• دیدار الیاس غایپ اف سرکنسول جدید کشور ترکمنستان
  با رئیس نمایندگی وزارت امور
  خارجه در شمال شرق کشور
  هفده مرداد ماه نود و هفت
 • نشست صمیمی شهردار مشهد با دانشجویان خارجی دانشگاه فردوسی
  بیست و دوم مرداد ماه نود و هفت
 • قطار بین المللی مشهد - نخجوان آذربایجان
 • عرض تبریک به مناسبت ورود
  دانشگاه علوم پزشکی به نظام رتبه بندی شانگهای
  و کسب رتبه سوم دانشگاه های کشور بر اساس رتبه بندی جهانی وبومتریکس
 • اسم و عنوان اندیشکده فرهیخت
  رصدخانه توسعه روابط خارجی مشهد با محوریت تکریم زائران غیرایرانی

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات»

و با محوریت «اقتصاد شهر»

از زمان تصدی مهندس «تقی زاده خامسی» به عنوان شهردار مشهد، فعالیت های بین المللی شهر از شتاب ارزشمندی برخوردار شده و غیر از ماه مبارک رمضان که چراغ روابط خارجی شهر کلاً خاموش بود، این روزها شاهد اوج گیری فعالیت ها هستیم که کثرت آنها در تارنمای فرهیخت گویاست. لذا به سهم خود از:

مجموعه بزرگ شهرداری مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی»

و با محوریت «اقتصاد دانش»

برگزاری نشست بررسی ظرفیت‌های همکاری میان دانشگاه‌های ایران و هند و همکاری مشترک ایران و هند برای انجام 12 طرح پژوهشی همچنین تدارک دیدار صمیمی شهردار مشهد با 15 تن از فارسی آموزان دانشگاه از جمله اقدامات ارزشمند و تحسین برانگیزی است که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا»

و با محوریت «اقتصاد فرهنگ و هنر»

مشهد دارای ظرفیت‌های بین‌المللی بسیاری است / ضرورت بهره‌گیری از دیپلماسی فرهنگی به عنوان استراتژی ... این فرازها، جدیدترین سخنرانی های آقای دکتر مروارید مدیرکل جدید ارشاد استان است. اما با گذشت 71 روز، متأسفانه هنوز هیچ اقدامی با رویکرد بین المللی از این اداره کل شاهد نبودیم و فقط در حد حمایت های کلامی بوده است. لذا از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری با اولویت «تکریم زوار خارجی»

با محوریت «اقتصاد زائر و سوغات»

اداره زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی در دهه کرامت97، واقعاً خوش درخشید. برنامه ریزی برای بهره مندی معنوی 158 هزار زائر خارجی از برنامه های حرم مطهر رضوی ویژه عرب زبانان، اردو زبانان، آذری زبانان، انگلیسی زبانان و فارسی زبانان مقیم کشورهای دیگر براستی ستودنی است. لذا به سهم خود از خادمان بین المللی حضرت در:

آستان قدس رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!

سفیر قرقیزستان و استاندار خراسان رضوی بر لزوم برقراری پرواز مستقیم بیشکک - مشهد تاکید کردند

   |  چهارشنبه 28 آبان 1393

سفیر قرقیزستان در جمهوری اسلامی ایران و استاندار خراسان رضوی در دیداری دوستانه در مشهد بر اهمیت و ضرورت برقراری پرواز مستقیم بیشکک - مشهد به منظور توسعه کانال های ارتباط فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی تاکید کردند. سفیر قرقیزستان در این دیدار که روز چهارشنبه در استانداری خراسان رضوی انجام شد ، گفت : امروز ارتقا سطح روابط اقتصادی بین دو کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه ای که توسعه سطح روابط با ایران بزرگ بهتر از ارتقا روابط منطقه ای است. رسان بک عثمان علی اف افزود : توانمندی های خراسان رضوی می تواند نقش محوری در گسترش روابط دو جانبه ایفا کند بویژه که با مردم این استان دارای قرابت فرهنگی هستیم. وی با اشاره به برگزاری جلساتی با رئیس و اعضای اتاق بازرگانی استان بر تشکل کمیته همکاری اقتصادی متشکل از بخش های مختلف خصوصی و دولتی بین خراسان رضوی و قرقیزستان افزود : درواقع برای برقراری روابط مناسب و توسعه یافته ای در حوزه تجاری و اقتصادی باید از تجار حمایت شود و این خود می تواند راهکاری در این جهت باشد....

وی ادامه داد : در این میان ایجاد خط هوایی بین ایران و قرقیزستان نیز از دیگر زمینه ها برای توسعه مناسبات دو جانبه است.

