اندیشکده بین المللی فرهیخت

۱۳ سال مستندنگار و دیده بان روابط خارجی مشــــــهد

ره آورد صدها خادم بین المللی رضوی در جهان اسلام

چهارشنبه, ۶ مرداد ۱۴۰۰، ۰۵:۲۲ ب.ظ

دیپلماسی اقتصادی/ مرز دوغارون شاهراه تجارت با افغانستان، چشم‌انتظار مانع‌زدایی

  • ۴۳
اقتصادی/ مرز دوغارون شاهراه تجارت با افغانستان، چشم‌انتظار مانع‌زدایی

دوغارون شاهراه اصلی تجارت خارجی خراسان رضوی با افغانستان و کشورهای آسیای میانه است که برداشتن موانع ترانزیتی در این مسیر می‌تواند نقش بسزایی در افزایش حجم تجارت داشته باشد. تا پیش از فاجعه اسلام قلعه روزانه یک هزار و ۵۰۰ دستگاه انواع خودروهای سنگین باربری هزاران تن کالای صادراتی و ترانزیتی را از طرق گذرگاه و گمرک مرزی دوغارون منتقل می‌کردند اما پس وقوع حادثه انفجار در اسلام قلعه و ناهمواری این مسیر حالا باری دیگر مسیر تجارت با موانع زیادی روبرو شده است.

اگرچه مشکلات دوغارون تنها به این حادثه بازنمی‌گردد و بنا بر گفته کارشناسان سال‌هاست که این مشکلات هم چنان سد راه شرکت‌های حمل‌ونقل ترانزیتی در استان خراسان رضوی بوده است که در سال مانع زدایی و پشتیبانی نیاز به برداشت این موانع بیش از هر زمان احساس می‌شود.

در همین راستا با «ابراهیم عطایی» عضو هیئت‌مدیره  و سخنگوی انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی خراسان رضوی در خصوص موانع سد راه مسیر ترانزیتی دوغارون به بحث و گفت‌وگو نشستیم.


مرز دوغارون چشم‌انتظار مانع‌زدایی| تسهیل گری در مسیر ترانزیتی هزینه صادرات را کاهش می‌دهد


* عمده محصولات ترانزیت شده از طرق این مرز چیست؟

عمده صادرات بیشتر ترانزیت در مرز دوغارون است و بیشتر صادرات ،آهن ،سیمان ، مواد غذایی و ... است و درواقع کل مایحتاج کشور افغانستان است که عمده آن بحث مواد غذایی و ولایت‌هایی که همسایه استان خراسان هستند همه از طریق ایران تأمین می‌شود.

با آتش‌سوزی که در این گمرک در سال گذشته اتفاق افتاد به‌طور طبیعی ترانزیت کالا از این مسیر دچار اختلال شد و شرایط به شکل غیرعادی درآمد.

متأسفانه با توجه به مشکلی که در گمرک افغانستان اعلام شد و طی مکاتباتی که در گمرک ایران انجام شد به‌طور طبیعی جلوی بارگیری از تمام بنادر و مراکز صادرات شهرها گرفته و تقریباً متوقف شد و عملاً خیلی محدود ماشین‌ها موفق به عبور از این مرز شدند.

مرز دوغارون چشم‌انتظار مانع‌زدایی| تسهیل گری در مسیر ترانزیتی هزینه صادرات را کاهش می‌دهد

* آیا این وضعیت در سال جدید به شرایط عادی بازنگشت؟

در سال جدید با توجه به این‌که تعطیلات نوروز در ایران را پشت سر گذاشتیم و لذا بسیاری از کارخانه‌ها  و بنادر در این مدت فعالیتی نداشتند لذا این گمرک مراجعه‌کننده چندانی نداشت.

البته این خلوتی در مرز اسلام قلعه تنها به همین دلیل ختم نمی‌شد زیرا از سمت دوغارون به بخش صادرات شده بود و لذا بیش از هزار کانتینر در بندرعباس متوقف‌شده بود و کالاهای صادراتی چون آهن‌آلات و سیمان و همچنین بیشتر کالاها که مواد غذایی بود ، اجازه ورود نداشتند .

