دیپلماسی گردشگری/ لطفاً به سرمایه گذاران حوزه تأسیسات گردشگری استان، آدرس غلط ندهید! آیا به راستی سرمایه گذاری در این حوزه اشباع شده؟!

  • بازدید: ۳۴۰
گردشگری/ لطفاً به سرمایه گذاران حوزه تأسیسات گردشگری استان، آدرس غلط ندهید!  آیا به راستی سرمایه گذاری در این حوزه اشباع شده؟!
به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدا، همین ابتدای نوشتار اشاره کنیم چون این بحث، بالاجبار مطول شده، اگر فرصت کافی برای مطالعه ی کامل آن را ندارید، خلاصه ی آن چه از «آدرس غلط دادن» می خواهیم بگوییم، در این پاراگراف خلاصه کردیم:
  
فارسی شده ی هر آنچه که گفتیم، خصوصاً این که می گوییم آدرس غلط به سرمایه گذاران در تأسیسات گردشگری شهر و استان ندهید این است که صادقانه به آنها بگویید بر اساس اطلاعات و آمار ما، سرمایه گذاری در لایه های میانی تأسیسات گردشگری مانند هتل های چهار و پنج ستاره به اشباع رسیده ایم، اما در لایه های فوقانی یعنی هتل های هفت ستاره به صورت طبیعی نیازمند سرمایه گذاری هستیم همچنان که در لایه های زیرین یعنی هتل های زیر چهار ستاره خصوصاً اماکن اقامتی و تأسیسات ارزان قیمت خاصه زائرسراهای گروهی به صورت وحشتناک نیازمند سرمایه گذاری هستیم!
و اما اصل بحث:.... در خبرها آمده بود که قرار است در حاشیه ی رویداد مبارک «برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری خراسان رضوی» (یعنی طی پنج روز از 11 تا 15 شهریور ماه 97)، چهار رویداد جنبی مبارک تر یعنی «چهار همایش تخصصی و مشورتی» با موضوعات مختلف در تالار اجتماعات محل نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شود. برگزاری هر نمایشگاه را می توان به مثابه ی «ویترینی از بهترین غذاهای جسم و روح» تعبیر کرد که از مدتها پیش برای بازدیدکنندگان در موضوعات مختلف مهیا شده اما بر این باوریم که مهمتر از نفس برگزاری هر نمایشگاهی، برپایی نشست های جانبی هم اندیشی و جلسات هم افزایی آراء صاحبنظران است که دقیقاً به مثابه ی اتاق فکر (و در این مثال، شما بخوانید کارگاه آشپزی) نقش ایفا می کند. 
در این نشست هاست که پیرامون سه مؤلفه ی کانونی: 1- نگرش ها (چطور می اندیشیم؟)، 2- راهبردها (حال، برنامه هایمان چیست؟) و 3- راهکارها (بالاخره با چه ابزارها و مکانیزمی می خواهیم آن اندیشه ها و آن برنامه ها را اجرایی کنیم؟) بحث و تبادل نظر می شود؛ بنابراین چه بسا برای عموم مردم، این چکش کاری های برنامه ها جذاب نباشد اما برای فعالان و دغدغه داران عرصه ی فکر و اندیشه، این رویدادهای علی الظاهر جانبی و بلکه «حواشی»، بسیار مهمتر و راهبردی تر از خود متن نمایشگاه است.
شایان ذکر است این چهار رویداد، به ترتیب در روز اول نمایشگاه (11 شهریورماه) با برپایی «همایش آشنایی با روش‌های تأمین منابع مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری گردشگری»، در روز دوم (12 شهریورماه) با برگزاری «همایش تکنیک‌های بازاریابی و فروش در اقامتگاه‌های بوم‌گردی»، در روز سوم (13 شهریورماه) با تشکیل «همایش آشنایی با روش‌های سرمایه‌گذاری خارجی در پروژه‌های گردشگری استان» و هر سه از ساعت 19:30 الی 21:30 دنبال خواهد شد.