سفیر قرقیزستان در جمهوری اسلامی گفت: کانال های ارتباطی موجود در برقراری ارتباط مناسب کافی نیست و بیش از همه در شرایط کنونی برقراری پرواز مستقیم راهگشا است.

عثمان علی اف با اشاره به مشکل شرکت هواپیمایی آسمان در راه اندازی این پرواز گفت : چنین مسائلی نباید در روابط بین دو کشور اثر گذار باشد.

وی از استاندار خراسان رضوی خواست شرکتی با قابلیت و توانایی بیشتر در این زمینه معرفی نماید تااین خط پروازی دوباره فعال شود.

وی با بیان اینکه در عصر کنونی نبود خط هوایی بین دو کشور دوست با ارتباطات نزدیک وجهه خوبی ندارد ، افزود : نیاز است برای انجام اقدام عملی در توسعه روابط پرواز مستقیم برقرار باشد .

وی همچنین دعوت رسمی استاندار اوش قرقیزستان برای سفر استاندار خراسان رضوی به این استان را ابلاغ کرد و گفت : اوش از مهمترین استان های قرقیزستان است که بیش از نیمی از جمعیت این کشور را در خود دارد و ارتباط با خراسان رضوی می تواند برای این منطقه آثار موثری در توسعه آن داشته باشد. 

استاندار خراسان رضوی هم در این دیدار با اشاره به اینکه اولویت سیاست دولت دکتر روحانی در توسعه روابط در سطح بین المللی ، گسترش مناسبات با کشورهای همسایه است ، گفت : بر این مبنا تاکید بر گسترش روابط اقتصادی ، فرهنگی و تجاری استان های کشور با این کشورها می باشد.

علیرضا رشیدیان افزود : خراسان رضوی هم با توجه به نقش و جایگاه مهمی که در جمهوری اسلامی ایران دارد ، در این جهت اقدامات و گام های موثری برداشته است.

وی با اشاره به ظرفیت های خراسان رضوی گفت: وجود بارگاه منور رضوی در کنار جاذبه های گسترده تاریخی ، فرهنگی زمینه ای قدرتمند در جذب سالانه 25 میلیون زائر و مسافر داخلی و دو میلیون گردشگر خارجی به خراسان رضوی می باشد.

وی همچنین برخی دیگر از ظرفیت های استان را وجود شش هزار واحد صنعتی ،170 دانشگاه و مرکز آموزش عالی ، بخش های معدنی ،کشاورزی و شرکت های توانمند فنی ، مهندسی و پروژه های عمرانی که توسط متخصصان استان در کشورهای ترکمنستان ، تاجیکستان ، افغانستان ، عراق ، قطر و مانند آن اجرا شده و می شود ، ذکر کرد. 

رشیدیان با بیان اینکه خراسان رضوی در کریدور شمال ، جنوب و شرق به غرب ترانزیتی قرار دارد ، افزود: سه مرز فعال با ترکمنستان و یک مرز با افغانستان داریم که با توسعه راه آهن از طریق خواف به افغانستان مسیر دوم ارتباط ریلی استان هم فعال خواهد شد.

وی ادامه داد : روابط تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی با قرقیزستان از سابقه خوبی برخوردار است و امیدواریم توسعه یابد.

رشیدیان با اشاره به ضرورت و اهمیت راه اندازی پروازهای مشهد - بیشکک گفت : ما نیز معتقدیم نباید روابط دو کشور بویژه در حوزه خراسان رضوی با بیشکک تابع مسائل و مشکلات یک شرکت هواپیمایی باشد.

این مسوول با بیان اینکه هم اینک روزانه 200 پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد انجام می شود با استقبال از برقراری این پرواز افزود : ما آمادگی داریم شرکت هواپیمایی ایرانی دیگری را برای راه اندازی پرواز مشهد - بیشکک معرفی کنیم.

وی همچنین از تشکیل کمیسیون همکاری های اقتصادی مشترک بین دو کشور استقبال کرد و گفت : این امر می تواند زمینه ساز مناسبات گسترده تر باشد.

وی با اشاره به دریافت دعوت نامه رسمی استاندار اوش قرقیزستان گفت : مقدمات انجام این سفر با هماهنگی بخش های خصوصی و دولتی در حال انجام است تا نتایج خوبی برای دو طرف دربر داشته باشد.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادهای بین المللی مشهد تا مرداد ماه 1397


دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»


دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


«اندیشکده بین المللی فرهیخت»
 Farhikht Think Tank -  www.farhikhtt.ir

Copyright © 2009
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com