اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستنـــدنگار و دیـــده بان توسعه روابط خارجی مشــــهد

مرجع علمی ارزیابی و سنجش ۲۲ دیپلماسی در خراسان رضوی
ره آورد تلاش خادمان بین المللی رضوی در ایران و جهان اسلام

دوشنبه, ۳ آبان ۱۴۰۰، ۰۲:۰۳ ق.ظ

دیپلماسی ورزشی/ میزبانی مشهد از مسابقات بین‌المللی کشتی چوخه و جشنواره اقوام ایرانی

  • ۲۱
ورزشی/ میزبانی مشهد از مسابقات بین‌المللی کشتی چوخه و جشنواره اقوام ایرانی

در دیدار رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی با مدیر عامل تربیت بدنی آستان قدس رضوی بر میزبانی مشهد از مسابقات بین‌المللی در رشته کشتی چوخه و سایر رشته‌های ورزشی زیر نظر این فدراسیون تاکید شد. رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی در سفر یک روزه به مشهد مقدس با مدیر عامل تربیت بدنی آستان قدس رضوی دیدار کرد و در این جلسه بر میزبانی شهر مشهد از مسابقات بین‌المللی کشتی چوخه، رقابت‌های بین المللی بازی های بومی محلی و جشنواره بازی های بومی محلی اقوام ایرانی تاکید شد که قرار است سال آینده این رقابت ها به میزبانی مشهد برگزار شود.

رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی در این دیدار گفت: در آینده نزدیک فدراسیون روستایی و بازی‌های بومی‌ و محلی مسابقاتی را در سطوح مختلف ملی و بین المللی برگزار خواهدکرد.

وی در این دیدار توضیحاتی در خصوص برنامه تدوین شده برای دهه کرامت ارایه کرد و پیشنهاد برگزاری لیگ کشتی چوخه را مطرح و امکانات خراسان رضوی برای برگزاری این رویداد ورزشی به ویژه آستان قدس رضوی را مورد توجه قرار داد.

رییس فدراسیون ورزش روستایی و  بازی‌های بومی محلی در ادامه از تشکیل لیگ مسابقاتی چون چوب کشی و هفت سنگ خبرداد و گفت: باور داریم که باید در معرفی توسعه بازی های بومی و محلی و برگزاری مسابقات و رویدادهای مختلف در سراسر کشور به طور جدی با همکاری سایر نهادها مورد توجه قراربگیرد.

لیگ چوخه با نام امام رضا(ع)

مدیرعامل تربیت بدنی آستان قدس رضوی نیز در این دیدار با اعلام آمادگی برای برگزاری لیگ کشتی با چوخه مزین به نام امام رضا(ع)، توسعه ورزش روستایی و عشایری را یکی از اولویت‌های برنامه‌ای این بخش اعلام کرد.

علیرضا تاج فیروز با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص توسعه ورزش در حوزه همه آحاد مردم با هدف ارتقاء سطح سلامتی و نشاط اجتماعی بیان کرد: این امکانات در همین راستا به بهترین شکل مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در تلاش هستیم تا رویدادهای ورزشی از مناطق حاشیه‌ای به مراکز استان‌ها هدایت شود.

وی ادامه داد: اولویت ما ارایه خدمات به مناطقی است که از امکانات کمتری بهره‌ مند هستند. در همین راستا می‌توانیم تعامل‌ خوبی با فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی داشته باشیم. از پیشنهاد برگزاری لیگ کشتی با چوخه به نام امام رضا (ع) استقبال می‌کنیم و امیدواریم در سایر رشته های زیر مجموعه این فدراسیون رویدادهای ورزشی در دو بخش زنان و مردان برگزار شود.

میزبانی سه رویداد ملی و بین المللی 

رییس هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی خراسان رضوی نیز در این دیدار گفت: خراسان رضوی این آمادگی را دارد که میزبان مسابقات کشتی چوخه در سطح بین المللی باشد. همچنین با همکاری مجموعه آستان قدس رضوی می توانیم جشنواره بازی های بومی محلی اقوام ایرانی را در مشهد برگزار کنیم.

بر اساس گزارش روابط عمومی هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی خراسان رضوی، محمد رضا خوش باطن افزود: مشهد به عنوان یک کلان شهر از ظرفیت های خیلی خوبی برخوردار است و به دنبال میزبانی مسابقات کشوری در این شهر هستیم که در حال حاضر مسابقات بین المللی کشتی چوخه، رقابت های بین المللی بازی های بومی محلی و جشنواره بازی های بومی محلی اقوام ایرانی را پیشنهاد دادیم که با استقبال خیلی خوبی از سوی فدراسیون همراه بوده است.

ایسنا / خراسان رضوی 

با تاریخچه کشتی با چوخه « چوخه » از آغاز تا کنون بیشتر آشنا شویم:

ورزش کشتی در ایران از قدمت بسیار طولانی برخوردار است  به طوری که تاریخ پیدایش آن نامعلوم و به موازات تاریخ پیش رفته است  این رشته در ایران، ترکیه، یونان، یوگسلاوی، روسیه، ژاپن و کره متداول بوده است و به شکل های مختلف انجام می شده است، این تنوع در اجرا حتی در کشور ما در استان ها، ایلات و عشایر نیز وجود داشته است در خراسان چوخه، در مازندران  لوچو، در گیلان گیله مردی، بغل به بغل در ارسنجان، گلی  یا روغنی در ترکیه، گرش در خوزستان، کمر به کمر در ترکمن صحرا، پهلوانی در زورخانه های تهران و قم ،  ترکمنی در مازندران، سومو در ژاپن، سامبو در روسیه و دهها کشتی دیگر که سرآمد همه  آنان کشتی چوخه ای (چقه ای) بوده است

«چوخه» در کلات نادری، درگز، چاپشلو، قوچان، شیروان. چناران، بجنورد و اسفراین متداول بوده که بعدها در مشهد، نیشابور، تربت جام، تایباد و  آشخانه نیز مرسوم  شده است.