اما رویداد چهارم و آخری - که بیشتر موضوع بحث ماست و از بابت طرح آن کمی نگرانیم - «همایش بررسی راهکارها و فرصت‌های تمرکززدایی سرمایه‌گذاری» است که در روز ما قبل آخر یعنی چهارشنبه 14 شهریورماه از ساعت 16:30 الی 19:30 عصر برگزار خواهد شد که فی نفسه، هیچ ایراد و اشکالی بر آن مترتب نیست، اما خط فکری خاصی که طی یک ماه اخیر در اظهار نظرات متولیان گردشگری استان دنبال شده و همان خط مشی در اظهارات مسئولان لایه های پایین تر نیز آمده، باعث ایجاد این دغدغه ها و نگرانی ها شده است.
البته منظورمان از مصاحبه های مسئولان، کثرت آه و ناله های رئیس محترم اتحادیه ی هتل داران استان در فضای رسانه مبنی بر ضرردهی صاحبان هتل ها در مشهد به دلیل افزایش «زائر سراهای دولتی» و یا به تعبیر ایشان فزونی لجام گسیخته ی «خانه مسافرهای شهر» و ... نیست که سال هاست به این مصاحبه های «همیشه منفی»، همیشه مأیوسانه و در نقطه مقابل، اما «ما چقدر خوبیم!» (تکیه کلام عادل فردوسی پور)، دیگر عادت کردیم!
این که همیشه مقصر دولت و حاکمیت است و خود مالکان و مدیران هتل ها، اگر برای جذب گردشگر خارجی و داخلی، برنامه ی مفرح و متنوع و جذابی در قالب تورهای گردشگری فصلی و منظم نداشته باشند، عیبی ندارد؛ اگر طرح و ایده ای منعطف و خلاقانه و از همه مهمتر، ارزان قیمتی برای جذب مسافر و یا بازاریابی بین المللی ارائه ندهند، هیچ اشکالی ندارد؛ اما این استانداری است که باید عاجلاً هم روند هتل سازی ها را متوقف کند و هم احداث «زائرسراهای دولتی» را کأنّ لم یکن تا مسافران مجبور به اقامت در هتل ها شوند!
مضافاً این که اگر خدمات گردشگری جدیدی به فهرست خدمات هتل های غیر هوشمند آنان اضافه نشود، نقصی شمرده نمی شود، اما در نقطه مقابل، همین که ارزش پول ملی در برابر دلار و یورو افت می کند، سبک مطالبات عوض شده، گفته می شود که باید از گردشگران خارجی و زائران غیرایرانی، هزینه ی خدمات به دلار و یورو اخذ شود! 
اگر در برابر این همه سکون و عدم تحرک به اضافه ی گرانی هزینه ی اسکان یک شب در هتل ها آن هم برای زواری که به سفر زیارتی «حج فقرا» آمده اند، گلایه ای مطرح شود، سریع چماق پنج تا شش هزار «خانه مسافر» موجود در شهر را بر سر منتقد می کوبند که جذب مسافر دارند، اما مالیات و بیمه نمی دهند و حتی از بردن تعمدی اسم «خانه مسافرها» در جریان قائله ی پشت پرده دار «افزایش سفر زائران مجرد عراقی به مشهد نه به قصد زیارت بلکه ازدواج موقت» هم ابایی نمی کنند، تا شاید مسئولان امر مجبور به حذف بساط آنان شوند!
به موضوع اصلی خود برگردیم؛ آنجایی که اوج نگرانی ما زمانی شکل جدی به خود گرفت که مصاحبه ی بسیار متفاوتی با معاون گردشگری استان توسط خبرگزاری تسنیم انجام شد که هم متن و هم فیلم آن ذیل عنوان «مشهد در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شد!» در تاریخ هشتم مرداد 97 منتشر گردید. 
گزارشی که هرچند مستند آن، آمار روی میز معاونت برنامه ریزی و منابع اداره کل گردشگری استان نقل شد، اما در درون، از یک دگردیسی اساسی و بلکه زلزله ای بسیار خفیف در اتاق فکر متولیان اول گردشگری استان خبر می داد. 
این که چطور می شود سال های بسیار طولانی، یکسره در رسانه ها، شاهد حجم انبوهی از درخواست های مسئولان گردشگری استان و بلکه کشور برای جذب منابع مالی سرمایه گذاران داخلی و خارجی و جلب مشارکت های مردمی برای شکل گیری و رونق پروژه های گردشگری شهر حتی در حوزه ی تأسیسات گردشگری بودیم که احداث مجموعه ی بزرگ شهر رؤیایی پدیده و مرکز تعطیلات و سرگرمی و هایپرمارکت آن و... در زمینی به وسعت 50 هکتار (صرفاً جهت تقریب ذهن ذکر می شود که این مساحت، بلاتشبیه برابر با وسعت حریم حرم مطهر رضوی است) و با زیر بنایی بالغ بر یک میلیون و 110 هزار متر مربع از آن جمله است.
ولی امروزه، به بهانه ی «تقسیم عادلانه منابع در شهرستان های استان»، به یکباره اعلام می شود که «مشهد در حوزه ی تأسیسات گردشگری اشباع شد!» و بدیهی است تنها پیامی که از این سری اخبار به سوی سرمایه گذاران داخلی و خارج مخابره می شود، این است که در حوزه ی تأسیسات گردشگری و پروژه های عمرانی صنعت هتلینگ مشهد، دیگر سرمایه گذاری نکنید چرا که هم اکنون واحدهای فعال، زیان می دهند و قطعاً در آینده نیز با اتمام عملیات احداث و پیوستن واحدهای اقامتی جدید به این جرگه، این ضرر و زیان ها بیشتر خواهد شد که ما در صحت چنین آماری حتی ذره ای تردید نداریم، اما چنین برداشت و نتیجه گیری از آن را نه تنها صحیح ندانسته، بلکه بسیار مضر و زیان بار برای آتیه ی صنعت گردشگری استان می دانیم. 
همین ابتدا آشکارا بگوییم قطعاً منظور ما، انکار ضرورت های تمرکز زدایی از سرمایه گذاری های صنعت گردشگری از مشهد و لزوم هدایت و توزیع سرمایه های جدید به خارج شهر نیست و نمی خواهیم بگوییم که الزاماً باید تمامی منابع دولتی و یا سرمایه های بخش خصوصی فقط و فقط به سمت و سوی مشهد گسیل شود و یا چون فعال در حوزه ی بین الملل و تکریم زائران خارجی هستیم، الزاماً باید کل منابع مالی و معنوی استان صرفاً در حوزه ی خدمات بین الملل و توسعه ی زیرساخت های خدماتی برای افزایش شمار کمی و کیفی زائران غیر ایرانی رضوی هزینه گردد و توسعه ی گردشگری شهرستانها و حتی بوم گردی ها در روستاها مورد غفلت قرار گیرد؛ خیر! 
بلکه نقد بسیار جدی که صرفاً بر موضوع و دستور کار این همایش و خط سیر جدیدی که قرار است متولیان گردشگری استان دنبال کنند، نهفته در پاسخ این سئوال است که آیا تمام اهداف راهبردهای کلان، سیاست های اولویت دار و محوری مانند «توسعه ی کمی و کیفی گردشگری دینی و زائران غیر ایرانی»، همه به سرانجام مطلوب خود رسیده و محقق شده، یا به تعبیر خود دوستان «اشباع» شده و حالا نوبت به تمرکززدایی از سرمایه گذاری های گردشگری از مشهد به سمت سایر شهرستان های استان رسیده است؟! 
به راستی نقش و جایگاه «اقتصاد زیارت و زائر غیرایرانی» به عنوان پول سازترین و پایدارترین عرصه برای رونق گردشگری در هرم مدیریتی متولیان اول گردشگری استان کجاست؟ آیا صرفاً یک جایگاه تشریفاتی و سمبلیک است که «حالا بد نیست چند کشور خارجی هم در این نمایشگاه گردشگری شرکت کنند تا وجهه ی بین المللی به خودش بگیرد!» یا نه؟ به ارجحیت و اولویت مقوله ی «گردشگر خارجی» ذیل هر عنوان بویژه «زیارت» باور قلبی داریم؟! 
اگر چنین است - که باید نیز چنین باشد - پس چرا در زمان اوج گیری سفرهای گردشگری زوار داخلی و خارجی، چرا به موازات برپایی یک «نمایشگاه بین المللی گردشگری» آن هم با حضور حداقل هفت کشور فعال در این عرصه، آن هم پس از «یک دهه توقف» و آن هم در بین المللی ترین مرکز فرهنگی و نمایشگاهی شهر که ماهانه چندین رویداد بین المللی در آن برگزار می شود، چرا هیچ اتفاق پررنگ و اثرگذاری مختص آسیب شناسی مشکلات و حل موانع رونق بخشی «گردشگری دینی و تکریم زوار خارجی حرم رضوی» برگزار نشده و صرفاً به یک برگزاری یک همایش بررسی روش های جذب سرمایه گذاری خارجی اکتفا می شود؟
و چرا رویکرد «توسعه ی گردشگری دینی متکی بر زائر غیر ایرانی» در فهرست اولویت ها و ارجحیت های متولی اول گردشگری استان نیست و یا به اندازه ی کافی پررنگ نشان داده نمی شود؟! 
مگر نه این است که بر اساس رصد تمام رویدادها و مناسبات بین المللی قریب به یک دهه ی شهر توسط این اندیشکده، جایگاه «دیپلماسی گردشگری» در مشهد، متأسفانه در «ردیف چهارم» قرار دارد و این برای کلان شهری که هم مزیت مطلق و هم مزیت نسبی و هم اولویت و هم اولیت آن باید «توسعه ی گردشگری دینی و زائر خارجی» باشد، اصلاً شایسته و زیبنده نیست!
مگر نه این که به استناد مصاحبه ی اخیر خود مدیرکل محترم گردشگری استان، سرمایه‌گذاران افغانستانی بالغ بر 70 درصد سرمایه‌گذاری خارجی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده‌اند و 60 درصد حجم سرمایه‌گذاری گردشگری استان را نیز سرمایه‌گذاران افغانستانی در استان دارند؟! 
حال اگر اینقدر حضور سرمایه گذاران افغانستانی در حوزه ی گردشگری مشهد پررنگ است، آیا به رسم پاسداشت محبت آنان، شایسته نیست که به مصداق «هل جزاء الاحسان الا الاحسان»، بخشی از همت و وقت و انرژی خود را برای تسهیل و سریع روند خدمات دهی حمل و نقل، اقامت و اسکان و تغذیه و رفاه زوار بزرگوار اما کم توقع و مظلوم کشوری بگذاریم که ثروتمندان آنان، بیشترین پول را در مشهد الرضا هزینه می کنند، اما درددل همشهریان شان شنیده نمی شود و برای حل مشکلات و تکریم آنان قدمی برداشته نمی شود؟!
اجازه دهید کمی از مصادیق فاصله گرفته و حال به همین بهانه و فرصت ذی قیمت، کمی «مفهومی» بحث را به پیش ببریم تا عمر این نوشتار، پس از پایان این نمایشگاه پنج روزه، به سر نرسد!
 اگر در ادامه بخواهیم چنین روش و سیاقی را دنبال کنیم و بگوییم که «الان چرا تقسیم عادلانه ی منابع، اول ماست؟» و چرا «توسعه گردشگر غیر ایرانی نیست؟»، باید بگوییم کُنه تمام حرفمان، تبلور یافته در این دو بیت از اشعار حافظ علیه الرحمه است که می فرماید: «سالها دل طلب جام جم از ما می کرد .... و آن چه خود داشت زبیگانه تمنا می کرد» / «گوهری کز صدف کُوْن و مکان بیرون است ... طلب از گمشدگانِ لبِ دریا می‌کرد» آیا شایسته نیست حال که گوهر ذی قیمت مضجع نورانی «حضرت امام ابالحسن الرضا علیه السلام»، از صدف «عراق و حجاز و شامات» بیرون افتاده و در نقطه ای دور در «توس» میهمان ماست، آن گاه ما به تأسی از آموزه های «شبه دانش» مکاتب اقتصاد گردشگری حاکم بر جهان معاصر، در حالی که «جام جم» هویدا را در کنار خود داریم، اما باز همچون کسی که گمشده ای دارد و راه دستیابی به او را نمی داند، هی سراغ راه نجات را از این و آن بپرسیم و با طرح دستورکارهای جدید و نوظهور، از پررنگی و تلألؤ محور ناب و کانونی خود بکاهیم و آن را خواسته یا ناخواسته به حاشیه برانیم؟!
اگر این گوهر ارزشمند، «اولویت» ماست، پس باید «اوّلیت» ما هم باشد، چون به برکت ورود میلیون ها زائر ایرانی و غیر ایرانی مضجع منور رضوی است که منابع مالی و سرمایه های مادی سرازیر این خطه می شود؛ سرمایه هایی که می تواند بخشی از آن یا سرریز آن، از رهگذر سیاست گذاری تشویقی خلاقانه و منعطف و صحیح، به سمت سایر مناطق کم برخوردار و شهرستان های استان هدایت شود!
به بیانی دیگر، وجود بارگاه ملک پاسبان رضوی، تنها «مزیت مطلق» حوزه ی گردشگری دینی ماست و نباید آن را در سبد اقتصاد استان، هم سنگ و هم تراز سایر سبدها و بلکه «مزیت های نسبی» این خطه بدانیم و بگوییم: «چون تمرکززدایی در اقتصاد یک اصل است، پس نباید همه ی تخم مرغ های خود را تنها در یک سبد بگذاریم، بلکه عقل سلیم حکم می کند که این منابع در سبدهای مختلف توزیع شود!»
 بنابراین بیایید هم فکری کنیم تا از تخم مرغ های سبد زیارت برداشته و در سایر سبدهای خالی شهرستانهای استان بگذاریم! کما این که سالها پیش با همین طرز تفکر غلط و قیاس مع الفارق، عده ای حتی بر انتخاب مشهد به عنوان «پایتخت فرهنگی کشور» خرده می گرفتند تا چه برسد به انتخاب به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» و این عنوان را شایسته ی شهرهایی چون «شیراز» می دانستند و می گفتند که باید مشهد را «پایتخت معنوی و سوغات زیارت» نامید همچنان که «تهران پایتخت سیاسی و اقتصادی» کشور است، یا «قم پایتخت مرجعیت حوزوی» کشور، «شیراز پایتخت شعر و ادب»، «اصفهان پایتخت صنایع دستی»، «همدان پایتخت صنعت مبل و منبت» و... .
هرچند بحث کمی به طول می انجامد، اما به نظر می رسد ادامه ی این بحث تخصصی، دو پیش نیاز کوتاه علمی تحت عناوین «اولویت و اولیت» و «مزیت مطلق و مزیت نسبی» دارد که چند بار این واژه ها را تکرار کردیم اما بدون شرح مختصر آن، نمی توان امید وافی به درک کافی این سئوال داشت که اساساً مغز حرف ما چیست و کلاً چه می خواهیم بگوییم؟: 
اول، - همان طور که همگان می دانیم - بر اساس شاخص های تعریفی صاحبنظران علم مدیریت دانش بنیان و مهارت محور از «کارآمدبخشی خلاقانه در تحقق اهداف سازمانی»، ما در مسیر تحقق برنامه های اجرایی خود، همیشه یک سری «اولویت» ها داریم و یک سری «اوّلیت» ها (یا همان پیش نیازها) و تردیدی نیست که در گام اول، همه به «اولویت» ها فکر می کنیم و سریعاً به سراغ راه های اجرایی کردن آنها می رویم و اغلب، «اولیت» ها و پیش نیازها و «اول» ها، مغفول واقع می شوند!
کما این که در همین مبحث اولویت بخشی به انجام امور، فراموش می کنیم که یک سری از کارها، الزاماً باید در «طول» هم و به صورت متوالی یکی پس از دیگری انجام شوند و تا زمانی که قدم اول (جذب ثروت) برداشته نشده، نمی توان قدم دوم (توسعه ی مناطق کم برخوردار) را برداشت، در حالی که چه بسا، ما عادت به انجام امور در «عرض» هم هستیم و طبیعی است که نتیجه ی درست نخواهیم گرفت!
در مقام تمثیل، حال که کل منطقه دچار خشکسالی است، اول اجازه بدهیم ابرهای باران زا به سمت این خطه سرازیر شود و فراوان ببارد، حال اگر این ابرها، به سمت و سوی آن مناطق کم برخوردار هم گسیل نشد، جای نگرانی نیست، چراکه مخازن سدهایمان مملو از میلیون ها متر مکعب ذخیره ی آب است و می توان به سهولت و سرعت و به روش های متداول و کم هزینه ی دیگر، این آب را به سایر مناطق هدایت کرد! 
بنابراین درست است که «هدایت و توزیع عادلانه ثروت در تمام کشور» یک «اولویت» است، اما همین اولویت، یک «اولیتی» دارد که وجود منابع است و تا منابع مکفی حاصل نشود، حرف از توجه به «اولویت ها» بی معنی است!
و اما مقدمه و پیش نیاز دوم: همگان به یکی از اصول اولیه و حتی پیش پا افتاده و بسیار بدیهی در مبحث «اقتصاد» کاملاً آشناییم که اساساً شکل گیری و سپس توسعه ی هر سرمایه گذاری در هر نقطه ای از دنیا، در وهله ی اول بر اساس توجه به «مزیت های مطلق» و «مزیت های نسبی» و بومی آن منطقه شکل می گیرد و سپس به فکر توسعه و گسترش آن می افتند. 
به عنوان مثال، کشور، ایالت و یا منطقه ای که اساساً با هیچ دریایی، مرز مشترک ندارد، قطعاً نیازی هم به سرمایه گذاری در صنایع سنگین و پر هزینه ی کشتی سازی ندارد، چون هیچ «مزیتی» در «صنعت کشتی سازی» نسبت به رقبا و سایر کشورها و مناطق ندارد و نباید حتی به آن فکر کند! 
و بالعکس، کشور، استان و شهری که در یک مؤلفه ی مهم اقتصاد مانند «اقتصاد گردشگری»، یک «مزیت مطلق» دارد و دهها و بلکه صدها «مزیت نسبی»، دیگر دلیلی ندارد تمرکز نگاه و اولویت و اولیت و ارجحیت سیاست های خود را از سبد «مزیت مطلق» برداشته و  پایه های اقتصادش را بر حوزه های دیگر اقتصاد مانند صنعت و کشاورزی و... استوار سازد.
حتی به اعتقاد نگارنده، به دلیل کمبود منابع مغزافزاری (انسانی)، نرم افزاری و سخت افزاری و از همه مهمتر کمبود «مهارت های خلاقانه و منعطف» در استان، چه بسا مصلحت نباشد که همین اندک «تمرکز» و «منابع» قلیل نه به سایر بسترهای اقتصادی بلکه به سایر رشته های همین صنعت مادر، پرسود و کم هزینه و مولد و پایدار «توریسم و گردشگری» توزیع شود!