* در حال حاضر وضعیت این گمرک در چه حالی است؟

به دلیل اتفاقات متعدد مانند آتش‌سوزی در اسلام قلعه و هم‌چنین هفته گذشته ب دنبال اعتراضات رانندگان و انسداد جاده با مشکلات بسیاری این مرز روبرو بوده است اما الآن شرایط بهتر است.

علی‌رغم اینکه شرایط بهتر شده است اما هنوز هم به روی روال قرارگرفته است .چه‌بسا کامیون‌هایی که از دوغارون که وارد گمرک دوغارون می‌شود از پارکینگ شهید فخری زاده هنوز کامیون از سمت افغانستان زیاد ورود نمی‌شود تا کانتینرها را حمل کندو چه‌بسا که در گمرک دوغارون متوقف است.


مرز دوغارون شاهراه تجارت با افغانستان، چشم‌انتظار مانع‌زدایی


* تأخیر در ترخیص خودروهای ترانزیتی چه خساراتی را به شما تحملی می‌کند؟

طبیعتاً همیشه اولین ضرری که بابت توقف مانند بحث اعتصاب و یا هر مشکلی که در مرزها پیش، متأسفانه اولین ضربه را متوجه شرکت‌های حمل‌ونقل و صاحبان کالا می‌شود .

توقف کانتینرها موجب دیر رسیدن کالاها به بازارهای مصرف می‌شود  و لذا این ضرر و زیان متأسفانه متوجه شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی و شرکت‌های باربری است.

* این ضرر و زیان چه رقمی می‌شود؟

شلوغی مرزها شاید به‌ظاهر خیلی ساده بیاید اما این شلوغی مرزها هزینه‌های جبران‌ناپذیری را به شرکت‌های حمل‌ونقل و صاحبان کالا و به تجار وارد می‌آورد .

از طرفی توقف کانتینرها در بنادر به‌خصوص در بندرعباس با توجه به آن‌که هزینه‌های کانتینرها به دلار از ما گرفته می‌شود و هزینه سرسام‌آوری برای شرکت حمل‌ونقل به وجود می‌آورد و لذا موجب افزایش کرایه تا ۲۰۰ الی ۳۰۰ درصد می‌شود.

دامنه مشکلات در حوزه ترانزیت از بندرعباس تا مرز دوغارون در خراسان رضوی ادامه دارد و واقعیت این است که منحصر به گمرک دوغارون نیست

شرکت‌های حمل‌ونقل بار و هم‌چنین رانندگان به‌هیچ‌وجه حاضر به این افزایش قیمت نیستند  لذا راننده‌ها و شرکت‌های حمل‌ونقل هنگامی کرایه‌ها را افزایش می‌دهند که زمان خواب  آن‌ها در مرز زیاد می‌شود  و لذا هیچ شخصی علاقه‌ای ندارد که در مرز متوقف شود تا کرایه بیشتری طلب کند.

* آیا این مشکلات فقط در مرز دوغارون وجود دارد؟

دامنه مشکلات در حوزه ترانزیت از بندرعباس تا مرز دوغارون در خراسان رضوی ادامه دارد و واقعیت این است که منحصر به گمرک دوغارون نیست

به نظر این‌جانب ظاهراً اراده لازم برای حل مشکلات وجود ندارد چون این مشکلات در مرز میلک در استان سیستان و بلوچستان نیز مشاهده می‌شود و در آن نقطه نیز با کندی صادرات همراه هستیم.

باید عنوان کنم در خصوص ترانزیت کالا با یک نوع بی‌عدالتی و بی‌توجهی به مرزها روبرو هستیم و متأسفانه نگاه دولت به ترانزیت یک نگاه خاص و آسیب‌زاست.

* برای حل این موضوع چه باید کرد؟

باید از طریق وزارت امور خارجه تعاملی با طرف افغانستانی حاصل شود تا برای ترانزیت تسهیل ایجاد شود.

در این راستا ضروری است تا در ابتدا ساعت کاری مرزها را افزایش دهند که تعداد کامیون‌ها از آن‌طرف بیشتر وارد شود و از ازدحام خودروها در مرز کاسته شود.

