بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دکتر مکرمی فر: جذب گردشگر از ترکیه با معرفی ظرفیت‌های گردشگری خراسان رضوی

   |  دوشنبه 2 مهر 1397
align=bottom
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از برنامه‌ریزی برای جذب گردشگر از ترکیه با معرفی ظرفیت‌های گردشگری خراسان رضوی خبر داد. ابوالفضل مکرمی‌فر، مدیرکل میراث فرهنگی این استان، با اشاره به نشست مشترک با محمت کورتولوش آیکان سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد، اظهار کرد: محور بحث های ما توسعه روابط گردشگری و فرهنگی خراسان رضوی و ترکیه بود....

وی ادامه داد: با توجه به این هم‌اکنون روزانه یک پرواز به ترکیه انجام می‌شود، افزایش پروازها مطرح شد و تفاهماتی کلی صورت گرفت که مقرر شد تفاهم‌نامه نوشته شود و به امضا برسد.

مکرمی‌فر گفت: همچنین مقرر شد در راستای معرفی جاذبه‌های گردشگری خراسان رضوی به مردم ترکیه، مجموعه تورساپ که حدود هزار آژانس مسافرتی را تحت پوشش دارد، به خراسان رضوی خواهند آمد و با جاذبه‌های گردشگری این استان آشنا خواهند شد که امیدواریم معرفی شایانی از قابلیت‌های گردشگری به ویژه حرم مطهر رضوی و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی دیگر استان توسط تورساپ صورت گیرد و زمینه جذب گردشگر از ترکیه فراهم شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی حضور رسانه‌های ترکیه برای معرفی جاذبه‌ها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری استان در ترکیه را دیگر محور این مذاکرات عنوان کرد و افزود: رسانه‌های ترکیه برای معرفی ظرفیت‌های و قابلیت‌های گردشگری خراسان رضوی به مشهد خواهند آمد و از ظرفیت آن‌ها برای معرفی استان در ترکیه استفاده خواهد شد.

مکرمی‌فر جذب سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای در حوزه گردشگری استان را از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست عنوان کرد و گفت: مشکلات و موانعی که برای سرمایه‌گذاران ترکیه در حوزه‌های ساخت و راه‌اندازی هتل، رستوران، ژئوتوریسم و مجموعه‌های اقتصادی صنایع دستی وجود دارد، از طریق سرکنسول به ما اعلام خواهد شد تا برای رفع آن اقدام کنیم. 

وی با اشاره به برخی مشترکات فرهنگی خراسان رضوی و ترکیه تصریح کرد: برگزاری جشن نوروزگاه مشترک نیز مطرح شد که پس از بررسی‌های حقوقی تفاهم‌نامه آن امضا خواهد شد و برای اجرایی شدن آن گام برخواهیم داشت تا شاهد شکوفایی صنعت گردشگری و توسعه توریسم درمشهد باشیم.

مکرمی‌فر تصریح کرد: همچنین در هفته‌های آینده جلسه‌ای مشترک با سرکنسول ترکیه در مشهد و انجمن دفاتر خدمات مسافرتی استان برگزار خواهیم کرد تا مشکلات موانعی که از سوی دفاتر خدمات مسافرتی مطرح می‌شود نیز برطرف شود و جذب گردشگر از ترکیه تسهیل شود . 

وی با اشاره برنامه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای زادگاه بکتاش ولی اظهار کرد: مقرر شد برای انجام پژوهش‌های باستان‌شناسی مشترک، مجوزی از پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور دریافت شود و هیاتی مشترک بین باستان‌شناسان خراسان رضوی و ترکیه‌ای تشکیل شود که این مقدمه‌ای برای توسعه اقدامات فرهنگی و پژوهشی و باستان‌شناسی باشد. 

اشتراک فرهنگی استان خراسان رضوی با ترکیه محور توسعه گردشگری 

در ادامه این نشست محمت کورتولوش آیکان، سرکنسول جمهوری ترکیه در مشهد با بیان این که ملاقات با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بسیار مفید بود، افزود: خراسان رضوی با ترکیه از لحاظ فرهنگی اشتراک‌هایی دارد که باید محور توسعه روابط گردشگری قرار گیرد، شخصیت‌هایی مانند عمرخیام و حاج بکتاش ولی و فردوسی برای مردم ترکیه ارزشمند هستند و امیدواریم بتوانیم در زمینه فرهنگی بین ترکیه و خراسان رضوی فعالیت های ارزنده‌ای داشته باشیم. 

وی ادامه داد: جلسه فشرده و دو ساعته با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مشاوران و معاونان داشتیم و میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی را نمی‌توان در مدت دو ساعت مورد بحث و بررسی قرار داد ولی برخی سیاست‌گذاری‌ها انجام شد که و برنامه و پروژه‌های مشترکی تعریف شد و در آینده شاهد فعالیت‌های خوبی در زمینه گردشگری خواهیم داشت.

سرکنسول جمهوری ترکیه درباره اظهاراتش مبنی بر این که هواپیمایی ترکیش در کنار ایران خواهد بود و با تحریم‌های آمریکا مبارزه خواهد کرد، گفت: هم‌اکنون از مشهد به ترکیه هر روز پرواز وجود دارد و با وجود تحریم‌های آمریکا پروازهایش را افزایش خواهد داد.

وی ادامه داد: مشهد گوهری نهفته است و با توجه به این که هواپیمایی ترکیش به 302 نقطه جهان پرواز دارد، می‌تواند این درخشش این گوهر ارزشمند را به جهانیان نشان دهد. 

محمت کورتولوش آیکان یادآورشد: در برنامه حضور مجموعه تورساپ بازدید از فوشنجان زادگاه بکتاش ولی نیز قرار گیرد.

وی تصریح کرد: برای گردشگران ترکیه علاوه بر هتل و مراکز تفریحی، صنایع دستی از جمله تولید فرش و مس و فعالیت‌های ورزشی و بوم‌گردی جذاب است‌، در برنامه‌ریزی‌ها این گونه برنامه‌ها هم مد نظر قرار گیرد.

گزارش از ایسنا- منطقه خراسان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی
آخرین ویرایش: دوشنبه 2 مهر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»