این ورزش در روستاها ایلات و عشایر انجام می گیرد و اوج شکوه و جلال آن در مراسم بزرگ سیزده و چهارده  فروردین  اسفراین است  .

در گذشته های  نه چندان دور، «چوخه» خاستگاه کشتی گیران بنامی بوده و از این رشته پرطرفدار و زیبا، قهرمانان بزرگی به پا خاستند و در جهان نیز سرآمد همه دلاوران شدند.

در اولین دوره  مسابقات کشتی آزاد دوستانه ایران و ترکیه در سال ۱۳۲۶ چهار نفر از «چوخه کاران» در معیت تیم ملی ایران قرار گرفتند بیش از ۵۰ کشتی گیر از “چوخه کاران خراسان” در کشتی آزاد و فرنگی ایران آواز پهلوانی دادند این همه افتخار منبعث از “لنگ های زیبا و اصیل چوخه” بوده است به طوریکه احمد طاهری با وزن ۷۰ کیلوگرم بر پهلوان حاج محمد سرپلی با وزن ۱۲۰ کیلوگرم با فن لنگ، پیروز شد .

تمامی مربیان، علاقه مندان و مردم در کسب افتخار آن سهیم اند  شادروان  شورورزی، علی کاظمی، احمد وفادار، فرهاد شعبانی، قاسم محمد خانی، عباس گلمکانی، ابوالقاسم سخدری، غلامرضا گلکار، مرحوم سخی پرووزه، محمد علی صحرایی،  قربانعلی محجوب، عزیز نظری، علی روحانی، محمد رضا فرخنده، محمد علی زاهد، حاج علی اصغر خدمتگزار، احمد طاهری، محمد کیفی و آقایان: محمود قشنگ، خدابخش عفت دار، حسین مهرافروزیان، احمد بهمنی، مسلم اسکندر فیلابی، علیرضا رستمی، احمد سدیدی، ابراهیم آزمون،  علی با مشکی، اکبر شیدا، قدرت اوغازیان، امیر منوری، حمزه محمد خانی، جواد محمد خانی، اصغر یزدانی، حسنعلی در تومی، غلامرضا حلمی و  دهها قهرمان دیگر از “چوخه” به پا خاستند و در  کشتی آزاد و فرنگی قهرمان ایران شدند .

در کشتی های پهلوانی و زورخانه ای ،  پهلوان اکبر آخوند زاده، اکبر خراسانی، سلیم خراسانی، آخوند خراسانی، حاج سید تقی رضوی، حاج سید رضا رضوی، حاج مختار کاشی، حاج محمد محرر، حاج حسام خوشنویسان، نایبعلی خان ملک،  کریم محمدیان، مصطفی طوسی، قلی زنجانی، جمیل پروین، گل حسین کچرانلوئی، نعمت الله حذیفی، فرهاد شعبانی، قربان محمد بهادری، ابوالقاسم سخدری، عباس گلمکانی، احمد وفادار، یعقوبعلی شورورزی، فرخ تورانی، محمد دربان، ابراهیم آزمون، امیر قربانی، عزیز نظری، علی روحانی،  محمود قشنگ، حسین مهرافروزیان، قدیر نخودچی، بهارستانی، ناجی، و دهها قهرمان دیگر که در کشتی پهلوانی مقام اول را کسب نمودند .

انجمن چوخه کشور از خدمات ارزنده پهلوان محسن سیلاخوری در تدوین فرهنگ مکتوب چوخه در جریان نخستین لیگ مسابقات چوخه باشگاههای کشور که در سال ۱۳۹۴ در اصفهان برگزار شد، از ایشان تقدیر و تشکر کرده است.

در رشته «جودو» و «کوراش» نیز «چوخه کاران» زیادی درخشیدند، مرحوم  عزیز نظری، حسن خان حسن پور، برات لعل نظام، علی شهیدی، بهروز پرهیزگا ر، خسرو دلیر، علی چمن پا، حسن نیک بین، عباس فلاح، علی رضایی، حسین علی اکبری، علی محمد نیا، الیاس علی اکبری، احمد عفتی، حسن امانی، مصطفی دلیریان، ایوب حسنی، قاسم اسدی، برادران نیک بین، پهلوانلو،  احمد قاسمی، محمد تقی فیاض، عزیز تقدیسی، عقیل شاهی، یونس کریمان، علی معلومات، جواد روحانی و دهها جودو کار دیگر که در گهواره  «چوخه» پرورش یافتند.

به قلم: محسن سیلاخوری، ۲ تیر ۱۴۰۰ 

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پوستر دهه وحدت و ولادت پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق (ع)

میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر نوفل ابوالشون رییس دفتر نخست وزیر عراق
/ دکتر نوفل ابوالشون رییس دفتر نخست وزیر عراق
تاریخ سفر:شنبه, ۱ آبان ۱۴۰۰

/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
/ سید جعفر الموسوی تولیت عتبه مقدسه حسینی در کربلا
تاریخ سفر: جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
/ دکتر بابک عظیمی ثانوی، پژوهشگر پسادکتری گروه مدیریت ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد
شنبه, ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • تعداد موضوعات و سرفصل ها پژوهشی: دقیقاً دویست موضوع
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۶۱۸۰
  • شمار ویدئوها: ۲۹۰ کلیپ با ۸۴.۰۰۰ بازدید