اکنون بعد از این دو مقدمه ی کوتاه، پاسخ منطقی به دو سه سئوال راهبردی را از سیاست گذاران صنعت مادر گردشگری در خطه ی خراسان رضوی مطالبه می کنیم که:
1. مگر ذره ای تردیدی هست که هم «اولویت» و هم «مزیت نسبی» مقوله ی گردشگری نه تنها در «مشهد»، و نه تنها در « استان خراسان رضوی» و نه تنها در «شمال شرق کشور» بلکه کلاً در «شرق کشور»، صرفاً و انحصاراً مقوله ی «زیارت» و «گردشگری دینی» است که فقط و فقط به برکت وجود «مضجع شریف رضوی» - این جاذبه ی فوق العاده پرکشش و منحصر به فرد - در این خطه مهیا شده است؟ 
اگر کسی حتی ذره ای تردید دارد، یه نیم نگاهی به نقشه ی کشور عزیزمان بیندازد و ببیند که جهت شریان های مواصلاتی اصلی و خطوط راه آهن و بزرگراه ها از سمت غرب و مرکز ایران به سمت شرق کشور، به کدام جهت است؟ 
یا این که بپرسد مقصد اول گردشگران ریلی، زمینی و هوایی کشور کجاست؟ پرسودترین فرودگاه کشور پس از تهران کجاست؟ بیشترین تخت های هتل های کشور در کجاست؟ آیا جز کلانشهر مشهد، می توان مقصد دیگری یافت؟
2. پس اگر همه، واقعاً می پذیریم که اساساً، هم «اولویت» و هم «مزیت نسبی» اقتصاد شهر و استان، در گرو سرمایه گذاری در عرصه ی «توسعه ی گردشگر مذهبی و زائر غیر ایرانی» است، پس چرا تمان توان و ظرفیت و وقت و انرژی خود را در همین مسیر درست و صحیح، پی نمی گیریم و هر از چند مدت، آدرس های غلط به سرمایه گذاران می دهیم و خودمان را سرگرم اموری می سازیم که نه تنها «اولویت» ندارند، بلکه هیچ «اوّلیتی» هم ندارند، هرچند چه بسا در جای خود، اهمیت داشته باشند و ما منکر آن نیستیم!

به لسانی دیگر، تمام بزرگ معماران متفکر و تأثیرگذار بر توسعه اقتصادی جهان معاصر از «کوتینگ لی» اقتصاددان چینی در تایوان گرفته تا پزشک جراح «ماهاتیر محمد» در مالزی، از «مان‌موهان سینگ» در هند تا «کمال درویش» در ترکیه و... همه و همه ، تنها و تنها به دلیل تمرکز تمام قوا و تجمیع تمام منابع بر یک یا نهایتاً دو سه «مزیت نسبی» منحصر به فرد و بومی کشورهای خود، توانستند اقتصادشان را متحول کنند و نه با پراکندگی منابع و بلکه سردرگمی در سیاست ها و راهبردها!

به عنوان مثال، اگر «مالزی فقیر دیروز» - این مستعمره‌ی سابق بریتانیا - امروزه «مالزی ثروتمند و صنعتی» ای با رشد تولید ناخالص داخلی 9 درصدی طی سال 1991 تا 1997 شده، نه به خاطر سرمایه گذاری اولیه روی صنایع مادر و مولد از جمله «صنعت توریست» بود، بلکه تکیه بر یک یا چند «مزیت نسبی» اقتصادی، باعث شتاب موتور توسعه اش گردید و آن چیزی نبود جز «روغن پالم»، «کائوچو» و چند محصول کشاورزی دیگر، لذا تکیه ی صرف اولاً بر تنها «مزیت نسبی اش» که «اقتصاد کشاورزی» با توجه به اقلیم آب و هوایی مناسب بود، ثانیاً تولید چند «محصول استراتژیک» ولی باز مرتبط با همان «مزیت کشاورزی» و ثالثاً تکیه انحصاری فقط بر یک «محصول تهاجمی» یعنی «روغن پالم» بود که پایه های معماری «اقتصاد نوین و بومی مالزی» را بنا گذاشت و توانست «مالزی» را «مالزی» کند!

بنابراین، تمام حرف ما برای توسعه ی اقتصاد استان و کلان شهر مشهد، همین چند سطر است:
1. عمیقاً بپذیریم و باور کنیم که باید تمام داشته ها و منابع خود را فقط متمرکز و بر یک «مزیت» اعم از مطلق و نسبی کنیم و آن، شتاب بخشی به «توسعه ی گردشگری دینی و اقتصاد زیارت» و در رأس آن، تمرکز بر روی «زائران غیر ایرانی» است و بس! 
کما این که تولید «آتش» توسط یک ذره بین، انحصاراً با تمرکز تمام تشعشعات بر یک نقطه ی کانونی کاغذ ایجاد می شود و نه با تقسیم منابع! 
2. از ژرفای وجود، بپذیریم که «توسعه ی گردشگری دینی و اقتصاد زیارت» با محوریت «زائران غیر ایرانی»، هم  «اولویت» است و هم «اولیت»، هم «اهمیت» است و هم «ارجحیت» و هیچ مؤلفه ی دیگری، هم سنگ و هم تراز او در مشهد الرضا نیست و نباید در ردیف او قرار گیرد! 
تحقق این هدف متعالی، «قله» ی کوه است و سایر اهداف، در دامنه و کوهپایه قرار دارند و قراردادن سایر اهداف - هرچند ضرورت آن احساس شود - مانند همین بحث توزیع عادلانه منابع متمرکز شده گردشگری استان به سایر شهرستان ها - در قله و صدر این هرم، باعث می شود تمرکز همه ی قوا و منابع به سمت یک نقطه، از دست رفته و همت جمعی و عزم گروهی تلاشگران این عرصه، صرف اولویت های بعدی گردد.
3. فراموش نکنیم که خطر اعلام سریع و بی مهابای تصمیمات کلان و راهبردی بویژه در صنعت مادر و مولد گردشگری آن هم به استناد آمار تحلیل نشده خاصه برای کلان شهری جهانی که می خواهد اقتصادش را بر پایه ی «گردشگری دینی» استوار سازد، دست کمی از اعلام سیاست های غلط کنترل جمعیت کشور - مانند آن اتفاق ناگواری که در دهه ی شصت افتاد و امروزه باعث کاهش وحشتناک زاد و ولد و پیرشدن هرم جمعیتی کشور شده - ندارد! 

خدا نکند روزی سرمایه گذاران داخلی و خارجی عرصه ی گردشگری استان به هر دلیل، از حوزه ی انباشت سرمایه های خود در بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) منصرف و پشیمان شوند و اصطلاحاً «قهر» کنند یا دست کم اقناع شوند که اشباعی!! در کار است؛ 
بهوش باشیم که آن زمان، بازگرداندن آنان به مسیر شوق برانگیز قبلی، دیگر با صدور یک اطلاعیه و بخشنامه و یک مصاحبه و یک درخواست و... امکان پذیر نیست و صدمات غیر قابل جبرانی به حوزه ی تأسیسات و زیرساخت های گردشگری مشهد وارد خواهد نمود؛ 
خصوصاً در افق سال 1400 به بعد که ان شاءالله قطار برقی و پرسرعت تهران - مشهد در بستر حمل و نقل ریلی کشور نیز راه اندازی شده، حجم پروازها با توجه به ارزانی سفر به ایران و مشهد از منظر زوار غیرایرانی رشد مضاعف یابد و از منظر داخلی نیز، پیش بینی ورود حداقل چهل میلیون زائر در سال انتظار است!

فارسی شده ی هر آنچه که گفتیم، خصوصاً این که می گوییم آدرس غلط به سرمایه گذاران در تأسیسات گردشگری شهر و استان ندهید این است که صادقانه به آنها بگویید بر اساس اطلاعات و آمار ما، سرمایه گذاری در لایه های میانی تأسیسات گردشگری  مانند هتل های چهار و پنج ستاره به اشباع رسیده ایم، اما در لایه های فوقانی یعنی هتل های هفت ستاره به صورت طبیعی نیازمند سرمایه گذاری هستیم همچنان که در لایه های زیرین یعنی هتل های زیر چهارستاره خصوصاً اماکن اقامتی و تأسیسات ارزان قیمت خاصه زائرسراهای گروهی به صورت وحشتناک نیازمند سرمایه گذاری هستیم! 

کوتاه سخن آن که بزرگ ایرانیان نام آشنا در عرصه های مختلف از سرمایه گذاری در صنعت گردشگری گرفته تا جهان هنر، از «حسین ثابت» که خود شهروند مشهد است و صاحب یکی از معتبرترین برندهای هتلینگ در ایران و اروپاست گرفته تا استاد «محمود فرشچیان»، اگر مشتاقانه سر به آستان مشهد الرضا می سایند و یکی با قدمش قرار است بیاید و بسازد و دیگری با قلمش آمده و معجزه گرده، فقط و فقط به خاطر وجود مضجع شریف و نورانی آستان ملک پاسبان حضرت امام ابالحسن الرضا علیه السلام است و حس خوب تکریم و تعظیم و خدمت به زائرینش، نه هیچ چیز دیگر! 
پس همیشه «اصل» را گرفته و «فرع» را نه این که رها سازیم، ولی تا از اصل به حد کفایت «فارغ» نشدیم، به «فرع» نپردازیم که یک کلام «آدرس دادن غلط است»!

:: لینک کوتاه مطلب :: farhikhtt.ir/post/7401


Share
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

ارزیابی دیپلماسی های برتر

اهم رویدادها و تعاملات و مناسبات دیپلماتیک شهر و استان امام مهربانی ها که با «رویکرد بین المللی» محقق شده اند، در این بخش ذیل سیزده سرفصل ذکر شده اند. در حالت فعلی، فقط چهار رویداد اول «دیپلماسی دانشگاهی» قابل رؤیت است، بنابراین برای مشاهده محتوای سرفصل های دیگر، می بایست بر روی تب مربوطه کلیک فرمایید.

دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی نخستین همایش منطقه ای افغانستان و چشم‌اندازهای آینده در دانشگاه فردوسی مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی نخستین همایش منطقه ای افغانستان و چشم‌اندازهای آینده در دانشگاه فردوسی مشهد

تاریخ: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۷
زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

دیپلماسی زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

تاریخ: ۲۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه شیراز
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۵
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، برپایی دومین جشنواره بین المللی شعر مولود کعبه به همت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، برپایی دومین جشنواره بین المللی شعر مولود کعبه به همت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه آزاد اسلامی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۳
مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۱۱ دی ۱۴۰۱، برپایی همایش بین‌ المللی جان فدا با ۵ کارگروه تخصصی باحضور دانشجویان غیرایرانی در مشهد

دیپلماسی مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۱۱ دی ۱۴۰۱، برپایی همایش بین‌ المللی جان فدا با ۵ کارگروه تخصصی باحضور دانشجویان غیرایرانی در مشهد

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۸
دینی/ تقویم فرهیخت: ۵ بهمن ۱۴۰۱، برپایی نخستین «اجلاس بین‌المللی نخبگان منابر شیعه» در مشهد با ۱۱۰ میهمان خارجی

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: ۵ بهمن ۱۴۰۱، برپایی نخستین «اجلاس بین‌المللی نخبگان منابر شیعه» در مشهد با ۱۱۰ میهمان خارجی

تاریخ: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: مجمع جهانی علی اصغر
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۶
زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

دیپلماسی زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

تاریخ: ۲۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه شیراز
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۵
زیارت/ تشرف عیدانه ۳۰۰ نفر از زائران اردوزبان به حرم مطهر در مشهد همزمان با زادروز حضرت زهرا(س)

دیپلماسی زیارت/ تشرف عیدانه ۳۰۰ نفر از زائران اردوزبان به حرم مطهر در مشهد همزمان با زادروز حضرت زهرا(س)

تاریخ: ۲۲ دی ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۸
دینی/ تقویم فرهیخت: ۲۳ تا ۲۷ دی ۱۴۰۱، برپایی مرحله مقدماتی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در مشهد با حضور ویدئویی ۱۴۹ متسابق از ۸۰ کشور

دیپلماسی دینی/ تقویم فرهیخت: ۲۳ تا ۲۷ دی ۱۴۰۱، برپایی مرحله مقدماتی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در مشهد با حضور ویدئویی ۱۴۹ متسابق از ۸۰ کشور

تاریخ: ۲۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اداره اوقاف استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۸۳
اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

دیپلماسی اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اتاق بازرگانی استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۰
اقتصادی/ امضای تفاهم نامه همکاری بین مؤسسه بذر و نهال رضوی با «کاران ماهاجان» مدیرعامل شرکت هندی بذر دورگا

دیپلماسی اقتصادی/ امضای تفاهم نامه همکاری بین مؤسسه بذر و نهال رضوی با «کاران ماهاجان» مدیرعامل شرکت هندی بذر دورگا

تاریخ: ۱۶ دی ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۶
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲، برپایی همایش بین‌ المللی کتابخانه‌ های عمومی و کسب‌ و کارهای کوچک در مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲، برپایی همایش بین‌ المللی کتابخانه‌ های عمومی و کسب‌ و کارهای کوچک در مشهد

تاریخ: ۰۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: نهاد کتابخانه های ع.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۶
اقتصادی/ ۲هزار مغازه خالی و ۵۰% ظرفیت خالی دانشگاه و یک پیام: ضرورت حمایت بیشتر از زوار و دانشجویان غیرایرانی

دیپلماسی اقتصادی/ ۲هزار مغازه خالی و ۵۰% ظرفیت خالی دانشگاه و یک پیام: ضرورت حمایت بیشتر از زوار و دانشجویان غیرایرانی

تاریخ: ۰۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان ر.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۶۳
گردشگری/ واکاوری دردسرهای تشدید فیلترینگ برای زائران غیرایرانی در مشهد و بازار داغ فروش وی پی ان ها

دیپلماسی گردشگری/ واکاوری دردسرهای تشدید فیلترینگ برای زائران غیرایرانی در مشهد و بازار داغ فروش وی پی ان ها

تاریخ: ۲۵ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اتحادیه هتلداران استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۵
گردشگری/ دوباره آدرس غلط مسئولان و دوباره آمار اشتباه ایسنا: بازدید سالانه ٢٠ میلیون! گردشگر داخلی و خارجی از آبشار اخلمد

دیپلماسی گردشگری/ دوباره آدرس غلط مسئولان و دوباره آمار اشتباه ایسنا: بازدید سالانه ٢٠ میلیون! گردشگر داخلی و خارجی از آبشار اخلمد

تاریخ: ۲۳ دی ۱۴۰۱
مأخذ: بخشدار مرکزی چناران
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۸
شهری/ یادداشت فرهیخت: آیا می دانید ده فرهنگسرای تخصصی در مشهد داریم، اما دریغ از یک «فرهنگسرای ملل»؟

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: آیا می دانید ده فرهنگسرای تخصصی در مشهد داریم، اما دریغ از یک «فرهنگسرای ملل»؟

تاریخ: ۲۴ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۸۴
حمل و نقل/ تعداد پروازهای خارجی فرودگاه مشهد با سه هزار و ۴۹۱ پرواز رشد بیش از سه برابری دارد

دیپلماسی حمل و نقل/ تعداد پروازهای خارجی فرودگاه مشهد با سه هزار و ۴۹۱ پرواز رشد بیش از سه برابری دارد

تاریخ: ۱۶ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: فرودگاه بین‌ المللی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲۱
دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی نخستین همایش منطقه ای افغانستان و چشم‌اندازهای آینده در دانشگاه فردوسی مشهد

دیپلماسی دانشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، برپایی نخستین همایش منطقه ای افغانستان و چشم‌اندازهای آینده در دانشگاه فردوسی مشهد

تاریخ: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه فردوسی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۷
مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۱۱ دی ۱۴۰۱، برپایی همایش بین‌ المللی جان فدا با ۵ کارگروه تخصصی باحضور دانشجویان غیرایرانی در مشهد

دیپلماسی مقاومت/ تقویم فرهیخت: ۱۱ دی ۱۴۰۱، برپایی همایش بین‌ المللی جان فدا با ۵ کارگروه تخصصی باحضور دانشجویان غیرایرانی در مشهد

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۸
اقتصادی/ مقدمات راه‌اندازی پرواز مستقیم از مشهد به مرکز استان ترکستان جمهوری قزاقستان فراهم شد

دیپلماسی اقتصادی/ مقدمات راه‌اندازی پرواز مستقیم از مشهد به مرکز استان ترکستان جمهوری قزاقستان فراهم شد

تاریخ: ۰۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۰۳
فرهنگی/ آمادگی سرکنسول پاکستان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی مشترک در موزه بزرگ خراسان

دیپلماسی فرهنگی/ آمادگی سرکنسول پاکستان برای اجرای برنامه‌های فرهنگی مشترک در موزه بزرگ خراسان

تاریخ: ۱۳ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: کنسولگری پاکستان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۰۷
شهری/ یادداشت فرهیخت: توقف رویکرد «بین‌المللی» جشنواره هنرهای شهری مشهد در ایستگاه پانزدهم، بازهم فقط اسمی ماند!

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: توقف رویکرد «بین‌المللی» جشنواره هنرهای شهری مشهد در ایستگاه پانزدهم، بازهم فقط اسمی ماند!

تاریخ: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۳
شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

دیپلماسی شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: سازمان تاکسیرانی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۲
رسانه/ برپایی مراسم رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه شهرداری مشهد؛ فارسی، انگلیسی، عربی و روسی

دیپلماسی رسانه/ برپایی مراسم رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه شهرداری مشهد؛ فارسی، انگلیسی، عربی و روسی

تاریخ: ۱۰ دی ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۶۳
شهری/ یادداشت فرهیخت: ۱۰ دی و «روز ملی مشهد» اتفاقی فرخنده، اما مشروط به افزایش رخدادهای ملی و بین المللی شهر

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: ۱۰ دی و «روز ملی مشهد» اتفاقی فرخنده، اما مشروط به افزایش رخدادهای ملی و بین المللی شهر

تاریخ: ۱۰ دی ۱۴۰۱
مأخذ: فرمانداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۹۱
نمایشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۷ تا ۲۰ مهر ۱۴۰۱، برپایی دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در قرقیزستان

دیپلماسی نمایشگاهی/ تقویم فرهیخت: ۱۷ تا ۲۰ مهر ۱۴۰۱، برپایی دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در قرقیزستان

تاریخ: ۱۷ مهر ۱۴۰۱
مأخذ: نمایشگاه بین المللی م.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۹
نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

دیپلماسی نمایشگاهی/ گشایش نمایشگاه عکس زیبایی‌های ترکیه در موزه بزرگ خراسان در مشهد

تاریخ: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: سرکنسولگری ترکیه، مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲۱
نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

دیپلماسی نمایشگاهی/ معرفی آداب و رسوم کشورهای پاکستان، افغانستان و آفریقا در نمایشگاه «بهار زندگی» به همت آستان قدس رضوی

تاریخ: ۱۰ فروردين ۱۴۰۱
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۳۰
نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

دیپلماسی نمایشگاهی/ حضور آستان قدس رضوی در نمایشگاه قرآن کریم عراق در شهر کربلا به همت عتبه حسینی

تاریخ: ۱۰ اسفند ۱۴۰۰
مأخذ: آستان قدس رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۴۷
حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: مشهد، دوبی و دوحه، هر سه در حال تنظیم باد؛ آقای وزیر راه، روغن ریخته «لامرد» را دوباره نذر «مشهد» کردید

دیپلماسی حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: مشهد، دوبی و دوحه، هر سه در حال تنظیم باد؛ آقای وزیر راه، روغن ریخته «لامرد» را دوباره نذر «مشهد» کردید

تاریخ: ۲۶ آبان ۱۴۰۱
مأخذ: فرودگاه بین المللی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۵۲
ورزشی/ تقویم فرهیخت: سال ۱۴۰۱، برپایی یازدهمین دوره مسابقات شطرنج جام بین‌المللی فردوسی در مشهد

دیپلماسی ورزشی/ تقویم فرهیخت: سال ۱۴۰۱، برپایی یازدهمین دوره مسابقات شطرنج جام بین‌المللی فردوسی در مشهد

تاریخ: ۲۳ آبان ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل ورزش و جوانان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۰
حمل و نقل/ حذف فرودگاه بین المللی مشهد از فهرست پروازهای جام جهانی فوتبال قطر! چرا تبعیض، چرا سکوت؟

دیپلماسی حمل و نقل/ حذف فرودگاه بین المللی مشهد از فهرست پروازهای جام جهانی فوتبال قطر! چرا تبعیض، چرا سکوت؟

تاریخ: ۱۳ آبان ۱۴۰۱
مأخذ: گلایه های فرهیخت
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۹۴
ورزشی / رئیس فدراسیون شنا: تلاش برای برپایی یک دوره مسابقه ملی یا بین‌المللی در مشهد در آینده نزدیک

دیپلماسی ورزشی / رئیس فدراسیون شنا: تلاش برای برپایی یک دوره مسابقه ملی یا بین‌المللی در مشهد در آینده نزدیک

تاریخ: ۱۰ مهر ۱۴۰۱
مأخذ: فدراسیون شنا
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۳۱
فرهنگی/ تقویم فرهیخت:از ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، برپایی ۶ رویداد بین المللی ذیل بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت:از ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، برپایی ۶ رویداد بین المللی ذیل بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: بنیاد امام رضا(ع)
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۷
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، برپایی دومین جشنواره بین المللی شعر مولود کعبه به همت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، برپایی دومین جشنواره بین المللی شعر مولود کعبه به همت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه آزاد اسلامی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۳
شهری/ یادداشت فرهیخت: ۱۰ دی و «روز ملی مشهد» اتفاقی فرخنده، اما مشروط به افزایش رخدادهای ملی و بین المللی شهر

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: ۱۰ دی و «روز ملی مشهد» اتفاقی فرخنده، اما مشروط به افزایش رخدادهای ملی و بین المللی شهر

تاریخ: ۱۰ دی ۱۴۰۱
مأخذ: فرمانداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۹۱
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲، برپایی همایش بین‌ المللی کتابخانه‌ های عمومی و کسب‌ و کارهای کوچک در مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲، برپایی همایش بین‌ المللی کتابخانه‌ های عمومی و کسب‌ و کارهای کوچک در مشهد

تاریخ: ۰۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: نهاد کتابخانه های ع.
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۱۶
شهری/ یادداشت فرهیخت: توقف رویکرد «بین‌المللی» جشنواره هنرهای شهری مشهد در ایستگاه پانزدهم، بازهم فقط اسمی ماند!

دیپلماسی شهری/ یادداشت فرهیخت: توقف رویکرد «بین‌المللی» جشنواره هنرهای شهری مشهد در ایستگاه پانزدهم، بازهم فقط اسمی ماند!

تاریخ: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
مأخذ: شهرداری مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۲۳
فرهنگی/ تقویم فرهیخت:از ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، برپایی ۶ رویداد بین المللی ذیل بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت:از ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، برپایی ۶ رویداد بین المللی ذیل بیستمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: بنیاد امام رضا(ع)
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۷
فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۳ آذر ۱۴۰۱، آیین آغاز به کار دبیرخانه‌های بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)

دیپلماسی فرهنگی/ تقویم فرهیخت: ۲۳ آذر ۱۴۰۱، آیین آغاز به کار دبیرخانه‌های بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)

تاریخ: ۲۳ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع)
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۵۵۱
هنری/ تقویم فرهیخت: ۱۶ آذر تا ۶ دی ۱۴۰۱، برپایی نمایش آیینی «نگین شکسته» به همت یک گروه هنری بین المللی در مشهد

دیپلماسی هنری/ تقویم فرهیخت: ۱۶ آذر تا ۶ دی ۱۴۰۱، برپایی نمایش آیینی «نگین شکسته» به همت یک گروه هنری بین المللی در مشهد

تاریخ: ۱۶ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: حسینیه آل یاسین مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۶۳۹
زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

دیپلماسی زیارت/ برپایی آیین نکوداشت دانش آموختگان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حرم رضوی

تاریخ: ۲۷ دی ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه شیراز
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۹۵
دانشگاهی/ راهیابی سه استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد به جمع دانشمندان پراستناد برتر جهان

دیپلماسی دانشگاهی/ راهیابی سه استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد به جمع دانشمندان پراستناد برتر جهان

تاریخ: ۲۸ آذر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۴۷
سلامت/ یادداشت فرهیخت: ضرورت دوطرفه سازی شاهراه «گردشگری سلامت» میان «مشهد» و کشورهای «جامعه ی هدف»

دیپلماسی سلامت/ یادداشت فرهیخت: ضرورت دوطرفه سازی شاهراه «گردشگری سلامت» میان «مشهد» و کشورهای «جامعه ی هدف»

تاریخ: ۰۱ مهر ۱۴۰۱
مأخذ: اندیشکده فرهیخت
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۳۳۱
دانشگاهی/ امضای تفاهم‌نامه دانشگاه‌ علوم پزشکی مشهد با یک دانشگاه آلمانی به همت پروفسور گرجی

دیپلماسی دانشگاهی/ امضای تفاهم‌نامه دانشگاه‌ علوم پزشکی مشهد با یک دانشگاه آلمانی به همت پروفسور گرجی

تاریخ: ۱۲ تیر ۱۴۰۱
مأخذ: دانشگاه علوم پزشکی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۰۹
هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

دیپلماسی هنری/ درخشش محمدرضا محمدی فیلم‌ساز خراسانی با فیلم «نازپری» در جشنواره بین‌المللی فیلم جهانی برتر

تاریخ: ۲۹ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۵۱
اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

دیپلماسی اجتماعی/ ۱۹ هزار اتباع خارجی از خراسان رضوی برای شرکت راهپیمایی اربعین حسینی به عراق اعزام شدند

تاریخ: ۲۵ شهریور ۱۴۰۱
مأخذ: استانداری خراسان رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۷۸
اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

دیپلماسی اجتماعی/ رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل: ۱۲۰ هزار پناهجو در ایران زیرپوشش بیمه سلامت

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: اداره کل اتباع استانداری
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۲۲
اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

دیپلماسی اجتماعی/ پناهندگان خارجی در مشهد روز پناهنده را به همت نمایندگی کمیساریای عالی پناهندگان در خراسان رضوی گرامی داشتند

تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱
مأخذ: کمیساریای عالی پناهندگان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۲۱۰
اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

دیپلماسی اقتصادی/ تبعات فقدان مدیریت واحد مرزی در خراسان رضوی، فسادزاست؛ در همه جای دنیا، این کار بر عهده بخش خصوصی است

تاریخ: ۱۹ دی ۱۴۰۱
مأخذ: اتاق بازرگانی استان
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۰
شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

دیپلماسی شهری/ دریافت مبالغ بیشتر از مسافران خارجی توسط برخی رانندگان تاکسی تخلف محسوب می شود

تاریخ: ۱۱ دی ۱۴۰۱
مأخذ: سازمان تاکسیرانی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۷۲
حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: چرا این روزها همه از کیسه «بین الملل» خرج می کنند؟ واژه «گواهینامه بین‌المللی! فرودگاه» و ۷ بار آدرس غلط، یعنی چه؟!

