اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

رقابت «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زائر سلامت»! یکی با «دلار» و دیگری با «یورو»!  

برترین های دیپلماسی

جمعه 21 13 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

تحلیل فرهیخت: رقابت تنگاتنگ «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زوار غیرایرانی» و «زائر سلامت»! یکی با تبر «دلار» و دیگری با گیوتین «یورو»!

به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدایی که همه ی روزها، روزهای خوب اویند، اما نمی دانم چرا دوشنبه هایی که اتفاقاً مصادف با شانزدهم یا هفدهم هر ماه می شوند، برای دیده بانان رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد، اینقدر پر اضطراب و پر دلهره می گذرند؟ دوشنبه هایی که یکی بخیر می گذرد، اما دیگری همچون این دوشنبه ی سیاه از اولین روز ماه جماد، نه! نه تنها بخیر نمی گذرد، که دو قبضه، مصداق اشد شرّ می شود! کمی رحم هم خوب چیزی است! بگذارید جای میخ اولی بر تابوت «زائر سلامت» مرهم بخورد، بعد مسمارهای دومی و سومی را به طور همزمان بکوبید! اینطوری مسلمانی تر است!... | دوشنبه 17 دی 1397

دیپلماسی ...

جای خالی "عترت" و "بین الملل" در سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد

   |  سه شنبه 8 خرداد 1397
خبرگزاری ایکنا خراسان رضوی طی مصاحبه ای با سیدمهدی طباطبایی، رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد، از جای خالی «عترت» در سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد خبر داد. ما پیش از این، تصورمان بر این بود که در این نمایشگاه ارزشمند، فقط جای «رویکرد بین الملل» خالی است، اما امروز متوجه شدیم که نه تنها ما، بلکه فعالان «عرصه عترت و اهل بیت(س)» نیز، از کمبود یا نبود بخش های اثرگذار در این نمایشگاه، گلایه مند هستند...

گروه اجتماعی- برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت کار بسیار پسندیده‌ای است، اما اکنون بیشتر به موضوعات قرآنی در نمایشگاه پرداخته شده است و از عترت آن خبری نیست، به قرآن و عترت هر دو در کنار هم باید پرداخته شود، مسئولان نمایشگاه باید قبل از برگزاری آن جایگاهی برای عترت در کنار قرآن در نظر می‌گرفتند.
خبری از عترت در نمایشگاه قرآن نیست

سیدمهدی طباطبایی، رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد، در گفت وگو با ایکنا ازخراسان رضوی، در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد، عنوان کرد: در مشهد ۲۳۵۴ هیئت مذهبی و حدود ۸۰۰ جلسه بانوان و در سطح استان به جز جلسات بانوان، ۵۱۰۳ هیئت مذهبی داریم.

وی ادامه داد: هیئات مذهبی بیشتر ولادت‌ها، شهادت‌ها و عزاداری‌های ائمه معصومین(ع) را دنبال می‌کند و در آن‌جا تأکید ما بر کنار هم قرار گرفتن قرآن و عترت است و از چند سال اخیر قرائت قرآن را در جلسات و هیئات مذهبی دنبال می‌کنیم.

رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد بیان کرد: در سال جاری با آغاز ماه مبارک رمضان، جلسه مرکزی قرآن و عترت را در بنای جوادیه مرحوم عابدزاده واقع در طبرسی ۲۵ کوچه جوادیه راه اندازی کردیم و از ساعت ۲۲:۳۰ تا یک بامداد در خدمت قاریان جوان، نوجوان و بین‌المللی هستیم و این جلسات با محوریات قرآن و عترت دنبال می‌شود و بعد از ماه مبارک رمضان هفته‌ای یک شب این جلسات ادامه پیدا خواهد کرد.

طباطبایی اظهار کرد: استقبال از این جلسات بسیار خوب است و هر شب حدود دویست نفر در آن حضور پیدا می‌کنند و تفسیر سوره فتح توسط اساتید حوزه و دانشگاه انجام می‌شود.

تجلیل از خانواده شهدای مدافع حرم

وی ادامه داد: در دهه آخر ماه مبارک رمضان هم با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضی دهشت، تفسیر سوره فتح را در آن جلسه خواهیم داشت و همچنین در دهه آخر ماه مبارک هر شب از پنج خانواده شهید مدافع حرم هم تجلیل خواهد شد.

وی افزود: هیئت‌های مذهبی در طول سال فعالیت‌های دینی و مذهبی خود را به‌ صورت هفتگی دنبال و براساس آموزه‌های دینی فعالیت می‌کنند و بعضا اگر آسیبی هم وجود داشته باشد به علت عدم آگاهی است که ما با برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه مسئولان هیئات مذهبی در بحث آموزش فعالیت‌های دینی و بصیرت افزایی این عدم آگاهی را کاهش می‌دهیم.

رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد گفت: اکنون زیبایی‌های هیئت از آسیب‌های آن بسیار بیشتر است از جمله تهیه جهیزیه برای جوانان خود هیئت، درمان اعضای هیئت و دیگر فعالیت‌هایی که در آن انجام می‌شود اما به علت اطلاع‌رسانی کم ممکن است مردم و مسئولین در جریان فعالیت‌ها قرار نگیرند.

طباطبایی ادامه داد: تعدادی از هیئت‌های ما در حاشیه شهر افطار را در خدمت مردم هستند و در سطح شهر مشهد اکثر هیئت‌های ما سفره افطارشان برقرار است.

وی اظهار کرد: یکی دیگر از برنامه‌های شورای هیئات مذهبی در سال ۹۷ بحث توجه به آسیب‌های اجتماعی است که با کارشناسان در این مورد صحبت شده است و بعد از ماه مبارک رمضان با استاندار و دیگر مقامات شهری صحبت می‌کنیم و فعالیت‌هایی را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی از حاشیه شهر شروع خواهیم کرد.

رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد ابراز کرد کرد: یکی از آسیب‌های اجتماعی که امروز جامعه با آن دست و پنجه نرم می‌کند بحث طلاق است و با مشاوره دادن به خانواده‌هایی که دچار این آسیب شده اند، کار را دنبال می‌کنیم و دیگر آسیب اجتماعی اعتیاد است که باید برای آن تدابیری در نظر گرفته شود.

طباطبایی عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت کار بسیار پسندیده‌ای است اما اکنون بیشتر به موضوعات قرآنی در نمایشگاه پرداخته شده است و از عترت آن خبری نیست، به قرآن و عترت هر دو در کنار هم باید پرداخته شود، مسئولین نمایشگاه باید قبل از برگزاری آن جایگاهی برای عترت در کنار قرآن در نظر می‌گرفتند.

رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد ابراز کرد: انتقادی که نسبت به متولیان این نمایشگاه عنوان می‌شود، برگزاری جلساتی با حضور خوانندگان در کنار نمایشگاه قرآن و عترت است.
آخرین ویرایش: سه شنبه 8 خرداد 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»