دیپلماسی اقتصادی/ گام های تشکیل «اوسک» در نقش اوپک زعفران برای قیمت گذاری زعفران جهانی از خاستگاه خراسان رضوی

  • ۳۱
اقتصادی/ گام های تشکیل «اوسک» در نقش اوپک زعفران برای قیمت گذاری زعفران جهانی از خاستگاه خراسان رضوی

روزنامه خراسان: رئیس هیئت مدیره شرکت زعفران مصطفوی و مدیرعامل شرکت طلای سرخ ایرانیان، ازبازگشت ایران به قیمت گذاری زعفران جهانی و ثبت سوغات ملی می گوید: گام های تشکیل «اوسک» در نقش اوپک زعفران / سال‌هاست نگرانی‌ها برای خروج یا به حاشیه رفتن ایران از محوریت بازار زعفران جهان ، افزایش یافته و شواهد زیادی هم برای این مشکل دیده می‌شود. بسیاری به این باور رسیده‌اند که نام و انحصار زعفران هم مانند بعضی محصولات خاص ایران، به تصرف رقبا درآمده اما اقدامات صنعتگران و مدیران بخش خصوصی در این حوزه، توانسته است تا حد زیادی این مشکل را برطرف کند. احسان مصطفوی توانسته با ارائه طرح‌های سازنده‌ای، طی چند سال بخش زیادی از این مشکل را برطرف کند و مسیر جدیدی برای رشد بازار زعفران ایران در جهان به وجود آورد.
اوسک، راه‌حل بازگشت به بازار زعفران
احسان مصطفوی، رئیس هیئت مدیره شرکت زعفران مصطفوی و مدیرعامل شرکت طلای سرخ ایرانیان  درباره راه حل اجرایی این معضل گفت: متاسفانه با وجود فعالیت 28 تشکل در حوزه زعفران ایران، نگاه بین‌المللی به این بازار وجود نداشت و همین باعث به حاشیه رفتن ایران در صنعت بین‌المللی زعفران شده بود. زمانی نه چندان دور، زیره، پسته، فرش، ابریشم یا خاویار به عنوان محصولات خاص ایران شناخته می‌شدند اما حالا بسیاری از مردم جهان زیره را مخصوص ترکیه، پسته را از آمریکا و ابریشم و خاویار را محصولاتی از چین می‌دانند و سهم جدی ایران در این بازارها از بین رفته است. همین اتفاق هم برای زعفران در حال رخ دادن بود. با این حال در صدد تشکیل بستری به نام سازمان جهانی مدیریت تولید و صادرات زعفران با نام اختصاری «اوسِک» (osec) هستیم که فعالیت مشابهی با اوپک در نفت دارد. این سازمان با محوریت ایران و مشارکت کشورهایی مانند افغانستان، هند، اسپانیا و ... به قیمت‌گذاری، کنترل بانک ژن زعفران و صیانت از آن می‌پردازد. اوسک با داشتن پایگاه‌هایی برای مدیریت زعفران مازاد یا پیاز آن و همچنین در اختیار قراردادن گواهی نامه‌های بین‌المللی، بسیاری از مشکلات زعفران کشور و دنیا را حل می‌کند و دوباره نام ایران را بر صدر بازار زعفران جهان  می‌نشاند. در گام ابتدایی نیز، اولین صندوق سرمایه‌گذاری کشاورزی مبتنی بر محصولات کشاورزی زعفران، پسته و زیره را افتتاح کردیم تا بخشی از مشکل قیمت‌گذاری این حوزه‌ها را برطرف کنیم.
بازگشت قیمت‌گذاری زعفران به ایران
با این حال معروف شده است که 95 درصد از زعفران دنیا را ایران تولید می‌کند اما  قیمت‌گذاری بازار در انحصار اسپانیاست. با افتخار اعلام می‌کنم از سال 96، این روند را متوقف کردیم و با انجام خریدهای توافقی و همچنین احداث انبار و بورس کالا برای زعفران توسط مجموعه ما، قیمت‌گذاری زعفران جهان دوباره از ایران صورت می‌گیرد. تکمیل این روند هم با ثبت اوسک روی خواهد داد. برای ثبت کامل اوسک، به تایید و همراهی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت خارجه نیازداریم که با همکاری این دو وزارتخانه و حضور وزیر جهادکشاورزی، آقای کاظم خاوازی و نایب رئیس مجلس، آقای قاضی زاده هاشمی در جلسات مختلف دفتر اوسک، روند ثبت این نهاد در حال طی شدن مراحل نهایی است.
بستری برای پیشرفت صنعت
نوآوری دیگر ما در حوزه صنعت کشور، ارائه پیشنهاد تاسیس صندوق پیشخوان صنایع کشور به عنوان بستری برای برطرف کردن تمام نیازهای صنایع برای دریافت مجوز و یک کاسه کردن مراجعات به ادارات مختلف بوده است. از طرفی این فضا، ظرفیت بزرگی برای ارتباط‌گیری صنایع با یکدیگر و اتصال ایده و پول برای رشد صنایع مختلف خواهد شد که با موافقت خانه صنعت ، معدن و تجارت ایران، به صورت پایلوت در مشهد اجرا خواهد شد.
سوغات ملی، محصولات راهبردی ایران
در طرحی مشترک با وزارت خارجه نیز در آستانه رونمایی از سوغات ملی ایران هستیم. سوغاتی که با داشتن 12 محصول، حواس پنج‌گانه را درگیر  و تمامی قومیت‌ها، محصولات استراتژیک و فرهنگ‌های ایرانی را معرفی می‌کند و بستر مناسبی است برای ارائه کامل تمدن ایرانی- اسلامی از قدیم تا امروز به مردم دنیا. امیدواریم این سوغات، اتفاقات مهمی را در جریان سازی فرهنگی ایران در دنیا رقم بزند.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

