• سرکنسول جدید ترکیه در مشهد در دیدار با ابوالفضل مکرمی فر خواستار شد:
  ایجاد دفتر گردشگری خراسان در استانبول/ افزایش تبادل توریست از مشهد به ترکیه
  یکشنبه 27 خرداد 97 - مشهد
 • برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی
  صنعت ساختمان، معماری و عمران
  با حضور 250 شرکت داخلی و 11 کشور خارجی اسلامی
  29 خرداد تا 2 تیرماه 97
  نمایشگاه بین المللی مشهد
 • اعلام موافقت اتحادیه جهانی کشتی با
  میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ در مشهد
 • نشست آشنایی با بازار ازبکستان و هماهنگی حضور مؤثران اقتصادی مشهد در
  دومین نمایشگاه اختصاصی ج.ا. ایران در تاشکند - مرداد 97
  نمایشگاه بین المللی مشهد مقدس
 • اسم و عنوان اندیشکده فرهیخت

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و ورزشی با اولویت «ارتباطات»

و با محوریت «اقتصاد شهر»

متأسفانه چراغ سرآمد دیپلماسی عمومی یعنی شهرداری مشهد طی ماه مبارک رمضان کاملاً خاموش بود، یک «میهمان خارجی» اعم از یک اندیشمند، یک هنرمند و حتی یک قاری غیر شهیر مصری هم به مشهد دعوت نشد تا سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت همچون 12 دوره گذشته، چهره بین المللی به خود بگیرد! لذا از این بابت، از:

شهرداری مشهد

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی»

و با محوریت «اقتصاد دانش»

همان طور که انتظارش می رفت، دانشگاه فردوسی مشهد و مراکز تخصصی حوزه ی بین الملل آن، در ماه مبارک رمضان بر خلاف شهرداری مشهد، به خواب نرفت و باز هم در این عرصه خوش درخشید! هرچند تعامل علمی ارزشمند «دانشگاه حکیم سبزواری» با دانشگاه فرانسه قابل تقدیر است، اما به سهم خود، از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه دین محور»

و با محوریت «اقتصاد فرهنگ و هنر»

هرچند پس از افول ستاره رویداد «مشهد 2017»، با شنیدن خبر تمدید آن تا سال 2029 بسیار امیدوار شده بودیم، اما نه تنها در پایتخت فرهنگی جهان اسلام! و صدالبته در فرصت طلایی ماه مبارک رمضان خبری از هیچ برنامه فرهنگی با رویکرد بین المللی نشد، بلکه 13همین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد هم ملی برگزار شد! لذا از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری با اولویت «تکریم زوار خارجی»

با محوریت «اقتصاد زائر و سوغات»

هرچند آستان قدس رضوی طی ماه مبارک، شدیداٌ درگیر سفره های اطعام هزاران نفری و برگزاری لیالی باشکوه قدر بود و شایسته تقدیر، اما نقش کمرنگ «اداره زائران غیرایرانی» آن در فعالیت های بین المللی در این فرصت طلایی، بسیار مشهود بود. از این مهم که بگذریم، از گسترش ترمینال خارجی فرودگاه، نباید گذشت. لذا به سهم خود از:

فرودگاه بین المللی مشهد

بسیار سپاسگزاریم!

جای خالی "عترت" و "بین الملل" در سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد

   |  سه شنبه 8 خرداد 1397
خبرگزاری ایکنا خراسان رضوی طی مصاحبه ای با سیدمهدی طباطبایی، رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد، از جای خالی «عترت» در سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد خبر داد. ما پیش از این، تصورمان بر این بود که در این نمایشگاه ارزشمند، فقط جای «رویکرد بین الملل» خالی است، اما امروز متوجه شدیم که نه تنها ما، بلکه فعالان «عرصه عترت و اهل بیت(س)» نیز، از کمبود یا نبود بخش های اثرگذار در این نمایشگاه، گلایه مند هستند...

گروه اجتماعی- برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت کار بسیار پسندیده‌ای است، اما اکنون بیشتر به موضوعات قرآنی در نمایشگاه پرداخته شده است و از عترت آن خبری نیست، به قرآن و عترت هر دو در کنار هم باید پرداخته شود، مسئولان نمایشگاه باید قبل از برگزاری آن جایگاهی برای عترت در کنار قرآن در نظر می‌گرفتند.
خبری از عترت در نمایشگاه قرآن نیست

سیدمهدی طباطبایی، رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد، در گفت وگو با ایکنا ازخراسان رضوی، در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد، عنوان کرد: در مشهد ۲۳۵۴ هیئت مذهبی و حدود ۸۰۰ جلسه بانوان و در سطح استان به جز جلسات بانوان، ۵۱۰۳ هیئت مذهبی داریم.

وی ادامه داد: هیئات مذهبی بیشتر ولادت‌ها، شهادت‌ها و عزاداری‌های ائمه معصومین(ع) را دنبال می‌کند و در آن‌جا تأکید ما بر کنار هم قرار گرفتن قرآن و عترت است و از چند سال اخیر قرائت قرآن را در جلسات و هیئات مذهبی دنبال می‌کنیم.

رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد بیان کرد: در سال جاری با آغاز ماه مبارک رمضان، جلسه مرکزی قرآن و عترت را در بنای جوادیه مرحوم عابدزاده واقع در طبرسی ۲۵ کوچه جوادیه راه اندازی کردیم و از ساعت ۲۲:۳۰ تا یک بامداد در خدمت قاریان جوان، نوجوان و بین‌المللی هستیم و این جلسات با محوریات قرآن و عترت دنبال می‌شود و بعد از ماه مبارک رمضان هفته‌ای یک شب این جلسات ادامه پیدا خواهد کرد.

