اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

رقابت «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زائر سلامت»! یکی با «دلار» و دیگری با «یورو»!  

برترین های دیپلماسی

جمعه 21 13 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

تحلیل فرهیخت: رقابت تنگاتنگ «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زوار غیرایرانی» و «زائر سلامت»! یکی با تبر «دلار» و دیگری با گیوتین «یورو»!

به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدایی که همه ی روزها، روزهای خوب اویند، اما نمی دانم چرا دوشنبه هایی که اتفاقاً مصادف با شانزدهم یا هفدهم هر ماه می شوند، برای دیده بانان رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد، اینقدر پر اضطراب و پر دلهره می گذرند؟ دوشنبه هایی که یکی بخیر می گذرد، اما دیگری همچون این دوشنبه ی سیاه از اولین روز ماه جماد، نه! نه تنها بخیر نمی گذرد، که دو قبضه، مصداق اشد شرّ می شود! کمی رحم هم خوب چیزی است! بگذارید جای میخ اولی بر تابوت «زائر سلامت» مرهم بخورد، بعد مسمارهای دومی و سومی را به طور همزمان بکوبید! اینطوری مسلمانی تر است!... | دوشنبه 17 دی 1397

دیپلماسی ...

سفیر قرقیزستان و استاندار خراسان رضوی بر لزوم برقراری پرواز مستقیم بیشکک - مشهد تاکید کردند

   |  چهارشنبه 28 آبان 1393

سفیر قرقیزستان در جمهوری اسلامی ایران و استاندار خراسان رضوی در دیداری دوستانه در مشهد بر اهمیت و ضرورت برقراری پرواز مستقیم بیشکک - مشهد به منظور توسعه کانال های ارتباط فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی تاکید کردند. سفیر قرقیزستان در این دیدار که روز چهارشنبه در استانداری خراسان رضوی انجام شد ، گفت : امروز ارتقا سطح روابط اقتصادی بین دو کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه ای که توسعه سطح روابط با ایران بزرگ بهتر از ارتقا روابط منطقه ای است. رسان بک عثمان علی اف افزود : توانمندی های خراسان رضوی می تواند نقش محوری در گسترش روابط دو جانبه ایفا کند بویژه که با مردم این استان دارای قرابت فرهنگی هستیم. وی با اشاره به برگزاری جلساتی با رئیس و اعضای اتاق بازرگانی استان بر تشکل کمیته همکاری اقتصادی متشکل از بخش های مختلف خصوصی و دولتی بین خراسان رضوی و قرقیزستان افزود : درواقع برای برقراری روابط مناسب و توسعه یافته ای در حوزه تجاری و اقتصادی باید از تجار حمایت شود و این خود می تواند راهکاری در این جهت باشد....

وی ادامه داد : در این میان ایجاد خط هوایی بین ایران و قرقیزستان نیز از دیگر زمینه ها برای توسعه مناسبات دو جانبه است.

سفیر قرقیزستان در جمهوری اسلامی گفت: کانال های ارتباطی موجود در برقراری ارتباط مناسب کافی نیست و بیش از همه در شرایط کنونی برقراری پرواز مستقیم راهگشا است.

عثمان علی اف با اشاره به مشکل شرکت هواپیمایی آسمان در راه اندازی این پرواز گفت : چنین مسائلی نباید در روابط بین دو کشور اثر گذار باشد.

وی از استاندار خراسان رضوی خواست شرکتی با قابلیت و توانایی بیشتر در این زمینه معرفی نماید تااین خط پروازی دوباره فعال شود.

وی با بیان اینکه در عصر کنونی نبود خط هوایی بین دو کشور دوست با ارتباطات نزدیک وجهه خوبی ندارد ، افزود : نیاز است برای انجام اقدام عملی در توسعه روابط پرواز مستقیم برقرار باشد .

وی همچنین دعوت رسمی استاندار اوش قرقیزستان برای سفر استاندار خراسان رضوی به این استان را ابلاغ کرد و گفت : اوش از مهمترین استان های قرقیزستان است که بیش از نیمی از جمعیت این کشور را در خود دارد و ارتباط با خراسان رضوی می تواند برای این منطقه آثار موثری در توسعه آن داشته باشد. 

استاندار خراسان رضوی هم در این دیدار با اشاره به اینکه اولویت سیاست دولت دکتر روحانی در توسعه روابط در سطح بین المللی ، گسترش مناسبات با کشورهای همسایه است ، گفت : بر این مبنا تاکید بر گسترش روابط اقتصادی ، فرهنگی و تجاری استان های کشور با این کشورها می باشد.

علیرضا رشیدیان افزود : خراسان رضوی هم با توجه به نقش و جایگاه مهمی که در جمهوری اسلامی ایران دارد ، در این جهت اقدامات و گام های موثری برداشته است.

وی با اشاره به ظرفیت های خراسان رضوی گفت: وجود بارگاه منور رضوی در کنار جاذبه های گسترده تاریخی ، فرهنگی زمینه ای قدرتمند در جذب سالانه 25 میلیون زائر و مسافر داخلی و دو میلیون گردشگر خارجی به خراسان رضوی می باشد.

وی همچنین برخی دیگر از ظرفیت های استان را وجود شش هزار واحد صنعتی ،170 دانشگاه و مرکز آموزش عالی ، بخش های معدنی ،کشاورزی و شرکت های توانمند فنی ، مهندسی و پروژه های عمرانی که توسط متخصصان استان در کشورهای ترکمنستان ، تاجیکستان ، افغانستان ، عراق ، قطر و مانند آن اجرا شده و می شود ، ذکر کرد. 

رشیدیان با بیان اینکه خراسان رضوی در کریدور شمال ، جنوب و شرق به غرب ترانزیتی قرار دارد ، افزود: سه مرز فعال با ترکمنستان و یک مرز با افغانستان داریم که با توسعه راه آهن از طریق خواف به افغانستان مسیر دوم ارتباط ریلی استان هم فعال خواهد شد.

وی ادامه داد : روابط تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی با قرقیزستان از سابقه خوبی برخوردار است و امیدواریم توسعه یابد.

رشیدیان با اشاره به ضرورت و اهمیت راه اندازی پروازهای مشهد - بیشکک گفت : ما نیز معتقدیم نباید روابط دو کشور بویژه در حوزه خراسان رضوی با بیشکک تابع مسائل و مشکلات یک شرکت هواپیمایی باشد.

این مسوول با بیان اینکه هم اینک روزانه 200 پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد انجام می شود با استقبال از برقراری این پرواز افزود : ما آمادگی داریم شرکت هواپیمایی ایرانی دیگری را برای راه اندازی پرواز مشهد - بیشکک معرفی کنیم.

وی همچنین از تشکیل کمیسیون همکاری های اقتصادی مشترک بین دو کشور استقبال کرد و گفت : این امر می تواند زمینه ساز مناسبات گسترده تر باشد.

وی با اشاره به دریافت دعوت نامه رسمی استاندار اوش قرقیزستان گفت : مقدمات انجام این سفر با هماهنگی بخش های خصوصی و دولتی در حال انجام است تا نتایج خوبی برای دو طرف دربر داشته باشد.

آخرین ویرایش: چهارشنبه 28 آبان 1393
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»