میهمان فرهیخت

آخرین میهمانان خارجی شهر

میهمانان فرهیخت عنوان بخشی است که آخرین و جدیدترین میهمانان غیر ایرانی حضور یافته در مشهد دوست داشتنی را در بخش های مختلف دیپلماسی رصد کرده و در این قسمت درج می کند. از خاطر نبریم که حتی در شرایط کرونایی کشور و منطقه، مشهدالرضا همه روزه پذیرای میهمانان غیر ایرانی فراوانی از کشورهای مختلف است که همه ی آنا چون به نوعی زائر بارگاه منور رضوی به شمار می آیند، شایسته ی تکریم و احترامند.


قادر ملک اف، معاون مفتی مسلمانان قرقیزستان
قادر ملک اف، معاون مفتی مسلمانان قرقیزستان
تاریخ سفر:سه شنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۹

حمیدالله یلانی مدیرعامل شرکت آبرسانی افغانستان
حمیدالله یلانی مدیرعامل شرکت آبرسانی افغانستان
تاریخ سفر: پنجشنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۹

انتظارات فرهیخت

توقع و انتظار از چی و چرا؟

انتظارات فرهیخت در پی رصد آن دسته از رویدادهایی است که به راحتی امکان برپایی آنها با «رویکرد بین المللی» وجود داشت (یا می تواند وجود داشته باشد) و برگزار کنندگان می توانستند به راحتی و سهولت و سرعت و حتی با صرف کمترین هزینه چه از نظر مالی و چه از نظر زمان و فرصت، این رویداد یا اتفاق مبارک را نه در سطح نازل «ملی» بلکه در سطح «بین المللی» برگزار نمایند! یا اگر آن رویداد با «رویکرد بین المللی» برپا شده، توقع و انتظار دیگری می رفت که نسبت به آن سهل انگاری و کم توجهی و کم لطفی شده که شرح بیشتر هر موضوع به تناسب محتوا، در ابتدای هر پست اشاره شده است. شما مخاطب فرهیخته نیز می توانید خادم بین المللی رضوی باشید و با اطلاع رسانی انتظارات و توقعات خود، ما را در انجام این رسالت مهم یاری رسانید. سپاس


همسایگان فرهیخت

چرا همسایگان شرقی مهم اند؟

یادآوری:ضرورت آشنایی با تعاملات همه جانبه با دو کشور همسایه ی شرقی «افغانستان» و «پاکستان» بر کسی پوشیده نیست! فقط یک مورد به عنوان مثال، مادامی که ۷۰ درصد سرمایه‌ گذاران خارجی استان، افغانستانی ها هستند و ۶۰ درصد حجم سرمایه ‌گذاری استان هم (با ۴۴.۵ میلیون دلار) متعلق به آنان هست. همچنین از ۲۵ طرح گردشگری استان، ۱۸ طرح یعنی بیش از نیمی از آن توسط سرمایه گذاران افغانستانی شکل گرفته است، آن موقع به اهمیت بازکردن حساب ویژه برای مناسبات استان با این دو کشور همسایه ی شرقی بویژه در عرصه ی دیپلماسی اقتصادی پی خواهیم برد.


مطالبات فرهیخت

سایر مطالب توضیح بیشتر

یادآوری: مطالبات فرهیخت، در پی رصد رویدادهایی است که علی رغم رسانه ای شدن، محقق نشده اند و یا وعده ای توسط مسئولان شهری و استانی داده شده، اما تحقق آن در بلاتکلیفی است!


خبرنامه خودکار

نشانی ایمیل خود را در اینجا ثبت کنید تا آخرین مطالب وبگاه، روزانه و به طور خودکار برایتان ایمیل شود.

آمار و اطلاعات فرهیخت

  • شمار ویدئوها: ۲۵۴ کلیپ با ۶۶,۵۳۰ بازدید
  • بیشترین بازدید: ۲۷ شهریور ۹۷ با ۱۷.۴۷۶ بازدید
  • بیشترین بازدید اخیر: ۱۴ آذر ۹۹ با ۷.۸۴۱ بازدیداندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از برادران و خواهران دلداده و سرسپرده به مهر امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی، دیده بانی و رصد کلیه ی رویدادها و مناسبات رویکرد بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت همچنین معرفی خادمان بین المللی رضوی، فعالان و مشاهیر و مفاخر توسعه ی روابط خارجی شهر و استان به ما کمک کرده و خود مستقیماً نسبت به درج و انتشار محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام نگارنده به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور و منصور باشید