخت فرهنگی جهان اسلام 22    وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 22 شورای اسلامی شهر 22    محیط زیست 22    قرقیزستان 22    متروپلیس 22    اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 20    لبنان 19    سوریه 19    مناطق آزاد، بازارچه ها و گمرک مرزی استان 19    دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 18    انرژی، گاز، آب، برق 18    جامعه المصطفی العالمیه 17    تاریخی و تمدنی 16    سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی 15    بیمارستان فوق تخصصی رضوی 15    مالزی 14    ژاپن 13    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13    موزه ها و گالری ها 12    اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12 فرانسه 12    پژوهشی 11    انقلاب، شهدا و ایثارگران 10    کشاورزی 10    ازبکستان 9    خدمات و نظافت شهری 9    مدیریت بحران 8    عربستان 8    قزاقستان 8    تحلیل 7    انتصاب 7    اداره کل ورزش و جوانان استان 7    ادبی 7    تشریفات بین الملل 7    کویت 7    بحرین 7    راه آهن و قطار بین شهری 6    امارات، دبی 6    مشهد 2018 5    استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5    سوغات زائر و برند حلال 4    مطبوعاتی 4    فیلم 3    تشرف به اسلام 3    معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 2 مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 2    حقوقی و قضا 2    رویدادهای برگزار نشده 2    قطر 2    دانشگاه علوم اسلامی رضوی 1
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد
تا 4 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» برای گسترش مناسبات و روابط خارجی در قالب «دیپلماسی سیاسی» و تشویق هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به فعالیت بیشتر، همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد و...، رسالت ها و تعهدات بزرگی است! آیا مردم مشهد، فقط و فقط باید از «سرکنسولگری جمهوری پاکستان» ، این قدر زیاد، حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه در برخی فعالیت های اجتماعی شهرشان ببینند؟ پس نقش سایر سرکنسولگری های مستقر و دفاتر خارجی در ایفای رسالت هایشان چه می شود؟ چه کسی جز این دفتر نمایندگی می تواند متولی و مشوق باشد؟!