دیپلماسی حمل و نقل/ یادداشت فرهیخت: چرا این روزها همه از کیسه «بین الملل» خرج می کنند؟ واژه «گواهینامه بین‌المللی! فرودگاه» و ۷ بار آدرس غلط، یعنی چه؟!

تاریخ: ۰۴ دی ۱۴۰۱
مأخذ: فرودگاه بین المللی مشهد
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۹۱
زیارت/ آیا می دانید که هم اکنون ۱۵۰۰ زائر پیاده عراقی از بغداد و سایر شهرها در راه مشهدند؟

دیپلماسی زیارت/ آیا می دانید که هم اکنون ۱۵۰۰ زائر پیاده عراقی از بغداد و سایر شهرها در راه مشهدند؟

تاریخ: ۰۲ دی ۱۴۰۱
مأخذ: جمعیت زائران پیاده رضوی
ثبت: سرویس آسیا و اروپا
ارزیابی اولیه: مؤثر، ارزشمند
ارز. نهایی: ثبت در دانشنامه
بازدید: ۱۴۱


برترین های دیپلماسی

اول، دیپلماسی دانشگاهی

رتبه: اول  
  شاخص ترین چهره: دکتر محمد کافی (رئیس سابق) و اکنون دکتر «احد ضابط» رئیس جدید دانشگاه فردوسی مشهد
فعالترین چهره: دکتر احسان قبول عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و رئیس مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد
  فعالترین ارگان: مرکز بین المللی آموزش فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی از سوی چهار تشکل بین المللی دیگر 
  پیشنهاد: نیازمند یک الگو هستیم! راه دور نرویم، اگر به همین کشور همسایه یعنی ترکیه و نظام آموزش عالی اش بنگریم و آمارهای آنها را با آمارهای  ...
آسیب شناسی: تعدد مراکز آموزشی دانشجویان غیر ایرانی خوب است یا بد؟ هرچند فی نفسه در نگاه اول خوب به نظر می رسد، اما از یاد نبریم که «مدیریت جزیره ای» و «غیر هم افزا» همیشه دوران، اعظم المصایب ... ادامه مطلب


دوم، دیپلماسی زیارت

رتبه: دوم
شاخص ترین چهره: حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی
فعالترین چهره: سید محمد جواد هاشمی نژاد مدیر اداره امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی و مدیرکل بنیاد هابیلیان
فعالترین ارگان: آستان قدس رضوی و اداره ی زائران غیر ایرانی به دلیل قدمت اداره و نیز تمرکز وظایف و فعالیتها ذیل یک تابلو: «زائران غیر ایرانی» همچنین اسباب کشی از فضای آنالوگ به سایبر پس از شیوع کرونا و...
پیشنهاد: اجماع برای انتخاب یک نفر یا یک کارگروه واحد به عنوان تنها متولی + هم افزایی تمامی ظرفیت های «زائر و زیارت» از همه ی نهادها و مراکز ذیربط در یک بستر و ...
آسیب شناسی: نبود یا کمبود یک پنجره واحد تصمیم سازی و یکپارچه سازی مراکز تصمیم گیری که متأسفانه دیرزمانی است ... ادامه مطلب

، فهرست دیپلماسی‌های برتر

شهر و استان - مشاهده همه

یادداشت فرهیخت

مشاهده همه

یادداشت فرهیخت: دو سال است که شاهد ذره ذره آب شدن شمع رویکرد  «بین المللی» از چلچراغ رویداد ارزشمند، فاخر و مؤثر  «جشنواره ی هنرهای شهری مشهد»  هستیم. اتفاق ناگواری که بذر یأس و ناامیدی را در دل فعالان و دغدغه‌داران توسعه ی روابط خارجی مشهد می کارد و آنان را دلسرد می کند. آن هم رخدادی که معمولی، صفر کیلومتر و بی کس و کار نبود، بلکه رویدادی بود مبارک، گران سنگ و با سابقه ی چهارده ساله و با پشتیبانی و حمایت مادی و معنوی ارگان مدیریت عالی شهری پرآوازه به بلندای مشهد! ...


تریبون آزاد فرهیخت

مشاهده همه نظرات رسالت تریبون آزاد

تریبون آزاد فرهیخت در پی چیست؟ «این فضا، درگاهی است برای درج و بازتاب شفاف و صریح آن دسته از «مردم نگاره ها» یی که صرفاً مرتبط با رویکرد بین المللی کلان شهر مشهد است؛ اعم از نظرات، انتقادات، پیشنهادات، مطالبات و دغدغه های فعالان توسعه ی روابط خارجی شهر با جهان پیرامون بویژه کشورهای اسلامی خاصه همسایگان بالاخص همسایگان شرقی ... توضیح بیشتر آن که این بستر گفتمانی، در پی آن است تا همسو با اهداف اندیشکده و در حد توان خود، روند «تعالی نهضت توسعه ی مناسبات بین المللی شهر رضوی» را سرعت و پویایی بخشد و مددکار فکری و فرهنگی مسئولان ذیربط در هر حوزه ی عملکردی همچنین مؤثران روابط خارجی در دستگاه ها و سازمان ها و شرکت ها و نهادهای دولتی و خصوصی و... باشد. پس اگر دیدگاهی دارید، همین الان با ما در میان بگذارید تا در همین بخش منتشر کنیم. مؤید و منصور باشید


تریبون آزاد فرهیخت: بدسلیقگی خبرنگار در تنظیم خبر یا مصاحبه ی ناقص مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد مبنی بر آغاز عرضه ی «دو من کارت جدید و زماندار شهرداری مشهد» با عنوان «زائر کارت» ویژه ی زوار بارگاه منور رضوی - آن هم با لحنی غیر واقع بینانه و بلکه ادبیاتی منت وار - موجب شد یکسری انتقادات و گلایه های بعضاً تند، متوجه این سازمان و کارکنان خدومش شود که ما در انتهای این نوشتار، به رسم امانت، ناگزیر از بازنشر آنان هستیم. و اما حکایت این من کارت های جدید «زائر» چیست؟ کل داستان از این قرار است که شهرداری مشهد دو مدل من کارت جدید چاپ و عرضه کرده که ادعا می شود از من کارت قدیمی (۱۵ هزار تومانی)، ارزانتر است! قیمت مدل اول ۲۰ هزار ....


خبرهای خوب

افتخارات و مفاخر مشاهده همه
رسانه/ برپایی مراسم رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه شهرداری مشهد؛ فارسی، انگلیسی، عربی و روسی دیپلماسی رسانه/ برپایی مراسم رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه شهرداری مشهد؛ فارسی، انگلیسی، عربی و روسی

رونمایی از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه جهانشهر | مشهد و خواهرخوانده‌هایش اخبار و اطلاعات شهری را به اشتراک می‌گذارند. امروز به‌مناسبت روز دهم دی‌ماه (روز ملی مشهد) از پایگاه اینترنتی ۴ زبانه جهانشهر رونمایی شد. محمد بهشتی منفرد، رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه ...

عکس و مکث

مشاهده همه

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

کشورهای همسایه، یکی از مهمترین مزیت های نسبی هر استان مرزی است! از این رو آشنایی با سطح تعاملات .مراودات در همه ی زمینه ها بویژه «اقتصادی» با کشورهای همسایه ی شرقی «افغانستان»، «پاکستان»، «ترکمنستان»، «ازبکستان»، «تاجیکستان» و... هم اوّلیت است و هم اولویت، هم اهمیت دارد و هم ارحجیت! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با کشورهای همسایه ی شرقی پی خواهیم برد.