همچنین تقاضایی که از بخش دولتی که نزدیک به ۲۰ سال است این خواسته مطرح می‌باشد این است که همیشه در مقطعی از زمان‌ها مشکلی به وجود می‌آید و این معطلی هرازگاهی در مواقع حساس سال این اتفاق می‌افتد که امیدواریم بتوانیم با تمهیدات بهتر چون تکمیل زیرساخت‌ها این مسئله را حل کنیم و مرزها خلوت بشود و این‌همه ناوگان ایرانی که سرمایه ملی ماست در مرزها متوقف نشود.

از طرفی با توجه به عدم نوسازی ناوگان متأسفانه کامیون‌های زیادی را در مرزها متوقف‌شده است که به نظر من بخشی به دلیل کج‌سلیقگی‌های دو طرف است که امیدوارم بتوانیم در بازار حمل‌ونقل آن را رونق بدهیم.

خواسته شفاف  روشن ما همین است که مرزها با تعامل از طریق دیپلماسی بتوانند مشکلات را حل کنند.

بازار؛ گروه استان‌ها

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
پوستر عید سعید غدیر خم


میهمان فرهیخت

همه آخرین میهمانان خارجی

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


/ دکتر عبدالرشید اقبال رئیس دانشگاه دولتی پلی تکنیک کابل
/ دکتر عبدالرشید اقبال رئیس دانشگاه دولتی پلی تکنیک کابل
تاریخ سفر:دوشنبه, ۲۸ تیر ۱۴۰۰

/دکتر فادی مرعی ناصر رئیس مؤسسه آموزشی الآفاق لبنان
/دکتر فادی مرعی ناصر رئیس مؤسسه آموزشی الآفاق لبنان
تاریخ سفر: جمعه, ۱۸ تیر ۱۴۰۰

رویدادهای غیر بین المللی

همه توضیح بیشتر

توضیح : رویدادهای فهرست شده در این بخش، رخدادهایی است که عنوان «بین المللی» دارند، اما حائز شرایط اطلاق عنوان «بین الملل» نیستند. به عنوان مثال فقط یک کشور خارجی در آن رویداد مشارکت دارد که باید از عنوان دوجانبه استفاده کرد ، یا آن رویداد،، فاقد فراخوان بین المللی بوده و یا این که هیچ مستندی دال بر وجود حداقل یک میهمان خارجی در گزارش ها و اخبار و گزارش های تصویری و... آن نشده است!


گلایه های فرهیخت

مشاهده همه گلایه چرا؟

گلایه های فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می توانست وجود داشته باشد) و دست اندرکاران می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر خوشبختانه آن رویداد مد نظر، با «رویکرد بین المللی» برپا شده، اما توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری یا کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات و گلایه های خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


مشاهیر فرهیخت

همه چهره های ماندگار

مشاهیر فرهیخت آن دسته از مشاهیر، مفاخر و چهره های ماندگاری که در زمینه های مختلف و رشته های گوناگون به هر شکل و نحوی در داخل و یا خارج از کشور، حائز رتبه ها و افتخارات ارزشمندی با رویکرد بین المللی شده و زاده ی مشهد و یا خراسان رضوی نیز هستند، در این بخش ضمن معرفی، مورد تقدیر و تحسین واقع می شوند. شما فرهیخته ی گرامی در صورتی که با این مشاهیر و مفاخر آشنایی دارید، خواهشمندیم با معرفی آنان به اندیشکده، ما را در این رسالت گرانسنگ یاری فرمایید.


/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
/ سیده ویدا حلیمیان بانوی کماندار و افتخارآفرین خراسان رضوی
چهارشنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۰

/دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
/دکتر محمدرضا فارسیان، مدیر گروه زبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد
دوشنبه, ۱۴ تیر ۱۴۰۰

همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


جستجو / خبرنامه خودکار

اگر فرصت نمی کنید هر روز به سایت سر بزنید، می توانید نشانی ایمیل خود را ثبت کنید تا آخرین مطالب، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • بیشترین بازدید اخیر: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ با ۶.۶۲۹ بازدید
  • شمار ویدئوها: ۲۷۶ کلیپ با ۷۳,۸۲۰ بازدید
  • تعداد کل رویدادها و تعاملات ثبت شده: ۵۹۲۱اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید