انـدیشـکده بیـن‌المـللی فرهــیـخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسـعه روابـط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین‌المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دیپلماسی اقتصادی/ طرح پیشنهاد برگزاری وبینار تجاری مشترک میان مشهد و پیشاور در حضور سرکنسول پاکستان در اتاق بازرگانی استان + تصاویر

  • بازدید: ۱۴
اقتصادی/ طرح پیشنهاد برگزاری وبینار تجاری مشترک میان مشهد و پیشاور در حضور سرکنسول پاکستان در اتاق بازرگانی استان + تصاویر

سرکنسول پاکستان در مشهد و عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان رضوی در دیداری مشترک بر توسعه همکاری های اقتصادی، تسهیل در روندها و رویه های تجاری میان دو کشور همسایه و همچنین تعاملات بیشتر اتاق های بازرگانی ایران و پاکستان، تاکید نمودند. محمدرضا توکلی زاده، عضو هیات رئیسه و مسئول نظارت راهبردی بین‌الملل اتاق بازرگانی خراسان رضوی در این دیدار که در محل پارلمان بخش خصوصی استان برگزار شد، عنوان کرد: اگر نگاه دو کشور بر بحث تعاملات اقتصادی و موازنه تجاری استوار باشد، می‌توان به یک رابطه بلندمدت میان این دو همسایه، امیدوار بود.

وی تصریح کرد: پاکستان در برخی از شاخص ها رشد خوبی را طی سال های اخیر شاهد بوده است. بیشترین منبع درآمدی این کشور مربوط به حوزه های معدن، صنایع نساجی، غذایی، بخش خدمات و ... است و این مسئله نشان می‌دهد که این کشور دارای ظرفیت‌های اقتصادی خوبی است. همین موضوع نیز فرصت‌های مطلوبی را پیش روی ایران برای توسعه تعاملات قرار می‌دهد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، به سیاستگذاری‌های اقتصادی دولت سیزدهم در ارتقای تعاملات اقتصادی با همسایگان ایران اشاره و بیان کرد: دو کشور همسایه ایران و پاکستان، در مسیر ارتقای ظرفیت‌های اقتصادی خود و توامان پیوند موثر میان بخش خصوصی دو کشور، باید ظرفیت‌های خود را به شایستگی معرفی نمایند.

وی متذکر شد: پیوند خوبی میان دو کشور در بخش تجارت وجود دارد و برای تقویت آن نیز می‌توان بستر برگزاری وبیناری را با حضور تجار و فعالان بخش بازرگانی خارجی مشهد و پیشاور پاکستان فراهم کرد. به همین منظور همکاری و همراهی کنسولگری پاکستان در مشهد، بسیار راهگشا خواهد بود.

*پاکستان از افزایش تعاملات اقتصادی با ایران استقبال می کند

عارف خان بهتنی، سرکنسول پاکستان در مشهد نیز در سخنانی عنوان کرد: ما از ارتقای تعاملات با کشور همسایه‌مان، ایران استقبال می‌کنیم و آمادگی داریم تا در بخش‌های مختلف، به تسهیل ظرفیت مذکور کمک نماییم.

وی توضیحاتی در خصوص روند اخذ ویزای تجاری و نظارت‌های این کشور در شرایط شیوع کرونا ارائه نمود و عنوان کرد: متاسفانه به دلیل شیوع کرونا، اختیارات کنسول گری در صدور ویزا و ارائه نامه معافیت از محدودیت ها، بسیار کم شده است. در حال حاضر فرآیند اخذ ویزا از طریق اپلیکیشن به صورت آنلاین انجام می گیرد و سپس اسلام آباد موارد تقاضا را میان کنسولگری و سفارت ها توزیع می کند. در گذشته این روال بدین شکل نبود و افراد می توانستند با مراجعه به کنسولگری پس از 2 الی 3 روز ویزای خودشان را دریافت کنند.

سرکنسول پاکستان در مشهد؛ همچنین از سفر قریب‌الوقوع وزیر بازرگانی پاکستان با همراهی هیات بلندپایه تجاری به تهران خبر داد و عنوان کرد: این سفر برای آینده تعاملات اقتصادی دو کشور، حائز اهمیت خواهد بود. پیشنهاد می کنیم که هیاتی از مشهد نیز در این رایزنی‌ها حضور پیدا کند. ظرفیت خوبی فراهم آمده تا دو کشور در بخش‌های مختلف، به همکاری‌ها و تعاملات موثرتر دست پیدا کنند.

او درخواست کرد تا مشکلات احتمالی در بحث اخذ روادید و پیگیری‌های دیپلماتیک برای بخش خصوصی ایران را در قالب نامه‌ای به این کنسولگری منتقل نمایند.