اغراق گویی ها

آدرس های غلط مشاهده همه رسالت ما

رسالت «دیده بان فرهیخت» در برابر اغراق گویی ها و آدرس های غلط چیست؟ سنگ تراش ها، همه با قلم بر سر سنگ می کوبند، اما درشتی قلم «مجسمه ساز» کجا و ظرافت قلم و طبع ظریف «الماس تراش» کجا؟ اینجا به مصداق «شرف المکان بالمکین»، مرکز ایران است و پیشانی نظام و قطب اول جهان تشیع و... چون همه ، چه مجاور و چه زائر، از اعماق وجود بر این حقیقت مسلم باور داریم که:

مشهد، شهر جان و جانان است، نه آن که فقط خاکش میزبان مضجع منور رضوی است (دقیقاً به مفهوم: کعبه یک سنگ نشانیست که ره گم نشود... حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست؟!) بلکه مهمتر از مضجع منور، وجود و حضور خود آن امام حی و زنده است. تعبیر زیبای علامه طباطبایی(ره) اینجا شنیدنی است که: همه ی امامان لطف و محبت دارند، اما رأفت امام رضا(ع)، حسی و ظاهر و محسوس است، این وجود و حضور آن امام همام حسی است، یعنی آن که همگان، به محض ارتباط قلبی با آن حضرت در هر گوشه ای از جهان، حضور ملموس آن امام همام را با تمام وجود خود لمس و حس می کنند، خاصه زمانی که در حریم حرمش قرار می گیرند. حال آیا شایسته است تریبون داری مثلاً برای دفاع از معنویت شهر و استان منسوب به عالم آل محمد(ص)و امام حکمت و عقلانیت بگوید که مشهد واتیکان ایران است! و ما سکوت کنیم؟
(یادآوری: به دلیل محدودیت این فضای دید در نمای دسکتاپ، لطفاً در صورت مواجه شدن با مشکل، ادامه ی این بحث را در پست جداگانه با همین تیتر و یا از طریق مرورگر تلفن همراه خود مشاهده و دنبال بفرمایید. سپاس)
یا بزرگی از سر سهو لسان بگوید: امام رضا(ع)، برند مشهد است! و یادآور نشویم؟ یا چهار سال پیش که معاون متولی اول گردشگری استان، سیگنال بسیار غلط و خطرناکی به سرمایه گذاران داخلی و خارجی داد مبنی بر این که «سرمایه گذاری در تأسیسات گردشگری مشهد اشباع شده است!!» چه باید می کردیم؟ فارسی شده حرفش این می شد که آقایان سرمایه گذار داخلی و خارجی: دست نگه دارید! دیگر هتل و میهمان پذیر و اقامت سرا چه ارزان و چه گرانش را در مشهد نسازید که ظرفیت تکمیل شد!! تا ثروتمندان در هتل ها اقامت کنند و فقراء در کمپ غدیر زیر چادر در زمستان از سرما بلرزند و در تابستان از گرما عرق بریزند! و مُردیم تا پس از چهار سال، والی اول گردشگری استان، آبان ۱۴۰۱، آن جمله ی سراسر اشتباه معاونش را اصلاح کرد و صراحتاً معترف شد که «اشباعی در کار نیست، بلکه شدیداً به اقامتگاه های ارزان قیمت برای زوار نیازمندیم!!» اما حیف که بسیار دیر شده بود!... اکنون نیز بر این اعتقادیم اگر این حساسیت ها و دقت ها از سوی دلسوزان فرهیخته صورت نگیرد، هیچ بعید نیست با این دست فرمان رسانه هایمان هم، ناخواسته و از سر غفلت، تریبون صاحبان زر و زور شوند، کما این که خبرگزاری ارزشی تسنیم در اقدامی بسیار عجیب و غیر حرفه ای، در تیتر مصاحبه ی تصویری خود با معاون گردشگری استان، متأسفانه از واژه ی بسیار سخیف و خودساخته ی «بختک» برای «زائرپذیرهای سازمانی» استفاده کرد، در حالی که در این فیلم، اصلاً مصاحبه شونده از چنین واژه ای استفاده نکرده بود! کوتاه سخن آن که اگر این جد و جهدهای موشکافانه بر این اظهارات و تیترها صورت نگیرد، هیچ استبعادی ندارد فردا روزی، خدای نکرده با چنین تیتر یا سخنی در مشهدالرضا مواجه شویم: «سینماروترین مردم ایران، مشهدی ها هستند، پس با اندکی سرمایه گذاری در صنعت سینمای این دیار، می توانیم مشهد را هالیوود ایران کنیم»! ... اندکی تأمل...برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «محمد شهریار» عمیقأ سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنان چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


سیاسی/ «ماهر الوان» سرکنسول جدید جمهوری اسلامی عراق در مشهد
سیاسی/ «ماهر الوان» سرکنسول جدید جمهوری اسلامی عراق در مشهد
تاریخ سفر:يكشنبه, ۱۱ دی ۱۴۰۱
سیاسی / محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق
سیاسی / محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق
تاریخ سفر:چهارشنبه, ۹ آذر ۱۴۰۱
سیاسی/  «قاری دین محمد حنیف» وزیر اقتصاد دولت افغانستان
سیاسی/ «قاری دین محمد حنیف» وزیر اقتصاد دولت افغانستان
تاریخ سفر: دوشنبه, ۲۳ آبان ۱۴۰۱
سیاسی/ عبدالعزیز عقیلی، دبیرکل دولت بلوچستان پاکستان
سیاسی/ عبدالعزیز عقیلی، دبیرکل دولت بلوچستان پاکستان
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۷ آبان ۱۴۰۱

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

سابق شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند. یادآور می شود به محض دسترسی به تصاویر سایر مقامات مسئول، آنها نیز درج خواهند شد.


مقامات خارجی
سیاسی/ ماهر الوان، سرکنسول جدید عراق در مشهد

سیاسی/ ماهر الوان، سرکنسول جدید عراق در مشهد | مأموریت از: يكشنبه, ۱۱ دی ۱۴۰۱

«محمد شهریار» سرکنسول جدید پاکستان در مشهد

«محمد شهریار» سرکنسول جدید پاکستان در مشهد | مأموریت از: يكشنبه, ۱ آبان ۱۴۰۱

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل

ماها کاشور، رئیس دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل | مأموریت از: چهارشنبه, ۲ تیر ۱۴۰۰

«فاتح توپچو» سرکنسول کشور ترکیه در مشهد

«فاتح توپچو» سرکنسول کشور ترکیه در مشهد | مأموریت از: جمعه, ۱۰ آبان ۱۳۹۸

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: دوشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸

گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه

مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


علمی/ انوشه انصاری ، نخستین توریست فضایی زن در جهان، متولد مشهد
علمی/ انوشه انصاری ، نخستین توریست فضایی زن در جهان، متولد مشهد
علمی/ دکتر محمد صال مصلحیان، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و رییس انجمن ریاضی ایران، و عضو فرهنگستان علوم ایران
علمی/ دکتر محمد صال مصلحیان، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و رییس انجمن ریاضی ایران، و عضو فرهنگستان علوم ایران
ورزشی/ لیلا حیدری نخستین دارنده مدال طلای تاریخ دوچرخه سواری قهرمان آسیا
ورزشی/ لیلا حیدری نخستین دارنده مدال طلای تاریخ دوچرخه سواری قهرمان آسیا
اقتصادی/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی
اقتصادی/ مهندس حسین ثابت بکتاش، ایرانی مقیم خارج از کشور و کارآفرین موفق خراسانی

جستجو

آمار و اطلاعات تارنمای فرهیخت


جای خالی واژه ی
زوار غیر ایرانی

در اسناد سیاست های کلان و نظام راهبری آستان قدس رضوی

تولیت معظم: تمام واژه های مرتبط و مشابه مانند زوار خارجی و... را در این اسناد جستجو کردیم، متأسفانه حتی یک مورد هم پیدا نکردیم! کما این که در یکصد صفحه آیین نامه خدمت خدام که اخیراً بازنگری و ابلاغ شد هم نبود! ... افسوس ... فأین تذهبون؟

تنها مستند خود جستجو کنید خود ببینید