طباطبایی اظهار کرد: استقبال از این جلسات بسیار خوب است و هر شب حدود دویست نفر در آن حضور پیدا می‌کنند و تفسیر سوره فتح توسط اساتید حوزه و دانشگاه انجام می‌شود.

تجلیل از خانواده شهدای مدافع حرم

وی ادامه داد: در دهه آخر ماه مبارک رمضان هم با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضی دهشت، تفسیر سوره فتح را در آن جلسه خواهیم داشت و همچنین در دهه آخر ماه مبارک هر شب از پنج خانواده شهید مدافع حرم هم تجلیل خواهد شد.

وی افزود: هیئت‌های مذهبی در طول سال فعالیت‌های دینی و مذهبی خود را به‌ صورت هفتگی دنبال و براساس آموزه‌های دینی فعالیت می‌کنند و بعضا اگر آسیبی هم وجود داشته باشد به علت عدم آگاهی است که ما با برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه مسئولان هیئات مذهبی در بحث آموزش فعالیت‌های دینی و بصیرت افزایی این عدم آگاهی را کاهش می‌دهیم.

رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد گفت: اکنون زیبایی‌های هیئت از آسیب‌های آن بسیار بیشتر است از جمله تهیه جهیزیه برای جوانان خود هیئت، درمان اعضای هیئت و دیگر فعالیت‌هایی که در آن انجام می‌شود اما به علت اطلاع‌رسانی کم ممکن است مردم و مسئولین در جریان فعالیت‌ها قرار نگیرند.

طباطبایی ادامه داد: تعدادی از هیئت‌های ما در حاشیه شهر افطار را در خدمت مردم هستند و در سطح شهر مشهد اکثر هیئت‌های ما سفره افطارشان برقرار است.

وی اظهار کرد: یکی دیگر از برنامه‌های شورای هیئات مذهبی در سال ۹۷ بحث توجه به آسیب‌های اجتماعی است که با کارشناسان در این مورد صحبت شده است و بعد از ماه مبارک رمضان با استاندار و دیگر مقامات شهری صحبت می‌کنیم و فعالیت‌هایی را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی از حاشیه شهر شروع خواهیم کرد.

رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد ابراز کرد کرد: یکی از آسیب‌های اجتماعی که امروز جامعه با آن دست و پنجه نرم می‌کند بحث طلاق است و با مشاوره دادن به خانواده‌هایی که دچار این آسیب شده اند، کار را دنبال می‌کنیم و دیگر آسیب اجتماعی اعتیاد است که باید برای آن تدابیری در نظر گرفته شود.

طباطبایی عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت کار بسیار پسندیده‌ای است اما اکنون بیشتر به موضوعات قرآنی در نمایشگاه پرداخته شده است و از عترت آن خبری نیست، به قرآن و عترت هر دو در کنار هم باید پرداخته شود، مسئولین نمایشگاه باید قبل از برگزاری آن جایگاهی برای عترت در کنار قرآن در نظر می‌گرفتند.

رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد ابراز کرد: انتقادی که نسبت به متولیان این نمایشگاه عنوان می‌شود، برگزاری جلساتی با حضور خوانندگان در کنار نمایشگاه قرآن و عترت است.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

اهم نظرات و دیدگاه های فعالان توسعه روابط خارجی مشهد

پایگاه اطلاع رسانی مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام

عضویت در اندیشکده ی فرهیخت


معرفی برترین ها

در توسعه روابط خارجی مشهد - خرداد 1397


رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و... با اولویت «ارتباطات» با محوریت «اقتصاد شهر»

1- اداره روابط خارجی شهرداری مشهد 2- نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق 3- اداره کل صنعت، و تجارت 4- اداره کل ورزش و جوانان 5- اتاق بازرگانی و صنایع استان

دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

1- دانشگاه فردوسی مشهد 2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد 3- جامعه المصطفی العالمیه 4- دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 5- دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 6- دانشگاه علوم اسلامی رضوی


دیپلماسی فرهنگی، هنری، نمایشگاهی با اولویت جامعه دینی و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

1- نمایشگاه بین المللی مشهد 2- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 3- بنیاد بین المللی امام رضا(ع) 4- نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 5- دبیرخانه رویداد مشهد 2017

دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری » با محوریت «اقتصاد زائر»

1- فرودگاه بین المللی مشهد 2- اداره امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی 3- بیمارستان تخصصی رضوی 4- معاونت زیارت استانداری 5- اداره کل گردشگری 6- اتحادیه هتلداران استان

معرفی فعال ترین واحد علمی شهر در عرصه دیپلماسی دانشگاهی

چرایی انتخاب دانشگاه فردوسی مشهد؟

دانشگاه فردوسی مشهد مقدس، سومین دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه های تهران و تبریز، در حالی شصت و هفتمین سال فعالیتش را سپری می كند که از میان 23 هزار دانشجوی این دانشگاه، حدود 1300 از آنان را دانشجویان خارجی و عمدتاً از کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ... و نیز کشورهای حاشیه ی خلیج فارس تشکیل می دهند. این دانشگاه با دارا بودن واحدهای فعالی همچون «اداره ی دانشجویان خارجی»، «دفتر همکاری های علمی و بین المللی»، «پردیس بین الملل» و «اداره کل روابط عمومی و بین الملل دانشگاه» و ...، سال بسیار پرکار و پررونقی را در عرصه ی مناسبات علمی و دانشگاهی با مراکز علمی و پژوهشی و واحدهای دانشگاهی سایر کشورها بویژه ....

آشنایی با نهادهای فعال در عرصه روابط خارجی مشهد

«اندیشکده بین المللی فرهیخت»
 Farhikht Think Tank -  www.farhikhtt.ir

Copyright © 2009
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com