وی یادآور شد: لیستی از تجار معتبر پاکستانی و اطلاعات دقیق از شرکت های بازرگانی این کشور را نیز در اختیار اتاق بازرگانی مشهد قرار خواهیم داد. اتاق‌های بازرگانی دو کشور، ظرفیت خوبی برای پیگیری تعاملات اقتصادی ایران و پاکستان دارند که باید آن را مغتنم بدانیم.

*درخواست تسهیلگری در روند صدور ویزای تجار ایرانی از سوی پاکستان

غلامرضا تاجیک، کارشناس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور نیز در سخنانی خواستار مساعدت‌های بیشتر کنسولگری در روند صدور ویزا برای تجار کشورمان شد و این بحث را در بهبود تعاملات اقتصادی و بازرگانی دو کشور موثر خواند. او ضمن تشریح مصادیقی از مشکلات موجود، ابراز امیدواری کرد که کنسولگری پاکستان در مشهد، گره‌گشای محدودیت های فعلی شود.

او قرابت جغرافیایی خراسان رضوی و پاکستان و همچنین سفر گردشگران پاکستانی به مشهد را ظرفیت‌های مهمی دانست که می توانند زمینه ساز رشد تعاملات در سایر بخش‌ها نیز بشوند.

*حجم تجارت ایران و پاکستان در حد ظرفیت های دو کشور نیست

محمد علی امیرفخریان، رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در بخش دیگری از این جلسه عنوان کرد: ایران با پاکستان در حوزه های فرهنگی، مذهبی و تاریخی اشتراکات بسیاری دارد و علاوه بر این ظرفیت های بسیاری برای تجارت متقابل میان دو کشور فراهم است. توامان همسایگی دو کشور این مزیت را ایجاد کرده تا طرفین بتوانند تامین کننده اقلام مورد نیاز همدیگر باشند و زمینه رشد تعاملات نیز در این حوزه فراهم است.

وی ادامه داد: استان خراسان رضوی یکی از قطب‌های صنعت و توریسم ایران شناخته می شود، شاهد این مدعا نیز وجود حدود 7 هزار واحد صنعتی و معدنی در این خطه است. از طرفی 30 میلیون گردشگرخارجی نیز به قصد زیارت و سیاحت به آن سفر می کنند. علاوه بر این خراسان رضوی از شبکه های حمل و نقل ریلی، جاده ای و خطوط هوایی قوی برخوردار است که همه این‌ها برای تعاملات تجاری دو کشور، مزیت به شمار می آید.

امیرفخریان عنوان کرد: حجم تجارت میان دو کشور، در حد ظرفیت های آن‌ها نیست. این موضوع به طور مشخص برای خراسان رضوی که در فاصله کمی از پاکستان قرار دارد؛ مصداق پیدا می کند. حجم تجارت خراسان رضوی با کشور پاکستان در 6 ماهه نخست حدود 26 میلیون دلار بوده که به هیچ وجه با اهداف و انتظارات ما سازگار نیست.

رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: تاکنون همایش ها و دوره های آموزشی مختلفی به منظور توسعه تجارت با پاکستان برای تجار ایرانی برگزار شده و  لذا مشارکت در نمایشگاه کراچی پاکستان برای تجار ایرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این منظر درخواست مساعدت لازم برای صدور ویزا برای تجاری ایرانی انجام بگیرد.

وی تصریح کرد: صادرات و واردات خراسان رضوی با پاکستان در سال جاری نسبت به سال گذشته بیش از 100 درصد افزایش یافته اما باز هم زمینه های بسیاری برای افزایش مبادلات اقتصادی میان دو کشور فراهم است.

امیرفخریان عنوان کرد: یکی از مهم ترین معضلات تجارت ما بحث چالش های موجود بر سر انتقال کالا به پاکستان است. به طور مثال بحث گرانی حمل و نقل به پاکستان، کمبود خودروهای یخچالی و محدودیت در تردد کامیون های ایرانی به این کشور، از اهم مشکلات موجود است که فرآیند تجارت را دشوار می نماید.

رئیس اداره بازرگانی سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان رضوی خاطر نشان کرد: درخواست ما این است که برپایی نمایشگاه های متقابل میان دو کشور با میزبانی مشهد است تا بتوانیم میزبان تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان پاکستانی در حوزه های مختلف باشیم.

او در پایان خواستار تسهیل گری در صدور روادید برای تجار و تردد خودروهای تجاری به از ایران به پاکستان شد.

روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان رضوی
در دیدار سرکنسول پاکستان و عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان رضوی مطرح شد:  پیشنهاد برگزاری وبینار تجاری مشترک میان مشهد و پیشاور


نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

برترین های کنسولی

در مشهد مشاهده
فعال ترین کنسولگری: کنسولگری افغانستان

این انتخاب به چند دلیل صورت گرفته است: ۱- هفتاد درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه‌گذاری استان هم (با با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط برادران افغانستانی شکل گرفته است. این افتخارات، جز با برخورداری از یک کنسولگری فعال میسور نیست! ۲- هیچ یک از کنسولگری های کشورهای خارجی، نسبت به راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی و یا حضور فعال در شبکه های اجتماعی چون تلگرام اقدام ننموده اند و تنها وبگاه کنسولگری ها،، متعلق به کنسولگری افغانستان در مشهد است. (هرچند متأسفانه این وبگاه از یک سال پیش به روز نشده است!) اما کانال های ارتباطی تلگرام همچنان فعال است. به سهم خود از «عبدالجبار انصار» سرکنسول افغانستان در مشهد به خاطر همه خدمات از جمله فعال نگه داشتن این بستر ارتباطی سپاسگزاریم و امیدواریم به روزرسانی به موقع وبگاه نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

شاخص ترین کنسولگری: کنسولگری پاکستان

شاخص ترین کنسولگری (در عرصه ی اجتماعی)؛ از آنجایی که این کنسولگری تاکنون فاقد وبگاه اینترنتی است، لذا اطلاع دقیقی از حجم فعالیت ها و خدمات در دست نیست و آنچه که در سایت های خبری آمده، بسیار کم و پراکنده است. اما نقش پررنگ کنسولگری در مشارکت جویی شهروندان کشور میزبان در عرصه ی «فعالیت های اجتماعی»، به خوبی قابل مشاهده و آن را شاخص و متمایز کرده است! به عنوان نمونه، اظهار همدردی های به موقع و ابراز تسلیت های کارگشا با ملت و دولت ایران چه در جریان مصائب طبیعی چون وقوع زلزله و سیل و چه در خصوص سایر حوادث ناگوار، با اقدامی بسیار ساده اما دلپذیر مانند استقرار چند میز و ایجاد فضایی صمیمی و سوگوارانه در حاشیه پیاده روی کنسولگری و روشن کردن شمع، استقرار دفتر یادبود و اقداماتی متعارف، هیچ گاه از خاطر مردمان قدرشناس مشهد نخواهد رفت! همچنین است در خصوص جشن ها و اعیاد، سهیم کردن شهروندان مشهدی در «جشن روز ملی پاکستان» در همین قالب و فضای صمیمانه در حاشیه ی پیاده روی کنسولگری و توزیع شیرینی و شربت و عکس یادگاری و ...، که در جای خود، کار بسیار ارزشمند و در خور تقدیری است، اقداماتی که از سوی هیچ یک از کنسولگری های هفت گانه در مشهد همچنین دفتر نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مشهد (واقع در بولوار سجاد)، تاکنون شاهد نبودیم! از این رو به سهم خود از رؤسای قبلی همچنین از سرکنسول جدید پاکستان در مشهد جناب «عارف‌خان بهتنی» عمیقاً سپاسگزاریم.


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
دکتر اسعد غنی جهاد الخزاعی معاون وزیر آموزش عالی عراق
تاریخ سفر:پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۴۰۰

دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
دکتر محمد جابر العطا استاندار بغداد
تاریخ سفر: سه شنبه, ۱۴ دی ۱۴۰۰
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
کازو توشی آیکاوا سفیر ژاپن در تهران
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰

دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
دکتر عبدالمحسن ناجی المحسن رئیس دانشگاه فرات اوسط عراق
تاریخ سفر: شنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۰

مطالبات فرهیخت

(پس چی شد؟) همه شرح

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


رویدادهای غیر بین المللی

همه شرح

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


مقامات خارجی مقیم مشهد

شرح

در این بخش، با مقامات خارجی مأمور در مشهد آشنا خواهیم شد. این مقامات و مسئولان متشکل از سرکنسول های کشورهای خارجی مقیم مشهد و مسئولان دفاتر نمایندگی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و برخی از دفاتر سازمان ها و نهادهای بین المللی فعال در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و عام المنفعه هستند.


عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد

عبدالکریم جاسم کریم، سرکنسول جمهوری اسلامی عراق در مشهد | مأموریت از: آذر ۱۴۰۰


عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد

عبدالجبار انصار، سرکنسول افغانستان در مشهد | مأموریت از: ارديبهشت ۱۳۹۸


گلایه های فرهیخت

از مسئولان: چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس

مشاهده همه


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا
پروفسور احمد مهدوی دامغانی، استاد خراسانی دانشگاه هاروارد آمریکا

دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمد منفرد، عضو هیأت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی مشهد
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد

خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۳۸۰
  • شمار ویدئوها: ۳۰۰ کلیپ با ۹۳.۰۰۰ بازدیدبهار پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی مشهد

بیش از ۱۱ پرواز روزانه از عراق به مشهد در دهه فاطمیه ... سفر روزانه ۱۵۰۰ مسافر غیر ایرانی که یک هزار نفر آن‌ها زائران عراقی هستند.
اطلاعات بیشتر